Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

Credeti ca Dumnezeu exista? *Partea a II-a

* * * * - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
24941 replies to this topic

Poll: Credeti ca Dumnezeu exista? (1152 member(s) have cast votes)

Credeti ca Dumnezeu exista?

  1. Da (551 votes [47.54%])

    Percentage of vote: 47.54%

  2. Nu (508 votes [43.83%])

    Percentage of vote: 43.83%

  3. Nu stiu/nu ma intereseaza (100 votes [8.63%])

    Percentage of vote: 8.63%

Vote Guests cannot vote

#21637
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,267
  • Înscris: 29.12.2006

 lupini, on 22 martie 2023 - 23:32, said:

Marcu 16:17-18 "Iată semnele care vor însoți pe cei ce vor crede: în Numele Meu [...] își vor pune mâinile peste bolnavi, și bolnavii se vor însănătoși".

 lupini, on 23 martie 2023 - 01:10, said:

2 Timotei 3:16 "Toată Scriptura este insuflată de Dumnezeu..."

Crezi în versetul acesta ?

 DanyHiker, on 23 martie 2023 - 01:10, said:

Da.

 DanyHiker, on 23 martie 2023 - 01:18, said:

Ai pus mâna pe cineva în Numele Domnului şi s-a vindecat ?


?


Edited by lupini, 23 March 2023 - 01:29.


#21638
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,743
  • Înscris: 06.03.2021
@DanyHiker, lasă-l pe Lupini în plata Domnului, că n-o să reușești s-o scoți la capăt cu el... cum ai spus și tu, tipu' își hrănește partea întunecată devenind obsesiv și încăpățânat... :)

Edited by heartu, 23 March 2023 - 05:32.


#21639
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,711
  • Înscris: 16.03.2004

 DanyHiker, on 23 martie 2023 - 00:46, said:

Ok. Hai sa-ti raspund.
Versetul respectiv nu face parte din naratiunea originala ci este o adaugire. Nu stiai asta?

Se poate aduce alt text în sprijinul aceleiași idei:

Adevarat, adevarat va spun ca cine crede in Mine va face si el lucrarile pe care le fac Eu; ba inca va face altele si mai mari decat acestea, pentru ca Eu Ma duc la Tatal; (Ioan.14:12)

#21640
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,367
  • Înscris: 26.01.2007

 heartu, on 23 martie 2023 - 05:31, said:

@DanyHiker, lasă-l pe Lupini în plata Domnului, că n-o să reușești s-o scoți la capăt cu el... cum ai spus și tu, tipu' își hrănește partea întunecată devenind obsesiv și încăpățânat... Posted Image
E o cale și mai sigură: dacă-i bagi vreo două mai serioase la coaste lu' Lupi, se enervează rău, te pune pe ignore și ai scăpat de el! :lol:

#21641
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,530
  • Înscris: 15.10.2020

 Sfantul Jakob, on 22 martie 2023 - 15:23, said:

A, deci ideea e să credem în karma și să ne lepădăm de Dumnezeu.
Vrei să zici că nu crezi în cauză și efect?

Dacă se naște un copil cu handicap, creștinii au tendința să dea vina pe părinții săi, cum că ar avea niște păcate groaznice și e foarte corect ca copilul să sufere din cauza păcatelor părinților, deși nu există cea mai mică dovadă în acest sens. Adică criminalii și violatorii nu par să aibă mai mulți copii handicapați decât alți oameni. În plus, nu e corect să faci rău unui copil pentru faptele părinților. Ți s-ar părea normal să mă răzbun pe copiii tăi dacă m-aș supăra pe tine?

Pe de altă parte, karma zice că dacă te naști cu probleme, înseamnă că ai făcut niște fapte urâte în viețile precedente și suferi pentru propriile alegeri, după cum îți place atât de mult să zici, că păcatul are consecințe. Exact asta zice karma, că acțiunile au consecințe, deci ar trebui să fii cel mai mare fan, dacă ai fi consecvent, dar cer prea mult.

#21642
popadanut1997

popadanut1997

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 12.11.2022

 Sfantul Jakob, on 23 martie 2023 - 08:14, said:

E o cale și mai sigură: dacă-i bagi vreo două mai serioase la coaste lu' Lupi, se enervează rău, te pune pe ignore și ai scăpat de el! Posted Image
Doua la coaste si un pumn :)

#21643
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,530
  • Înscris: 15.10.2020

 popadanut1997, on 23 martie 2023 - 10:29, said:

Doua la coaste si un pumn Posted Image
Cum rămâne cu întoarce și celălalt obraz? Sau voi ați sărit peste partea aia din biblie?

#21644
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,367
  • Înscris: 26.01.2007

 horny_hornet, on 23 martie 2023 - 09:18, said:

1. păcatul are consecințe.
2. exact asta zice karma.
Da.
Surprinzător este faptul că ateii neopăgâni resping cu scârbă prima afirmație pentru că e din creștinism dar o îmbățișează cu drag pe cea de-a doua pentru că e din budism.

Nu ți se pare foarte coțcară consecvența lor? :)

#21645
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,743
  • Înscris: 06.03.2021

 Megara, on 21 martie 2023 - 22:33, said:

a. Greșit, Teoria evoluției nu explică apariția vietii ci doar evoluția. Adică faptul că toate viețuitoarele (inclusiv omul) au evoluat (prin selecție naturală) dintr-un strămos comun. Asta pe scurt.
Geneza nu face parte din teoria evoluției.

b. In marea lui majoritate, evul mediu a fost perioada de traduceri, redescoperire si asimilare a culturilor greaca, araba.

c. Așa cum am spus mai sus, în marea lui majoritate, evul mediu a fost perioada de traduceri, redescoperire si asimilare a culturilor greaca, araba.
În sec 11-12 noi nu aveam mai nimic, nici măcar un sistem de numerație. Dezvoltarea greoaie a matematicii în Europa medievală era cauzată și de absența unui sistem practic de scriere (precum scrierea arabă). Pătrunderea cifrelor arabe în Europa a întămpinat mari obstacole și a constituit prilejul unor îndelungate dispute între "abaciști" (adepți ai sistemului traditional) și "algoristi" (adepții sistemului nou, arab).
Cruciadele - campanii pentru recucerirea locurilor sfinte - prilejuiesc stabilirea de legături cu cultura arabă musulmana (mai ales în Spania și Sicilia) precum și cu Bizanțul.
După ce Spania este recucerită de mauri, Toledo devine centru cultural de prestigiu. În acest moment încep masivele traduceri din arabă. Principalii actori, călugări precum Ioannes din Sevilla și Gerardo din Cremona care au tradus circa 80 de lucrări clasice din limba arabă. Ambii au lucrat la Toledo.
Englezul Adelard de Bath care, deghizat ca student mahomedan la Cardoba reusește să traducă din limba arabă "Elementele" lui Euclid și "Algebra" lui Al-Horezmi, iar din limbă greacă, opera lui Ptolemeu.
Leonardo da Pisa zis și Fibonacci este pe drept considerat primul mare matematician original al Europei. În numeroasele sale călătorii (Egipt, Siria, Grecia) ia contact cu cultură elena și cea arabă, cultură pe care dorea să o facă cunoscută, după cum însuși spunea, "Neamului meu, al latinilor". Intenția sa este realizată magistral prin cartea "Liber abaci" (Cartea abacului), apărută în 1202. Prin "Liber abaci" se introduc cifrele arabe în intreaga creștinatate (cifre pe care arabii le cunosteau și foloseau de 300 ani).
Aproape tot ce ne-a ramas de la greci, a intrat via arabi.

d. De mult istoriografia modernă nu mai consideră ca "întunecate" secolele cuprinse între al IV-lea si al XV-lea. Ceea ce s-a petrecut în acea perioada este istoria unei civilizatii complexe, leaganul multor limbi vorbite astăzi în Europa, al unor instițutii înca existente și al unei spiritualități religioase încă vii.

e. Am explicat mai sus.
Sumerienii făceau ecuații de gradul IV încă de pe la jumătatea mileniului 3 î.Cr.  Pun pariu că tu nici acum nu le poți rezolva. Posted Image

f. Creația e una, evoluția e alta.

a. Geneza este incompatibilă cu TE, pentru că ea explică un proces al unei creații speciale, cu flora și fauna planetei formate în ziele de creație...

b. Asta nu schimbă datele problemei, chiar și așa... a fost nevoie de descoperirile inventatorilor, ale inginerilor și ale fizicii practice, pentru a ajunge la progresul tehnologic și industrial modern...

c. Eu n-am spus că grecii sau arabii n-au avut contribuțiile lor, însă nu filozofii, nu teologii, nu conducătorii acelor vremuri, ci doar strict matematicienii și tot ce ținea de științele exacte, atât... totuși contribuția lor nu a fost una semnificativă, ci doar putem spune într-o anumită măsură, că lucrările lor au fost o bază pentru cunoașterea modernă, însă apanajul dezvoltării tehnico-științifice moderne, se datorează, cum am arătat mai sus, inventatorilor și fizicienilor de la mijlocul sec. al XIX-lea și până pe la jumătatea sec. al XX-lea...

d. Din punctul de vedere al oamenilor simplii, acel ev a fost cât se poate de întunecat, cu inchiziția și arderile ei pe rug ca formă supremă de pedeapsă...
Probabil din punctul de vedere al celor cu sânge "albastru", al nobililor, al clerului... probabil că pentru ei nu a fost cu adevărat un ev întunecat...

e. Și cu ce îi încălzea pe sumerieni acele ecuații, aveau nave cu care să se deplaseze în aer sau curent electric sau diferite device-uri care să le îmbunătățească viața?!
Sau arme puternice care să le asigure securitatea?!
Nu prea cred!
Deci, acele ecuații nu i-a putut salva de la extincție... :nonobad:

f. Creația e incompatibilă cu evoluția... creația este un fenomen unic și extraordinar, pe când evoluția prezintă doar un lanț de accidente și fenomene care într-un mod paradoxal ar fi ajuns la nivelul pe care îl vedem astăzi...

Edited by heartu, 23 March 2023 - 16:49.


#21646
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,267
  • Înscris: 29.12.2006

 horny_hornet, on 23 martie 2023 - 14:45, said:

Cum rămâne cu întoarce și celălalt obraz? Sau voi ați sărit peste partea aia din biblie?

El merge pe varianta: "n-am venit să aduc pacea ci sabia". :)

#21647
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,515
  • Înscris: 26.09.2006

 heartu, on 23 martie 2023 - 16:35, said:

a. Geneza este incompatibilă cu TE, pentru că ea explică un proces al unei creații speciale, cu flora și fauna planetei formate în ziele de creație...
Serios? Posted Image
Ți se pare că nu poate exista o evoluție în cadrul creației?
Ori ești neoprotestant ori ești habarnist.

3. Și a zis Dumnezeu: "Să fie lumină!" Și a fost lumină.
4. Și a văzut Dumnezeu că este bună lumina, și a despărțit Dumnezeu lumina de întuneric.


A văzut, da?

8. Tăria a numit-o Dumnezeu cer. Și a văzut Dumnezeu că este bine.

A văzut că e bine, da?

10. Uscatul l-a numit Dumnezeu pământ, iar adunarea apelor a numit-o mări. Și a văzut Dumnezeu că este bine.

Iar a văzut că e bine după ce a creat.
Deci nu a spus Hocus-pocus animalus perfectus și gata. A creat și a urmărit creația cum evoluează.

 heartu, on 23 martie 2023 - 16:35, said:

b. Asta nu schimbă datele problemei, chiar și așa... a fost nevoie de descoperirile inventatorilor, ale inginerilor și ale fizicii practice, pentru a ajunge la progresul tehnologic și industrial modern....

Serios? Pe tine te-a născut maică-ta gata mare și cu deșteptăciune maximă?
Bineînțeles că nu, altfel nu scoteai o asemenea inepție.

 heartu, on 23 martie 2023 - 16:35, said:

c. Eu n-am spus că grecii sau arabii n-au avut contribuțiile lor, însă nu filozofii, nu teologii, nu conducătorii acelor vremuri, ci doar strict matematicienii și tot ce ținea de științele exacte, atât... totuși contribuția lor nu a fost una semnificativă, ci doar putem spune într-o anumită măsură, că lucrările lor au fost o bază pentru cunoașterea modernă, însă apanajul dezvoltării tehnico-științifice moderne, se datorează, cum am arătat mai sus, inventatorilor și fizicienilor de la mijlocul sec. al XIX-lea și până pe la jumătatea sec. al XX-lea...
Tu ești pe arătură rău de tot. Pe lângă faptul că nu ai cunoștințe istorice nu faci nici corelații logice. De fapt nici nu ai cum să le faci din moment ce cultura ta generală tinde la zero.
Marea majoritatea a filosofilor din antichitate au fost și matematicieni, fizicieni. Știi ce scria la intrare în Scoala lui Platorn? ”Să nu intre cele care nu știe geometrie”

Nimic nu puteau să facp inventatorii sec XIX pe care ii lauzi fără descoperirile inaintașilor.
Dezvoltarea omenii nu ține numai de matematicieni, fizicieni, ingineri ci si de filosofi.
Ia vezi contribuția filosofului Aristotel in dezvoltarea Logicii.

 heartu, on 23 martie 2023 - 16:35, said:

d. Din punctul de vedere al oamenilor simplii, acel ev a fost cât se poate de întunecat, cu inchiziția și arderile ei pe rug ca formă supremă de pedeapsă...
Probabil din punctul de vedere al celor cu sânge "albastru", al nobililor, al clerului... probabil că pentru ei nu a fost cu adevărat un ev întunecat...

Ah, oameni simpli... adică ăia care sunt habarniști despre ceea ce s-a imtamplat in evul mediu.
Eu vorbesc din punctul de vedere al istoricilor, al celor care au studiat perioada respectiva, Cauzele, evenimentele, efectele.
Deci tu habar n-ai cu ce se mananca evul mediu, ce a fost inchiziția, structura ei, și câte condamnări la moarte a dat dar ai pretenția să îți luăm de bune toate inepțiile pe care le scoți.

 heartu, on 23 martie 2023 - 16:35, said:

e. Și cu ce îi încălzea pe sumerieni acele ecuații, aveau nave cu care să se deplaseze în aer sau curent electric sau diferite device-uri care să le îmbunătățească viața?!
Sau arme puternice care să le asigure securitatea?!
Nu prea cred!
Deci, acele ecuații nu i-a putut salva de la extincție... Posted Image
Posted Image
Pune mâna pe carte și citește că ai multe citit și invățat. Dovedești că nici măcar pe la orele de istorie din scoală generală nu ai dat.

 heartu, on 23 martie 2023 - 16:35, said:

f. Creația e incompatibilă cu evoluția... creația este un fenomen unic și extraordinar, pe când evoluția prezintă doar un lanț de accidente și fenomene care într-un mod paradoxal ar fi ajuns la nivelul pe care îl vedem astăzi...
Ești varză!


Help, ăștia care ați mai stat pe forum în ultimul timp. Poate îmi dați un mesaj și îmi povestiți de unde a apărut ăsta. Posted Image

#21648
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,530
  • Înscris: 15.10.2020

 Sfantul Jakob, on 23 martie 2023 - 14:54, said:

Surprinzător este faptul că ateii neopăgâni resping cu scârbă prima afirmație pentru că e din creștinism dar o îmbățișează cu drag pe cea de-a doua pentru că e din budism.
Nu ți se pare foarte coțcară consecvența lor? Posted Image
Eu cred în cauză și efect și bănuiesc că și tu crezi în cauzalitate. Eu o numesc karma, fiindcă există cuvântul. Nu știu ce să cred cu privire la renașteri. Nu îmi pare un concept absurd, în niciun caz la fel de absurd ca viața veșnică în rai/iad. Eu privesc renașterea ca pe o continuitate a conștienței, la fel cum, deși sunt foarte diferit de copilul ce am fost, conștiența e aceeași, acum sunt conștient de altă persoană, cum ar veni. Așa văd și conceptul de renaștere. La fel, nu mi s-ar părea absurd să existe universuri paralele, în care există diverse versiuni ale noastre. Nu mi s-ar părea absurd ca universul nostru să fie doar o simulare pe calculatorul unei civilizații avansate. Aia ar fi un fel de zeu pentru noi. Zeul biblic mi se pare absurd, am și eu limitele mele. :lol:

#21649
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,515
  • Înscris: 26.09.2006

 horny_hornet, on 23 martie 2023 - 09:18, said:

Dacă se naște un copil cu handicap, creștinii au tendința să dea vina pe părinții săi, cum că ar avea niște păcate groaznice și e foarte corect ca copilul să sufere din cauza păcatelor părinților, deși nu există cea mai mică dovadă în acest sens. Adică criminalii și violatorii nu par să aibă mai mulți copii handicapați decât alți oameni. În plus, nu e corect să faci rău unui copil pentru faptele părinților. Ți s-ar părea normal să mă răzbun pe copiii tăi dacă m-aș supăra pe tine?
Dacă te referi la Țața Veta cu 2 clase și alea făcute pe sărite atunci ai dreptate.
În rest niciun creștin cu scaun la cap nu dă vina pe păcatele părinților.

#21650
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,267
  • Înscris: 29.12.2006

 dark, on 23 martie 2023 - 07:33, said:

Se poate aduce alt text în sprijinul aceleiași idei:

Adevarat, adevarat va spun ca cine crede in Mine va face si el lucrarile pe care le fac Eu; ba inca va face altele si mai mari decat acestea, pentru ca Eu Ma duc la Tatal; (Ioan.14:12)

Eu am mai spus: cei care au creat Biblia nu se gândeau atunci, în perioada teologică a omenirii, că peste sute de ani va veni perioada...non-teologică, în care oamenii vor avea libertatea să analizeze critic cele scrise acolo. Se credea atunci că acele cuvinte vor fi veşnic aprobate de oamenii cu "capetele plecate", fără analiză liberă, şi fără perspectiva că va veni vremea când oamenii vor fi fără frică de zei.

Edited by lupini, 23 March 2023 - 22:54.


#21651
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,743
  • Înscris: 06.03.2021
@Megara

Eu am văzut că d-ta ești mai aiurită și extrem de dificilă în dezbaterile cu colegii, însă nu mi-am închipuit nici o clipă că poți fi atât de obraznică...

Din versetele pe care le-ai postat d-ta din cartea Genezei, cum dracu ai dedus d-ta că acolo este vorba despre evoluție?
Dumnezeu a zis să fie lumină și a fost lumină...

"Iar a văzut că e bine după ce a creat.
Deci nu a spus Hocus-pocus animalus perfectus și gata. A creat și a urmărit creația cum evoluează."


D-ta ești cu capu'? Unde naiba vezi d-ta evoluție în cartea Genezei măi femeie?

Cu toată știința lor, filozofi, matematicieni, greci, arabi etc... au trecut mai bine de două milenii, până au apărut inventatorii, inginerii și fizicienii de secol XIX și XX, ca să se poată pune baza științei moderne... două mii de ani s-au pierdut în calcule matematice și filozofii ieftine la lumânare, până au venit băieții adevărați, nu papagalii ăia...

D-ta în afară de a ataca persoana și de a jigni, mai ești bună de altceva... că văd că la capitolul contraargumente ești varză de Bruxelles...

Așa și, ce dacă filozofii erau și matematicieni, cu ce mă încălzește pe mine... dacă de două mii de ani n-au fost în stare să invenze nimic concret, nimic care să ajute la progresul industrial și tehnologic al lumii moderne, stăteau la lumânare și filozofau și făceau calcule matematice la opaiț, ete scârț, mari oameni, mari caractere... vai ș'amar...

Ete pârț, de parcă nu se știe ce a fost inchiziția și cu ce s-a ocupat... au torturat și au ars oameni nevinovați pe rug, cu milioanele...
Ce mare brânză s-a realizat în evul mediu întunecat? Probabil au inventat sataniștii instrumente de tortură mai "eficiente", este... habarnisto?!

Așa și, cum e cu sumerienii? Cât de avansați erau? Văd că numa' de jigniri ești bună...

"Ăsta" n-a apărut de niciunde... e aici de ani buni... și nu te fă că nu știi... bine, la voi la catolici minciuna e și ea o vorbă...

Băi frate, eu aveam o părere bună despre ipochimena asta, da' acum văd cât e de perversă și parșivă... 🤔


PS: și vezi că mama e moartă de 24 de ani, las-o acolo să se odinească, nesimțito...

Edited by heartu, 23 March 2023 - 23:28.


#21652
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,515
  • Înscris: 26.09.2006

 heartu, on 23 martie 2023 - 23:16, said:

Cu toată știința lor, filozofi, matematicieni, greci, arabi etc... au trecut mai bine două milenii, până au apărut inventatorii, inginerii și fizicienii de secol XIX și XX, ca să se poată pune baza științei moderne... două mii de ani s-au pierdut în calcule matematice și filozofii ieftine la lumânare, până au venit băieții adevărați, nu papagalii ăia...
Tu ești dus cu pluta rău de tot.
Înainte de găina a fost oul și așa va fi intotdeauna.
Sunt o grămadă de lucruri de care te folosești tu în ziua de astăzi care au fost descoperite în antichitate sau evul mediu, ăla pe care tu îl numești întunecat.
De exemplu calendarul după care tu spui că azi este 23 martie 2023. Calendarul gregorian din 1582, creat la cererea Papei Grigore al XIII-lea.
Cu ajutorul Elementelor lui Euclid au fost construite marile catedrale ale lumii pe care le admirăm toți și care rezistă de sute de ani.

Dacă Fibonacci nu ar fi introdus prin Liber Abaci cifrele arabe în Europa cum crezi că s-ar fi descurcat matematicienii din sec 19-20 cu cifrele romane?
Tu consideri ca numai ăia din sec 19-20 au produs ceva. Dar Einstein putea să scoată Teoria relativității fără Legea gravitației universale a lui Newton? Nu putea.
Niciunul din cei pe care ii ridici in slăvi nu ar fi ajuns să descopere ceva fără sa foloseasca ceea ce au descoperit altii inaintea lui. Nu poti valida niste descoperind invalidându-le pe cele care stau la baza acelor descoperiri.

Tu câte clase ai făcut si ce profil, uman sau real?
Serios, așa fractură de logică n-am mai găsit la niciunul pe acest forum.

Edited by Megara, 23 March 2023 - 23:42.


#21653
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,515
  • Înscris: 26.09.2006

 heartu, on 23 martie 2023 - 23:16, said:

Așa și, ce dacă filozofii erau și matematicieni, cu ce mă încălzește pe mine... dacă de două mii de ani n-au fost în stare să invenze nimic concret, nimic care să ajute la progresul industrial și tehnologic al lumii moderne, stăteau la lumânare și filozofau și făceau calcule matematice la opaiț, ete scârț, mari oameni, mari caractere... vai ș'amar...
ROATA a fost inventată in jur de 4000 î.Cr. Nu a ajutat la nimic?
HÂRTIA  - 3000 î.Cr.
CUIUL - cam de 2000 de ani, din perioada Romei Antice
CIMENTUL - inventat tot de romani
DEMOCRAȚIA - Grecia Antică aprox. 500 î.Cr.

Dar pentru tine toate sunt degeaba. Degeaba s-a strofocat Arhimede cu legile lui din antichiate că tu tot inecat ești. Nu vei iesi niciodată la mal că-ți lipsesc prea multe sinapse.

Edited by Megara, 24 March 2023 - 00:07.


#21654
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,743
  • Înscris: 06.03.2021

 Megara, on 23 martie 2023 - 23:40, said:

a) Sunt o grămadă de lucruri de care te folosești tu în ziua de astăzi care au fost descoperite în antichitate sau evul mediu, ăla pe care tu îl numești întunecat.

b) De exemplu calendarul după care tu spui că azi este 23 martie 2023. Calendarul gregorian din 1582, creat la cererea Papei Grigore al XIII-lea.

c)  Cu ajutorul Elementelor lui Euclid au fost construite marile catedrale ale lumii pe care le admirăm toți și care rezistă de sute de ani.

d) Dacă Fibonacci nu ar fi introdus prin Liber Abaci cifrele arabe în Europa cum crezi că s-ar fi descurcat matematicienii din sec 19-20 cu cifrele romane?

e) Tu consideri ca numai ăia din sec 19-20 au produs ceva. Dar Einstein putea să scoată Teoria relativității fără Legea gravitației universale a lui Newton? Nu putea.
Niciunul din cei pe care ii ridici in slăvi nu ar fi ajuns să descopere ceva fără sa foloseasca ceea ce au descoperit altii inaintea lui. Nu poti valida niste descoperind invalidându-le pe cele care stau la baza acelor descoperiri.

f) Tu câte clase ai făcut si ce profil, uman sau real?

g) Serios, așa fractură de logică n-am mai găsit la niciunul pe acest forum.

a) Numește câteva, fără de care eu astăzi nu pot să trăiesc!

b) Ete scârț, că dacă eram după calendarul iulian sau ebraic sau babilonian, nu puteam să ne vedem mai departe de treabă...

c) Nu-mi dau catedralele alea de mâncare și nici nu-mi îmbunătățește viața într-un fel... nu mai zic că de sute de ani colcăie construcțiile alea de bulangii și pedofili...

d) Asta da, aici poți avea dreptate, dar doar atât, atâta poți?! Slab!

e) Păi și Newton ce era, nu creștin... ai uitat, uiți de la mână pân' la gură, de ce îl aduci în discuție? Noi vorbeam de greci și arabi...

f) Am liceul terminat! Profilul real!

g) Pe bune, dar de Paco, Dark și mulți alții de p'aicișa ce părere ai... ei au o logică imbatabilă, ca și tine de altfel! :lol:

Vai de steaua ta! :no:

 Megara, on 23 martie 2023 - 23:57, said:

ROATA a fost inventată in jur de 4000 î.Cr. Nu a ajutat la nimic?
HÂRTIA  - 3000 î.Cr.
CUIUL - cam de 2000 de ani, din perioada Romei Antice
CIMENTUL - inventat tot de romani
DEMOCRAȚIA - Grecia Antică aprox. 500 î.Cr.

Dar pentru tine toate sunt degeaba. Degeaba s-a strofocat Arhimede cu legile lui din antichiate că tu tot inecat ești. Nu vei iesi niciodată la mal că-ți lipsesc prea multe sinapse.

Ete pârț! Roata, hârtia, cuiul, cimentul și democrația... ce să-ți povestesc! Dar de ultratehnologiile inventate în ultimii ani, ce zici... puteau fi inventate fără roată și toate prostiile înșirate de tine?! 🤔

Edited by heartu, 24 March 2023 - 00:18.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate