Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 

Discuții între satelitari

- - - - -
  • Please log in to reply
274 replies to this topic

#1
marluck

marluck

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,618
  • Înscris: 07.03.2010
Aici se vor purta diferite discutii intre pasionatii receptiei satelit.




-Antena simetrica 2,1m Ku/C band,LNB Invacom in Ku.Poze facute chiar acum,cu programele Fox Movies,pe Arabsat 5-A.
P.S.-Propun unui moderator sa editeze topicul;Arabsat 2B-30,5E, inlocuit din 2010 de Arabsat 5-A. :naughty:

Attached Files


Edited by doktorofsat, 27 December 2010 - 20:34.


#2
bog4u

bog4u

    @Român

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,030
  • Înscris: 20.12.2007
Felicitari pentru antena si receptie ! Imi imaginam ca ai o antena de 1.5-1.8m si ca semnalul este ceva mai puternic spre sud-est. In Arges nu am semnal pe 1.8m la fox-uri, in schimb intra o parte din canalele lipsite de importanta(eri tv, syria..).

#3
doktorofsat

doktorofsat

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 04.04.2008

Quote

Propun unui moderator sa editeze topicul

S-a facut!

Marluck felicitari pt receptie si antena pe care o detii.Testul facut de tine imi intareste ideea ca polarizarile H se receptioneaza mai bine cu lnb Invacom , iar cele verticale cu Inverto!

Afland de aparitia canalelor premium FOX am orientat si eu antena spre 30,5E dar din pacate receptionez doar ERI TV in banda Ku (vezi foto), iar in banda C receptia e mult mai buna, prind toate canalele tv toate astea cu o antena de 150cm + stau in
nordul tarii, o zona foarte defavorizata in receptia satelitilor "arabi"!Am testat pt prima data 30,5E in banda Ku , vorba lui bog "intra o parte din canalele lipsite de importanta" si normal, care se gasesc pe 26Est!!


Vad ca receptionezi si banda C Marluck!Care este plaja ta de receptie (la est si vest bineinteles)?M-ar interesa dc receptionezi ceva in banda C de pe 91,5Est (Measat) caci ai o antena pe masura si cred cea mai favorabila locatie pt receptia acestuia .Merci anticipat

Attached Files



#4
marluck

marluck

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,618
  • Înscris: 07.03.2010
-Din pacate nimic pe Measat 91,5 E la mine,iar receptia in C Band o am pe un lob secundar si e loc de optimizare pe care o voi realiza la anul in primovara.Stiu ca se poate mai mult in C Band si pentru ca sunt interesat de extreme,lucrez pe polarizarea
H/V exclusiv aici,pentru pozitiile de la Pas 10 pana spre Express-A2 @ 103° Est,ultimul care se vede la mine spre Est.
Iarna insa nu ma duc asa departe fiindca actuatorul nu mai are putere sa traga antena la loc in sus,declinatia antenei fiind foarte mica.Noul  Asiasat 5 e o f.mare dezamagire insa nu mai intra mai nimic,dar pe vechiul Asiasat 2 parca, polarizarea verticala era foarte intensa la receptie cu unele variatii,feeduri programe etc.cu receptie super,in schimb orizontala era deosebit de variabila,cu maxime si scaderi la zero,datorita troposferei si inclinarii minime a antenei.
-In ce priveste Asiasat de al 105,5 E am reusit o singura data cu multi ani in urma o receptie prin februarie martie pe analog cu receptie excelenta a programelor pakistaneze analoage prin TROPO !!!
A fost o chestie unica irepetabila in C-band am mai incercat in nenumarate randuri in ani sa agat pozitia 105,5 E,fara succes.
Tin minte ca semnalele erau foarte intense si nu mai conta asa de mult o mica deplasare a antenei la acest fenomen unic tropo in C Band.O sa caut prin hartii mai vechi sa vad perioada si anul in care s-a intamplat,insa stiu ca a durat putine zile.
-Spre Vest mergeam pana la 22 vest insa anumite lucrari pe terasa ma limiteaza acum in Ku band la maxim 15 vest... :thumbdown:

---------------------------- HAPPY CHRISTMAS & HAPPY DXING EVERYBODY !!!  :coolspeak: :thumbup:    ------------------------------

Edited by marluck, 24 December 2010 - 13:38.


#5
bog4u

bog4u

    @Român

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,030
  • Înscris: 20.12.2007
Receptia Asiasatla 105.5 est este chiar o mare realizare(probabil cei din zona Dobrogea s-ar putea lauda cu sanse de receptie a acestui satelit).
"marluck"  , sper sa ne aduci  cat mai multe noutati si receptii inedite...este nevoie sa mai "reanviem" un pic acest virus care-l reprezita receptia satelitara si DX !
Craciu Fericit pasionatilor de domeniul satelitar !

#6
marluck

marluck

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,618
  • Înscris: 07.03.2010
Multumesc de urari si pentru toti dxerii
-------------------------------HAPPY DXING & MERRY CHRISTMAS EVERYBODY  :thumbup: :coolspeak:--------------------------
-In ce priveste C band e loc de mai mult,pe analog imi intrau si spotul local vertical Thaicom 2 si 5 si Insat 4CR @ 74° Est,iar Pay tv de pe 83,5 E il receptionez in ku in intregime inca de la inceput,precum si unele frecvente in Ku de pe 93,5 E;insa  trebuie sa rotesc LNB Invacom cam 1 cm spre dreapta si pierd mult pe Astra(11954 H ZDF Mux.aproape ca nu mai intra ziua).Deci unghiul LNB Invacom spre deosebire de alte LNB este extrem de critic,e vorba de crestere/scadere de semnal
de ordinul db , practic zeci de procente S/Q.
-E mult de scos extra in C band;am facut diverse teste si sunt pozitive insa e nevoie sa am o libertate de miscare pe verticala mai mare a suportului LNB,si se va face in primavara plus ca intentionez sa confectionez o placuta cu elementele directoare experimentate mai demult pentru favorizarea C Band introdusa in LNB.

Edited by marluck, 24 December 2010 - 21:23.


#7
bog4u

bog4u

    @Român

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,030
  • Înscris: 20.12.2007
Curios satelit !
Astazi am incercat din nou semnalul pentru Fox-uri si am ramas uimit : semnal perfect stabil 50-54% limita de receptie 38-40%. Nu cred ca spre seara poate sa scada semnalul sub limita de receptie insa am sa verific . Nu am facut nicio modificare la antena/lnb(1.8m antena , lnb-General satelitte 0.5db, )  . La scanarea [email protected] est intra si toate canalele de pe [email protected]  est .
Cele 2 canale au id: PGM-3  Movies si PGM-4 Series.

Attached Files


Edited by bog4u, 26 December 2010 - 14:49.


#8
Excalibur21

Excalibur21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 02.12.2009
Confirm si eu, semnal mult mai puternic pe frecventa cu progtramele fox. Am verificat si acum cateva zile si aveam doar 33-34%(5-5.5db, receptie la limita) semnal pe aceasta frecventa, iar acum este peste 60% (peste 10 db). O alta frecventa receptionata cu polaritate orizontala este 10761 H 2050 2/3 Dvb S2 8PSK. Nu este mentionata pe flysat sau lyngsat, si am gasit informatia postata de dx qwer pe acel forum englezesc.Probabil si alte posturi si-au scimbat parametrii de emisie in ultimul timp Receptia a fost facuta cu antena de 1.4m, lnb inverto twin si dm500HD.


@marluck, receptionezi ceva de pe 103E? Am incercat si eu acum ceva timp dar nu am reusit sa receptionez nimic. La 100.5E semnalul este foarte puternic, dar nici urma de 103E. Am incercat si la ore diferite pentru ca satelitul este intr-o orbita inclinata, dar nimic.

Attached Files


Edited by Excalibur21, 26 December 2010 - 18:29.


#9
marluck

marluck

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,618
  • Înscris: 07.03.2010
-Pe 103 E am receptionat satelitul rusesc pe aceasta pozitie cu ceva timp in urma in analog exclusiv,cu semnale slabe prin
reducerea benzii de trecere si prin scaderea pragului de demodulare la cca 3,5 db parca,cu receptoare analoage care aveau inclusa aceasta functie.Un lucru e sigur insa,nivelul de semnal prezent pe analog in acea vreme, nu permitea receptia digitala,pragul de receptie fiind mai inalt pe la 6-8db cca daca nu ma insel in DVB-S.Poate daca ar emite in DVB-S2 s-ar putea demodula de la un raport semnal zgomot ceva mai scazut,sau daca pe viitor se va amplasa un satelit mai performant de catre rusi,fiindca actualul e inclinat bine de tot si ar trebui scos la pensie.
-Tot legat de sateliti a explodat racheta purtatoare a satelitului hindus GSAT-5P ... :thumbdown:
Pozitia 55 E era interesanta si pentru noi, in banda C cred ca se putea receptiona si la noi.

Edited by marluck, 26 December 2010 - 19:43.


#10
doktorofsat

doktorofsat

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 04.04.2008
@Excalibur21

Ai incercat sa receptionezi Asiasatul de la 105,5E?Pt 100,5E care e un satelit nou si cu antena ta de 3m e normal ca il receptionezi bine , dar si pt 105,5E cred ca ai ceva sanse in C band!

Ce poti spune de receptia satelitului Mesat (91,5E) atit in C band cat si in Ku?


@marluck

Da din pacate am aflat si eu vestea , dar cred ca indieni nu se lasa asa de usor si vor lansa ceva in curand !

DVB-S2 in multe cazuri e mai usor de receptionat in unele cazuri , dar in altele  e enervant de naspa mai ales cu antene de 90-110cm

#11
Excalibur21

Excalibur21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 02.12.2009
@doktorofsat

Am incercat sa receptionez si la 105.5E, montura imi permite, dar locatia nu. Cred ca este imposibil pentru ca am elevatie -1.2' pentru asiasat 105.5, cel putin asa rezulta cu mai multe programe si cu DishPointer. Iar pentru 103'E am +0.3' elevatia. Chiar si in bucuresti este tot cu minus, sub orizont, dar poate de pe un bloc inalt exista sanse de receptie. Spre est am camp liber mai multi kilometri si centrul antenei este la mai bine de 5 metri de sol, dar mai departe de 100.5'E nu am prins nimic. O sa mai incerc alta data pe 103'E, poate intr-o zi sau noapte cu zapada si ger, pentru ca astea sunt conditiile ideale pentru astfel de receptii. Pun mai jos si o poza cu vederea antenei mele spre est, antena fiin pozitionata pe 95'E la momentul respectiv.

Despre satelitii de la 91.5E pot spune ca receptionez doar de pe vechiul measat3.
In C band urmatoarele transpondere:
3720 V 2170 ok
3800 V 13330 ok
3878 V 18385 ok
3920 V 28000 ok
4120 V 29720 putin sub limita de receptie

Pe measat 3a semnalul este mai slab, sub limita de receptie dar se observa ca ar vrea sa intre transponderii cu simbol rate mare. Dar pentru ca sunt cu modulatie 8PSK, sansele de receptie sunt foarte slabe.

In banda ku intra toti transpnderii de pe spotul South Asia (fara 12615 H 10000 5/6 8PSK), dar semnalul nu este mai mare de 15-20 de procente peste limita. Receptia este posibila pe tot parcursul zilei, dar pentru ca este un satelit cu elevatie destul de mica pentru locatia mea, semnalul vine in "valuri" adica poate varia cu mai muti decibeli in cateva secunde. Pe 95'E semnalul variaza enorm(pe transponderii de pe spotul Indian), cateodata chiar si cu 4-5db, dar aici nivelul senalului este mult mai mare si nu apar freezuri chiar si cu astfel de variatii. Depinde de cat de curata este atmosfera.



@marluck

Multumesc pentru raspuns, probabil a-i receptionat acum mai multi ani cand satelitul era stationar si probabil avea mai multa putere de emisie fiind mai nou. Oricum este destul de impresionanta o astfel de receptie a unui satelit cu o elevatie foarte mica.

Poate am deviat de la subiectul threadului dar la ora asta intra si mai bine cele doua frecvente receptionate mai sus de mine, plus ca intra si alte frecvente(si in orizontal si pe vertical) care nu se receptionau astazi dupa amiaza pe antena de 1.4m.

Attached Files



#12
marluck

marluck

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,618
  • Înscris: 07.03.2010
-Ok,mersi de infos,si eu am liber spre Est aproape perfect,de asta am reusit o perioada indelungata pe analog receptia de la 103 Est,slab cu multe spikes,dar perfect inteligibil pana sa se incline asa tare...O sa incerc sa scot din primovara de la anul tot ce poate din C-Band si sa optimizez tot ce se poate optimiza.Felicitari pentru Measat,am cam neglijat C Band in ultimii doi trei ani insa odata cu oprirea spotului orizontal cu programe de calitate de pe Thaicom 2,receptionat bine in digital e momentul sa ma apuc iar de aceasta banda,ca ma pasioneaza Muay Thai pe ch. 5 intern...
-SUCCES LA RECEPTIA DX si e momentul sa ne mai ocupam si de acest topic,sa mai postam performante si noutati !!! :coolspeak:
P.S.-Si la mine in ku band Insat de la 93,5 Est intra tot in valuri cu maxime dar si scaderi uneori pana la disparitie pentru perioade variabile de timp.

Edited by marluck, 27 December 2010 - 14:10.


#13
mouse3

mouse3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 967
  • Înscris: 22.04.2010
@marluk ce LNC de banda C folosesti?
Se mai gaseste in comert,eu nu am reusit sa gasesc nici unul,pe unde am intrebat nu mai au si spun ca nu mai aduc,nu este cerere pentru aceasta banda.
Daca as gasi un Inverto de 13K sau de 7K ar fi minunat.

#14
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Un satelit foarte exotic si inca neconfirmat cu antene mai mici de 3M ar fi ChinaSat 92.2'E, banda KU, polaritati circulare... ai incercat acest satelit, @marluck ?

Daca mai tin bine minte, doar cei de la clubul DX ceh/slovak au reusit ceva dar cu mare greutate (cu lnb profi si antena de 3.7M)... oricum este o provocare (peste 40 canale din China, Free To Air)

@mouse3, pentru lnb C BAND intreaba la Peruvision... poate mai au la Timisoara
Inverto comercializat de ei anii trecuti este super ok... temp 13K si daca ii pui placuta obtii rezultate excelente pe tp-urile cu polaritate circulara

@marluck, esti printre putinii care au avut sansa la Asiasat 105.5'E... au mai fost cativa chinezi in Bucuresti (inclusiv de la ambasada, cu receptie tot in analog) si mai stiu despre cineva din Constanta (din pacate nu mai am revista/articolul din revista) - ce vremuri!
Apropo de placuta... te poti juca si cu placa mea (am combinat 2 modele rusesti) cu mentiunea ca nu trebuie neaparat respectate unele cote (se pot face experimente cu diferite latimi si lungimi ale elementelor de Al, lipte pe placa de plastic)

Edited by rz, 29 December 2010 - 18:40.


#15
mouse3

mouse3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 967
  • Înscris: 22.04.2010
@mouse3, pentru lnb C BAND intreaba la Peruvision...


Merci,am sa ma interesez,ar fi bine sa mai fie Inverto pe stoc.13K ar fi bun pentru inceput.

#16
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
13K e ca un fel (sa zicem ''echivalent'') de 0.3dB in banda Ku deci e foarte ok





@Exaclibur21,
Crezi ca sunt ceva sanse la 100.5'E cu 1.2M ?
Cu 2.2M nu ajung din cauza unui obstacol (o casa pe directie) deci singura modalitate ramane montarea unei antene pe balcon/terasa (et.1) insa implica modificarea lnb-ului (lnb-ul este pentru circulara nu offset)

#17
doktorofsat

doktorofsat

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 04.04.2008
Semnalul de pe Arabsat 30,5E este in crestere!Testat azi (vezi orele pe poze) cu antena de 125cm si KAON 570 a obtinut Eri tv si FOX-urile sacadate rau si inca urme de semnal pe alte tp

Attached Files



#18
doktorofsat

doktorofsat

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 04.04.2008
Am pandit acm dimineatza situatia pe 30,5E,lucrurile stau in felul urmator:

FOX-urile vin stabil;

ERI tv dispare


O intrebare cel putin retorica :

Cunoasteti un lnb ca amplifica mai bine peste 12Ghz si ii plac polaritatile orizontale?

LA MULTI ANI , MULT SUCCES LA RECEPTIE, SA AVEM PARTE DE CAT MAI MULT SEMNAL IN ANUL CARE VINE:thumbup:

Attached Files



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate