Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

Telefon dual sim - ce model sa aleg ?

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
SXtelu

SXtelu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 25.07.2007
Mulțumesc pt promptitudine !
Sunt destul de aproape de momentul achiziționării acestui model de telefon ...
Mai așteptăm și de la tine și de la alți utilizatori păreri !
:thumbup:

#20
sorrell

sorrell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 26.10.2008

View Postlotzi, on 8th February 2011, 18:57, said:

ce ai patit tu cu difuzorul mi s-a intamplat mie ieri  :blush: :blush:  

tot ascultam muzica in masina spre munca in casti pe telefon si cand le-am scos, am ramas fara sunet in difuzor... adica oamenii ma auzeau dar eu pe ei canci

si le-am scris domnilor de la allview ieri seara... si azi dimineata la ora 8 am primit mail ( mai prompt de atat nu se poate ) in care imi explicau ca probabil a ramas blocat in profilul casti... m-am uitat mai atent si cand dezactivam profilul casti trebuia sa bifez eu profilul general... asa ca i-am scutit de o reparatie inexistenta si sunt fericit acum :punk: :punk: :punk:  

telefonul il recomand tuturor

p.s. ti-as fi recunoscator sa mai explici o data treaba cu redirectionarea pas cu pas, eu am incercat si cu alt telefon si tot s-a albit si blocat !!!!

pai probabil l-au studiat pe cel pe care l-am returnat si au ajuns la concluzia ca hiba nu e la mufa! :thumbup:eu nu am bifat profilul general, deoarece m-am gandit ca daca ramanea blocat in " casti " , ramane iconita pe ecran. oricum, mie mi s-au parut amabili. nu am ce sa le reprosez nici lor si nici magazinului de unde l-am luat.
cu redirectionarea am reusit numai dupa ce am pus telefonul pe limba engleza. acum asa il folosesc !!! nu mi-a mers nici daca am activat-o in alt telefon. imi ramanea ecranul alb si gata.
secventa de activare (care a dat roade): call center - call settings - sim 1 call settings - call divert - divert voice if is unreachable  - activate - to number. sper sa mearga. telefonul e super. mersi!!!

#21
SXtelu

SXtelu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 25.07.2007
Cum rulează GOOGLE.MAPS pe acest telefon ? E ok ?

#22
Conservatorul

Conservatorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 26.09.2006
Ruleaza foarte bine,dar trebuie sa mai folosesti zoom-ul ,ecranul fiind mic pentru o asfel de aplicatie.

#23
C1audiu

C1audiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 09.01.2005
Salut

Sunt interesat de un tel Dual Sim, dan neaparat trebuie sa stie 3G (pentru sim de la RCS&RDS).

Ceva sugestii?

#24
dorinacirstea

dorinacirstea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 20.06.2010

View PostC1audiu, on 19th March 2011, 20:16, said:

Salut

Sunt interesat de un tel Dual Sim, dan neaparat trebuie sa stie 3G (pentru sim de la RCS&RDS).

Ceva sugestii?
Si eu am nevoie de asa ceva. Nu ma intereseaza decat functia de telefon si cele doua cartele sim sa fie simultan active. De o saptaman tot bat net-ul in lung si-n lat si nu stiu ce sa aleg. As opta pentru acest telefon http://www.dualsim.ro/pd1782173072.htm sau http://www.dualsim.ro/pd1264153251.htm. Daca exista cineva care le-a folosit, il rog sa ne spuna si noua parea lui despre aceste telefoane.
De asemenea, daca cineva a folosit alta marca si totul a functionat perfect, atat pe 3G cat si pe 2G, il rog frumos sa ne lumineze si pe noi cu un sfat.
Bine, trebuie sa recunosc ca imi plac telefoanele monobloc, mai putin cele slide si deloc cele cu touch-uri. Pretul nu conteaza.

#25
lotzi

lotzi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 17.09.2009
pai te-ai axat pe chinezariile alea de acolo ???

din punctul meu de vedere pe piata sunt cam 2 optiuni mari si late:   samsung B7722    si    allview q1get
restul nu se merita...

s-a scris mult pe tema asta... intrati pe modelele respective si decideti !  succes

#26
dorinacirstea

dorinacirstea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 20.06.2010

View Postlotzi, on 22nd March 2011, 12:04, said:

pai te-ai axat pe chinezariile alea de acolo ???

din punctul meu de vedere pe piata sunt cam 2 optiuni mari si late:   samsung B7722    si    allview q1get
restul nu se merita...

s-a scris mult pe tema asta... intrati pe modelele respective si decideti !  succes
Asa este. Sunt fabricate in China si detin:
o tehnologie neconventionala si unica pentru momentul actual, este construit pe o platforma placa de baza (code: 6120) furnizata de producatorul olandez Philips, pe care s-a instalat un evoluat chipset 3G+ lansat in Mai 2009 (code: MSM6280) furnizat de producatorul american Qualcomm, acesta fiind singurul chipset dualsim din lume ce incorporeaza simultan WCDMA si GSM. Chipset-ul 3G este realizat prin turnare monolitica si incorporeaza transmitator radio, modem si procesor multimedia. Prin turnarea monolitica, practic este imposibila descompunerea acestui chipset, prin urmare este imposibila aparitia unor imitatii, copii, replici de telefoane dualsim 3G. Telefonul contine si renumitul procesor ARM9 de 225Mhz produs de Acorn Risk Machine, acelasi procesor ce se foloseste si pe Nokia N73. Acesta este prezentat pe siteul producatorului TechFaith, aici: http://www.techfaith...s_DualSIM_4.htm
Tocmai am vorbit cu un prieten care a avut Samsung B7722 si mi-a spus ce nu i-a placut la el. Una dintre probleme: avea surpriza sa nu vizualizeze in agenda numele cautat, desi stia sigur ca exista in telefon. Nu-l gasea nici in memoria telefonului, nici pe sim-uri. Daca forma numarul, ii afisa si numele, adica il gasea in agenda. Mie nu-mi place acest telefon, imi pare rau dar nu-mi plac touch-urile. Nu vreau un telefon care sa arate bine in ochii celorlalti, iar mie sa nu-mi spuna nimic.
In ceea ce priveste Allview q1get mi se pare foarte mare si greu, as prefera un telefon mai mic si mai usor.
Asa ca, mai caut.

#27
CiinaruDaniel

CiinaruDaniel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 17.06.2011
dupa parerea mea as alege Huawei G6600 http://www.gsmarena....ssport-2997.php

#28
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Personal sunt in cautarea unui telefon dual sim 3G , mai precis as dori sa poata fii folosit atat cu cartela de digimobil ( 3G ) cat si cu cartela de orange ( 3G )
Din pacate modelul de la Samsung ( B7222 ) nu stie de 3G decat pe un singur sim : http://www.gsmarena...._b7722-3362.php - 3G Network HSDPA 2100 - SIM 1 only
La modelul celor de la Allview ( Allview Q1 GET ) nu este specificat nimic in legatura cu situatia/doleanta de mai sus ( 3G pe ambele sim-uri ) :  http://www.allview.r...ecificatii.html - 3G: 2100MHz (WCDMA)
Astfel ca am o rugaminte de la posesorii care detin modelul de la Allview ( Allview Q1 GET ) sa imi spuna/scrie daca ei folosesc cumva cartela de la digimobil ( 3G ) impreuna cu cartela unui alt operator de telefonie mobila din Ro ( tot in 3G ) si cum se comporta/manifesta in functionarea de zi cu zi ( pareri pro/contra )
Astept si alte variante/modele de telefoane dual sim 3G ( pe ambele sim-uri ) de la cei care detin asa ceva si cu parerile lor pro/contra legat de modelul in cauza

#29
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Sa inteleg ca nu prea am sanse la ceea ce doresc eu , sau nu prea sunt utilizatori de telefoane dual sim cu 3g pe ambele sim-uri ?

#30
dansarariu

dansarariu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 27.05.2009

View Postlupull, on 26th August 2011, 11:21, said:

Personal sunt in cautarea unui telefon dual sim 3G , mai precis as dori sa poata fii folosit atat cu cartela de digimobil ( 3G ) cat si cu cartela de orange ( 3G )
Din pacate modelul de la Samsung ( B7222 ) nu stie de 3G decat pe un singur sim : http://www.gsmarena...._b7722-3362.php - 3G Network HSDPA 2100 - SIM 1 only
La modelul celor de la Allview ( Allview Q1 GET ) nu este specificat nimic in legatura cu situatia/doleanta de mai sus ( 3G pe ambele sim-uri ) :  http://www.allview.r...ecificatii.html - 3G: 2100MHz (WCDMA)
Astfel ca am o rugaminte de la posesorii care detin modelul de la Allview ( Allview Q1 GET ) sa imi spuna/scrie daca ei folosesc cumva cartela de la digimobil ( 3G ) impreuna cu cartela unui alt operator de telefonie mobila din Ro ( tot in 3G ) si cum se comporta/manifesta in functionarea de zi cu zi ( pareri pro/contra )
Astept si alte variante/modele de telefoane dual sim 3G ( pe ambele sim-uri ) de la cei care detin asa ceva si cu parerile lor pro/contra legat de modelul in cauza


La Allview Q1 GET merge doar sim1 pe 3G. Deci indieferent ce cartela pui pe sim1 si operatorul respectiv suporta 3G, va merge 3G. In schimb, sim2 va merge pe edge. Eu am acest telefon pe care am pe sim1 Orange si pe sim2 Vodafone. 3G merge numai pe Orange.
Detin acum si Allview P1 Alldro, dar care din pacate nu merge pe tehnologie 3G insa mie nu mi se pare un impediment. Merge netul fluturand pe el. Downloadez aplicatii de pe marketul Android de cate 17MB in maxim 1 minut.

#31
ervin8571

ervin8571

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 15.06.2007
eu am telefonul iGlo W102 cu cartela digimobil si vodafone, functioneaza foarte bine, ca minusuri mentionez ca plazerul audio este slab de tot (asta daca doresti sa asculti muzica), insa la pretul de 350 mi se pare un bun raport calitate pret.

#32
nico1659

nico1659

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 23.01.2008

View Postervin8571, on 27th October 2011, 13:26, said:

eu am telefonul iGlo W102 cu cartela digimobil si vodafone, functioneaza foarte bine, ca minusuri mentionez ca plazerul audio este slab de tot (asta daca doresti sa asculti muzica), insa la pretul de 350 mi se pare un bun raport calitate pret.

Pare destul de interesant. Apel in asteptare?

Edited by nico1659, 26 January 2012 - 15:40.


#33
ervin8571

ervin8571

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 15.06.2007

View Postnico1659, on 26th January 2012, 15:39, said:

Pare destul de interesant. Apel in asteptare?


Da, iar daca se face o anumita setare, poti avea apel pierdut pe o cartela, in timpul in care vorbesti pe cealalta.

#34
big-sharky

big-sharky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 412
  • Înscris: 11.02.2010
@lupull - telefon la care sa mearga 3G pe ambele simuri eu nu am vazut.

@ don King - cum zicea si altcineva, nu stiu daca se poate sa setezi sa suni pe un numar de pe o cartela specificata. Si nu stiu cat te ajuta. La B 7722 setezi o cartela default (pricipala, activa) si daca suni o faci de pe ea. Nu te intreaba de pe care cartela suni. Se poate schimba pe cealalta apasand un buton. Poti personaliza cu melodii diferite fiecare cartela, astfel incat sa stii pe care numar esti sunat. Nu stiu cate numere intra in agenda. Eu nu am qavut problema sa caut un numar si sa nu mi-l gaseas

Cine doreste informati despre samsung B7722 ma poate contacta pe pm.
Bafta.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate