Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

ce orientare e bine sa aiba apartamentul

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
dana789

dana789

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 07.01.2010
Vreau sa-mi iau un apartament nou si am posibilitatea sa aleg catre ce punct cardinal sa fie orientat acesta. Care sunt avantajele/dezavantajele pozitionarii unu apartament catre un anumit punct cardinal?

#2
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008
Mie mi se pare logic sa-l alegi in functie de ce moment al zilei vrei sa fie mai luminos, soarele va rasari de la est si va apune in west, nord si sud cred ca sunt nici prea prea, nici foarte foarte. In rest, ce prefera florile  :lol:

Al meu e indreptat catre Vest aproximativ, si e lumina directa de la amiaza pana apune, ajung raze si pana la usa de intrare cateodata, dimineata nu este lumina directa in apartament.

Edited by AdiTwism, 25 September 2010 - 14:50.


#3
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007
Depinde cel mai mult cum iti place tie. Eu am stat ani de zile cu geamurile fix spre nord si acum ca m-am mutat in alta parte, nu pot sa sufar soarele. :death: Mai ales ca stau mult la calculator. Mi-am pus cearsafuri in geam ca sa pot dormi dimineata. :D

#4
DoubleV

DoubleV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 12.09.2009
Daca nu ai AC si/sau obloane/rulouri in nici un caz nu iti recomand sa ti-l pui cu fata in soare. Mori de cald vara.
Daca ai, ramane la latitudinea ta. Eu personal prefer o camera foarte luminoasa dimineata, ma binedispune

#5
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
In mod normal casele se fac (faceau) intotdeauna cu fata spre est-sud! In zonele rurale toate casele, cu exceptia celor noi facute brambura, sunt orientate in directia asta! Acum, alegerea e a ta!

#6
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
La tara cand era casa singura in camp sa nu iti troieneasca iarna crivatul dinspre nord intrarea in casa.

In orase regula asta nu se mai aplica. Eu personal as alege fatada dinspre nord ca sa nu mi se incalzeasca prea mult tamplaria si peretii vara. Iarna oricum soarele nu are suficienta energie sa invinga cele -10; -20 de grade celsius. Bate mult prea tangential.

Edited by Dragon Warrior, 25 September 2010 - 15:48.


#7
citronelle

citronelle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 10.10.2009
Casele orientate catre nord sunt mai racoroase, dar si mai intunecate, pentru ca nu bate lumina direct in ele. Daca mai ai si alte cladiri in jur care sa umbreasca, nu prea o sa ai lumina naturala in casa aia, si va trebui sa stai mai tot timpul cu becurile aprinse, ceea ce nu mi se pare normal sau sanatos.

#8
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
Eu am sufrageria spre est iar dormitorul spre vest, apartament cu doua camere nedecomandat . Bucataria e tot spre est. B) Cel putin la mine pe scara apartamentele decomandate cu 2 camere au doar orientare spre vest toate camerele, inclusiv bucataria, ceea ce mi se pare deranjant. Dar asta e, nu le poti avea pe toate in viata, si camere cu intrare separata si luminate pe deasupra.

#9
danny

danny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,023
  • Înscris: 27.03.2002
Spre sud nu as recomanda nimanui. Luminozitatea nu tine ata de mult daca soarele bate sau nu direct inauntru, ci mai mult de marimea ferestrelor, si a "obstacolelor" din fata blocului. Poti sa ai orientare spre nord, daca ai ferestre pe toata suprafata camerei, vei avea mult mai multa lumina decat daca ar fi orientat spre sud si ai avea un geam de 1m latime. In plus, faptul ca lumina soarelui bate direct in casa, nu mi se pare ca ar fi deloc un avantaj (ati incercat sa lucrati la calculator in timp ce soarele bate in monitor sa vedeti cum e?)
In privinta caldurii, orientarea spre sud face ca apartamentul sa fie aproape "nelocuibil" pe timpul verii (depinde si de cat de bine suporti caldura). Intr-un astfel de apartament, fara aer conditionat, transpiri imediat ce intri in casa vara. Cu aerul conditionat dat la maxim (si implicit costuri mari la energie) se poate spune ca e suportabil, desi nici atunci nu ar fi conditii ideale de locuit.
Spre nord, e mai racoros, mai multa umezeala, si soarele nu bate direct in apartament. Asta poate fi un avantaj pentru unii, un dezavantaj pentru altii. Ai mai multe riscuri sa faci igrasie, hainele nu se usuca bine pe balcon, factura la caldura va fi un pic mai mare iarna, dar pe de alta parte nu vei considera ca e un calvar sa stai in casa pe timpul verii.
Spre vest vei avea parte de soare in timpul serii. Cel mai rau e daca dormitoarele sunt spre vest, fiindca se vor incinge seara, si aceea caldura va persista pana noaptea tarziu, afectand somnul.
Estul pare a fi cea mai buna solutie de compromis, daca vrei sa ai parte si de lumina soarelui, dar sa nu te coci de caldura vara. Soarele va bate in geam dimineata, si pana sa  se incinga locuinta, deja esti plecat la serviciu.

Eu as alege nordul, dar daca nu suporti ideea de a nu vedea soarele, ti-as recomanda estul.

Edited by danny, 21 October 2010 - 17:18.


#10
Bingo

Bingo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,458
  • Înscris: 13.04.2006
Eu am avut aceasta dilema si acum am apartamentul cu fata la sud-est.Vara dupa ora 10.00 nu mai vad soarele direct dar ma trezesc bine dispus cu soarele in geam (nu dorm mai tarziu de 7.00).Cu aceasta pozitie se evita  caldura excesiva (vara),in schimb iarna chiar se simte cand iese soarele.La vest o sa ai soare si caldura mai mult decat la sud (este groaznic vara).Iar la Nord,parca nici feng-shui,nu recomanda.

#11
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
La termopane cu geam dublu nu prea are cum sa te deranjeze soarele plus ca daca mai ai si perdele sau jaluzele, te-ai scos. Eu am renuntat la jaluzele si am perdele un fel de rosu purpuriu straveziu, ceea ce confera si o anumita nuanta camerei, iti da impresia ca e lumina aprinsa cand intri ziua in casa. :D

#12
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
Recomand poziţionarea unei case de locuit în zonele cu climă rece (ca la noi) prin orientarea camerelor în care se doarme spre partea în care soarele încălzeşte cel mai mult timp iar baia, bucătăria, cămara sunt poziţionate în partea mai rece; în prezent se ignoră foarte mult acest concept rezultând numeroase probleme respiratorii.

Deci cred ca camerele orientate spre sud sau ??

Edited by aazz, 06 December 2012 - 16:30.


#13
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008
Chiar daca topicul e vechi, problema este de actualitate.
-Apartamentele cu ferestrele orientate spre nord au mai multa racoare vara.
Dar in casa va fi mai intuneric. Cand ziua se micsoreaza, vei fi nevoit sa aprinzi luminile ceva mai devreme, deci  factura mai ridicata la curent.
-Apartamentele orientate cu ferestrele spre sud sunt mai luminoase, deci economie de energie. Dar caldura mare vara.
Orice-ai alege, nu-ti cumpara un apartament situat deasupra intrarii in scara,  adica situat la etajul 1, acolo unde, pe sub tine intra si ies locatarii.

Edited by Topp, 06 December 2012 - 19:10.


#14
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
dar si umezeala, mucegai... iar pt o luna de caldura mai pui un ventilator ceva

#15
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.08.2010
prietene, ce mai faci? Posted Image

#16
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
hmm, ma ajuti si tu cu un render, ce ai avea un hypershot ceva de 64 bit, un maxell...??Posted Image

#17
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.08.2010
te-ai facut arhitect?

#18
claudia2008

claudia2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 29.05.2008

 danny, on 21 octombrie 2010 - 17:16, said:

...In privinta caldurii, orientarea spre sud face ca apartamentul sa fie aproape "nelocuibil" pe timpul verii (depinde si de cat de bine suporti caldura). Intr-un astfel de apartament, fara aer conditionat, transpiri imediat ce intri in casa vara....
Nu e chiar asa. Daca e orientat exact spre sud (maxim 15 grade abatere), soarele nu ajunge deloc inauntru pe timpul unei zile de vara, ci doar pe parcursul unei intregi zile de iarna, datorita inclinarii axei pamantului spre nord iarna. Daca ar exista si o mica streasina la geamuri (eventual retractabila), cu atat mai bine.
Pentru documentare, vedeti si AICI

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate