Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)
 Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...
 Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri
 Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...
 

Noua Skoda Octavia Tour

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#1
portocaliul

portocaliul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 972
  • Înscris: 01.12.2008
In sfarsit aparuta si la noi, de cateva luni bune in Cehia, noua Octavia Tour. Este Octavia 2 de dinaintea face-lift-ului. Disponibila si la noi probabil din ianuarie 2011, poate fi configurata pe site-ul oficial din Romania al producatorului.
Deocamdata cu cele mai mici 2 motorizari pe benzina (1.4 si 1.6 MPI), inca nu se stie nimic despre vreun diesel. Pentru benzinare, preturi bune. Asteptam sa le vedem si in show-room-uri, sa vedem eventualele alte modificari interioare (dotari etc.) care au facut posibil preturile astea bune (ma gandesc la inlocuirea materialelor bordului si a planselor portierelor cu plastice ieftine s.a.)
Asteptam vesti noi!

#2
SuperMelon

SuperMelon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 23.06.2009
Poze cevA?

#3
sandel_u

sandel_u

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 21.11.2009

 SuperMelon, on 20th December 2010, 09:33, said:

Poze cevA?
Tu nu ai citit sa vezi ca este Skoda Octavia 2, inainte de facelift?

#4
rivanol

rivanol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 21.06.2007
Adica noua octavia tour , este octavia2 fara face lift ? Sau cum ?

#5
strabun

strabun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 851
  • Înscris: 02.12.2009

 portocaliul, on 20th December 2010, 09:12, said:

Deocamdata cu cele mai mici 2 motorizari pe benzina (1.4 si 1.6 MPI), inca nu se stie nimic despre vreun diesel.
Am citit pe net ca cica o sa bage si TDI CR / 2000 cmc / 110 CP pe unele piete. Nu zicea nimic special de piata din RO.

#6
sandel_u

sandel_u

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 21.11.2009

 rivanol, on 20th December 2010, 11:35, said:

Adica noua octavia tour , este octavia2 fara face lift ? Sau cum ?
Da, adica modelul din imaginea de mai jos:
Attached File  skoda_octavia.jpg   141.65K   322 downloads

#7
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
nu vad rostul. nu era mai simplu sa o ieftineasca pe cea actuala?
practic diferentele de costuri sunt infime intre una si alta fiind vorba de aceeasi masina.  asta daca nu umbla si pe la platforma si sa revina la punte spate semi independenta sau alte chestii de genul, la fel cum se intampla cu noua Jetta pt US care are punte rigidada si interioare mai slabe calitativ comparativ cu jetta pentru UE care a pastrat spatele independent plus interioare in ton cu pretentiile marcii.
pe de alta parte sunt destui care prefera designul "traditional" skoda a modelului facut inainte de facelift. si motoarele aspirate.

Edited by undercoverbrother, 20 December 2010 - 19:53.


#8
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,008
  • Înscris: 06.04.2007
E...da' ce, numai francezii sunt smecheri?

#9
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,722
  • Înscris: 22.11.2007
http://skodabucurest...avia-tour-2011/

Nu stiu cat de reale sunt cifrele de pe siteul ala, dar mi se pare foarte mult. Adica 12,500 eur pt o masina cu ac simplu, cu doar 2 airbaguri plus un motor 1.6 care e destul de lenes si gurmand pe caroseria respectiva.

#10
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
deci e cam degeaba. oricum diversitatea, oricat de mica, e binevenita.

probabil ca se pregateste octavia 3 si au relansat-o pe asta cat inca e lumea obisnuita cu ea.

#11
rivanol

rivanol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 21.06.2007
Adica eu mai nou am tour ? Eu o luasem de octavia2 . Sper ca la o eventuala vanzare sa nu ma contrazic cu ala care zice ca e mai ieftina ca e tour ! :lol:

Ce porcarie :mellow:

#12
HLG

HLG

    Like a baws!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,100
  • Înscris: 08.07.2007

 sandel_u, on 20th December 2010, 19:27, said:

Da, adica modelul din imaginea de mai jos:
skoda_octavia.jpg
OFF: Doamne ce ciudat e tipul din poza  :lol:

#13
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,722
  • Înscris: 22.11.2007

 rivanol, on 20th December 2010, 22:13, said:

Adica eu mai nou am tour ? Eu o luasem de octavia2 . Sper ca la o eventuala vanzare sa nu ma contrazic cu ala care zice ca e mai ieftina ca e tour ! :lol:

Ce porcarie :mellow:
Acelasi lucru se intampla si cu posesorii de octavia1 care au cumparat Skoda Octavia si dupa o perioada a ajuns tour.

#14
rivanol

rivanol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 21.06.2007

 bossake, on 20th December 2010, 22:33, said:

Acelasi lucru se intampla si cu posesorii de octavia1 care au cumparat Skoda Octavia si dupa o perioada a ajuns tour.


Ok..si tour-ul de acum ce devine ? Sau o sa se numeasca tour cu facelift si tour fara facelift .

Dupa spusele tale toate octavia2 o sa devina tour. Nu zic nu , dar e penal daca e asa.

Edited by rivanol, 20 December 2010 - 22:58.


#15
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Tour nu o să fie deloc precum Octavia 2, decât în mare ca aspect. Vor fi schimbate multe, materiale, motorizări, etc, pentru a o face mai ieftină. Așa e stilul Skoda, probabil la anul va apărea un model cu totul nou (ar fi cazul).

#16
strabun

strabun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 851
  • Înscris: 02.12.2009

 rivanol, on 20th December 2010, 22:58, said:

Ok..si tour-ul de acum ce devine ? Sau o sa se numeasca tour cu facelift si tour fara facelift .
Poti sa-i spui deja "Tour-ul de atunci", nu "Tour-ul de acum", ca aia nu se mai comercializeaza.
Iar pentru cei care vor sa le deosebeasca, le pot numi Tour 1 si Tour 2 (precum la Astra Classic).

 rivanol, on 20th December 2010, 22:58, said:

Dupa spusele tale toate octavia2 o sa devina tour. Nu zic nu , dar e penal daca e asa.
Asa cum toate Astra H au devenit Astra Classic III.
Dar e posibil ca noul Tour 2 sa fie "mai saraca" decat vechea O2 (eu asa am inteles).

#17
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,722
  • Înscris: 22.11.2007

 ripper, on 20th December 2010, 23:06, said:

Tour nu o să fie deloc precum Octavia 2, decât în mare ca aspect. Vor fi schimbate multe, materiale, motorizări, etc, pentru a o face mai ieftină. A?a e stilul Skoda, probabil la anul va apărea un model cu totul nou (ar fi cazul).
La motorizari nu are ce sa fie diferit.. sunt 2 si anume 1.4 mpi 80cp si 1.6 mpi 8v 102cp. euro5. aceleasi motorizari se regasesc si pe octavia2 si chiar pe primele modele de octavia2 facelift(d-abia de curand au fost totusi inlocuite de 1.2tsi).
Iar daca se pastreaza ideea de la vechea octavia tour, atunci intre octavia2 fara facelift si octavia tour diferentele vor fi minime si vor fi in special datorita faptului ca tourul vine foarte chel, adica e o singura varianta si anune varianta de baza.Adica tapiserie mai urata, cel mai ieftin radio, fara proiectoare si asa mai departe. Asta nu inseamna ca la varianta asta de baza nu se pot pune optionale dar nu cred ca merita pentru ca ajungi deja la pretul unei octavia 2 facelift.
in linkul de mai sus sunt si cateva brosuri unde sunt preturile la optionale.

personal nu prea ii vad locul pe piata.

Edited by bossake, 21 December 2010 - 00:05.


#18
portocaliul

portocaliul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 972
  • Înscris: 01.12.2008

 bossake, on 20th December 2010, 23:59, said:

personal nu prea ii vad locul pe piata.
Aici te contrazic, multi au apreciat O2, inclusiv eu am condus-o vre-un an si jumatate (70000 km.) si am fost foarte multumit.
Problema este pana unde vor merge in a pune materiale ieftine pe ea. Unii din interior (''pe surse'' cum s-ar spune) zic ca O2 este demult amortizata (ca model auto) si ca de pe ea s-au scos mani frumosi de catre producator, iar acum s-o produca ii costa relativ putini.
Totdeauna am apreciat materialele din interior (bordul de exemplu  nu era dintr-un plastic ieftin), sonorizarea era mai mult decat ok, s-o asteptam sa vina si sa o vedem in show-room-uri, mai comentam dupa.
De varianta de 2.0 tdi 110 cp. am mai auzit, nu stiu ce sa cred, das sustin ca e o tampenie sa nu ai un diesel in oferta, mai ales in Ro. unde, din cate am auzit (parca) mai mult de 50% din motorizarile masinilor noi sunt diesel.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate