Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

Permise contra spaga

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#1
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,339
  • Înscris: 14.06.2006
Cinci polițiști și nouă instructori auto din București au fost reținuți pentru că vindeau proba practică a examenului auto contra a 200-300 de euro

În urma informațiilor DGA, cinci lucrători ai Serviciului Regim Permise de Conducere și Înmatriculare Vehicule București au fost puși sub învinuire. Procurorii bucureșteni au reținut 14 persoane implicate în obținerea frauduloasă a zeci, poate sute de permise de conducere. Rețeaua agenților corupți ar fi câștigat, potrivit anchetatorilor, zeci de mii de euro din promovarea probei practice în schimbul mitei oferite de către candidați.

Odată cu banii, agenții primeau de la instructorii auto și bilețele cu date despre candidați, precum numele acestora, ore sau termene când trebuiau să fie examinați. În timpul perchezițiilor s-au găsit diverse bilețele cu astfel de date ale unor candidați. Reprezentantul Parchetului a mai spus că ancheta a vizat doar proba practică, deoarece până la acest moment nu s-au descoperit falsuri privind proba teoretică în acest caz. Potrivit probelor existente la dosar, instructorii discutau cu polițiștii codificat, pe telefon, în legătură cu banii și datele candidaților.

Sursa

#2
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,032
  • Înscris: 31.07.2007
Ai fi zis ca dupa episodu' Arges se cam raresc fazele astea, da' ce sa-i faci, foamea-i mare, viata grea ... si intre timp noi ne gandim de ce ii plin traficu' de tembeli. Cine stie cate episoade Arges + Bucuresti avem in tara, asteptam continuarea.

#3
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,339
  • Înscris: 14.06.2006
A fost si in Neamt in 2006 "dosarul fotbalistilor" dar era o retea care se ocupa si cu pasapoarte pe langa permise.

#4
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,032
  • Înscris: 31.07.2007
Ziceau la stiri ca nevasta unuia dintre militieni a aruncat in WC documente compromitatoare cand i-au batut mascatii la usa. Acuma stau sa ma gandesc, cam cat de inteligent trebuie sa fii ca sa tii asa ceva in casa.

#5
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,339
  • Înscris: 14.06.2006
Cica aveau si biletele cu numele elevilor  :roflmaofast:  :"În timpul perchezițiilor s-au găsit diverse bilețele cu astfel de date ale unor candidați."

Iti dai seama cat de istet tre sa fii incat sa iei banii si biletul, sa te duci acasa si sa lasi biletul pe frigider de exemplu...

#6
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

 December, on 13th January 2011, 07:14, said:

Cica aveau si biletele cu numele elevilor  :roflmaofast:  :"În timpul perchezițiilor s-au găsit diverse bilețele cu astfel de date ale unor candidați."

Iti dai seama cat de istet tre sa fii incat sa iei banii si biletul, sa te duci acasa si sa lasi biletul pe frigider de exemplu...
mah...militianul e miliatian pana moare....
s-a gandit sa pastreze biletul ca poate o fi vreodata nevoie de probe..... :)

#7
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,032
  • Înscris: 31.07.2007
In tara asta nici macar de furat cat de cat profesional nu-s astia in stare. Nu ma mira ca i-au arestat pe trepanati.

#8
Alexutsa

Alexutsa

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 944
  • Înscris: 23.12.2010
big deal....

la mine in oras e 200 E orasul. toata lumea stie. eu cand am dat examenul m-a intrebat instructorul "daca vreau sa-l iau din prima"  -_-
si la fel e si in alte orase dupa cate am auzit de la prieteni.

deci mita pt permis nu e nimic nou, si in romania e foarte normala

#9
muteki

muteki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 14.12.2010
Eu cunosc personal o femeie, dezastru public, care a luat permisul cu 300 de euro spaga. La 2 ani dupa ce a luat permisul femeia inca nu conduce singura iar barbasu a facut super muschi fesieri.

Focarele astea de spagari sunt pretutindeni. In orice judet se ia spaga. Ce sunt prinsi si aratati acum la televizor, nici zapada de pe varful icebergului nu a fost scrijelita.

#10
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Voi credeti ca ce vedeti la TV sunt cazuri izolate? Nu bre, Pitestiul e mic copil pe langa alte judete. In VL de zeci de ani dai 800-1000 euro si iti vine permisul acasa fara sa faci scoala, psihologicul, medicalul, NICI MACAR SALA SAU ORASUL! Stai acasa si iti vine permisul ACASA, adus in plic de instructor pe care il vezi doar de doua ori: cand dai banii si cand iti aduce permisul!  :naughty:

#11
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.08.2010
legende...

#12
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Nu, nu sunt legende. Cunosc multi ( de fapt multe) care au luat permisul asa, inclusiv pe instructorul care face asta!

Edited by dan84, 13 January 2011 - 08:38.


#13
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,339
  • Înscris: 14.06.2006

 Carrman, on 13th January 2011, 08:36, said:

legende...
Asta de la Valcea cam asa suna. Mi-e greu sa cred ca vine ala cu plasticul in buzunar si ti-l da la usa.

#14
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.08.2010
doar daca te cheama Gorun...

#15
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Ok, coruptia a fost starpita, gaborii corupti de la permise au fost toti arestati in cazurile de la Pitesti, Neamt si acum la Bucuresti si, hai sa zicem ca ar mai misca unii prin alte judete, in rest e corectitudine si seriozitate absoluta.

In Vl se intamplau astea inainte sa bage examenele computerizate, acum nu stiu daca se mai poate face!

#16
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
dar pana la urma s-a constatat ca cei care au luat permisul pe spaga fac mai multe accidente? nu prea cred!

conteaza cum conduci nu cum iei permisul. poate cineva care are bani nu mai vrea sa treaca prin furcile birocratiei. daca as avea bani as prefera si eu sa-mi vina permisul acasa si sa nu mai stau ca fraierul la cozi. pana la urma nu e mare lucru sa mergi cu o masina, sa inveti niste semne si reguli.

#17
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007

Quote

...14 persoane....

Numele si functia.

#18
dakian67

dakian67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 24.07.2008
Aiurea! Atît timp cît o să existe țărișoara asta, o să existe și șpaga.Este de acum o trăsătură caracteristică a neamului, o avem scrisă deja în ADN, nu știu cine și, mai ales, cum ar putea să stîrpească acest fenomen. Din cînd în cînd, se mai face public vre-un caz, așa,de ochii UE...Și aici funcționează același sistem bine-mersi, spre mulțumirea tuturor părților implicate.

Edited by dakian67, 13 January 2011 - 09:10.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate