Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Telefon dual sim - ce model sa aleg ?

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,058
  • Înscris: 26.11.2001
Piata GSM RO e absurda din punctul meu de vedere, nu se mai merita sa ai abonament. A ajuns sa fier mai ieftin sa vorbesti de pe cartela decat de pe abonament  :deadtongue:  Cu o cartela Vodafone si una Orange (per total 10E/luna) vorbesti practic nelimitat in cele doua retele majoritare plus inca 150 min nationale. Este absolut suficient pt marea majoritate. Deci, hai sa gasim un tel dual sim ok  :thumbup:

Ce ma intereseaza:

- sa aibe o baterie decenta, sau daca are una de capacitate mica sa aibe ecranul mic. Nu ma voi da pe net, nu ma intereseaza multimedia, poze, etc. Caut un telefon cu sunet bun si atata tot.
- cele 2 SIM-uri sa functioneze independent, adica daca vorbesc pe Voda si cineva ma apeleaza pe Orange, sa vad apelul, nu sa ii apara apelantului ca sunt offline.
- sa pot pune in agenda macar 1000 inregistrari, deja am peste 950 de contacte.
- sa pot configura (nu stiu cum) numerele din agenda, astfel incat la apelare sa fie folosita automat reteaua potrivita. Pe portocalii sa ii apelez de pe cartela Orange, pe rosii de pe cea Vodafone.
- sa pot importa/exporta contactele, backupul este sfant.

Cam astea sunt necesitatile. Camera este irelevanta, nu o folosesc. 3G idem. Daca telefonul arata ca o caramida dar se aude bine si nu face greturi la semnal mai slab, il iau fara discutii.

Si ca o ultima cerinta, dar nu imperativa: sa coste maxim 4-500 RON si sa aibe minim 1 an garantie.

Oameni buni, exista pe piata asa ceva ? As aprecia in special opiniile celor care au un dual-sim, eu personal nu am folosit niciodata unul.

#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,673
  • Înscris: 26.11.2001
Dual SIM mai spalate au Samsung si Motorola, dar habar nu am de facilitatile oferite...

AllView e o firma romaneasca cu modele decente:
http://www.allview.ro/index.php?id=6

#3
Un_Nimeni_Celebru

Un_Nimeni_Celebru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 766
  • Înscris: 28.05.2007
Samsung D980... am eu, dintr-ala original , nu ce chinezarii s-au adus acuma pe piata.
L-am scapat cu fata in jos pe mozaicul de la baie, de la 1 metru... arata ca nou, nici nu s-a simtit ca l-am scapat. L-am scapat in colt, de pe fata cu display-ul, din mana (de la 1,5 m), pe asfalt, ....s-a ciupit putin vopseaua in colt.  Merge perfect cu doua cartele, online amandoua, SMS online etc. Incarcator separat pentru cea de-a doua baterie (ca vine cu doua baterii). Face poze misto (5 MP), are si blitz, card de memorie separat de memoria interna, ecran mare, senzorial...si daca mai vrei detalii, intreaba-ma. nu-ti inregisteaza convorbirile telefonice si nu suporta decat fisiere .TXT si .PDF, deci nu Word si Excel. Semnalul e perfect pe cosmote si vodafone si nu exista virusi pentru el. In soare foarte puternic nu se vede clar ecranul...poate asa-i la toate telefoanele.

#4
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,058
  • Înscris: 26.11.2001
Un_Nimeni_Celebru - cum se face apelarea efectiv, poti configura numerele alocate fiecarui SIM ?

#5
Un_Nimeni_Celebru

Un_Nimeni_Celebru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 766
  • Înscris: 28.05.2007

View Postdon_King, on 21st December 2010, 15:54, said:

Un_Nimeni_Celebru - cum se face apelarea efectiv, poti configura numerele alocate fiecarui SIM ?
Apesi pe ecran pe TASTATURA, formezi numarul sin dreapta ai doua optiuni (pe ecran): SIM1 sau SIM2, suni de pe care vrei. Cand te suna cineva iti arata de pe ce numar te suina si pe ce cartela te-a sunat. Poti sa le bagi si nume. Eu de exemplu in loc de SIM1 am Bagat Vodafone si pe SIM2 am schimbat cu denumirea de Cosmote. Setezi o cartela ca fiind principala si cand apesi pe butonul verde suna automat de pe cartela care ti-ai setat-o DEFAULT.

#6
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,058
  • Înscris: 26.11.2001
nu prea este ok ca functionalitate. Mai cautam. Alte idei ?

#7
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,270
  • Înscris: 05.06.2002
nu cred ca ai sa gasesti unul la care sa configurezi numerele alocate fiecarui sim. oricum, mie-mi pare destul de practic si asa. mai ales ca poate odata vrei sa suni un numar de pe o cartela, dupa o bucata nu mai ai credit pe respectiva cartela si vrei sa-l suni de pe cealalta si i ncazul asta ce faci? intri in meniu, schibi asignarile?

#8
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,058
  • Înscris: 26.11.2001
Cu siguranta exista un astfel de telefon. Doar ca nu l-am identificat inca. Inca mai caut.

#9
vasilis

vasilis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 24.07.2005

View Postdon_King, on 20th December 2010, 23:57, said:

Ce ma intereseaza:

1.  cele 2 SIM-uri sa functioneze independent, adica daca vorbesc pe Voda si cineva ma apeleaza pe Orange, sa vad apelul, nu sa ii apara apelantului ca sunt offline.
2.  sa pot configura (nu stiu cum) numerele din agenda, astfel incat la apelare sa fie folosita automat reteaua potrivita. Pe portocalii sa ii apelez de pe cartela Orange, pe rosii de pe cea Vodafone.

3. Si ca o ultima cerinta, dar nu imperativa: sa coste maxim 4-500 RON si sa aibe minim 1 an garantie.

Pentru cele 3 cerinte de mai sus trebuie sa te orientezi spre un Samsung. In ofertele magazinelor online la ora actuala gasesti Samsung C5212 si Samsung 3212. Cele 2 sunt pana in 500 lei au apel in asteptare intre sim-uri si au un buton lateral de pe care selectezi de pe ce sim doresti sa suni. Intri in agenda, selectezi contactul pe care doresti sa-l apelezi si cu butonul lateral selectezi de pe ce sim sa fie apelul. Spre deosebire de chinezisme aceste telefoane au o singura tasta de apel (tasta verde)cu care raspunzi la ambele sim-uri si efectuezi cu aceasta apel in functie de butonul lateral.

Putin peste 500 lei ar fi Samsung C6112. Si asta e ok si cred ca are apel in asteptare intre sim-uri.


Ar mai fi Samsung E2152 insa din ce am citit pe forumurile straine nu are apel in asteptare (cerinta 1). La fel si cele 2 dualsim-uri de la Motorola. Nici acestea nu au aceasta functie.

Un alt telefon despre care am citit lucrui impresionante(bateria tine 7 zile cu apeluri efectuate) este LG GX200 insa are un imens neajuns. Nu indeplineste conditia 1 de mai sus. Pacat. Pe asta mi l-as fi luat si eu.

Am pus aceste opinii despre aceste telefoane pentru ca mie mi se pare o conditie esentiala apelul in asteptare intre sim-uri. In 2008 mi-am luat un Allview si l-am vandut unui user de pe acest forum dupa 2 zile tocmai datorita acestui inconvenient. Imediat mi-am comandat un Samsung D780 care si-a facut treaba timp de 2 ani..

Astazi astept sa-mi vina curierul cu un Samsung B7722.

Edited by vasilis, 22 December 2010 - 14:54.


#10
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,906
  • Înscris: 12.03.2009
Recomand ce am si eu: NG 900. Chinezaraie dar se misca bine.
- 2 acumulatori(tin bine),
- agenda de 1000 numere (parca),
- se aude bine,
- foto + filmare,
- pret de 350-400 ron,
- nu poti apela automat pe reteaua pe care e salvat numarul (si nu cred ca poate vreun telefon face asta).
Despre alte caracteristici= google!  :thumbup:

#11
vasilis

vasilis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 24.07.2005

View Postmisu78, on 3rd January 2011, 23:59, said:

- nu poti apela automat pe reteaua pe care e salvat numarul (si nu cred ca poate vreun telefon face asta).

Cum adica? Da mai multe detalii.

#12
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,906
  • Înscris: 12.03.2009
Daca numarul sotiei de exemplu e salvat pe sim 1, in momentul in care initiezi apelul trebuie sa apesi tasta de apel. Care????
1 sau 2? (exista tasta de apel separata pentru fiecare retea). In momentul acela deja ai ales din ce retea initiezi apelul.

#13
sorrell

sorrell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 26.10.2008

View Postmisu78, on 4th January 2011, 22:24, said:

Daca numarul sotiei de exemplu e salvat pe sim 1, in momentul in care initiezi apelul trebuie sa apesi tasta de apel. Care????
1 sau 2? (exista tasta de apel separata pentru fiecare retea). In momentul acela deja ai ales din ce retea initiezi apelul.

pai nu stiu dc are importanta. sau depinde poate de model. eu am avut ceva noname cu 2 taste de apel si nu conta de pe care suni si unde e salvat numarul.

caut si eu un dual sim. ar fi in discutie lg gx200 vs  samsung 5212 sau allview Q1 G3T vs TechFaith WG2 Scepter.
un sfat, o parere? poate m-ar ajuta sa ma decid

Edited by sorrell, 27 January 2011 - 12:10.


#14
lotzi

lotzi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 17.09.2009

View Postsorrell, on 27th January 2011, 12:02, said:

pai nu stiu dc are importanta. sau depinde poate de model. eu am avut ceva noname cu 2 taste de apel si nu conta de pe care suni si unde e salvat numarul.

caut si eu un dual sim. ar fi in discutie lg gx200 vs  samsung 5212 sau allview Q1 G3T vs TechFaith WG2 Scepter.
un sfat, o parere? poate m-ar ajuta sa ma decid


ia-ti allview... merita banii

singurul lui punct slab e bateria cam o zi jumatate

si a mai scazut la pret

#15
sorrell

sorrell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 26.10.2008

View Postlotzi, on 27th January 2011, 20:57, said:

ia-ti allview... merita banii

singurul lui punct slab e bateria cam o zi jumatate

si a mai scazut la pret

ok, merci, l-am primit de cca o ora si-l butonez. de la 3 sferturi, bateria a ajuns cam la jumatate. pana acum e ok, se tine bine in mana, ca finisaje nu am ce sa obiectez, sunetul in difuzor este clar, nu e slab, nu este distorsionat. voi proba si castile sa vad cum se aude. wifi vad ca merge. am dat 494 lei cu transport cu tot. cred ca merita intr-adevar. sper sa am o parere cel putin buna si dupa ce-l mai butonez.

#16
SXtelu

SXtelu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 25.07.2007

View Postsorrell, on 3rd February 2011, 11:47, said:

ok, merci, l-am primit de cca o ora si-l butonez. de la 3 sferturi, bateria a ajuns cam la jumatate. pana acum e ok, se tine bine in mana, ca finisaje nu am ce sa obiectez, sunetul in difuzor este clar, nu e slab, nu este distorsionat. voi proba si castile sa vad cum se aude. wifi vad ca merge. am dat 494 lei cu transport cu tot. cred ca merita intr-adevar. sper sa am o parere cel putin buna si dupa ce-l mai butonez.

Dacă ai avut suficient timp să-l butonezi, spune-ne și nouă concluziile, să știm dacă rămânem la această variantă ori mai căutăm...
Mulțumesc anticipat ! :rolleyes:

#17
sorrell

sorrell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 26.10.2008

View PostSXtelu, on 7th February 2011, 20:23, said:

Dacă ai avut suficient timp să-l butonezi, spune-ne și nouă concluziile, să știm dacă rămânem la această variantă ori mai căutăm...
Mulțumesc anticipat ! :rolleyes:

he, he. pai n-am avut...adica nu ca as fi fost extrem de ocupat, dar dupa cca 3 ore de butonat nu a mai mers difuzorul. :confuzzled: am avut 'inspiratia' sa incerc cum se aude cu handsfree si cred ca a patit mufa ceva, ca a ramas deconectat difuzorul. pe speaker se auzea, de asemenea si in casti. am incercat si un reset general, desi era evident ca nu e de la soft. spre amuzamentul celor de la firma de curierat l-am trimis inapoi la magazin si am primit azi unul nou. de fapt venise de sambata, dar nu am fost in localitate. cei de la magazin au fost foarte prompti. o bila alba!!!
de dimineata de pe la 9.30 il folosesc. l-am butonat pentru setari, wifi merge, bluetooth merge, nu am setat clientul de email. m-am grabit si nu am setat ceva bine, cred. mai butonez in seara asta, ca vreau si sa-i descarc acumulatorul.
se aude bine atat in casti cat si in difuzor, nu se aude slab, nu se aude distorsionat.
bateria mai are o linie si vad ca nu vrea sa se termine. pe langa butonat am vb pana in prezent cca 1h30 min.
referitor la apelul primit pe celalalt sim in timpul convorbirii pe primul, in mod normal primesti mesaj ca esti indisponibil. am citit pe forum ca se poate redirectiona de pe un sim pe celalalt. am facut asta si s-a intamplat : http://forum.softped...ic=726994&st=36, mesaj 45 - "Problema cu telefonul asta este ca nici macar nu se pot redirectiona apelurile cand suna si este inchis... am incercat si i se albeste ecranul, se restarteaza si nu=i mai merge padul ..."
chiar daca am facut redirectionarea bagand simul intr-un alt telefon, cum recomanda cineva pe forum.
acum seara am reusit sa fac redirectionarea, am verificat sunand, e ok, iti apare apelul in timp ce vb si ramane apel ratat pe telefon, iar celui care suna ii apare apel in asteptare. setarea am facut-o fara a folosi alt telefon, dar ( coincidenta sau nu) redirectionarea in acest mod imi merge dupa ce am setat in telefon limba engleza in loc de romana!!!
mai trebuie sa ma obisnuiesc cu mouse-ul optic: setat pe 5 imi pare ca raspunde mai greu iar dc il setez pe 6-7 parca e prea sensibil.
mai vreau sa vad si pushmail-ul cum se comporta si bateria dupa ce o descarc si o incarc.
in concluzie, eu sunt multumit. mai citeste si alte posturi ( exista cred vreo 3-4 topicuri cu si despre allview q1g3t) si vezi si opiniile pe flashgsm. am fost in decembrie pe punctul sa-mi iau un b7722, dar am citi pe forum pareri ale unor useri care cunosc cate ceva in domeniu ( merci pt sfaturi) si pe moment am considerat ca allview merita testat. doar is chinezi de-ai nostri... :thumbup:
bafta!

#18
lotzi

lotzi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 17.09.2009
ce ai patit tu cu difuzorul mi s-a intamplat mie ieri  :blush: :blush:  

tot ascultam muzica in masina spre munca in casti pe telefon si cand le-am scos, am ramas fara sunet in difuzor... adica oamenii ma auzeau dar eu pe ei canci

si le-am scris domnilor de la allview ieri seara... si azi dimineata la ora 8 am primit mail ( mai prompt de atat nu se poate ) in care imi explicau ca probabil a ramas blocat in profilul casti... m-am uitat mai atent si cand dezactivam profilul casti trebuia sa bifez eu profilul general... asa ca i-am scutit de o reparatie inexistenta si sunt fericit acum :punk: :punk: :punk:  

telefonul il recomand tuturor

p.s. ti-as fi recunoscator sa mai explici o data treaba cu redirectionarea pas cu pas, eu am incercat si cu alt telefon si tot s-a albit si blocat !!!!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate