Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

Permise contra spaga

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#19
iozefini

iozefini

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 30.11.2003

View PostDecember, on 13th January 2011, 08:38, said:

Asta de la Valcea cam asa suna. Mi-e greu sa cred ca vine ala cu plasticul in buzunar si ti-l da la usa.
nu sunt chiar legende.iar valcea nu e un caz izolat.nu neaparat ca vine cu el acasa dar nici prea multe nu faci(in afara de marcat banu).

#20
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006

View Postrich1974, on 13th January 2011, 09:05, said:

dar pana la urma s-a constatat ca cei care au luat permisul pe spaga fac mai multe accidente? nu prea cred!

conteaza cum conduci nu cum iei permisul. poate cineva care are bani nu mai vrea sa treaca prin furcile birocratiei. daca as avea bani as prefera si eu sa-mi vina permisul acasa si sa nu mai stau ca fraierul la cozi. pana la urma nu e mare lucru sa mergi cu o masina, sa inveti niste semne si reguli.
Problema e ca cei care dau cascavalul sunt cei care pica examenul practic. Cel putin pe toti cei pe care ii stiu eu ca au dat bani, nu erau bogati, unii chiar saraci, au picat examenul de vreo 2 ori din motive absurde: neacordare de prioritate (pietoni, automobile) intoarcerea autovehiculului in intersectie, etc., apoi s-au saturat si au dat cascavalu' si au luat cu brio.
Examenul teoretic din cate stiu eu nu se mai poate frauda ca s-a bagat pe calculator, desi nu m-ar mira deloc sa aud ca da.

Edited by dan84, 13 January 2011 - 09:15.


#21
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
pai frate, e normal sa gresesti la inceput ca d-aia te numesti incepator.....in mod normal ar fi bine sa se faca legislatie rutiera la scoala ca sa ne intre in reflex.
coruptia exista din cauza legislatiei foarte incalcite.

#22
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Ma bucur ca n-o sa mai aiba drept de a lua permis cei care nu au absolvit 8 clase! Asta e o chestiune foarte importanta, sunt multi analfabeti care au permis, desi nu au habar ce inseamna unele semne de circulatie.

Faza cu "dai banu', iei permisul" trebuie solutionata, examenul trebuie luat "pe bune", cu examinare corecta. La sala nu trebuie facut nimic, camera video e absolut suficienta pentru a se valida corectitudinea examenului.

Pulitaii care cer bani pentru "a te trece" trebuiesc sanctionati. Daca se doreste, ofcors :D.

#23
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
lucian, te intreb inca odata......ce spune statistica accidentelor? cei cu permisele luate pe spaga fac accidente? ma indoiesc....
cauzele accidentelor sunt cu totul altele.
o persoana, chiar analfabeta, dupa 10 000 km facuti taras-grapis ajunge sa conduca destul de bine. asta numai daca nu este un antitalent....

#24
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,131
  • Înscris: 14.09.2007
Pai a fost facuta vreo statistica in care sa fie trecuti si cei cu permise luate pe spaga?
Eu n-am auzit asa ceva, de parca s-ar tine o evidenta :lol:

#25
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007

View Postdan84, on 13th January 2011, 09:13, said:

Problema e ca cei care dau cascavalul sunt cei care pica examenul practic. Cel putin pe toti cei pe care ii stiu eu ca au dat bani, nu erau bogati, unii chiar saraci, au picat examenul de vreo 2 ori din motive absurde: neacordare de prioritate (pietoni, automobile) intoarcerea autovehiculului in intersectie, etc., apoi s-au saturat si au dat cascavalu' si au luat cu brio.

Prietene, nu se poate sa iti dea permisul pentru niste lucruri ce implica suspendarea dreptului de a conduce daca erai sofer. E culmea sa dai spaga si sa iei permis ca ai trecut pe rosu.

#26
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Nu stiu de statistici, iar cu numarul de km... este o vorba: lupu-si schimba parul...
Deci ai dreptul sa muti pana la 3,5 tone de fier, sa faci ravagii in trafic sau sa incomodezi pe altul- cu doar 9-13 milioane? Fara spaga la permise, cei gasiti cu musca pe caciula (sau cu biletu'n buzunar) sa fie sanctionati.

#27
iozefini

iozefini

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 30.11.2003

View Postrich1974, on 13th January 2011, 09:27, said:

lucian, te intreb inca odata......ce spune statistica accidentelor? cei cu permisele luate pe spaga fac accidente? ma indoiesc....
cauzele accidentelor sunt cu totul altele.
o persoana, chiar analfabeta, dupa 10 000 km facuti taras-grapis ajunge sa conduca destul de bine. asta numai daca nu este un antitalent....
nu e vorba de statistici e vorba de respectarea legii.
legea prevede sa dai examen.il iei conduci.nu il iei apelezi la transport in comun sau taxi.

#28
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006

View Postrich1974, on 13th January 2011, 09:27, said:

lucian, te intreb inca odata......ce spune statistica accidentelor? cei cu permisele luate pe spaga fac accidente?
O astfel de statistica nu se poate face. De unde stii tu ca X are permisul luat pe spaga? Scrie pe verso: PERMIS LUAT PE SPAGA ?

Multi din ei sunt chiar petarde, d-aia au si picat orasul pana s-au saturat. Acum si eu cunosc 2 soferi care nu au permis DELOC si nici nu au avut vreodata, dar conduc foarte bine si legislatia o cunosc foarte bine.

Edited by dan84, 13 January 2011 - 09:39.


#29
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Pentru bicicleta iarasi nu e nevoie de permis.

Iar pentru neacordare de prioritate- politistul trebuie sa franeze (daca examinatul nu reactioneaza) si sa ii inmaneze "soferului aspirant" dosarul. Daca admiti asemenea gunoaie in trafic doar ca sa ai ce sanctiona mai trarziu ca sa-ti faci norma, esti un magar si meriti sa ramai fara servici.

Edited by Lucian_M, 13 January 2011 - 09:40.


#30
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007

View Postiozefini, on 13th January 2011, 09:35, said:

nu e vorba de statistici e vorba de respectarea legii.
legea prevede sa dai examen.il iei conduci.nu il iei apelezi la transport in comun sau taxi.
dragul meu....
respectarea legilor romanesti este o idiotenie. tu ai carnet? respecti legea? cu cat mergi prin localitate pe drumurile europene? cu 50?....
daca un idiot cu creierul cat o nuca da o lege proasta tu o respecti?

#31
iozefini

iozefini

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 30.11.2003

View Postrich1974, on 13th January 2011, 09:46, said:

dragul meu....
respectarea legilor romanesti este o idiotenie. tu ai carnet? respecti legea? cu cat mergi prin localitate pe drumurile europene? cu 50?....
daca un idiot cu creierul cat o nuca da o lege proasta tu o respecti?
da,am carnet si chiar de vreo 18 ani si destui km la activ.respect legea in proportie de 90%.nu spun ca eu sunt ala perfect.daca aia e legea ma supun ei pana cand apare o lege mai buna.asa e oriunde in lumea asta.
totusi ma simt o idee mai safe sa stiu ca nu orice cretin si-a luat carnet.ma uit cu stupoare cand vad zeci de specimene care nu sunt in stare sa tina volanul drept macar si stau si ma intreb cum dracu au reusit la examen.sa ma rog stiu cum au reusit dar cine le da carnete mi se pare inconstient.
paradoxal am impresia ca acum permisul se ia mai usor desi traficul a devenit mult mai greu ca acum 10 ani de exemplu.

#32
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,058
  • Înscris: 24.02.2006

View Postdan84, on 13th January 2011, 08:26, said:

Voi credeti ca ce vedeti la TV sunt cazuri izolate? Nu bre, Pitestiul e mic copil pe langa alte judete. In VL de zeci de ani dai 800-1000 euro si iti vine permisul acasa fara sa faci scoala, psihologicul, medicalul, NICI MACAR SALA SAU ORASUL! Stai acasa si iti vine permisul ACASA, adus in plic de instructor pe care il vezi doar de doua ori: cand dai banii si cand iti aduce permisul!  :naughty:

si totul e un joc de noroc: poate semana cu tine poza de pe permis, poate nu seamana....cum ti-o fi norocul :)

e adevarat ca sectorul asta al permiselor e plin de coruptie, dar nu chiar in halul asta. tot trebuie sa te duci la testul teoretic, chiar daca o sa fie un politist in sala care o sa treaca pe langa tine si o sa-ti arate raspunsurile. tot trebuie sa te duci la examinarea practica, chiar daca politistul o sa fie foarte intelegator.
or fi si d'astia care iau permisul fara sa se prezinte la examen, cu diverse rude sau cu foarte multe relatii, dar nu cred ca atat de multi incat sa poti generaliza.

#33
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,175
  • Înscris: 02.04.2007

View Postrich1974, on 13th January 2011, 09:05, said:

dar pana la urma s-a constatat ca cei care au luat permisul pe spaga fac mai multe accidente? nu prea cred!

conteaza cum conduci nu cum iei permisul. poate cineva care are bani nu mai vrea sa treaca prin furcile birocratiei. daca as avea bani as prefera si eu sa-mi vina permisul acasa si sa nu mai stau ca fraierul la cozi. pana la urma nu e mare lucru sa mergi cu o masina, sa inveti niste semne si reguli.
http://www.realitate...rii_473881.html

View Postrich1974, on 13th January 2011, 09:21, said:

pai frate, e normal sa gresesti la inceput ca d-aia te numesti incepator.....in mod normal ar fi bine sa se faca legislatie rutiera la scoala ca sa ne intre in reflex.
coruptia exista din cauza legislatiei foarte incalcite.
Scoala de soferi ce rost mai are? "Incepatorul" trebuie sa invete in timpul examenului sa acorde prioritate? Legislatia teoretica nu-ti va face in veci "reflexe" necesare unui sofat in siguranta.
Coruptia exista oriunde, indiferent de legislatie; ea tine de cultura.

View Postrich1974, on 13th January 2011, 09:46, said:

dragul meu....
respectarea legilor romanesti este o idiotenie. tu ai carnet? respecti legea? cu cat mergi prin localitate pe drumurile europene? cu 50?....
daca un idiot cu creierul cat o nuca da o lege proasta tu o respecti?
Prin afirmatia asta imi permiti sa nu-ti respect prioritatea pe trecerea de pietoni? Dai cu subsemnatul ca nu ai nicio pretentie de la mine?

#34
ParapantaFlavia

ParapantaFlavia

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,251
  • Înscris: 20.10.2008
Acum luați de vă aruncați cașcheta. 300 oiro... da' ce tata e guvernator de bancă? Acum înțeleg și eu motivul pentru care îmi găsesc mașina deplasată când parchează câte unul/una în față.

Edited by ParapantaFlavia, 13 January 2011 - 10:34.


#35
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
eu dau cu subsemnatul ca nu am pretentia sa-mi dea nimeni prioritate la trecerea pentru pietoni. oricum, trec pe unde vreu eu dar ma uit sa nu treaca nici o masina.
le doresc pietonilor care trec pe trecere fara sa se uite dupa masini sa moara cu prima ocazie calcati de TIR-uri.

si apropo de link....
soferul nu este vinovat cu nimic, nu a facut accident. nu conteaza ca omul este analfabet, poate e talentat cu volanul!

Edited by rich1974, 13 January 2011 - 10:36.


#36
milcca

milcca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 05.11.2010

View Postmuteki, on 13th January 2011, 07:26, said:

Eu cunosc personal o femeie, dezastru public, care a luat permisul cu 300 de euro spaga. La 2 ani dupa ce a luat permisul femeia inca nu conduce singura
problema e ca multi o fac.

poti sa fii cel mai bun sofer, intra unul de genu in tine si te-ai dus.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate