Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Oferta Romtelecom

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#1
tudosie

tudosie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 30.06.2010
Am sunat la romtelecom si am cerut un abonament de internet find obligat astfel sa iau si telefonul fix!am cerut o oferta minima la telefonul fix(din cate am inteles,100 minute si pretul in jur de 35 ron)iar un abonament cat mai mare la internet!Am aflat ca linia in care sunt eu nu supotata decat 6 Mb!Ajungand astfel la o taxa la ambele servici in jur de 52 lei pe luna!au spus ca instalarea si restul telefon si modem sunt gratuite!contractul il fac pe 2 ani!Acum va intreb parerea cum vi se pare oferta?care ar fi viteza reala de download si upload!Si inca ceva pe situl de la romtelecom au cam la toate ofertele 6 luni gratuit insa mie nu mi-au zis nimic!De ce?asi vrea sa stiu cat mai multe deoarece luni vin si il intaleaza si nu asi vrea sa semnez aiurea contractul!si sa ma pacaleasca cu ofertele!Va rog sa ma ajutati cu cateva pareri!

#2
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,294
  • Înscris: 12.08.2006
Oferta nu e prea buna.Ce alti operatori mai ai in zona?

#3
tudosie

tudosie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 30.06.2010

View Postalexa32, on 6th November 2010, 21:54, said:

Oferta nu e prea buna.Ce alti operatori mai ai in zona?
Decat romtelecom,momemtan am modem vodafone si e foarte praf nu am semal deloc

#4
Matthaus

Matthaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 02.11.2010
Trebuia sa te interesezi de toate astea inainte sa semnezi contractul nu?Nu primesti luni gratuite decat daca renunti la oferta aia cu 50% reducere pe care o sa o primesti automat.Netul merge bine.Pt contractul de 6 mb o sa ai cam 5 mb dwld maxim si upload maxim 512 kb.Este ok pt navigare etc dar o sa intampini probleme la jocurile care necesita banda mare si la downloadul de pe odc.Dar vei avea o viteza acceptabila nu te speria.

PS: Eu am trecut de la vodafone 7.2 mb de 50 ron la romtelecom.Pe langa praful ala de vodafone romtelecomul e Ozn.

Edited by Matthaus, 06 November 2010 - 23:02.


#5
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
oferta e praf,dar la 52 de lei e totusi bine.am prieteni care dau pe telefon si net de 2-3Mb si cate 80-90 de lei.viteza reala daca ei sustin ca linia suporta 6Mb va fi in jur de 300Kb down si 200+ up.asa cum zice si alexa,daca mai ai si alti operatori in zona nu te repezi la astia.

nenea Matthaus,cred ca n-ai vazut bine.omu' inca n-a semnat nimic,doar a pus niste intrebari la romtelefon pentru inceput.

iar la faza cu 5 Mb download (mai ales pe o linie ce suporta cel mult 6Mb),buna gluma.n-ai sa vezi prea curand asta la romtelecom,abia ajunge VDSL-ul la 30Mb (adica 3,75 mb reali),daca nu ai mai mult de 300 m pana la DSLAM si tu ne spui noua de 5Mb down maxim? :huh: stii ca asta ar insemna ca viteza oferita de linia DSL sa fie,teoretic,de 40Mb?spun teoretic pentru ca ai sanse sa prinzi viteza asta...daca ai contractul pe persoana juridica si fibra optica pana la convertorul media de langa pc. :coolspeak:

Edited by dygey, 06 November 2010 - 23:19.


#6
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,896
  • Înscris: 29.06.2006
nu stiu ce matematica ati facut voi, dar va spun eu sigur ca la 6 mb colegul va descarca cu 630 KB, iar la banda de upload de 512kbps, va urca cu 50KB. Nu mai dati informatii eronate ca omul vrea sa stie exact, nu bazaconiile voastre

#7
twism007

twism007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 14.09.2007
apropo, pretul este 47 lei pt voce fix 100+cn play
si uploadul 1 mb (120kB/s)

Edited by twism007, 06 November 2010 - 23:26.


#8
Pac_Man

Pac_Man

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 10.12.2001

View Postxcit, on 6th November 2010, 23:16, said:

nu stiu ce matematica ati facut voi, dar va spun eu sigur ca la 6 mb colegul va descarca cu 630 KB, iar la banda de upload de 512kbps, va urca cu 50KB. Nu mai dati informatii eronate ca omul vrea sa stie exact, nu bazaconiile voastre

Corect!

Eu pt internet de 6Mb + telefonie platesc peste 100 ron, asa ca oferta ta nu e rea. Cred ca e timpul sa-i stresez un pic, poate prind vreo reducere.

#9
Matthaus

Matthaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 02.11.2010

View Postdygey, on 6th November 2010, 23:01, said:

iar la faza cu 5 Mb download (mai ales pe o linie ce suporta cel mult 6Mb),buna gluma.n-ai sa vezi prea curand asta la romtelecom,abia ajunge VDSL-ul la 30Mb (adica 3,75 mb reali),daca nu ai mai mult de 300 m pana la DSLAM si tu ne spui noua de 5Mb down maxim? :huh: stii ca asta ar insemna ca viteza oferita de linia DSL sa fie,teoretic,de 40Mb?spun teoretic pentru ca ai sanse sa prinzi viteza asta...daca ai contractul pe persoana juridica si fibra optica pana la convertorul media de langa pc. :coolspeak:

Nu ai inteles nimic .Iar nu stiti sa faceti diferenta dintre megabiti si megabytes.
1 megabyte inseamna 8 megabiti.Deci automat viteza de 6 megabiti de care zic EU si cei de la romtelecom nu are nici o leg cu viteza de care zici tu.

Pe romaneste: 1 Byte=8biti => 6Mb=768KB (pentru ca un MB are 1024 KB). La contract de 6m vei trage un film cu 768 kb/sec.

Edited by Matthaus, 06 November 2010 - 23:41.


#10
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,868
  • Înscris: 06.01.2008

View Postxcit, on 6th November 2010, 23:16, said:

nu stiu ce matematica ati facut voi, dar va spun eu sigur ca la 6 mb colegul va descarca cu 630 KB, iar la banda de upload de 512kbps, va urca cu 50KB. Nu mai dati informatii eronate ca omul vrea sa stie exact, nu bazaconiile voastre
Va descarca, cu conditia sa-i mearga. Fufele de la RTL pot sa-i spuna ca suporta linia 6 Mbps si sa aibe in realitate deconectari din 20 in 20 de minute.

@tudosie: Daca nu ai la acea adresa un alt provider, atunci merge si RTL. Si poti sa te bucuri, ca eu am de platit 90 Ron telefon+ net de 4Mbps la Romtelecom, spre deosebire de Rds unde ma costa 30 Ron telefon + net de 6 Mbps/DL, 1 Mbps/UP
@ Pac man: si tu ai abonament mai vechi de 2 sau 3 ani?

Edited by Hider141, 06 November 2010 - 23:52.


#11
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009

View Posttudosie, on 6th November 2010, 22:34, said:

Acum va intreb parerea cum vi se pare oferta?care ar fi viteza reala de download si upload!

View PostMatthaus, on 6th November 2010, 23:00, said:

Pt contractul de 6 mb o sa ai cam 5 mb dwld maxim si upload maxim 512 kb. .........     Dar vei avea o viteza acceptabila nu te speria.
cumetre,lasa-ma te rog cu algoritmii aia,ca-i fumez de mult,trust me.ce-a intrebat omul si ce i-ai raspuns tu?el vrea viteza reala!! "pt contractul de 6Mb o sa ai 5mb download maxim,bla bla bla".asta ai scris nu?nu crezi ca omul ala o putea lua de buna ca zboara cu 5Mb MAXIM pe net?ailalti de mai sus de ce or fi zis in mare,acelasi lucru ca si mine?
si daca e sa zicem ca tine ca la contract de 6 mega o sa aiba maxim 5,iar esti pe aratura.o sa aiba fix 6 sau nitel mai mult pe speed teste si punct.
nu mai incerca sa dregi borsul,pentru ca in proportie de 80% ai dat o informatie aiurea care poate fi interpretata gresit de un necunoscator.invata sa raspunzi exact la ce se intreaba.

Edited by dygey, 06 November 2010 - 23:55.


#12
Matthaus

Matthaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 02.11.2010

View Postdygey, on 6th November 2010, 23:53, said:

si daca e sa zicem ca tine ca la contract de 6 mega o sa aiba maxim 5,iar esti pe aratura.o sa aiba fix 6 sau nitel mai mult pe speed teste si punct.
nu mai incerca sa dregi borsul,pentru ca in proportie de 80% ai dat o informatie aiurea care poate fi interpretata gresit de un necunoscator.invata sa raspunzi exact la ce se intreaba.

Iar gresesti.Eu am 4 mb si pe speed test am 3,5 mb iar la birou am 8 mb si pe speedtest arata 7 . Cum sa arate mai mult de decat semneaza in ctr?Hai poate prinde 5,5 na...sa mai las de la mine.Dar nicidecum ce spui tu.
Chiar trebuie sa iti fac poza sa vezi?

[ http://www.speedtest.net/result/1020056653.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Matthaus, 07 November 2010 - 00:06.


#13
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
daca nu aveam si eu candva romtelecom,crede-ma ca taceam si-mi vedeam de caltii mei.din cate stiu eu,astia cu musca pe caciula (a se citi romtelecom si upc) dau de regula fiecarui abonat,catre anumite destinatii exact viteza din contract,uneori chiar cu 100-200Kb marita.acele destinatii sunt catre testere de viteza.asta nu inseamna ca se intampla tuturor abonatilor,eu mai sus vorbeam de viteza mea pe cand aveam romtelecom.daca sunt si cazuri ca al tau,asta nu inseamna ca eu gresesc in totalitate.hai sa o lasam balta ca deviem de la subiect.

#14
Matthaus

Matthaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 02.11.2010
Tudosie,dupa cum ti-am explicat pe privat te sfatuiesc asa.Cauti pe net sa predai abon si stickul si oferi si 100 ron cumparatorului.Sunt multi care nu stiu cat de praf este vdf asa ca mergi pe burta.Acum toti vor stick,deci ai mari sanse sa il dai.Plus ca in oferta intra si  si stickul ala care valoreaza ceva bani.Nou e peste 150 ron,la second hand se vinde cu 50.

In ceea ce priveste romtelecom ,este o oferta acceptabila.Rds sunt mai buni si costa 28+6(mentenanta) deci 34 ron.Cam tot aia este.Din pacate nu ai aceasta varianta deci trebuie sa te rezumi la RTC.
Vei primi un telefon fain fara fir,un modem gratuit,si viteza stabila si buna.Este ok,tinand cont de faptul ca cele 2 aparate costa peste 150 ron la real sau alt magazin.

Edited by Matthaus, 07 November 2010 - 00:19.


#15
sandy

sandy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 08.04.2005
Cel mai ieftin abonament la telefon e Voce Simplu.
In ceea ce priveste debitul conexiunii internet, pe langa confuzia care poate aparea intre megabytes (MB) si megabits (Mb) mai apare si confuzia datorata tehnologiei. Astfel, pentru un debit de 6Mbps ADSL (foloseste ATM), debitul real pe care il vede un utilizator e cam de 5Mbps (echivalent IP). De aceea pentru a transforma din Mbps in MB/s in cazul ADSL/VDSL se imparte viteza exprimata in Mbps la 10. Deci daca ai un abonament de 6Mbps, atunci poti descarca cam cu 0,6MB/s = 600kB/s (debit pe care il vezi in oDC/torrent/etc).

#16
Pac_Man

Pac_Man

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 10.12.2001

View PostHider141, on 6th November 2010, 23:47, said:

@ Pac man: si tu ai abonament mai vechi de 2 sau 3 ani?

Da, e un abonament vechi.

#17
Calinski

Calinski

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 08.11.2006
Sunt intr-o situatie asemanatoare doar ca la mine a intrat si rds pe strada de cateva saptamani cu fiberlink
intrebarea e: Fac un contract pe 2 ani pt adsl cu modem wifi, dar daca rtc va instala vdsl voi trece la noile viteze automat si imi va fi schimbat modemul sau va trebui sa platesc diferente pentru un nou modem, reziliere contract...?

Edited by Calinski, 11 November 2010 - 20:50.


#18
Matthaus

Matthaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 02.11.2010

View PostCalinski, on 11th November 2010, 20:50, said:

Sunt intr-o situatie asemanatoare doar ca la mine a intrat si rds pe strada de cateva saptamani cu fiberlink
intrebarea e: Fac un contract pe 2 ani pt adsl cu modem wifi, dar daca rtc va instala vdsl voi trece la noile viteze automat si imi va fi schimbat modemul sau va trebui sa platesc diferente pentru un nou modem, reziliere contract...?

Romtelecom va pastra din cate stiu majoritatea serviciilor d einternet pe adsl. Tu probabil vb de abon mai scumpe,banuiesc.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate