Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 

Toleranta religioasa in Islam.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
651 replies to this topic

#73
remembernazdaq

remembernazdaq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,130
  • Înscris: 17.04.2014
moscheea lakemba (una din cele mai mari din australia) a emis o fatwa care declara pacat pana si urarea de "craciun fericit" pe care un musulman ar adresa-o compatriotilor sai australieni.
[ http://www.smh.com.au/content/dam/images/2/b/s/s/j/image.related.articleLeadwide.620x349.2bsk2.png/1356212038937.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Quote

The head imam at Lakemba, Sheikh Yahya Safi, had told the congregation during prayers that they should not take part in anything to do with Christmas.

The fatwa, which has sparked widespread community debate and condemnation, warns that the "disbelievers are trying to draw Muslims away from the straight path".
It also says that Christmas Day and associated celebrations are among the "falsehoods that a Muslim should avoid ... and therefore, a Muslim is neither allowed to celebrate the Christmas Day nor is he allowed to congratulate them".

cat timp asta vine de la imamul acestul mare lacas de cult islamic australian...cum naiba se mai poate vorbi...in mod realist...de o integrare a musulmanilor?
sursa: http://www.smh.com.a...1222-2bsk2.html

Edited by remembernazdaq, 17 December 2014 - 12:28.


#74
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
N-are cum sa zica un musulman Craciun fericit,fiindca atunci ar recunoaste Craciunul.
Insa merge foarte bine,zic eu,Sarbatori fericite.

#75
remembernazdaq

remembernazdaq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,130
  • Înscris: 17.04.2014

View Postpopascu, on 17 decembrie 2014 - 13:36, said:

N-are cum sa zica un musulman Craciun fericit
Dar poate cita coranul, zicand ca necredinciosii sunt mai rai ca dobitoacele?

#76
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
Aaa,se cam exagereaza,precum si-n Talmudul evreilor unde "goy-ii" nu sunt oameni.

Edited by popascu, 17 December 2014 - 14:00.


#77
remembernazdaq

remembernazdaq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,130
  • Înscris: 17.04.2014

View Postpopascu, on 17 decembrie 2014 - 14:00, said:

Aaa,se cam exagereaza,

insinuezi ca quranul "cam exagereaza"?

View Postpopascu, on 17 decembrie 2014 - 14:00, said:

precum si-n Talmudul evreilor unde "goy-ii" nu sunt oameni.

nu pot sa nu remarc lipsa de responsabilitate a musulmanilor, cand este vb de "hate-speech"-ul din quran. atunci auzi doar..."pai si-n biblie/tora...etc"
dar in rest n-auzi decat "quranul e o carte unica, fara egal" si nimeni nu o mai echivaleaza atunci cu alte scripte sfinte...:P

revenind la intrebare...este urarea de eid fericit/mubarak o urare ce recunoaste eidul, de-i facuta de nemusulmani? poate aceasta urare sa tina loc de shahada, de-i facuta de acestia?

daca nu, atunci de ce urarea de craciun fericit invalideaza apartenenta la islam a musulmanilor si confirma craciunul?
popasque, ai legatura...:P

#78
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008

View Postremembernazdaq, on 17 decembrie 2014 - 14:11, said:

insinuezi ca quranul "cam exagereaza"?

Fereasca,nuuu.
Se exagereaza cu extragerile din context.
Tu ai "cetit" Coranul,sau asa pe sarite ?

View Postremembernazdaq, on 17 decembrie 2014 - 14:11, said:

nu pot sa nu remarc lipsa de responsabilitate a musulmanilor, cand este vb de "hate-speech"-ul din quran. atunci auzi doar..."pai si-n biblie/tora...etc"
dar in rest n-auzi decat "quranul e o carte unica, fara egal" si nimeni nu o mai echivaleaza atunci cu alte scripte sfinte...Posted Image

revenind la intrebare...este urarea de eid fericit/mubarak o urare ce recunoaste eidul, de-i facuta de nemusulmani? poate aceasta urare sa tina loc de shahada, de-i facuta de acestia?

daca nu, atunci de ce urarea de craciun fericit invalideaza apartenenta la islam a musulmanilor si confirma craciunul?
popasque, ai legatura...Posted Image
Islamul nu este atat de permisibil cu este Crestinismul,corect.
Nu obliga nimeni pe nimeni sa spuna Eid Mubarak,insa daca o fac,e foarte bine.
Nu,urarea nu tine loc de shahada,

#79
remembernazdaq

remembernazdaq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,130
  • Înscris: 17.04.2014

View Postpopascu, on 17 decembrie 2014 - 14:15, said:

Fereasca,nuuu.
Se exagereaza cu extragerile din context.
Tu ai "cetit" Coranul,sau asa pe sarite ?

popasque...chiar toate aceste citate despre necredinciosi din quran sunt scoase din context?

Quote

Despre necredinciosi in quran
47:12 Dumnezeu va lăsa să intre pe cei care cred şi săvârşesc fapte bune în Grădinile pe sub care curg râuri. Cei care tăgăduiesc se vor bucura o vreme şi vor mânca precum mănâncă dobitoacele, însă Focul le va fi liman.
7:166 Noi le-am spus, când ei se răzvrătiră împotriva opreliştilor noastre: “Fiţi maimuţe scârboase!”
5:60 Spune: “Să vă vestesc că răsplata de la Dumnezeu va fi mult mai rea?” Dumnezeu i-a prefăcut în maimuţe şi în porci pe cei care i-a blestemat, pe cei asupra cărora s-a mâniat şi pe cei care s-au închinat lui Taghut. Aceştia sunt cei care se află în cel mai rău loc: ei sunt cei mai rătăciţi de la calea cea dreaptă.
2:65 Îi cunoaşteţi pe aceia, dintre voi, care au încălcat Sabbatul? Noi le-am spus: “Fiţi maimuţe spurcate!”
5:60 Spune: “Să vă vestesc că răsplata de la Dumnezeu va fi mult mai rea?” Dumnezeu i-a prefăcut în maimuţe şi în porci pe cei care i-a blestemat, pe cei asupra cărora s-a mâniat şi pe cei care s-au închinat lui Taghut. Aceştia sunt cei care se află în cel mai rău loc: ei sunt cei mai rătăciţi de la calea cea dreaptă.
74:50 ca nişte măgari care o iau razna
8:55 Mai răi decât dobitoacele înaintea lui Dumnezeu sunt cei care tăgăduiesc, căci ei nu cred,
2:27 Cei care încalcă legământul încheiat cu Dumnezeu, cei care rup legăturile pe care Dumnezeu le-a poruncit să le păzească, cei care seamănă stricăciune pe pământ, aceia sunt pierduţi!
2:121 Celor cărora le-am dăruit Cartea şi o citesc aşa cum se cade s-o citească, aceştia cred în Ea, iar, cei care tăgăduiesc, aceştia sunt pierduţi.
3:85 Cel care caută în afara Islamului (Supunerii) o altă lege să ştie că aceasta nu este primită, iar el, în Viaţa de Apoi, va fi între cei pierduţi.
2:10 În inimă au boală, iar Dumnezeu le măreşte boala. Ei, de o osândă dureroasă, vor avea parte pentru ceea ce socoteau minciună.
5:52 Îi vezi pe cei care au boala în inimi cum se grăbesc către ei spunând: “Ne este teamă că vom fi loviţi de soartă.” Dumnezeu poate da biruinţa prin porunci de la El. Le va părea rău atunci pentru gândurile lor tăinuite.
24:50 Oare în inimile lor este boală, ori ei se îndoiesc, ori se tem că Dumnezeu şi trimisul Său îi vor năpăstui? Ba nu! Aceştia sunt cei nedrepţi!
39:22 Cel căruia Dumnezeu i-a deschis inima spre Supunere nu este într-o lumină de la Domnul său? Vai celor cu inimi împietrite la amintirea lui Dumnezeu. Aceştia sunt într-o rătăcire vădită.
57:16 Nu a venit oare clipa ca inimile credincioşilor să se smerească auzind amintirea lui Dumnezeu şi ceea ce s-a pogorât din Adevăr şi să nu fie asemenea celor care au primit altădată Cartea? Vreme îndelungată a trecut peste ei, inimile li s-au împietrit, iar mulţi sunt desfrânaţi.
5:41 O, trimisule! Nu te mâhni pentru cei care se grăbesc către tăgadă şi nici pentru cei care spun cu gurile lor: “Noi credem!”, pe când inimile lor nu cred şi nici pentru acei care, evrei fiind, îşi apleacă urechea la minciună, şi nici pentru cei care-i ascultă pe unii care nu au venit la tine. Ei răstălmăcesc Cuvintele pogorâte. Ei spun: “Dacă aceasta v-a fost dat, luaţi-l, de nu, băgaţi de seamă!” Nimic nu veţi putea înaintea lui Dumnezeu ca să-l apăraţi pe cel pe care Dumnezeu vrea să-l aţâţe la neascultare: aceştia sunt cei cărora Dumnezeu nu vrea să le cureţe inimile. În Viaţa de Acum au ruşinea şi în Viaţa de Apoi, de o osândă cumplită, vor avea parte.
2:171 Cei care tăgăduiesc sunt asemenea celui la care se strigă din răsputeri, însă care nu aude nici chemarea, nici strigătul. Surzi, muţi şi orbi, ei nu pricep nimic.
6:25 Unii dintre ei ascultă, însă Noi am pus un văl gros peste inimile lor şi surzenie în urechile lor, încât ei nu înţeleg nimic. Şi de-ar vedea toate semnele, tot nu ar crede. Cei care tăgăduiesc spun chiar şi atunci când vin să vorbească cu tine: “Acestea sunt doar poveşti ale celor dintâi.” (asta-I special pentru cei ca khassim, care neaga valabilitatea mesajului de quran peste veacuri…Posted Image)
6:35 Atunci când împotrivirea lor îţi este grea, ţi-ai dori o gaură în pământ ori o scară către cer ca să le aduci un semn. Dacă Dumnezeu ar fi vrut, i-ar fi adunat întru călăuzire! Nu fi dintre neştiutori!
11:29 O, popor al meu! Eu nu vă cer vreo avere, căci răsplata mea se află la Dumnezeu. Eu nu-i alung pe cei care cred că-L vor întâlni pe Domnul lor, însă văd că voi sunteţi un popor neştiutor.
4:37 nici pe zgârciţii care poruncesc oamenilor zgârcenie, nici pe cei care ascund ceea ce Dumnezeu le-a dăruit din harul Său. Noi am pregătit o umilitoare osândă tăgăduitorilor!
70:21 când îl atinge binele, este zgârcit. (asta-I pentru bill gates care si-a donat jumatate din avere, banuiesc Posted Image)
2:217 Când te întreabă despre luptă în răstimpul Lunii celei Sfinte, spune-le: “Lupta în această lună este o grozăvie, însă a-i îndepărta pe oameni de calea lui Dumnezeu, a fi necredincios faţă de El şi faţă de Moscheea cea Sfântă este cu mult mai groaznic înaintea lui Dumnezeu. Ispita este mai groaznică decât lupta. Ei nu vor înceta să se lupte cu voi, până ce nu vă vor întoarce de la Legea voastră, dacă vor putea. Acelora dintre voi care se leapădă de Legea lor şi mor în tăgadă, deşarte le vor fi faptele în Viaţa de Acum şi în Viaţa de Apoi. Ei vor fi soţii Focului, unde vor veşnici.
47:1 Celor care tăgăduiesc şi se îndepărtează de la Calea lui Dumnezeu, El le rătăceşte faptele.
47:8 Vai celor care tăgăduiesc, căci Dumnezeu le va rătăci faptele
8:37 ca Dumnezeu să despartă răul de bine, apoi îi va îngrămădi pe cei răi unii în alţii, îi va strânge împreună şi îi va arunca în Gheena. Aceştia sunt pierduţi
5:68 Spune: “O, oameni ai Cărţii! Voi nu vă sprijiniţi pe nimic câtă vreme nu păziţi Tora, Evanghelia şi ceea ce v-a fost pogorât de la Domnul vostru.” Ceea ce ţi-a fost pogorât ţie de la Domnul tău a mărit multora dintre ei ticăloşia şi tăgada. Nu te mâhni pentru un popor de tăgăduitori. (asa sunt considerati crestinii si evreii, pe care islamul ii numeste protejati)
78:22 (gheena) va fi liman ticăloşilor.
2:26 Dumnezeu nu se ruşinează să dea drept pildă un ţânţar ori ceva la fel de bicisnic. Cei care cred ştiu că acesta este Adevărul de la Domnul lor, însă cei care tăgăduiesc spun: “Ce a vrut Dumnezeu cu această pildă?” El cu aceasta pe mulţi îi rătăceşte, pe mulţi îi călăuzeşte, însă nu-i rătăceşte decât pe cei stricaţi.
9:8 Cum? Dacă ies deasupra voastră, ei nu mai păzesc nici rubedenie, nici învoială. Ei vă mulţumesc cu gurile lor, însă inimile lor refuză, căci cei mai mulţi dintre ei sunt stricaţi.
46:20 În Ziua când cei care tăgăduiesc vor fi înfăţişaţi Focului, li se va spune: “Voi aţi risipit bunurile voastre în Viaţa de Acum şi v-aţi bucurat de ele vremelnic. Astăzi veţi fi răsplătiţi cu osânda umilinţei, căci aţi fost îngâmfaţi pe pământ fără drept şi aţi fost desfrânaţi
29:49 Ba nu, semnele sunt dovezi de netăgăduit în inimile celor cărora le-a fost dată ştiinţa. Numai cei nedrepţi se leapădă de semnele Noastre.
16:88 Celor care tăgăduiesc, celor care îndepărtează de la calea lui Dumnezeu, Noi le vom adăuga osândă după osândă pentru stricăciunea ce-au semănat.
98:6 Cei dintre oamenii Cărtii care tăgăduiesc, precum şi închinătorii la idoli, în focul Gheenei vor veşnici, căci ei sunt tot ce este mai rău pe lume.( vezi tu…quranul zice ca suntem ce este mai rau pe lume de-l tagaduim…cam atat despre toleranta)
50:5 Ba nu! Ei socotesc Adevărul minciună când vine la ei şi sunt în încurcătură.
95:5 (Noi am creat omul dându-i chip desăvârşit) şi l-am trimis apoi în catul cel mai de jos (afară de cei care au crezut şi au făcut fapte bune pe care o răsplată necurmată îi aşteaptă)
19:73 Când versetele Noastre le sunt recitate ca dovezi vădite, cei care tăgăduiesc spun credincioşilor: “Care dintre cele două obşti are un loc mai bun şi o adunare mai frumoasă?”( Câte leaturi n-am făcut să piară înaintea lor mult mai frumoase, aparent, în avuturi?)
30:12 În Ziua în care va veni Ceasul, cei vinovaţi vor fi deznădăjduiţi.
77:46 În Ziua aceea, vai celor care hulesc!
45:7 Vai clevetitorului păcătos!
47:3 Aceasta, căci cei care tăgăduiesc urmează deşertăciunea, iar cei care cred urmează Adevărul de la Domnul lor.
24:39 Faptele celor care tăgăduiesc sunt asemenea fetei morgana pe un şes. Însetatul o socoate apă, însă când soseşte acolo, nu află nimic. El îl află însă pe Dumnezeu acolo şi El îi plăteşte socoteala. Dumnezeu este Grabnic la socoteală!
3:32 Spune-le: “Daţi ascultare lui Dumnezeu şi trimisului Său. Să ştiţi, voi, cei care întoarceţi spatele, că Dumnezeu nu-i iubeşte pe tăgăduitori.”
22:38 Dumnezeu îi ocroteşte pe cei care cred. Dumnezeu nu-l iubeşte pe trădătorul tăgăduitor.
32:14 Gustaţi că aţi uitat întâlnirea cu această zi a voastră. Şi Noi v-am uitat! Gustaţi osânda veşniciei pentru ceea ce aţi făptuit.
45:34 Li se va spune: “Vă uităm astăzi, precum şi voi aţi uitat întâlnirea cu această zi a voastră. Limanul vostru este Focul. Nimeni nu vă este de ajutor
47:10 N-au străbătut pământul? N-au văzut cum a fost sfârşitul celor dinaintea lor pe care Dumnezeu i-a stârpit. Şi al tăgăduitorilor va fi asemenea!
2:88 Ei (evreii) spun: “Inimile noastre sunt învăluite!” Ba nu! Dumnezeu i-a blestemat pentru tăgada lor. Sunt puţini cei care cred.
48:6 ca să-i osândească pe făţarnici şi făţarnice, pe închinătorii şi închinătoarele la idoli, pe cei ce gândesc rău despre Dumnezeu. Ei vor fi înconjuraţi de rău! Dumnezeu se mânie asupra lor şi îi blestemă şi le pregăteşte Gheena. Ce rea devenire!
17:18 Celui ce vrea vremelnicia să ştie că Noi ne grăbim să dăruim în ea ceea ce voim şi cui voim. Apoi, Noi îl sortim Gheenei unde va arde umilit, lepădat.
22:18 Nu ai văzut oare că înaintea lui Dumnezeu se prosternează cei din ceruri şi de pe pământ: soarele, luna, stelele, munţii, copacii, dobitoacele şi mulţi dintre oameni, însă asupra multora se va împlini osânda. Pe cel care Dumnezeu îl umileşte, nimeni nu-l mai cinsteşte. Dumnezeu face ce voieşte.

banuiesc ca asta iti raspunde si la intrebarea cu "cetitul" de quran...Posted Image

Edited by remembernazdaq, 17 December 2014 - 14:25.


#80
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008

View Postremembernazdaq, on 17 decembrie 2014 - 14:11, said:


dar in rest n-auzi decat "quranul e o carte unica, fara egal" si nimeni nu o mai echivaleaza atunci cu alte scripte sfinte...Posted Image

Corect,cum si pentru crestini,Biblia este nomber one.
Atata doar ca musulmanii recunosc Biblia insa crestinii nu recunosc Coranul.
Un punct pentru musulmani :)

View Postremembernazdaq, on 17 decembrie 2014 - 14:21, said:

banuiesc ca asta iti raspunde si la intrebarea cu "cetitul" de quran...Posted Image
Nope,Coranul se "ceteste" in limba araba,restul sunt traduceri,mai bune sau mai rele.
Invata araba si-ai sa vezi ca sensurile sunt diferite.

Edited by popascu, 17 December 2014 - 14:26.


#81
remembernazdaq

remembernazdaq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,130
  • Înscris: 17.04.2014

View Postpopascu, on 17 decembrie 2014 - 14:23, said:

Atata doar ca musulmanii recunosc Biblia insa crestinii nu recunosc Coranul.
Un punct pentru musulmani Posted Image
musulmanii recunosc biblia ca fiind corupta. ironic, dupa cat copy-paste au facut din ea...
cat despre recunoastere...e cam greu sa recunosti ceva ce te depaseste temporal cu cateva sute de ani. nici musulmanii nu au recunoscut cartea lui mormon, si nici scriptele scientologice. cui dam punctele de la musulmani, atunci?

Edited by remembernazdaq, 17 December 2014 - 14:29.


#82
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008

View Postremembernazdaq, on 17 decembrie 2014 - 14:28, said:

musulmanii recunosc biblia ca fiind corupta. ironic, dupa cat copy-paste au facut din ea...

N-avea cum,Mohammed nu stia sa "ceteasca".

View Postremembernazdaq, on 17 decembrie 2014 - 14:28, said:

musulmanii recunosc biblia ca fiind corupta.
Corect. Si crestinii (o parte) cred acelasi lucru.

View Postremembernazdaq, on 17 decembrie 2014 - 14:28, said:

cui dam punctele de la musulmani, atunci?
sa le dam cezarilor ce-i al lor :)

#83
remembernazdaq

remembernazdaq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,130
  • Înscris: 17.04.2014

View Postpopascu, on 17 decembrie 2014 - 14:26, said:

Nope,Coranul se "ceteste" in limba araba,restul sunt traduceri,mai bune sau mai rele.
Invata araba si-ai sa vezi ca sensurile sunt diferite.
desigur, sensurile sunt diferite, araba e totul...Posted Image...popasque...chiar atat de mult iti desconsideri partenerii de dialog de ajungi la asemenea argumente ieftine?
mai putin de 20% dintre musulmani vorbesc/citesc araba. asta ii face mai putin musulmani?

cat de logic poate fi un allah ce a lasat o carte pentru toata omenirea intr-o limba care era vorbita atunci de mai putin de 5% din populatia terrei?

cat de bine cunosti araba tu, de esti asa precis ca sensurile sunt diferite? mai bine decat traducatorii celebri ai coranului, presupun...Posted Image

View Postpopascu, on 17 decembrie 2014 - 14:31, said:

N-avea cum,Mohammed nu stia sa "ceteasca".
si nici memorie buna nu prea avea, ca nu a tinut minte toate povestile unchiului sau, crestinul. faza cu uzair este antologica...:P

Edited by remembernazdaq, 17 December 2014 - 14:35.


#84
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008

View Postremembernazdaq, on 17 decembrie 2014 - 14:32, said:


mai putin de 20% dintre musulmani vorbesc/citesc araba. asta ii face mai putin musulmani?

Ideea este ca in timp orice musulman sa invete araba. Este superb Coranul in araba.

#85
remembernazdaq

remembernazdaq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,130
  • Înscris: 17.04.2014

View Postpopascu, on 17 decembrie 2014 - 14:31, said:

sa le dam cezarilor ce-i al lor Posted Image
li se da, dar nu primesc. ei zic ca-i islamofobie...Posted Image

Edited by remembernazdaq, 17 December 2014 - 14:38.


#86
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008

View Postremembernazdaq, on 17 decembrie 2014 - 14:36, said:

chiar atat de mult iti desconsideri partenerii de dialog

exagerezi...ca deobicei :)

#87
remembernazdaq

remembernazdaq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,130
  • Înscris: 17.04.2014

View Postpopascu, on 17 decembrie 2014 - 14:37, said:

Ideea este ca in timp orice musulman sa invete araba.

te intreb inca o data....cunosti araba mai bine ca traducatorii coranului? da au ba?
daca nu, cum de te crezi in masura sa le critici traducerea?

View Postpopascu, on 17 decembrie 2014 - 14:37, said:

Este superb Coranul in araba.

si shakespeare-ul in engleza. dar nimeni n-a sustinut ca opera lui a fost dictata de vreun arhanghel.

Edited by remembernazdaq, 17 December 2014 - 14:41.


#88
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008

View Postremembernazdaq, on 17 decembrie 2014 - 14:36, said:

mai bine decat traducatorii celebri ai coranului, presupun...Posted Image

nu presupui bine,nu sunt arab

View Postremembernazdaq, on 17 decembrie 2014 - 14:38, said:

te intreb inca o data....cunosti araba mai bine ca traducatorii coranului? da au ba?
sunt sensuri si cuvinte ce nu se pot traduce oricat de bun traducator ai fi.
Nu au corespondente.

.........
Hai sa nu mai vorbim despre mine,ok ?

View Postremembernazdaq, on 17 decembrie 2014 - 14:36, said:

cat de logic poate fi un allah ce a lasat o carte pentru toata omenirea intr-o limba care era vorbita atunci de mai putin de 5% din populatia terrei?

In Islam totul are o logica.
Greu de inteles pentru tine.
Nu esti musulman.

Edited by popascu, 17 December 2014 - 14:43.


#89
remembernazdaq

remembernazdaq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,130
  • Înscris: 17.04.2014

View Postpopascu, on 17 decembrie 2014 - 14:40, said:

nu presupui bine,nu sunt arab

sunt sensuri si cuvinte ce nu se pot traduce oricat de bun traducator bun ai fi.
Nu au corespondente.

Hai sa nu mai vorbim despre mine,ok ?

popasque...de nu esti mare specialist in araba, mai mare decat cei ce au tradus quranul...nu te poti erija in critic al muncii lor. poti lua de bune diverse pareri ale celor ce nu l-au tradus si nu l-au autorizat si poti posta asta aici, bineinteles de vrei sa te faci de pomina. si ai dreptate, e bine sa lasam balta temele neimportante ale discutiei...Posted Image

Edited by remembernazdaq, 17 December 2014 - 14:45.


#90
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008

View Postremembernazdaq, on 17 decembrie 2014 - 14:38, said:

si shakespeare-ul in engleza. dar nimeni n-a sustinut ca opera lui a fost dictata de vreun arhanghel.
Visul unei nopti de vara este mai deosebit in engleza decat tradus in romana,unde suna tare ciudat daca nu esti obisnuit cu opera marelui Will

Edited by popascu, 17 December 2014 - 14:50.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate