Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 

Canon 60D

- - - - -
  • Please log in to reply
351 replies to this topic

#37
Lucatas

Lucatas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 08.02.2007
In fine, lasand astea la o parte, pe mine ma mananca tare un 1.4x mk3  :boredlook:  Pana acum ma gandeam la mk2 , dar cred ca mai astept sa vad daca merita 3-ul...

#38
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,794
  • Înscris: 08.01.2010
Sa fie 1.3x Mk4? :)
Oricum $per ca a$tia de la Canon $a i$i revina $i $a mai $cada preturile. Nu de alta, dar in ritmul a$ta obiectivele noi vor ramane intangibile.

#39
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,252
  • Înscris: 24.02.2007
Pai nu sunt 2 produse diferite, 1D 1.3x si 1Ds FF?

#40
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Pentru cei interesati:

http://www.photozone...28mk2ff?start=1

#41
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006

 Lucatas, on 28th August 2010, 01:33, said:

In fine, lasand astea la o parte, pe mine ma mananca tare un 1.4x mk3  :boredlook:  Pana acum ma gandeam la mk2 , dar cred ca mai astept sa vad daca merita 3-ul...
Mai asteapta un pic sa apara review-uri. Eu unul am impresia ca III-ul e conceput exclusiv pentru noile supertele si s-ar putea sa nu aduca calitate in plus pe obiective "domestice"; astfel nu s-ar justifica pretul considerabil mai mare fata de versiunea II. Vezi un post de-al meu mai inainte. III e mai scump intrucat e dotat cu un mcu, probabil pentru comunicatie cu USM-ul obiectivului si alte chestii pe care nu le cunosc. Dar electronica nu va produce calitate optica suplimentara si accelerarea USM (pe care numai o banuiesc) nu are probabil efect pe teleobiectivele mai vechi, care nu "inteleg" comenzile respective.

Edited by calexe, 28 August 2010 - 21:21.


#42
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007
Preturi in Romania.

Canon 60D doar aparatul 5299RON.
Si 60D Kit cu 18-135mm IS 6299RON.

Edited by idaho333, 26 October 2010 - 09:34.


#43
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,047
  • Înscris: 12.06.2004
Scump. Se vede ca nu exista reprezentanta Canon in Romania... (aia care freaca menta prin WTC nu se pun).
Pretul normal ar fi in jur de 1100 euro, body only.

Edited by Kunzite, 26 October 2010 - 17:31.


#44
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
M-am jucat un pic cu unul la F64 cand am fost sa-mi cumpar un obiectiv. La prima vedere iti sare in ochi LCD-ul rabatabil care are o calitate extraordinara si e foarte mare. Pe de alta parte body-ul pare facut dintr-un plastic ordinar si nici cauciucul nu-ti mai da acelasi feel de bine facut ca la 40d-ul meu. Plus au scos joystickul ca sa poata baga un LCD asa de mare iar mie unul mi se parea solutia ideala mai ales daca vroiai sa te misti repede pe o poza ca sa verifici focusul de exemplu. Joystikul ala mi se parea mare avantaj in zona de ergonomie a camerei pacat ca s-a dus. :(
Filmarea  nu ma intereseaza asa ca nu vad nici un motiv pentru care cineva care pozeaza mai mult decat copacii in vacanta ar vinde un 40d ca sa ia un 60d, mai ales ca la atatia megapixeli deja trebuie alese mai cu grija obiectivele ca un Tamron obosit de exemplu s-ar putea sa inceapa sa-si arate mult mai repede limitele.

#45
eliz

eliz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 17.02.2004

 idaho333, on 26th October 2010, 09:32, said:

Canon 60D doar aparatul 5299RON.
am ramas si eu marcat acum jumate de ora cand am vazut preturile de pe F64 la nikon D7000 si canon 60D. incredibil pret pt un aparat care se aseamana mai mult cu nikon D5000 (2200lei) decat cu nikon D7000 (4700lei).

#46
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
De aproape o luna sunt fericitul posesor al acestui aparat. Dupa toate dezamagirile, criticile si ironiile care i-au fost adresate, imediat dupa publicarea specificatiilor de catre Canon, n-as putea sa spun ca este o mare surpriza pentru mine pentru ca ma asteptam sa fie ok. Am sa incerc sa comentez ceea ce imi place mai mult sau mai putin la el, poate sunt colegi carora le-a trecut prin minte sa cumpere asa ceva.

Sa incep cu concluzia: Dupa parerea mea, 60D este cea mai buna camera construita de Canon in ultimii ani, pentru fotografii nepreocupati de partea sportiva.

Stiu, suna prost. Dar asta e parerea mea sincera. Iata de ce:

Constructie/Ergonomia
Din punct de vedere al dimensiunilor, 60D este situat intre 550D si 7D, evident. Este o idee mai mic si mai usor decat 50D sau 40D, fiind aprope identic cu 20D. Din acest motiv, imi pare mult mai potrivit mainilor mele decat 7D.
Cea mai mare schimbare fata de 50D (si care i-a adus unele dintre cele mai aprigi critici) il constituie inlocuirea joystick-ului cu DPAD si plasarea acestuia mai jos. Sincer, eu nu simt o mare diferenta. Cele 8 butonase sunt ceva mai lipsite de feedback, dar nu mi s-a intamplat niciodata sa apas pe vreunul gresit. Canon spune ca a renuntat la joystick deoarece este mult mai usor de folosit gripul in pozitie verticale, nu am verificat, nu am grip inca...
Una dintre cele mai bune modificari o reprezinta alegerea unei singure functiuni pentru cele 4 butoane de sus care controleaza ISO, metering-ul etc. In sfarsit nu trebuie sa-ti mai bati capul cu fiecare rotita care modifica nu stiu ce. Perfect.
Alta modificare care mi-a placut foarte mult este mode dial-ul care trebuie deblocat inainte de a-l roti. Mi s-a intamplat de multe ori sa-l rotesc accidental pana la acest sistem. In rest, constructia acestui aparat parca a fost facuta special pentru mine. nici prea greu, nici prea usor, nici prea mare, nici prea mic.

AF
Nu are MFA dar eu unul nu i-am simtit lipsa. Singurul meu obiectiv care nu este perfect cu 60D este Sigma 17-50 2.8. Punctul unde focalizezi este intotdeauna prefect clar, numai ca nu este dispus la 1/3 fata limita apropiata a DOF-ului si la 2/3 de cea indepartata. Este oarecum invers, probabil are un foarte slab BF, dar intodeauna punctul unde am focalizat este perfect sharp.
Viteza de focalizare este mare, suficient de mare pentru mine. Este cel putin la nivelul 50D. Pe lumina slaba focalizeaza rapid, dupa care, imediat, corecteaza focusul si-l blocheaza. Este extrem de precis. Impresionant.

Video/Altele
FABULOS. Nu am cumparat acest DSLR pentru video, dar n-am crezut ca este atat de usor sa focalizezi cu LCD-ul. Evident, nu ma refer la filmarea cu diafragma de 2.8 a unor copii care alearga prin gradina, focalizarea facandu-se manual.  Acest lucru nu cred ca este posibil decat daca se inchide diafragma la 5.6 sau 8, altfel cred ca e imposibil.
Ecranul articulat este pur si simplu EXTRAORDINAR. Niciodata n-as fi crezut ca pot avea o astfel de parere despre un LCD, indiferent daca l-as folosi la video sau doar la foto.
Astfel am descoperit portretele de la nivelul soldului... excelent. Focalizarea manuala de pe trepied, folosind functia de marire, este foarte usoara si placuta.

Bateria este aceeasi folosita de 7D si 5DmkII, asa ca viata ei este binecunoscuta.
Am mai folosit functia wireless a blitz-ului. Functioneaza perfect cu Nissin-ul meu


Ar trebui sa vorbesc si de partile negative, desi imi este cam greu, nu prea sunt

- Canon are o problema de fabricatie cu patinele blitz-urilor. Dupa ce am atasat un blitz extern, cel incorporat nu mai voia sa-si scoata capul. Am reusit sa rezolv problema la 5 min dupa aparitie. Patiina are o mica lamela care preseaza pe un butonas pe post de senzor al montarii unui blitz extern. Dupa detasarea blitz-ului extern, aceasta patina nu revine complet in pozitia initiala si nu permite butonului sa se ridice. Drept urmare, camera crede ca etse atasat in continuare un blitz extern. Am rezolvat problema definitiv (am folosit de cateva sute de ori blitz-ul de atunci) folosind o mica surubelnita si cateva minute din viata. Am scapat de nebunia returnarii camerei

- Trebuie sa fii idiot sa fii inginer la Canon, sa proiectezi un aparat precum acesta si sa-i pui o astfel de rotita (mode dial) pentru selectarea modului video. Daca sunteti in unul din modurile creative (manual, prioritate diafragma, etc) ca sa puteti filma trebuie sa apasati acel puton de deblocare a rotitei (o idee buna) si sa invartiti de rotita peste toate scenele alea automate pana tocmai in fundul gradinii, la modul video.
Cred ca aici au facut-o intentionat, sa-si bata joc de noi. Nu era mai simplu daca alegeau metoda 7D sau ii puneau o rotita care se putea invarti 360 grade?
Cu timpul te mai obisnuiesti, dar tot enervant este si acum.

Cam asta am avut de spus. Daca aveti ceva intrebari incerc sa va raspund cu placere...

#47
sydneyaus2005

sydneyaus2005

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,506
  • Înscris: 22.01.2007
Sau buton dedicat video!

#48
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003

 filipxxx, on 4th November 2010, 15:18, said:

M-am jucat un pic cu unul la F64 cand am fost sa-mi cumpar un obiectiv. La prima vedere iti sare in ochi LCD-ul rabatabil care are o calitate extraordinara si e foarte mare. Pe de alta parte body-ul pare facut dintr-un plastic ordinar si nici cauciucul nu-ti mai da acelasi feel de bine facut ca la 40d-ul meu. Plus au scos joystickul ca sa poata baga un LCD asa de mare iar mie unul mi se parea solutia ideala mai ales daca vroiai sa te misti repede pe o poza ca sa verifici focusul de exemplu. Joystikul ala mi se parea mare avantaj in zona de ergonomie a camerei pacat ca s-a dus. :(
Filmarea  nu ma intereseaza asa ca nu vad nici un motiv pentru care cineva care pozeaza mai mult decat copacii in vacanta ar vinde un 40d ca sa ia un 60d, mai ales ca la atatia megapixeli deja trebuie alese mai cu grija obiectivele ca un Tamron obosit de exemplu s-ar putea sa inceapa sa-si arate mult mai repede limitele.
Nu am vazut acest topic la timp, asa ca am incercat cateva impresii despre noul 60D aici

Calitatea constructiei fata de 40D nu este nicidecum mai mica. Finisajul plasticului nu are nici o legatura cu cel al seriei XXXD iar absenta aliajului de magneziu trece neobservata.
Joystick0ul face dificila utilizarea aparatului in mod portret cu un grip atasat. Acum toate butoanele aparatului pot fi apasate doar cu mana dreapta. De ademenea, DPAD-ul iti permite alegere punctelor de focus prin apasarea butonului dedicat de pe controller.

Are in plus fata de 40D:
- IQ mai bun;
- performanta mai buna la ISO mare
- metering mai bun
- AF mai bun (discutabil)
- control wireless al blitzurilor
- are un ecran LCD superb (nu, 40D n-are ecran, crede-ma)
- mai bine construit/ergonomic (parere personala)
- video
- alte maruntisuri (auto ISO mai bun, EC mai bun, baterie mai buna, etc)
- am zis ceva de superbul LCD?

 eliz, on 6th November 2010, 13:45, said:

am ramas si eu marcat acum jumate de ora cand am vazut preturile de pe F64 la nikon D7000 si canon 60D. incredibil pret pt un aparat care se aseamana mai mult cu nikon D5000 (2200lei) decat cu nikon D7000 (4700lei).
Ai dreptate in legatura cu pretul, este mult prea umflat. Totusi nu inteleg ce anume il face pe 60D mai apropiat de D5000 decat de D7000? Ce ii lipseste lui 60D si ii prisoseste lui D7000? Cumva hotpixel-ii?

#49
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

 valitudor, on 11th November 2010, 20:31, said:

Ce ii lipseste lui 60D si ii prisoseste lui D7000? Cumva hotpixel-ii?

Sistemul de focalizare nu foarte special, care are doar 9 puncte de focus. Cred ca D7000 este mult in fata din punctul asta de vedere.
Nu ca 9 puncte de focalizare nu ar fi de ajuns....
O camera buna 60D-ul; era bine daca era un pic mai ieftina ca D7000.

Noile modele, greu de incadrat in categorii.

Edited by katran, 11 November 2010 - 23:00.


#50
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
Si exista si un alt argument pentru aceasta opinie in afara numarului de puncte ale celor doua sisteme de AF?
Nu de alta, dar D7000 are tot 9 puncte de focus de tip cruce, iar toate acestea sunt ingramadite in centru, nu dispersate precum 60D.
Teoretic, D7000 ar avea un avantaj la tracking, dar un dezavantaj la focalizarea cu punctele din exteriorul cadrului in lumina slaba.

Un sistem AF "mult in fata" de 60D il are, probabil, 7D, dar si acesta doar pentru sport sau pasari, in rest nu cred ca diferenta este vizibila. Mai ales ca sunt posesori de D7000 care considera sistemul de AF al acestuia clar inferior celui de pe D300s.

PS. Sa fie oare sistemul AF de pe 60D mai apropiat de cel de pe D5000, cum spunea colegul mai sus? Sa fim seriosi... Inseamna ca toata seria Canon X0D este la nivelul lui Nikon D5000.

Edited by valitudor, 11 November 2010 - 23:27.


#51
Rapier

Rapier

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,864
  • Înscris: 07.10.2006
@valitudor:
dpdv al AF-ului, in afara de punctul central, cam toata seria xxD de la Canon a fost "meh" comparata cu seria Dx00 de la Nikon.

Edited by Rapier, 12 November 2010 - 00:07.


#52
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,794
  • Înscris: 08.01.2010
Eu unul as schimba linistit 450d-ul pe un 60d. Sunt convins ca asta este si target-ul celor de la Canon. Ma enerveaza in schimb diferentele astea de pret care apar in Romania intre Canon si Nikon si care sunt date de orice altceva mai putin de logica.
9 puncte de focus sunt puse pentru a nu canibaliza vanzarile pentru 7d, pana la urma asta ar fi alegerea inteleapta dintre cele doua produse.
Legat de focus: pe langa sistemul AF al aparatului conteaza foarte mult si obiectivul. Al meu body entry level care are un singur punct in cruce focaliza mediocru cu EF 50mm f 1.8II in lumina slaba, dar cu 35L f 1.4 focalizeaza chiar si pe suprafete uniforme in cele mai slab iluminate locuri.
Sunt convins ca si 60d are publicul lui si toate lucrurile de genul ecran rabatabil, filmare vor constitui argumente de vanzare.

#53
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003

 Rapier, on 12th November 2010, 00:06, said:

@valitudor:
dpdv al AF-ului, in afara de punctul central, cam toata seria xxD de la Canon a fost "meh" comparata cu seria Dx00 de la Nikon.
Nu inteleg ce inseamna "meh". Te rog sa fii mai explicit, de ex: Tipul "acesta" de poze nu pot fi facute decat cu D200 sau D300. 40D sau 50D n-au nici o sansa in afara peisajelor. Sau: 40D nu poate focaliza pe lumina slaba, sau este cu 10,78 secunde mai lent decat D200. sau.... "Meh" nu este suficient
Pentru orice comparatie intre 200D si 40D sau 50D in favoarea Nikon, cred ca se poate aduce cel putin una in favoarea Canon, nu crezi?

De asemenea, eu nu am facut nici o comparatie intre AF seriilor X0D si DX00. Am spus doar ca utilizatorii celor doua sisteme spun urmatoarele, referitor la AF:

D90<D7000<D300S
40D<50D<60D<7D
Sunt doar pareri subiective

Ce nu inteleg eu este de ce 60D este mai apropiat de D5000 decat de D7000 cand, in anumite privinte, este batut de acesta din urma, iar in altele este peste acesta?
Mie imi par doua aparate EXTREM de asemanatoare. Niciunul nu are un avantaj major fata de celalat, desi ambele au plusuri si minusuri. Iar ambele sunt incadrate excelet in pret de catre producatori (nu ma refer la RO, evident).

#54
Lucatas

Lucatas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 08.02.2007
Nu trebuie sa intelegi, parerile tuturor sunt subiective, ma indoiesc ca cei ce vorbesc lucreaza cu mai multe marci concomitent ca sa fie impartiali, si la fel de putini chiar au pus mana pe acest model.
Eu de asemenea le vad cam pe acolo pe toate cele descrise de voi. Cam pe la acelasi nivel. Dar asta asa, din vorbe si mini-recenzii de pe net. Cam egal cu 0 si parerea mea.
La Af probabil Rapier se refera la tracking si ajutorul dat de celelalte puncte de focus. Intr-adevar aici seria Dx00 de la Nikon a castigat, dar fiindca astea nu se compara cu seria x0D de la Canon, e cam meh. 7D e singurul model care s-ar dori a fi raspuns la d300-d300s.
Oscilez intre asta si 7D, asa ca subiectul ma intereseaza. Multumesc pentru opiniile despre el.

Edited by Lucatas, 12 November 2010 - 11:41.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate