Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

Hystria Residence

- - - - -
  • Please log in to reply
139 replies to this topic

#1
kmeleonu3

kmeleonu3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 19.11.2009
Salutare,
Ma tenteaza zona de nord insa nu prea mai gasesc ansambluri rezidentiale in zona asta sau case intr-un ansamblu deja  construit.
Ce parere aveti de Hystria? Are cineva mai multe "dedesubturi" ?

Edited by terratec, 26 August 2011 - 09:06.
Adresa complexului


#2
HellBoy_Ro

HellBoy_Ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.01.2007
Salut, acuma ca si dedesupturi nu pot spune ca ei sunt deabia la inceput. Din cate am inteles au mai multe proiecte terminate cu case destul de faine.
La targul imobiliar din Septembrie erau foarte transparenti in legatura cu informatiile si m-au contactat telefonic saptamana trecuta sa ma intrebe daca nu doresc o vizionare sau o intalnire la sediu (undeva pe calea Plevnei). Le-am spus ca-i contactez eu saptamana asta, deoarece sunt chiar interesat de proiect si preturile sunt valabile doar pentru primele 50 de case.

Aveau ei un fel de multiplex (insiruita cum o numesc) cu cate 6 case lipite care ma intereseaza (era la 65 000 euro cu tot cu TVA) pentru ca am un avans destul de mare si decat sa dau nuj cate zeci de mii de euro pe un apartament in Bucuresti mai bine imi iau casa si masina de banii aia :)

Ca si o concluzie: cred ca voi avansa discutiile cu ei, deoarece am inteles ca primele insiruite se vor termina in Decembrie anul asta.

#3
alinutza_me_

alinutza_me_

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.10.2010


Salutare,
eu am un amic care si-a cumparat recent o casa acolo..din cate am inteles de la el sunt preturi  foarte bune si era super entuziasmat de achizitie.  acum se construiesc si din ce am inteles primul tip de vila  A la 65.000 EURO (pe care si-a luat-o amicul) va fi gata in decembrie anul asta. daca esti interesat pot sa vorbesc cu el mai multe detalii si ti le voi transmite.
per total Hystria e safe. (amicul e dintr-o bucata..cum s-ar zice :lol:  si a fost la intalnire  impreuna cu un constructor care i-a dat oku' si actele au fost verificate de un jurist inainte ).
Sper sa te fi ajutat cu  ceva.  :console:

#4
kmeleonu3

kmeleonu3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 19.11.2009

 alinutza_me_, on 14th October 2010, 12:56, said:



Salutare,
eu am un amic care si-a cumparat recent o casa acolo..din cate am inteles de la el sunt preturi  foarte bune si era super entuziasmat de achizitie.  acum se construiesc si din ce am inteles primul tip de vila  A la 65.000 EURO (pe care si-a luat-o amicul) va fi gata in decembrie anul asta. daca esti interesat pot sa vorbesc cu el mai multe detalii si ti le voi transmite.
per total Hystria e safe. (amicul e dintr-o bucata..cum s-ar zice :lol:  si a fost la intalnire  impreuna cu un constructor care i-a dat oku' si actele au fost verificate de un jurist inainte ).
Sper sa te fi ajutat cu  ceva.  :console:

Salut,
Pai cum si-a cumparat casa, mai ales ca ok-ul acelui constructor a fost mi mult pe baza unor vorbe, din moment ce ea nici macar nu este ridicata, doar fundatia se toarna acum.

#5
barbarian

barbarian

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,174
  • Înscris: 23.03.2008

 kmeleonu3, on 14th October 2010, 23:50, said:

Salut,
Pai cum si-a cumparat casa, mai ales ca ok-ul acelui constructor a fost mi mult pe baza unor vorbe, din moment ce ea nici macar nu este ridicata, doar fundatia se toarna acum.

pai nu te-ai prins?? e una si aceeasi persoana care face reclama complexului. uita-te ca nu au decat 1 post si lauda proiectul de nu mai pot..  :rolleyes:

#6
marian36

marian36

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 04.01.2009

 kmeleonu3, on 14th October 2010, 00:11, said:

Salutare,
Ma tenteaza zona de nord insa nu prea mai gasesc ansambluri rezidentiale in zona asta sau case intr-un ansamblu deja  construit.
Ce parere aveti de Hystria? Are cineva mai multe "dedesubturi" ?
vad ca inca nu ai invatat lectia cu bula imobiliara.dai banii pe ceva care e gata nu pe desene .

#7
alinutza_me_

alinutza_me_

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.10.2010
eu am ajuns sa postez aici dupa ce am dat search pentru Hystria. asta e ce am auzit de la prietenul meu. nu fac reclama nimanui v-am spus ce mi-a zis si el ...acum puteti sa credeti sau nu... si din cate stiu ok-ul a fost data dupa ce s-au verificat planurile.  am spus o parere...nimic mai mult.

#8
kmeleonu3

kmeleonu3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 19.11.2009
nu ma aventurez in achizitia unei locuinte care este doar in faza de proiect.  am mai avu o tentativa cand era "boom"-ul imobiliar dar daca ma bagam ma cam tepuiam.
Oricum vine iarna si nu am are rost sa ma mut acum cu toate lucrurile dar nici sa astept 3-4 luni pana e gata.  
Pana nu se materializeaza o parte din proiect nu cumpar.

#9
kmeleonu3

kmeleonu3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 19.11.2009
Nimeni?!

#10
HellBoy_Ro

HellBoy_Ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.01.2007
Pai depinde cati bani ai disponibili. Intai fa-ti un buget si dupa aia cauta casa.
Revenind la Hystria, asta e problema, cand casele sunt la stadiu de proiect sunt mai accesibile, dupa ce se contruiesc iti dai seama ca va creste pretul. Deci e cu doua taisuri, numai trebuie sa te decizi daca vrei sa "risti" sau nu.

Edited by HellBoy_Ro, 18 October 2010 - 11:31.


#11
iuliad

iuliad

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 24.11.2010
Am fost eu la vizionare acolo.de vandut au vandut 2 case unei singure familii(1 casa parintii si 1 casa fiul/fiica si cu sotul/sotia).Am vb cu parintii si erau destul de incantati.Mie mi s-a parut aiurea ca este cam in camp.Si noi am vrea sa luam acolo, dar ideea de a fi departe de asfalt ne cam termina...S-au miscat repede nimic de spus, placa dintre nivele era f groasa, doar ca pareau f mici casele ca si suprafata si totusi nu pot trece peste faptul ca-i in camp.

Edited by iuliad, 24 November 2010 - 18:43.


#12
razvan_g19

razvan_g19

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.03.2010
Salut,

Am dat si eu avans la una dintre casele acestea.
Intr-adevar casa nu este mare, dar comparativ cu un apartament obosit in Bucuresti, din punctul meu de vedere plusurile sunt extrem de evidente. Aer ceva mai curat (padurea este aproape), asfaltul la vreo 300 m, 2 locuri de parcare pt fiecare casa, curte 100 mp, toate utilitatile si racordarea incluse in pret. Imi place foarte mult ca un perete in fiecare camera este plin de geamuri. Stiu ca pare ca fac publicitate, dar aceste lucruri m-au convins pe mine sa cumpar aici.
Pana acum totul este ok si transparent, o sa va tin la curent cand am ceva mai mult timp la dispozitie.

#13
tinandreea

tinandreea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 07.04.2011

 kmeleonu3, on 17th October 2010, 22:30, said:

Nimeni?!

buna...mai este cineva care mai stie ceva despre Hystria residence?? le am vazut si eu si mi au placut...a mai avansat cineva cu ei in discutii, le a verificat actele???

#14
mariusdmx

mariusdmx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 26.12.2006
Salut, eu am discutat cu ei, zilele astea dau avansul pentru o casa de tip A. Mi-au dat antecontractul pe mail sa il citesc, schitele casei, a proiectului, tot ce am vrut.

#15
tinandreea

tinandreea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 07.04.2011

 mariusdmx, on 8th April 2011, 10:32, said:

Salut, eu am discutat cu ei, zilele astea dau avansul pentru o casa de tip A. Mi-au dat antecontractul pe mail sa il citesc, schitele casei, a proiectului, tot ce am vrut.


buna...dar ai apucat sa mergi la primarie sa verifici daca au totul in regula? eu stau in dubii daca sa ma bag sau nu...si eu tot pt tip A optez, poate vom fi vecini :), dar imi e un pic teama de ce se tot aude prin piata. poti sa mi spui cat dai avans, mie nu mi au stabilit, mi a zis sa spun eu cat vreau si ei imi spun daca e ok, dar ma gandesc la riscuri...practic dai niste bani pe niste desene si as zice ca ele nu ar valora prea mult...:)) (daca vrei poti sa mi raspunzi pe e-mail daca nu poti scrie aici toate detaliile, adica daca vrei sa vorbim...cred ca ar trebui sa fim uniti atata timp cat cumparam un camp si nici pe ala..:)))) )

#16
FLAKHAPPY

FLAKHAPPY

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 05.01.2010

 tinandreea, on 8th April 2011, 11:49, said:

buna...dar ai apucat sa mergi la primarie sa verifici daca au totul in regula? eu stau in dubii daca sa ma bag sau nu...si eu tot pt tip A optez, poate vom fi vecini :), dar imi e un pic teama de ce se tot aude prin piata. poti sa mi spui cat dai avans, mie nu mi au stabilit, mi a zis sa spun eu cat vreau si ei imi spun daca e ok, dar ma gandesc la riscuri...practic dai niste bani pe niste desene si as zice ca ele nu ar valora prea mult...:)) (daca vrei poti sa mi raspunzi pe e-mail daca nu poti scrie aici toate detaliile, adica daca vrei sa vorbim...cred ca ar trebui sa fim uniti atata timp cat cumparam un camp si nici pe ala..:)))) )
Sint in curs de definitivare a cumpararii unei case tip A din cele gata construite (mai ramine ca banca sa isi faca partea de treaba, dar merge greu, nus' de ce, cu atit mai mult cu cit creditul nu e prin Prima Casa), cu antecontract semnat in noiembrie sau decembrie anul trecut (cap prost, nu tine minte). Ce pot sa spun este ca pe partea de legalitate nu a existat nici o problema, reprezentantii dezvoltatorului au fost foarte deschisi si transparenti in intreg procesul de vinzare si m-am bucurat de sprijinul lor si in decursul constructiei, nu am ce sa le reprosez. Pina acum si-au respectat promisiunile si am toata increderea ca si le vor respecta in totalitate si pina la definitivarea finisajelor casei. La momentul intelegerii verbale (cam cu o luna-doua inainte de antecontract) nu exista podetul si nici drumul de pietris batut, realizarea lor a venit ca o confirmare pentru mine ca nu e teapa. Evident, poti verifica la reprezentantii administratiei locale tot ce vrei, eu am cerut de la prima intrevedere cu reprezentantul de vinzari certificatul de urbanism si autorizatia de constructie si mi-au fost aratate in original si inminate in copie.
Apropos de ce se aude prin piata, eu cred ca vremea tepelor a cam apus acum, cind cumparatorul este mult mai atent pe ce si in ce conditii da banul decit acum 2-3 ani, pur si simplu ritmul lent de vinzare nu iti permite tie ca dezvoltator sa jumulesti 3 fraieri si sa dispari ca magarul in ceata cu bani de seminte.

Edited by FLAKHAPPY, 08 April 2011 - 13:16.


#17
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
hellboy și alinutza sunt clone. Useri banați pt utilizare de clone și logare la SP în scopuri comerciale pt a induce în eroare audiența

#18
tinandreea

tinandreea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 07.04.2011

 FLAKHAPPY, on 8th April 2011, 14:09, said:

Sint in curs de definitivare a cumpararii unei case tip A din cele gata construite (mai ramine ca banca sa isi faca partea de treaba, dar merge greu, nus' de ce, cu atit mai mult cu cit creditul nu e prin Prima Casa), cu antecontract semnat in noiembrie sau decembrie anul trecut (cap prost, nu tine minte). Ce pot sa spun este ca pe partea de legalitate nu a existat nici o problema, reprezentantii dezvoltatorului au fost foarte deschisi si transparenti in intreg procesul de vinzare si m-am bucurat de sprijinul lor si in decursul constructiei, nu am ce sa le reprosez. Pina acum si-au respectat promisiunile si am toata increderea ca si le vor respecta in totalitate si pina la definitivarea finisajelor casei. La momentul intelegerii verbale (cam cu o luna-doua inainte de antecontract) nu exista podetul si nici drumul de pietris batut, realizarea lor a venit ca o confirmare pentru mine ca nu e teapa. Evident, poti verifica la reprezentantii administratiei locale tot ce vrei, eu am cerut de la prima intrevedere cu reprezentantul de vinzari certificatul de urbanism si autorizatia de constructie si mi-au fost aratate in original si inminate in copie.
Apropos de ce se aude prin piata, eu cred ca vremea tepelor a cam apus acum, cind cumparatorul este mult mai atent pe ce si in ce conditii da banul decit acum 2-3 ani, pur si simplu ritmul lent de vinzare nu iti permite tie ca dezvoltator sa jumulesti 3 fraieri si sa dispari ca magarul in ceata cu bani de seminte.

asta cu bani de seminte cam ai dreptate...astazi am mai discutat cu ei si se apuca de cele 2 cu teren mai mare, dar sunt si un pic mai scumpe....eu cred ca voi ramane la varianta cu cele 6...oricum ma bag la rate, macar sa nu ma bag mai rau..:) desi urmatoarele 6 au terenul mai mic cu 8mp, dar .... sa vad cu ce ganduri ma trezesc dimineata...:)

daca mai are cineva info sa posteze, doar o sa fim vecini tre sa ne imprietenim ca sa putem sa ne cerem o cana de zahar...:)))))

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate