Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...
 Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!
 Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...
 Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon
 

Hystria Residence

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
139 răspunsuri în acest subiect

#73
estiacasa

estiacasa

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 13
  • Înscris: 06.11.2011

 estiacasa, on 29th November 2011, 18:17, said:

Si asa arata casuta de vis-a-vis, duplex B2.

Update poza B2, poze cu B1 si A.

Fișiere atașate



#74
chazz_cata

chazz_cata

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 18
  • Înscris: 05.11.2011

 estiacasa, on 31st December 2011, 15:45, said:

Update poza B2, poze cu B1 si A.
Buna,

Stiti daca au inceput constructiile pentru noile vile tip A?

Multumesc

#75
ANDUTZA_6472

ANDUTZA_6472

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 29
  • Înscris: 16.07.2011

 chazz_cata, on 15th January 2012, 09:00, said:

Buna,

Stiti daca au inceput constructiile pentru noile vile tip A?

Multumesc

Editat de ANDUTZA_6472, 15 ianuarie 2012 - 10:59.


#76
ANDUTZA_6472

ANDUTZA_6472

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 29
  • Înscris: 16.07.2011
Au decopertat terenul pentru urmatoarele case , din cate am inteles vor incepe in februarie

#77
zuzyx

zuzyx

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1
  • Înscris: 26.02.2012

 ANDUTZA_6472, on 16th January 2012, 09:25, said:

Au decopertat terenul pentru urmatoarele case , din cate am inteles vor incepe in februarie


Mai este cineva interesat de cele de tip A? Ceva antecontracte pentru cele ce urmeaza sa fie construite?

#78
ANDUTZA_6472

ANDUTZA_6472

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 29
  • Înscris: 16.07.2011

 zuzyx, on 26th February 2012, 13:14, said:

Mai este cineva interesat de cele de tip A? Ceva antecontracte pentru cele ce urmeaza sa fie construite?

Buna, eu sunt una din persoanele care am contractat din urmatoarele case care se construiesc ( Tip A) si din cate am vorbit cu reprezentantul de vanzari ,  prin ianuarie erau 2 case deja contractate din cele 6.
Poate facem un recensamant - sa ne cunoastem si noi ( cei care au contractat deja) , sa ne impartasim idei si impresii.
Merci,

Editat de ANDUTZA_6472, 26 februarie 2012 - 21:06.


#79
fugu-fish

fugu-fish

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1
  • Înscris: 06.04.2012
Mai stie cineva care este situatia in momentul de fata la Hystria? Au avansat cu restul caselor? S-a mai mutat cineva?
Multumesc anticipat pentru raspuns.

#80
ANDUTZA_6472

ANDUTZA_6472

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 29
  • Înscris: 16.07.2011

 fugu-fish, on 31 octombrie 2012 - 16:34, said:

Mai stie cineva care este situatia in momentul de fata la Hystria? Au avansat cu restul caselor? S-a mai mutat cineva?
Multumesc anticipat pentru raspuns.

Au updatat site-ul cu poze recente. Sectiunea PROIECT -> Stadiu dezvoltare , de pe site-ul lor. ( in cazul in care nu merge link-ul de mai jos)

http://www.hystriare...diu-dezvoltare/

Ti-as putea spune multe dar imaginile vorbesc de la sine, pentru cine vrea sa traga concluzii.

#81
FLAKHAPPY

FLAKHAPPY

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 61
  • Înscris: 05.01.2010

 fugu-fish, on 31 octombrie 2012 - 16:34, said:

Mai stie cineva care este situatia in momentul de fata la Hystria? Au avansat cu restul caselor? S-a mai mutat cineva?

In momentul de fata locuiesc permanent 9 familii, alte 3 familii folosesc casele pe post de locuinta de vacanta (weekend).
Sirul nou de 6 locuinte tip A e in faza de compartimentari/finisaje interioare, ca si unitatile tip B1 si B2 care se vad finisate pe exterior in pozele de pe site. Locuinta tip C2 din capat e in stadiul de finisare exterioara.
S-au sapat fundatiile pentru cel putin inca 2 case (adica 4 unitati de locuit) tip B2 (banuiesc).
Anul asta dezvoltatorul s-a miscat cu mare talent, intr-adevar; au mai avansat si cu amenajarile exterioare (trotuare, platforme parcare) astfel incit aproape toti cei ce locuiesc in ansamblu intra in casa "de pe curat". Au definitivat si bucla drumului interior, la nivel de infrastructura (balast compactat si retele edilitare), pentru asfalt cred ca trebuie sa asteptam finalizarea tuturor caselor din aceasta faza (probabil/posibil) vara-toamna anului viitor.

Editat de FLAKHAPPY, 26 noiembrie 2012 - 15:59.


#82
decizional

decizional

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1
  • Înscris: 25.01.2013
Hystria Residence- Corbeanca

Locuiesc in Ansamblul Corbeanca de aprocimatic 1 an si pot spune ca am testat pe propria piele toate aspectele ce pot influenza decizia de a achizitiona o casa in acest complex
Asadar, am decis sa impartasesc toate detaliile iportante cu evetualii cumparatori pentru a ca acestia sa cunoasca tot ceea ce trebuie negociat sau luat in calcul inainte de a achita casa

Celor ce sunt interesati sa achzitioneze o casa in Complexul Hystria Residence le recomand ca citeasca mesajul de mai jos inainte de a face achizitia

ASPECTE POZITIVE

Zona este frumoasa si ofera avantajul unui peisaj cu multa vegetatie
Se ajunge in doar 20 minute la Piata Victoriei
In zona sunt gradinite, scoli, 2 supermarketuri, restaurante in Paradisul Verde
Loc de parcare in fata casei

ASPECTE NEGATIVE

Finisajele casei lasa foarte mult de dorit, tocmai pentru ca angajtii sunt foarte slab pregatiti si nu au notiuni de baza in ceea ce priveste calitatea
Tamplaria de termopan este facuta tot de dezvoltatorul complexului la fabrica de sticla ce o detin:este foarte slab calitativa, balamalele sunt de proasta calitate, in timpul iernii patrunde frigul in interiorul casei, zgomotul de afara este puternic sesizabil in interiorul casei
Usa de la intrare : au ales un model de usa ce nu se preteaza la exterior, datorita razelor solare , panourile usii s-au curbat , la cateva case din complex panourile usilor au fost inlocuite insa in zadar, efectul s-a repetat
Presiunea apei &put: presiunea la apa nu este contanta iar daca in aceasi timp se foloseste apa atat la parter cat si la etaj , presiunea la etaj scade considerabil aproape enervant de considerabil.In decusrsul unui an au fost inlocuite piese de baza la put deoarece s-au dovedit nefunctionale si s-au ars
Gardul casei: pentru casele tip duplex nu exista intimitate deoarece gardul dintre evcini este tip plasa de metal
Imagine de ansamblu: santierul este plin de gunoaie de la materialele si ambalajele ramase, sunt caini vagabonzi exact ca la bloc si nimeni nu ia masuri, pe timpul iernii este mocirla iar vara praf cu nemiluita pentru ca strazile nu sunt asfaltate
Atitudine: din pacate dezvoltatorul a dezvoltat proiectul in stilul : eu am dreptate si restul nu mai conteaza, adica daca ai o problema ce ar trebui rezolvata dureaza foarte mult deoarece nu are nimeni dreptul sa decida in afara de patron si ajungi s ate rogi pe banii tai sa-ti remedieze problema care de fapt nici nu ar fi trebuit sa apara
UTILITATI; racordarea la utilitati s-a facut intr-un mod straniu si lipsit de profesionalism, energia electrica se intrerupe frecvent zilnic, fara ca la ELECTRICA sa fie declarata o avarie, deci prblema provine din santier si culmea ca nici macar nu poti face o plangere la ELECTRICA pentru a verifica in ce paramentrii au lucrat cei de la Hystria deoarece contractul este ep numele celor de la Hystria si tocmai dansii ar trebui sa faca planegrea

WELCOME TO THE PARADISE OF PROBLEMS .... nervii tari pentru cei ce deja sunt in situatia noastra

#83
FLAKHAPPY

FLAKHAPPY

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 61
  • Înscris: 05.01.2010
Mi-as permite citeva precizari, in spiritul faptului ca locuiesc de ceva mai mult de un an in HR:
- timplaria (profilele) nu sint produse de dezvoltator, doar panourile din sticla sint ale dumnealor; profilele de PVC si montajul acestora sint facute de firme furnizoare contractate de pe piata libera
- profilele sint Rehau cu 5 camere
- usa de la intrare a fost schimbata si la mine si cea noua nu a facut nici o problema; e drept, a trebuit reglata de doua ori, in conditii de temperaturi toride si in conditii de inghet, deoarece PVC-ul ucreaza destul de mult la variatii de temperatura (ginditi-va ca intre cele doua fete ale usii poate fi o diferenta de 40 de grade iarna); noile balamale sint mult mai puternice decit cele montate initial; schimbarea usii si cele doua sesiuni de reglaj nu m-au costat nimic, au fost facute in baza garantiei. Ideala ar fi fost o usa de stejar masiv tratata cu smacuri care sa-i asigure integritatea 50 de ani, dar o asemenea scula costa intre 1000 si 2000E, asa ca ...
- presiunea apei in interiorul casei este normal sa fie fluctuanta, deoarece alimentarea cu apa e asigurata de un hidrofor si asa functioneaza el, intre doua presiuni prestabilite; cit despre debit, poate sint eu norocos dar n-am sesizat probleme grave cind am mai multi consumatori simultan.
- pentru garduri exista doua variante, din plasa bordurata sau din profile PCV; solutia standard (in pretul standard) este cu plasa bordurata pentru gardurile care nu se vad din strada si cu profile PCV pentru cele vizibile din strada si mie cel putin nu mi s-a ascuns acest aspect cind am cumparat casa
- deseuri de la constructii vor exista atita vreme cit inca se va construi in prima bucla (str. Londra) si cit va bate vintul prin Cimpia Romana; pe mine dezvoltatorul m-a informat ca santierul in prima bucla va dura aproximativ doi ani si eu am fost de acord sa suport inconvenientele ce decurg de aici (zgomot, praf, noroi) pentru a beneficia de pretul mai redus al casei si de scutirea de plata pentru cheltuielile de intretinere a complexului (iluminat stradal, colectare deseuri menajere, paza, evacuare ape uzate, poarta cu acces controlat si deszapezire)
- ciinii vagabonzi se aciueaza permanent deoarece sint hraniti de unii dintre vecinii nostri; masuri se iau, astia de acum sint cam a patra serie de ciini ce isi fac veacul pe la noi; poate daca am reusi sa convingem toti vecinii sa nu ii mai hraneasca am scapa de ei inainte ca dezvolatatorull sa construiasca imprejmuirea intregului complex, asa cum a promis.
- strazile nu sint asfaltate deoarece nu s-au terminat constructiile si inca mai intra pe strada noastra masini cu sarcina peste 10t (betoniere, pompe beton, basculante cu agregate, camioane cu armaturi, lemn si caramida); daca ar fi asfaltat, pina acum s-ar fi distrus din cauza depasirii de sarcina; eu am fost informat de acest aspect si mi l-am asumat (pentru o perioada de aproximativ 2 ani)
- atitudinea dezvoltatorului mi s-a parut suficient de deschisa in situatiile in care am avut solicitari sau observatii care priveau sau nu garantia constructiei; firesc, a cautat sa-si apere banutii in unele cazuri, dar cind a fost clar o greseala de conceptie, executie sau cedare de material au reparat/remediat fara comentarii, ba chiar in unele situatii mi-au depasit asteptarile. Unele reparatii/remedieri s-au facut intr-adevar cu intirziere, dar in final s-au facut. Cred ca mai conteaza si abordarea, lucram cu oameni si poate ar trebui sa-i tratam asa cum am vrea sa fim si noi tratati in locul lor.
- nu Hystria a efectuat lucrarile de utilitati, ei doar au platit o FIRMA AUTORIZATA sa proiecteze/execute lucrarile de electrica/gaz; daca aveti contract cu ENEL in nume propriu si contor personal, atunci puteti face linistit sesizare la ENEL, reteaua e a lor, orice intrerupere pentru lucrari diverse o poate face doar ENEL prin firma autorizata sau echipa proprie si orice intrerupere accidentala e in sarcina lor pentru remediere; de altfel in ceea ce priveste curentul electric situatia a evoluat in bine simtitor, in vara-iarna 2011 curentul se intrerupea la orice vinticel mai puternic (si pe la noi cam bate vintul!) in 2012 cred ca s-a inrerupt poate de 10 ori tot anul, intr-adevar saptamina trecuta cred ca s-a intrerupt in 2 sau 3 zile, dar nu m-am obosit sa aflu de ce, pina la urma caderi de tensiune sint de cind lumea in reteaua ENEL (si fara doar si poate vor mai fi).

Una peste alta, in Hystria Residence nu e un paradis,, dar nici iadul pe pamint. Progresul in calitatea vietii aici e constant si palpabil (ma rog, asa il resimt eu) pe masura ce avem din ce in ce mai multi vecini (inierbarea curtilor limiteaza praful si vederea copiilor jucindu-se prin curti face bine la psihic) si dezvoltatorul face din ce in ce mai multe amenajari exterioare si restringe aria ocupata de santier pe masura ce se construiesc casele.

#84
mariusdmx

mariusdmx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 28
  • Înscris: 26.12.2006
Ma bucur ca in sfarsit cineva a scris si adevarul despre ce se intampla in Hystria Residence. Eu locuiesc de 1 an jumate acolo, si as vrea sa impartasesc din experienta in minunatul complex:
Totul a fost bine pana  ce am dat avansul pentru casa. Casa a fost terminata cu 2 luni intarziere, si cand ma refer terminata, doar in sensul ca cineva poate sa locuiasca in ea, dar fara gard, asfalt in fata casei sau orice altceva, practic o casa inconjurata de noroi de jur-imprejur. Din acel moment reprezentantul ansamblului a inceput sa ma sune de 2-3 ori pe zi pentru a face plata catre ei, cu toate ca stia ca se face prin banca, si lucrurile de genul asta dureaza. Plata s-a facut in 2 saptamani de la ultimul act depus de firma constructoare, pentru valoarea totala a constructiei, chiar daca ea nu era gata nici in proportie de 60%. Gardul a fost facut abia dupa 6 luni de zile, timp in care am stat cu caini vagabonzi si muncitori pe teren. Punctual:
- finisajele casei - aproape toti peretii casei au tencuiala crapata pe exterior cat si pe interior.   
- tamplaria de termopan cat si cu usa de la intare am avut probleme de cel putin 4 ori in tot acest timp, si avem in continuare - intra vant sau nu se inchid cum trebuie;
- in timpul constructiei am ales sa platim noi finisajele - cada/dus/gresie/faianta, etc, in ciuda acestui fapt, au venit cu o nota de plata la noi prin care trebuia sa platim 1500 de euro in plus! Ex: Ca sa instaleze cada noastra, si nu a lor, ne-au cerut 250 de euro in plus. Ca sa puna 2 intrerupatoare in plus in dormitor, ne-au cerut 150 de euro si aberatiile continua. Deci nu numai ca am platit finisajele lor in pretul casei pe care nu le-am folosit, am platit si finisajele pe care le-am cumparat noi si am platit si bani diferenta Posted Image
- gardul casei- cu toate ca a fost facut cu 6 luni dupa terminarea casei si cu 8 luni intarziere de la data convenita, a fost facut in bataie de joc. Este o diferenta intre pamant si gard de jumatate de metru in unele zone, fapt ce face sa intre linistiti caini vagabonzi in curte.
- Atitudinea dezvoltatorului- Am fost mintiti in legatura cu orice lucrare ni s-a facut. Orice termene am agreat, toate au fost incalcate, iar cand ii intrebam cand se vor face, ne loveam de raspunsuri "Nu stiu". In momentul in care am semnat ni s-a spus ca pana la sfarsitul anului se va asfalta (2011) lucru care nu s-a intamplat nici pana acum.
Ce mi s-a parut cel mai revoltator, a fost sa descopar in momentul pavarii locurilor de parcare (9 luni intarziere) ca Hystria are proiect de spatiu verde pe terenul meu! Lucru pe care mi l-a tinut secret in momentul semnarii actelor, pana cand m-am terzit cu o minunata zona de 10m2 in fata casei cu pamant in loc de dale, ca acolo Hystria vrea spatiu verde, pe terenul platit de mine! Atitudinea dezvoltatorului a fost ca si pana atunci - nu ma intereseaza, fac ce vreau eu - nu-ti place poti sa te muti. Nu imi pot pava singur, pentru ca Hystria are clauza in contract in care ei trebuie sa aprobe orice amenajare.
Atentie celor care urmeaza sa va mutati - cereti toate actele si proiectul ansamblului de la primarie - cel grafic, pentru a vedea ce planuri are Hystria pe terenul vostru!
Nu platiti suma totala pana nu vi se termina complet lucrarile, sau daca o faceti puneti clauze penalizatoare pentru intarziere!

Editat de mariusdmx, 15 februarie 2013 - 10:32.


#85
ALX21

ALX21

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 5
  • Înscris: 05.02.2013
@mariusdmx : daca e pamantul tau in acte , nu ai voie sa il amenajezi dupa bunul plan atat timp cat nu contravine legilor in vigoare ? Cum suna clauza aia din contractul tau ? in general credeam ca daca o bucata de pamant e proprietate privata , cel care detine proprietatea , are dreptul sa o foloseasca cum vrea el/ea atata timp cat e ceva legal.

#86
mariusdmx

mariusdmx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 28
  • Înscris: 26.12.2006
Asta este problema, ca la semnarea contractului de vanzare-cumparare, afli, desigur ca o surpriza ca trebuie sa semnezi un contract de "convietuire sociala". Afli de el exact cand trebuie sa platesti banii de la banca, sa nu poti da inapoi, sa fii sub presiune. In contract scrie ca orice fel de amenajare trebuie aprobata in scris de catre dezvoltator. Regula are un sens, pentru a pastra totusi ansamblul in liniile proiectate, sa nu se trezeasca lumea sa isi vopseasca locuinta in roz cu dungi, dar in acelasi timp duce si la abuzuri din partea dezvoltatorului, cum este cazul meu.

#87
ALX21

ALX21

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 5
  • Înscris: 05.02.2013
Am inteles..si eu am semnat asa ceva unde m-am mutat. Doar ca se refera doar la constructii noi (adica nu am voie sa construiesc in plus pe pamant ) , dar am voie sa modific chestii mai mici sau sa betonez / pun dale / etc. Si mai era ceva cu AC ca trebuie pus la un nivel mai jos pe peretele exterior.

#88
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.443
  • Înscris: 08.12.2006
Pe site la ei am vazut cum ca s-ar putea construi casa si cu garaj/ceva loc de parcare acoperit. Este posibila o astfel de optiune?

#89
whitehorse

whitehorse

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 194
  • Înscris: 17.11.2006
Va salut
Nu mai are nimeni vesti despre Hystria?
Eu sunt inca in prospectare de piata ....si ma intereseaza foarte mult parerile sustinute ale celor "din interior"

Multumesc

#90
ANDUTZA_6472

ANDUTZA_6472

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 29
  • Înscris: 16.07.2011
Mie nu mi se pare ca s-au pus doar 100 m de borduri ... Mie chiar mi se pare ca fac ceva ....
S-au pus copaci, s-a pus al doilea rand de borduri pentru trotuar. Dar depinde cu ce ochi privesti. Te-ai gandit ca poate nu s-au pus inca restul pavele pentru ca ii asteapta pe cei de la rds sa isi puna cablurile in pamant?? Eu sugerez sa intrebati inainte sa faceti acuzatii de genul.

Cat despre regretul de a te muta in acest complex ... nu te forteaza nimeni sa stai aici! O casa se poate vinde oricand ... Sau astepti sa vina si asfaltul sa o poti vinde cu un pret mai bun ?! Sau poate nu e asa de rau cum se plange toata lumea ...

Nu stiu ce probleme ti-au cauzat ei tie, dar cand vine vorba de minciuni poate ca ar trebui sa intri si pe alte forumuri ale altor ansambluri sa vezi acolo minciuni.

De ce nu scrieti pe forum si aspectele pozitive ? Ca nu ati platit gaze, electricitate, gunoi, iluminat stradal, taxa de administrare .... cum se platesc la alte ansambluri. Macar au fost niste conditii si avantaje ... Cei de la cartierul de langa  au stat cu butelii de gaz pana acum, si inca nu se stie ...

Daca iti place sa arunci afirmatii urate despre cartierul in care stai .... poate ca ar trebui sa te gandesti si ca vrei sa ai alti vecini care sa contribuie la dezvoltarea cartierului ! Nu de alta dar nu cred ca  vrei sa stai singur in camp tot restul vietii ....

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate