Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Hystria Residence

- - - - -
  • Please log in to reply
139 replies to this topic

#109
mariusdmx

mariusdmx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 26.12.2006
Poarta controlata prin telefon este doar unul din drumurile de acces catre complex. Mai sunt inca 2 pentru masini, pe care le folosim si noi cand se blocheaza poarta si cateodata tiganii care trec cu carute. Oricum este irelevanta poarta cat timp ansablul este in camp, neimprejmuit de gard.
Curtile difera la fiecare casa, chiar daca sunt de acelasi tip - pot fi foarte mici sau chiar mari.
La fel si finisajele sunt diferite la fiecare casa, pentru ca nu cred ca a ramas vreun proprietar cu finisajele pe care le ofereau ei in pretul casei. Deci calitatea lor este normal sa fie buna avand in vedere ca si le cumpera fiecare separat.

#110
vily28

vily28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 15.03.2005

 mariusdmx, on 17 decembrie 2013 - 12:47, said:

Ba da, sunt reale. Dupa 3 ani de zile de strazi din lut batatorit, au asfaltat tot intr-o saptamana.

Am vazut pe site la ei poze cu asfaltarea
Este si un update cu ce sa mai facut pana in luna Noiembrie.

La inceputul forumului am citit ca sunt in jur de 50 de case. Stie cineva cate cate sunt locuite?
Stiti numarul exact de case? Mai sunt case disponibile?
Asfaltul este de la soseua unirii pana in asnamblu integral?

Multumesc

#111
ANDUTZA_6472

ANDUTZA_6472

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 16.07.2011

 vily28, on 27 decembrie 2013 - 22:44, said:


Am vazut pe site la ei poze cu asfaltarea
Este si un update cu ce sa mai facut pana in luna Noiembrie.

La inceputul forumului am citit ca sunt in jur de 50 de case. Stie cineva cate cate sunt locuite?
Stiti numarul exact de case? Mai sunt case disponibile?
Asfaltul este de la soseua unirii pana in asnamblu integral?

Multumesc

Sunt mai mult de 50 de locuinte, cred ca in jur de 55 gata ridicate, pentru ca au inceput sa lucreze la inca vreo 8 de o luna. Sunt locuite majoritatea dar mai bine ii intrebi pe cei de la vanzari sau te plimbi tu prin cartier si le numeri.
Asfaltul este de la soseaua principala pana in cartierul nou asa cum se vede si in imaginile de pe site.

#112
vily28

vily28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 15.03.2005

 ANDUTZA_6472, on 28 decembrie 2013 - 19:08, said:


Sunt mai mult de 50 de locuinte, cred ca in jur de 55 gata ridicate, pentru ca au inceput sa lucreze la inca vreo 8 de o luna. Sunt locuite majoritatea dar mai bine ii intrebi pe cei de la vanzari sau te plimbi tu prin cartier si le numeri.
Asfaltul este de la soseaua principala pana in cartierul nou asa cum se vede si in imaginile de pe site.
Multumesc de raspuns, poate in ianuarie o sa fac o vizita.

#113
augustin44

augustin44

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 04.11.2011
Care ar fi cheltuielile de "intretinere" / luna aferente unei locuinte din complex. Ma refer la cheltuielile legate de paza, salubritate eventual,  nu la cele individuale ( energie, gaz, cablu)?
Va multumesc.

#114
breadband

breadband

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 12.09.2008
Si cheltuielile individuale (macar aproximative) ar fi bine sa fie cunoscute de catre cei interesati de ansamblu. Multumim celor ce ni le pot impartasi.

#115
breadband

breadband

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 12.09.2008
offtopic: oare daca injur dezvoltatorul vor aparea brusc "locatarii" care sa-l sustina si sa ne dea informatiile dorite (ca threadul altui complex)? :)

#116
gicafranaru

gicafranaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 25.01.2012
Posted Image
Hai sa incercam.

#117
ANDUTZA_6472

ANDUTZA_6472

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 16.07.2011

 augustin44, on 06 aprilie 2014 - 23:15, said:

Care ar fi cheltuielile de "intretinere" / luna aferente unei locuinte din complex. Ma refer la cheltuielile legate de paza, salubritate eventual,  nu la cele individuale ( energie, gaz, cablu)?
Va multumesc.

Buna.
Eu sunt mutata in complex de ceva vreme si pana acum nu s-a luat nici o taxa. Daca vei citi si in comentariile anterioare vei vedea.
Insa am semnat cu totii un contract de management, la fel cum se practica in fiecare cartier, din ce am vorbit si cu vecinii nu se depaseste suma de 1.7 euro pe mp de proprietate/ an.
Facilitati: paza, canalizare, iluminat stradal, salubrizare, deszapezire, amenajare+intretinere spatii verzi ...

 breadband, on 30 aprilie 2014 - 11:42, said:

offtopic: oare daca injur dezvoltatorul vor aparea brusc "locatarii" care sa-l sustina si sa ne dea informatiile dorite (ca threadul altui complex)? Posted Image

Poti incerca :))

Nu stiu despre ceilalti vecini insa in perioada aceasta toata lumea e ocupata cu plantatul in gradina, cel putin eu sunt.

 breadband, on 17 aprilie 2014 - 12:38, said:

Si cheltuielile individuale (macar aproximative) ar fi bine sa fie cunoscute de catre cei interesati de ansamblu. Multumim celor ce ni le pot impartasi.

Despre ce cheltuieli individuale este vorba? Pt ca depind de tipul casei ...

La mine de exemplu, la o casa tip A:
- Gaz: luna iarna 200 lei, luna vara 70 lei
- Net + TV de la Rds: ~100 lei
- Electricitate: -

 gicafranaru, on 30 aprilie 2014 - 18:33, said:

Posted Image
Hai sa incercam.

Alte intrebari?! :D

#118
breadband

breadband

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 12.09.2008
Multumim pt raspunsuri Andutza.
Acum, cu ploile astea, ceva probleme?

#119
mariusdmx

mariusdmx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 26.12.2006
Conform contractului de management, este o 'taxa de management' de 1.7 euro/m2, deci aproximativ 400 euro/an pentru care nu primesti decat "management". Peste aceasta taxa, tot conform contractului, dezvoltatorul va semna in numele proprietarilor, contracte de servicii cu alte firme care vor asigura gradinarit, paza, curatenie, etc. Apoi proprietarii vor fi facturati dupa cuantumul stabilit de dezvoltator. Momentan nu se cunosc preturi - cat vor costa serviciile in plus, este doar cec-ul in alb trimis catre proprietari sa-l semneze - contractul de management.

#120
ANDUTZA_6472

ANDUTZA_6472

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 16.07.2011

 mariusdmx, on 05 mai 2014 - 13:06, said:

Conform contractului de management, este o 'taxa de management' de 1.7 euro/m2, deci aproximativ 400 euro/an pentru care nu primesti decat "management". Peste aceasta taxa, tot conform contractului, dezvoltatorul va semna in numele proprietarilor, contracte de servicii cu alte firme care vor asigura gradinarit, paza, curatenie, etc. Apoi proprietarii vor fi facturati dupa cuantumul stabilit de dezvoltator. Momentan nu se cunosc preturi - cat vor costa serviciile in plus, este doar cec-ul in alb trimis catre proprietari sa-l semneze - contractul de management.

 ANDUTZA_6472, on 24 mai 2013 - 11:02, said:





Expresia folosita descrie o stare de spirit si nu a fost menita sa te ofenseze in vreun fel ! Imi cer scuze, nu te cunosc la fel cum tu nu ma cunosti pe mine sau pe majoritatea locatarilor din acest cartier.

Daca as fi stiut ca esti sensibil la vorbe, care reprezinta doar parerea mea cu privire la postarile anterioare, nu as fi inceput un dialog.


Infrastructura - este in curs de dezvoltare. Daca se facea din prima: 1. pretul caselor ar fi fost ca cele de la Corbeanca Park si 2. daca de la utilaje si constructia noilor case asfaltul se strica si erau numai gropi ar fi fost cu suparare ca nu sunt in stare sa il faca bun, nu ??? Ca asa este tot romanul .... daca este ceva - nu e bun, daca nu este acel ceva- iar nu e bun.

Utilitati - Tot cartierul este bransat la apa, gaze, canalizare, curent electric si dupa ce isi fac cei de la rds treaba, vom fi conectati si la fibra optica. Ce alte utilitati mai sunt ca nu au fost rezolvate? Gunoiul pe care nu il platim? Iluminatul stradal pe care nu il platim? Paza pe care nu o platim?

"Atitudinea dezvoltatorului fata de clientii actuali" - Cu mine s-au purtat si inca se poarta foarte frumos. Daca m-am purtat frumos cu ei, nu vad de ce s-ar fi comportat altfel. Parerea mea, cu o atitudine mereu negativa si agresiva nu ai decat de pierdut. Suntem oameni intre oameni si nu mai functioneaza de mult in business-ul romanesc atitudinea "Clientul nostru, stapanul nostru".

"clauze din contract in defavoarea clientilor" - Orice societate din Romania si din lume, in momentul in care esti de acord sa semnezi un contract pentru serviciile lor te roaga sa il citesti inainte pentru a discuta/ modifica unele clauze. Nimeni nu incearca sa te pacaleasca! Nimeni nu te forteaza sa semnezi un contract! Daca vrei il semnezi, daca nu vrei, nu il semnezi. Contractul reprezinta modalitatea prin care o firma, de orice fel, isi acopera spatele. Contractul meu cu banca este destul de lung, stufos si cat mai in defavoarea mea ... Dar l-am semnat pentru ca am vrut banii lor.

p.s: Am citat mesajul anterior intrucat am vazut ca  raspunsul mesajului #89 a fost sters.


OFFTOPIC:
Eu nu inteleg genul acesta de vecini. Te rog spune-mi, esti la fel de nemultumit de ce iti ofera taxa de management neexistenta pana acum si cand te plimbi cu cainele prin cartier? Te-am vazut mereu binedispus ...  Acum ca este asfalt gazon, copacei si totul e frumos (desi gratuit) a aparut o noua nemultumire. Sunt curioasa, din episodul urmator fac parte frunzele copacilor care cad in curte?

ONTOPIC:
Dragi viitori vecini,
In orice cartier exista vecini nemultumiti de ceva. Suntem o comunitate micuta deocamdata si ne cam cunoastem macar din vedere intre noi. Nu este totul roz insa garantez ca este o parte din linistea mult dorita. Cel putin pentru mine a fost.

#121
cwspetrisor

cwspetrisor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 19.05.2014
Salutare,

Ma intereseaza o vila tip duplex B2, am citit toate postarile topicului si am observat anumite lucruri care imi ridica anumite semne de intrebare si ma gandesc ca parerile locatarilor sunt cele mai avizate!

1. Mai sunt probleme cu furnizarea curentului electric(caderi repetate in functie de conditiile meteo, etc)?
2. Cum merge internetul?(lucrez in domeniul IT si asta e un lucru foarte important in conditiile in care mai sunt situatii cand lucrez de acasa)
3. Am vazut ceva poze noi adaugate pe site din aceasta luna....din ce se observa nu vad vreo imprejmuire de vreun fel, deci banuiesc ca si acum zona este vizitata de potentiali tigani, caini vagabonzi, etc?
4. Cum a fost in aceasta iarna cu deszapezirea in perioada aceea grea?Cine asigura deszapezirea?
5. In conditiile unei navete zilnice pana in Bucuresti(Piata Unirii sa zicem), care este timpul pierdut la ore de varf in medie?
6. "Sistemul de alimentare cu apa" inseamna defapt hidrofor si put propriu pt fiecare vila? Cum se impaca "apa" cu masinile de spalat(calcar, etc)? Au existat situatii si cand nu a fost apa?
7. Am observat ca locuri de parcare amenajate inseamna defapt locuri pe strada in fata imobilului, fiind nascut la tara "inteleg acest termen" prin posibilitatea de parcare a masinii in curte, care este imprejmuita, au fost persoane care au facut asa ceva? pentru ca in plin camp poti avea surprize totusi....
8. Daca ar fi posibilitatea sa dati timpul inapoi, ati mai alege sa va achizitionati o locuinta aici?Sincer, si nu un raspuns doar in dorinta de a avea mai multi vecini:)

Multumesc anticipat pentru raspunsuri si scuzati eventualele greseli gramaticale daca sunt, dar am scris acest post intr-o mica pauza la munca:)!

#122
indefinit

indefinit

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.08.2013
Buna seara. Parerea si experienta mea in acest cartier.
1. Curentul electric nu a mai cazut de mult. Din ce am inteles de la elecrica caderile de asta iarna au fost de la reteaua principala si nu din cartier.

2. Internet de la rds cu fibra optica pana in casa. In cartier sunt deja 4 persoane care sunt in domeniul it si care lucreaza de acasa, poate va raspune si unul din ei.

3. Din pacate nu este imprejmuit ... Caini vagabonzi am vazut noaptea si mai este si o vecina care incurajeaza si le da de mancare. Tigani nu am vazut decat pe drumul de dupa canal.

4. Deszapezirea e asigurata de Hystria. Mie mi s-a parut ok. Intrau cu lama o data la 2 ore, atunci cand a nins puternic in ianuarie.

5. Eu am facut maxim 40 min.

6. Este un singur put pe duplex, cu guri de canal in fiecare curte. Deocamdata apa este de la put si pompa proprie. Am inteles ca baga si alimentare cu apa pe intreg cartierul in curand. Cat despre masinile de spalat .. Apa este dura peste tot in corbeanca, eu mi-am montat statie de dedurizare si nu am probleme.

7. Parcarile sunt amenajate acum cu pavele, in fata casei pe teren propriu. Nu am avut probleme si nici nu am auzit pe cineva din cartier sa aiba probleme iar cartierul este pazit. Sincer, la cat de liniste este se aude orice zgomot.

8. Eu tot aici m-as muta chiar daca au existat mici intarzieri.

Toate cele bune!




#123
Spreadtheword

Spreadtheword

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 21.05.2014
Cheltuielile individuale au fost asa: iarna cea mai mare factura a fost de 366 de ron la casa de tip A, cea mai mica. Asta pentru ca nu m-am prins din timp sa "functionez" pe calorifer electric deoarece electricitatea inca nu se plateste si am "ars gazul degeaba" cum s-ar spune pe romaneste. Martie-aprilie doar 120 de ron gazele si astept urmatoarea factura.
1. Probleme cu furnizarea curentului electric nu mai sunt, cel putin nu cum erau la inceput, rarindu-se inspre deloc.
2. Nu lucrez in domeniul IT, dar internetul nu mi-a facut probleme si din ce am vazut poti opta pentru variante diferite de abonament, unele mai bune devat altele.
3. Tigani sau potentiali tigani nu am vazut, caini mai vin noaptea si umbla prin gunoaie (dar mie doar o data mi-au rasturnat tomberonul in cca un an) si e un caine alb de talie mia spre medie care s-a aciuat in cartier de ceva timp, dar nu e agresiv si e intr-adevar hranit de cineva. Cineva care pana acum a dat doi caini spre adoptie dintre cei ce de-a lungul timpului s-au aciuat in complex. Urmeaza a-l da si pe acesta.
4. Cu dezapezirea nu au fost probleme. Mai mult decat atat, nu a ramas nimeni inzapezit sau in imposibilitatea de a ajunge la job. Au curatat pana si in fata casei fiecarui locatar, acesta fiind un gest mai mult decat frumos si binevenit.
5.  La ore de varf se blocheaza putin la pod la baneasa, odata ce treci de baneasa traficul e normal pentru bucuresti la pra de varf. Pana la baneasa cu trafic cu tot in cel mai rau caz faci 25 de min. In gen cam 15.
6. Put si pompa proprie. In afara de faptul ca la inceput curge apa cu nisip si pamant cateva zile bune, uneori mai scade presiunea, mie mi s-a stricat o pompa, dar au inlocuit-o imediat, alte probleme nu au fost.
7. Parcarea e amenajata in fata fiecarei case, nu se poate inchide sau imprejmui, prin contract nu ai voie sa aduci modificari la fatada si fiind in fata casei e considerat fatada. Nu sunt probleme cu hoti de sau din masini, cel putin pana acum. Si da, chiar se aude tot, decie
Putin posibil sa vina la furat si sa nu se auda.
8. Problemele mele sunt urmatoarele: tamplaria de la geamuri lasa de dorit, mie mi-au schimbat de cateva ori balamalele si au tot reglat la ele si tot bate vantul in casa. Acum au luat masuri si vor schimba tot sistemul de inchidere din cate am inteles, asa ca daca ai rabdare toate se rezolva. Pe nervii tai, dar se rezolva. Peretii au crapat intr-un mare fel, insa si asta am inteles ca e normal pt ca in primii 3 ani casa "se aseaza" sau "lucreaza" si apar crapaturi. Probabil ca fiecare si le va repara intr-un final. A plouat in casa, trezindu-ma cu ditamai balta de la apa cursa din tavan. Au reparat acoperisul, dar peretele inundat din casa - nu. Am inteles ca unora le-a si nins in asa. La cateva lunidupa ce m-am mutat s-a spart o teava sub sapa de la baie si e inutil sa explic tot santierul din casa... Peretii au mucegait, a trebuit sa taie si sa puna alt rigips si tot asa. Parchetul la mine nu e pus cum trebuie, gresia in bucatarie suna a gol in multe locuri, terasa din curte inca nu e finisata, plintele de gresie de la terasa au cazut toate de la umezeala, absolut toate coltarele plintelor din interiorul casei au sarit si nu unt puse bine. Nici o usa de intrare in asa nu are copertina sau ceva care sa te fereasca de ploaie si nici permisiunea sa pui una nu ai deoarece e tot la faada si iti ploua in cutia de scrisori, nu fereste deloc usa si intrarea si mie mi s-a infiltrat apa pe sub usa de m-am trezit tot cu o mare balta in casa la intrare, parchetul s-a umflat... O minune! Toate, absolut toate geamurile trag umezeala inauntru si toate glafurile de la ferestre au perioade in care sunt umede. Solutia e sa pui pe ele gresie sau marmura, sa nu ramana rigips.
Mai nou se lucreaza si duminica si nu ai liniste, cel Putin duminica trecuta la 7.30 au dat startul la galagie. Ce-i drept la 12 au terminat, dar s-a dus dracului odihna si tot pana la ora aceea.
Partile bune sunt ca inca nu platesti energia electria, ridicatul gunoiului si taxa de administrare pt paza si iluminat public si intretinerea spatiilor comune. Spatiile comune sunt din ce in ce mai ingrijite, au aparut copaci, panselute si gazon, dar sincer as fi preferat liniste duminica si lipsa problemelor la constructia casei, decat panselutele colorate din spatiile comune.
Replica lor cand ai probleme este: casa se poate vinde daca nu iti convine, nu te forteaza nimeni sa stai aici.
I rest my case, fiecare trage ce concluzie vrea. O zi buna!


#124
Spreadtheword

Spreadtheword

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 21.05.2014
Exact ce ii laudaam cu faptul ca nu mai cade curentul. Si ieri si azi (acum) a cazut curentul. Si dureaza de ceva timp, ieri nu stiu exact cat a durat. Deci probleme inca sunt...

#125
breadband

breadband

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 12.09.2008
Ei da, ceea ce spune Spreadtheword seamana a realitate.

#126
Spreadtheword

Spreadtheword

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 21.05.2014
Poate pentru ca nu sunt sotia unui anumit "domn" care lucreaza in cadrul Hystria si atunci nu am motive sa imbunatatesc realitatea asa cum face aici singura persoana care lupta agresiv in numele dreptatii cartierului. Si nici nu gandesc ca se vor speria clientii si ramanem singuri in camp, mai degraba sper ca dezvoltatorul sa isi imbunatateasca constructiile, sa isi schimbe atitudinea si sa se mute oameni noi care sa nu isi mai consume nervii cum facem noi.
Am o intrebare pentru cei care locuiesc deja aici: oare daca ne strangem mai multi si cerem sa punem copertine deasupra usilor de la intrare, rezolvam ceva? Am vazut la hornbach unele foarte dragute care costau undeva pana in 600 de ron si cred ca daca am primi aprobare si am lua direct de la producator si in numar mai mare, ar fi mult mai ieftine de cumparat. Va intereseaza? Mie nu imi place deloc ca ploua pe mine daca ies in pragul usii si ca toata apa se scurge de pe usa in casa...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate