Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

Discuții între satelitari

- - - - -
  • Please log in to reply
274 replies to this topic

#235
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 19.04.2008
Nu e vorba ca nu poti gasi focarul. De gasit il gasesti, dar vei avea pierderi mari, asa incat toata treaba devine inutila. S-ar putea sa nu dea randament nici cat o antena de 0,60.

#236
Darkgothic

Darkgothic

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 02.01.2019
Atunci nu merita bătaie de cap.păcat ca este de 110 antena...ma gândeam sa ma joc cu ea, pe niște sateliți mai greu de prins.

#237
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 19.04.2008
La 1,10 m nu te poti avanta in vanatoare de sateliti. Este o marime "normala", chiar suficienta in cazul de vreme nefavorabila pe sateliti obisnuiti. Asta insemnand ca, daca e bine reglata antena, atunci cand unora le pica semnalul la o ploaie, tu poate mai poti urmari cate ceva, printre macroblocuri. Dar in nici un caz nu te poti da la DX. Si vorbim de o antena intacta, fara deformari. Oricum, antena fiind deformata, nu se mai pune problema.

#238
Darkgothic

Darkgothic

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 02.01.2019
Am vazut ca la tehnicb au antene de 1.2m,1.5m.merita o asa antena?

#239
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 19.04.2008
Normal ca merita. Daca consideri ca este un hobby si iti face placere. De ce nu? Cu cat mai mare, cu atat mai bine Posted Image . Asta daca it permite locul, portofelul.
Depinde cat de mult te pasioneaza receptia prin satelit. Doar ca sa te uiti la Romtelekom, nu merita.

Si daca vrei sa mergi mai departe, atunci orienteaza-te direct spre antene cu montura polara. Altfel nu are sens.

#240
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Salut... Am o intrebare. Modelul acesta de antena e bun sau e problematic?

Attached Files


Edited by Zvartoshu, 29 February 2020 - 21:40.


#241
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 19.04.2008
Problematic in ce sens? Daca nu ai experienta cat de cat in reglajul antenelor satelit, atunci poate fi problematica orice antena. O antena PFA, ca cea din imagine, intradevar, necesita mai multa indemanare, practica...la reglaj, in comparatie cu un offset uzual, asa cum se gaseste pe toate gardurile. Dar odata reglata bine, poate fi performanta.
Depinde si de producator, de calitatea antenei, de starea ei generala..lucru valabil la orice tip de antena. Antena din imagine pare a fi undeva la 1,40m-1,60m. Poate da randament bun, de ce nu. Depinde ce si cum.

#242
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Am pus-o fix pe centrul axei sale. Am prins turksat pe un gtmedia la 74% cu 57% la 11096v.
Am mișcat nițel de.axa și am prins și azerspace cu un tp cu georgie.
Am o întrebare centrul axei pe ce satelit trebuie.pusa. tot badr?

#243
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 19.04.2008
Depinde de zona geografica unde locuiesti. Iti atasez un tabel cu ajutorul caruia poti sa-ti calculezi gradele. Tine cont si de rotirea LNB-ului.
In imaini poti vedea ca exemplu, Turksat cu locatia Bucuresti. Si datele pentru acea zona.

https://www.satlex.r.../azel_calc.html




Attached File  2020-03-03 10_49_20-Window.jpg   119.03K   16 downloads

Attached File  2020-03-03 10_46_36-Window.jpg   77.58K   14 downloads

Attached File  2020-03-03 10_48_53-Window.jpg   30.8K   10 downloads

Apropos, e cu montura polara sau fixa?

#244
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Antena e prime focus fara motor.
Mă puteți ajuta și pe mine cu un feedhorn? Dați un pm. Nu dau de așa ceva și cei care aveau nu mai au. Am cumpărat lnb cu flanșă acela inverto de 63db gain și n-am hornul.
Doar cu lnb așa fără horn prind turksat azerspace turkmen alem dar cu semnal slab .

Ah... Mă întrebaratzi de montura polara... E mobila pot mișca antena stânga dreapta Fara sa răsucesc de țeavă băgată în pilon

#245
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Am reușit să.dau de 2 feedhorn. Unu cu inele pe baza dreapta și unul pâlnie.
Pentru parabola mi-a trimis un nene din Pitești feedul și baza pe care prind tijele.
...

Am făcut un experiment cu lnb cu pâlnie și lnb flanșă de 55 pe offset de 120.
Suedia de pe.thor.58% calitate
Badr cu tele Liban lbc arabica 53% calitate.
Concluzie... Nu are castig lnb-ul. Asta fata de unul tot cu flanșă inverto hgln
.....

Am pus lnb hgln la loc pe offset și îmi bâlbâie și uneori e coerent câteva secunde 10970v de pe badr cu  28% calitate.
.....
Receptor golden Alpha x

#246
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 19.04.2008
Feedhornul "palnie" este destinat antenelor offset, iar cel cu inele drepte antenelor PFA. LNB-urile Inverto au in general un renume foarte bun. Fiind printre cele mai bune momentan pe piata.

#247
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Uite ce am realizat pe cer senin cu offset de 120 pe h-h și inverto hgln.

Attached Files



#248
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 19.04.2008
Frumos. Posted Image Pe care satelit este antena?

#249
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Momentan o las pe 16 grade sa ma uit la freesat. Iar cand am placerea ma duc la badr mai maduc la 36 est si uneori manuit la turkmen la postul de muzica owazi.

#250
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Am pus pe un canal. Satelit 52.5E. ANTENA nr1 120cm iar ANTENA numar 2 parabola de 150cm.
Iata ce arata aparatul. Un golden alfa x


Pe 120.amnlnb hgln si pe parabola lnb twin pro inverto.
Doar atat diferenta?
Antena parabolica e trasa pe aparat gtmedia.

Attached Files



#251
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 19.04.2008
Banuiesc ca imaginea din stanga corespunde antenei de 1,50. Diferenta este mica, dar exista.

Intrebarea este, cat de bine este reglata antena de 1,50? Daca lucreaza la capacitate maxima? LNB bun? Cablu coaxial de calitate?

Pe langa care se pune si faptul ca antenele offset au un avantaj de receptie fata de una PFA, de aceeasi dimensiune. La antenle PFA exista o "umbra" care o arunca LNB+feedhorn pe suprafata reflectorului. Lucru care la offset-uri nu exista si care le ofera un avantaj. Si diferenta intre antenele tale, ca marime, nu este asa mare, daca tii cont de acest lucru.

Edited by chris_dvb, 13 March 2020 - 10:47.


#252
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Antena parabolă are lnb inverto twin pro. Habar nu am ce capacitate de castig are . Bănuiesc că 55db.
Coaxial am vreo 10m daxis.
Antena am reglat-o cu un satfinder GT media după turkmen alem. Imi dădea pe aparat la 12303 tp acesta 76% semnal cu 67% calitate. Atat a vrut maxim.
Ori lnb e slab ori mă lovesc de clădiri de imi scade semnalul. Antena fiind in curte are vizibilitate printre case de la 36 est păna la 53 est.

Edited by Zvartoshu, 13 March 2020 - 11:16.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate