Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Hystria Residence

- - - - -
  • Please log in to reply
139 replies to this topic

#127
mariusdmx

mariusdmx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 26.12.2006
Si noi am avut aceeasi problema cu usa de la intrare, de la ploaie si vant s-a infiltrat apa prin chedere si a umflat parchetul plus au aparut pete jos la rigipsul de pe perete. Cred ca am reusit sa opresc asta prin strangerea mult mai puternica a balamalelor, astfel sa se stranga mai tare usa cand este inchisa. Oricum toate tamplaria din casa este praf, cand bate vantul mai tare, mi se ridica draperiile cu geamul inchis, in ambele dormitoare si la terasa. Dupa foarte multe reglaje, nu s-a rezolvat nimic,doar este mai rau. Vara asta planuiesc sa rezolv problema pe banii mei, ca alta solutie nu este din cate vad si iarna viitoare nu vreau sa ma prinda la fel. Cred ca si noi am fi interesati de copertina - un link cred ca ar ajuta, ca nu imi dau seama care este.

#128
FLAKHAPPY

FLAKHAPPY

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 05.01.2010

View PostSpreadtheword, on 22 mai 2014 - 08:44, said:

Am o intrebare pentru cei care locuiesc deja aici: oare daca ne strangem mai multi si cerem sa punem copertine deasupra usilor de la intrare, rezolvam ceva? Am vazut la hornbach unele foarte dragute care costau undeva pana in 600 de ron si cred ca daca am primi aprobare si am lua direct de la producator si in numar mai mare, ar fi mult mai ieftine de cumparat. Va intereseaza? Mie nu imi place deloc ca ploua pe mine daca ies in pragul usii si ca toata apa se scurge de pe usa in casa...
Eu am intrebat de copertina acum vreo 2 ani, dupa ce m-am mutat si dezvoltatorul a promis ca va propune el o copertina intr-un stil unitar, care sa poata fi montata la toate casele. A ramas ca-n gara, dar as vrea sa-l vad pe dezvoltator ca emite comentarii daca montez ceva de sticla securit cu accesorii inox, cum sint si panourile de parapet de la geamuri. Ar fi foarte bine sa vina el cu o propunere la un pret decent, insa n-o face.
Cu usa de intrare in casa e o problema, in sensul ca pentru un gol atit de mare rezulta o usa foarte grea, fiindca e necesara ranforsare cu profile de otel, altfel se deformeaza foarte tare de la soare sau de la frig. Eu am inlocuit balamalele cu unele mai zdravene si am pus 5 in loc de 3 cite erau montate initial.
Usa de iesire pe terasa poate fi izolata cu banda poliuretanica profil D sau P (un fel de purfix), problema ei fiind aceeasi, e prea mare/grea pentru feroneria utilizata. Asta e costul designului interesant al caselor, la ferestrele acelea foarte mari ar trebui folosita o timplarie mult mai rigida (profil mai solid, eventual aluminiu sau lemn lamelar lipit, PVC-ul e cam la limita la utilizarea asta), ca sa nu mai vorbesc de faptul ca niste goluri atit de mari ar cam trebui inchise cu geam tripan pentru eficienta energetica atit pe timp de iarna cit si pe timp de vara. Costurile de intretinere nu sar in aer din cauza geamului termopan cu doar 2 foi, dar ar fi bine sa fie mai bine ca sa nu fie rau ... ca sa nu mai spun ca totul s-ar fi putut rezolva foarte ieftin si bine inca din proiectare.
Intr-un fel, casele astea sint cam ca mobila IKEA, design modern si functional, dar materialele folosite sint cele mai usurele posibil.

Cit despre imprejmuire ... eu gasesc oribil acel zid care delimiteaza cartierul catre sud, plus ca genereaza probleme de vizibilitate cind circuli spre/dinspre podet. Nu stiu daca iluzoriul cistig al unei securitati in stil sud-african merita senzatia claustrofoba pe care mi-o produce acel gard.

PS: da, placajul de rigips lucreaza in timp din cauza diferentelor de umiditate dintre punerea in opera si dupa momentul utilizarii casei, eu personal n-am vazut placaj de rigips care sa nu crape in Romania, fie el realizat de cei mai buni meseriasi disponibili. Si am vazut citeva zeci de mii de metri patrati ....
PPS: da, m-as muta tot aici, raportul calitate/pret mi se pare foarte bun. Prin calitate inteleg intregul (generic factori de mediu si amplasament, disponibilitate utilitati, functionalitatea, designul si dimensiunea caselor, chiar si calitatea executiei, atita cit e).

Edited by FLAKHAPPY, 26 May 2014 - 10:19.


#129
Spreadtheword

Spreadtheword

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 21.05.2014
Mi-a promis si mie sambata ca va vorbi cu arhitectul sa gaseasca un model de copertine comun. Haideti sa ne strangem toti, sa facem o cerere comuna si poate ne iau in serios asa. Daca nu, le montam pe barba noastra si sa vedem cum decurg lucrurile... Nu se poate sa astept inca doi ani de ploi, cu tot regretul.
Zidul nu ma derajeaza ca aspect, insa e foarte periculoasa curba aceea deoarece nu e vizibilitate absolut deloc si probabil pana nu se va intampla o tragedie acolo, nu se va schimba nimic deoarece nu-i vad sa puna zidul la pamant...
Pe mine personal ma duce cu gandul la problemele Palestina, cand am vizitat-o arata exact la fel imprejmuita. Lipseste omul cu pusca la intrarea in cartier, dar am vazuf ca au instalat ghereta deja ;)!
O saptamana placuta!

http://www.dedeman.r...antari-ext.html
Nu am gasit imagine cu copertina de la
Hornbach, dar e ceva de genul acestora de la
Dedeman. Mie imi plac mai mult cele de la
Hornbach si par si mai bune, dar accept orice ma fereste de ploaie.
Ideea cu usile de la intrare si tamplaria de la geamuri este ca trebuie sa le reparam singuri? Ca alta varianta nu vad. La mine au venit sa ia masuri ca sa schimbe balamalele la toate ferestrele, motivand ca ar trebui sa se inchida mai bine apoi, dar de cand au luat masurile si pana le vor monta cred ca mai avem cateva ierni de simtit vantul in casa...
Si cu usa de la intrare - e varza. Daca dau cu sutul in ea cad toate panourile acelea. Vara se deformeaza si deja a schimbat panourile vara trecuta. Asta iarna aveam gheata pe ele ca fac condens de la caldura din casa si ingheata picaturile pe usa, urmand ca apa de la dezghet sa se scurga tot in casa, normal...

#130
FLAKHAPPY

FLAKHAPPY

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 05.01.2010
Hehe, sa speram ca pina la tragedie o sa fie doar o tamponare usoara in curba aia nenorocita. Problema e cind, nu daca se va produce.
Uite, eu nu mi-as pune copertina de policarbonat nici la cotetul ciinelui, in primul rind din cauza ca sub actiunea razelor solare sub ea se creeaza un microclimat fierbinte, nu e deloc confortabil.
Sticla securit cu accesorii inox sau otel brunat ar fi the job pentru noi (mai putin B1, ca acolo mi se pare ca se intra in casa pe sub un balconel).
Eu am preferat sa ma gospodaresc singur cu imbunatatirile, cred ca am economisit mai mult decit daca stateam dupa ei in termeni de consum nervos si chiar banesc. Usa propriu-zisa de la intrare au inlocuit-o moca, dar conjunctura a fost de asa natura incit nu puteam eu sa le cer meseriasilor inca doua balamale atunci pe loc. Dupa citeva reglaje de timplarie am renuntat sa mai apelez la ei, am preferat s-o fac eu singur; oricum e important de stiut ca timplaria are 2 pozitii, una pentruj pentru vara si una pentru iarna, ar cam trebui schimbae sezonier reglajele, nu e o greseala, asa sint ele. Vara, cu reglaj de iarna se preseaza garniturile prea tare, se turtesc si nu mai etanseaza iarna. Dar esential e sa existe un reglaj fix de prim montaj de buna calitate ca sa functioneze restul componentelor.
Eu consider ca pina la urma stau la casa, e putin altfel decit la bloc, ai tot timpul cite ceva de facut pentru buna functionare a lucrurilor. Asta e parerea mea. E drept ca ma cam pricep la bricolaj si am si unelte, altii poate chiar nu au posibilitati sa faca lucruri.

#131
Spreadtheword

Spreadtheword

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 21.05.2014
Eu am zis doar de Model, nu ma pricep la materiale. Mai bine ca vorbim deoarece asa alegem cea mai buna varianta.
Imi puteti recomanda meseriasul sau firma care a venit sa modifice usa de la intrare?

#132
FLAKHAPPY

FLAKHAPPY

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 05.01.2010
Pai nu pot, ca actiunea de schimbare a usilor a desfasurat-o dezvoltatorul, la el sint datele de contact.

#133
cwspetrisor

cwspetrisor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 19.05.2014
Multumesc pentru raspunsuri!

Intre timp am ajuns la o vizionare in zona, am vizionat vilele duplex B1 si B2!

Per total nu am fost multumit de ceea ce am vazut pentru ca nu este ceea ce caut eu la o casa, acum depinde de la persoana la persoana....deci e o concluzie foarte subiectiva!

Mi-as fi dorit sa nu intru in casa direct "de afara", si faptul ca nu ai la usa nimic care sa te protejeze de ploaie, ninsoare etc atunci vrei sa intri in casa e un minus mare care totusi poate se va rezolva, mai ales pentru cei care stau deja acolo!
In B1 nu mi-am regasit deloc cererile la nivel de asezare...B2 e acceptabil, dar nu inteleg o chestie la ceea ce am vazut....de ce trebuie sa fie tavanul camerelor taiat la etaj? ca si cum as sta la mansarda....vreau sa ma bucur de toata camera, nu pot vorbi de finisaje pentru ca nu ma pricep prea bine la partea aceasta si oricum ce am vazut....era doar caramida si beton + celebrele geamuri!

La nivel de spatiu in curtea din spate mi s-a parut ok, poti sa faci acolo cam tot ceea ce iti doresti, asta e un plus!

Consider ca totusi banii ceruti nu sunt inca acoperiti de conditiile oferite in acest moment, dar cred ca totul este pe drumul cel bun pentru ca deja sunt ceva locatari acolo care din ceea ce am observat pe acest topic sunt oameni de treaba si de multe ori ajungi intr-un loc in care vrei sa te simti relaxat si deasemenea sa comunici cu oamenii din jur si sa iti faci noi prieteni!

I-as sugera investitorului sa fie putin mai flexibil si eventual sa vina si cu alte proiecte de casa care sa acopere o gama mai mare de gusturi!

Multumesc,

O zi buna va doresc si la cat mai putine probleme!

#134
Gherasim83

Gherasim83

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.11.2012
Buna ziua,
De curand am devenit si noi proprietari la o casuta tip A pe care am achizitionat-o prin credit "prima casa".
Vreau sa precizez ca suntem multumiti de casa, curte, parcare, drumuri, trotuare, zona de langa padure, etc.
Colaborarea cu dezvoltatorul/constructorul a decurs foarte bine.
Dupa cum se construieste in cartier se poate trage concluzia ca zona se dezvolta, iar cumparatorii nu intarzie sa apara.
Am inteles de la dezvoltator ca in curand se va realiza si un loc de joaca pentru copii.
In concluzie, am facut o alegere buna.

#135
riconos

riconos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 11.08.2014
Buna ziua,

Si noi ne gandim sa ne luam o casa in complex. Ne-am oprit la cea de tip A din cauze financiare. Cum este trasnportul in comun ? sa zicem ca as vrea sa ajung in Bucuresti. Stiu ca daca iau masina ajung in 15-20 de min la piata victoriei, dar fara masina ? Si daca e cineva aici care are si copii ? cum va descurcati cu gradinita / scoala?

O zi buna!

#136
dany6833

dany6833

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.09.2015
Hystria residence -vile tip C2 cunoaste cineva detalii despre aceste proiecte?

#137
dany6833

dany6833

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.09.2015
stie cineva detalii despre vilele C2? m-ar interesa sa cumpar si as vrea ceva detalii suplimentare despre constructie in sine,facilitati si eventual poze recente,multumesc anticipat!

#138
bobocbbb

bobocbbb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 14.05.2007
Ma intereseaza si pe mine daca cineva care locuieste aici lucreaza in Bucuresti? Si daca se poate sa imi spuna si mie cum este traficul, cat timp face dimineata si cat face seara, si, eventual orele. Multumesc mult

#139
snak3eyes

snak3eyes

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.05.2016
Stie cineva, va rog, cat costa pe luna taxa de administrare complex ? Multumesc.

#140
Alexcool89

Alexcool89

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.06.2009
Bună ziua domnilor/ doamnelor!
Ceva informații de actualitate? Aș vrea să achiziționez acum la intrarea in complex o casa in duplex.apa vine ok din put? E potabila?.iarna putem ieșii cu mașina fără probleme?Alte situații mai sunt de discutat?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate