Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut serviciu serios de captura v...

Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata
 Îndepartare bule folie reflectoriz...

Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...
 Coaxial pentru cablare casa

"Gipane" cu girofar care ...

Mai e cineva pe forum, in afara d...

COSAFA CUP 2024
 Cartela internet cu roaming - com...

Service Liebherr

Modificare lucrare cimentata

Refinanțare credit ipotecar ...
 

Canon 60D

- - - - -
  • Please log in to reply
351 replies to this topic

#343
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Daca tragi RAW atunci setarile Picture Style (Contrast, Tonality, Saturation, Sharpness, Profile - Standard, Landscape, etc.) plus WB si altele influenteaza NUMAI ce vezi pe LCD-ul camerei. Pentru ca vezi un JPEG prelucrat de catre camera conform setarilor Picture Style la momentul declansarii. Dar fisierul RAW in sine este neafectat de Picture Style, WB si celelalte.

Unele programe, precum DPP, probabil si Acdsee, se uita la setarile respective de la momentul declansarii si afiseaza imnaginea in mod implicit folosind acele setari. Dar setarile se pot modifica in program dupa dorinta fara a afecta fisierul RAW.

Alte programe, precum LR, se uita numai la WB si ignora restul setarilor Picture Style la moemtul pozarii. LR are profile proprii si anumite setari implicite pe care le aplica la importarea imaginii. Iar utilizatorul poate schimba acele setari implicite. Vezi Development Presets de exemplu. Sau manual, poza cu poza. LR are alta masina de prelucrat RAW, una proprie, si de aceea nu preia setarile Picture Style de la momentul declansarii.

Deci imaginea RAW in sine NU ESTE AFECTATA in nici un fel de setarile Picture Style. Incearca cu DPP si ai sa constati cele de mai sus.

Edited by calexe, 14 August 2013 - 14:13.


#344
mihai770

mihai770

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 17.02.2004
Super explicatie! Multumesc. Mai departe ma descurc.

#345
smecheras

smecheras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 03.09.2006
Salutare. Am si eu o nelamurire cu al meu 60D.
Problema apare pe modul manual cu un timp scurt de expunere (1/600 sau 1/8000), intr-un cadru intunecat (subexpus), viteza shutter-ului este scazuta, ceva gen 3 cadre pe secunda.

Am facut un experiemnt:

- camera pe M
- 1/8000
- f 2.8
- Auto light Optimizer disabled
- Auto ISO off
- Expo Simulation off
- Silent shooting disabled
- Long exposure noise reduction off
- High iso noise reduction off

- camera indreptata catre monitor (lumina) - viteza maxima 5 frame/s
- camera indreptata catre o haina neagra (intuneric) - viteza slaba maxim 3 fps

Este normal tinand cont ca sunt in modul Manual? Uneori mai trag subexpus dar am nevoie de fps rapid...
Precizez ca si pe TV face acelasi lucru...
Ma puteti ajuta?

#346
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,962
  • Înscris: 28.12.2006
Acelasi iso? Fisierele au aceeasi dimensiune?

#347
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,045
  • Înscris: 09.05.2009

View Postsmecheras, on 26 ianuarie 2014 - 02:20, said:

- camera indreptata catre monitor (lumina) - viteza maxima 5 frame/s
- camera indreptata catre o haina neagra (intuneric) - viteza slaba maxim 3 fps

Focalizarea cum este? Poate are probleme in gasirea unei zone de contrast pe caresa focalizeze si asta iti incetineste rafala! Pune pe focalizare continua sau mai bine pe manual focus si vezi daca mai face la fel.

Edited by DannyMC, 26 January 2014 - 08:44.


#348
smecheras

smecheras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 03.09.2006
am scos autofocus-ul... iso este acelasi... nu inteleg de ce daca este pe manual cand vede zona intunecata considera aparatul ca trebuie rafala scazuta...si cum da de zona luminoasa creste rafala la maxim... as vrea sa aibe constant rafala pentru ca uneori trag subexpus...

#349
mihai770

mihai770

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 17.02.2004
Ce programe preferati pentru editarea(simpla) video-urilor facute cu 60d?
Credeam ca ma descurc cu Premiere dar nu prea...Am incercat si VideoPad.

#350
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
eu am urmarit diverse tutoriale pe youtube, si am reusit sa ma descurc cat de cat cu Premiere Pro (si putin After Effects). Nu mi se par foarte intuitive la inceput  dar, cum am zis, sunt tutoriale pt incepatori pe youtube.

Pentru a obtine acel "look" de film,  folosesc 24fps si 1/50 shutter speed. ISO-urile preferate sunt multiple de 160, iar un obiectiv luminos ajuta pentru filme facute in casa.

Edited by wizake, 03 April 2014 - 10:35.


#351
vicktor17

vicktor17

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 02.01.2009
Salut! Intereseaza pe cineva un grip pt Canon 60D, nou nout, nefolosit? Este cumparat in aprilie 2015, dar intre timp am vandut toata aparatura. A mai ramas acest grip pe care il dau cu 150RON. De preferat pt Bucuresti.

http://olx.ro/oferta...0d-ID46fAQ.html

Edited by vicktor17, 15 August 2015 - 16:10.


#352
sebalos

sebalos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 16.05.2007

View Postsmecheras, on 26 ianuarie 2014 - 12:26, said:

am scos autofocus-ul... iso este acelasi... nu inteleg de ce daca este pe manual cand vede zona intunecata considera aparatul ca trebuie rafala scazuta...si cum da de zona luminoasa creste rafala la maxim... as vrea sa aibe constant rafala pentru ca uneori trag subexpus...

Cred ca problema apare de la dimensiunea fisierelor.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate