Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Toleranta religioasa in Islam.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
651 replies to this topic

#37
SophistiKat

SophistiKat

    Semper Fidelis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,502
  • Înscris: 02.10.2010

View Posteu_unul, on 3rd October 2010, 17:27, said:

SophistiKat, asemenea imagini nu zic nimic despre toleranta sau intoleranta. US este o tara
Sa fim seriosi, USA, o tara civilizata, nu afiseata astfel de imagini cu Iranul, nici pe cladiri, nicaieri...  -_-

Si doar de ce crezi ca se afla într-un conflict politic ? Mentalitati diferite incompatibile...  :rolleyes:

#38
dyana25

dyana25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,584
  • Înscris: 05.08.2008

View PostSophistiKat, on 3rd October 2010, 13:07, said:

Bizar, acelasi sfat va dam si voua când cu nesimtire crasa criticati Vestul, dar nu vreti sa plecati de-aici pt. ca aveti speranta ca o sa ne convertit pe TOTI la religia voastra de câcat !  :deadtongue:

Lasand la o parte unele cuvinte, perfect de acord cu tine!

#39
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
adaug si eu un articol care mi-a placut pe tema asta : Link

#40
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007

View Postmihaela5, on 3rd October 2010, 18:17, said:

Vreau trimiterea la argumentele teologice.
Pana una-alta iti dau eu doua hadisuri in care Profetul s-a ridicat in picioare cand trecea cortegiul unor non-musulmani.

Quote

Narrated Jabir bin 'Abdullah : A funeral procession passed in front of us and the Prophet stood up and we too stood up. We said, 'O Allah's Apostle! This is the funeral procession of a Jew." He said, "Whenever you see a funeral procession, you should stand up." Bukhari 2:23:398

Narrated 'Abdur Rahman bin Abi Laila: Sahl bin Hunaif and Qais bin Sad were sitting in the city of Al-Qadisiya. A funeral procession passed in front of them and they stood up. They were told that funeral procession was of one of the inhabitants of the land i.e. of a non-believer, under the protection of Muslims. They said, "A funeral procession passed in front of the Prophet and he stood up. When he was told that it was the coffin of a Jew, he said, "Is it not a living being (soul)?" Bukhari 2:23:399

Dar importante decat hadisurile sunt versetele, printre care:

"Daca vi se da binete, raspundeti cu binete inca si mai frumos sau [cel putin] raspundeti! Allah este Atoatesocotitor [Hasib]." (Coran 4:86)

#41
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008

View PostSelam, on 3rd October 2010, 19:19, said:

Vreau trimiterea la argumentele teologice.
Pana una-alta iti dau eu doua hadisuri in care Profetul s-a ridicat in picioare cand trecea cortegiul unor non-musulmani.

Selam, Selam.... De ce intotdeauna ne ceri noua sa argumentam teologic fatwele unor imami si sheici? Eu ti-am mai spus, e dreptul tau sa urmezi o fatwa sau dar la fel e dreptul altor musulmani sa o urmeze. Banuiesc ca sheicul acela nu emite intentionat fatwe eronate pentru a duce musulmanii in eroare si pentru a-i indeparta de la dreapta credinta si pentru a arunca noroi in islam. Fii un bun musulman si urmeaza sfaturilor celor mai invatati ca tine in ale islamului. :P

#42
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007

View Posteu_unul, on 3rd October 2010, 19:57, said:

Selam, Selam.... De ce intotdeauna ne ceri noua sa argumentam teologic fatwele unor imami si sheici? Eu ti-am mai spus, e dreptul tau sa urmezi o fatwa sau dar la fel e dreptul altor musulmani sa o urmeze. Banuiesc ca sheicul acela nu emite intentionat fatwe eronate pentru a duce musulmanii in eroare si pentru a-i indeparta de la dreapta credinta si pentru a arunca noroi in islam. Fii un bun musulman si urmeaza sfaturilor celor mai invatati ca tine in ale islamului. :P
Eu nu iau fetwa de la unii si de la altii.

Adica, vrea sa zica, atunci cand intr-un grup de prieteni suntem 3 tatari si 4 romani, sa imi separ prietenii ca si cand as sorta ridichile, calitatea I si calitatea II, sa incep cu calitatea I si apoi sa continui cu calitatea II.

Eu chiar nu inteleg pe ce argument teologic se bazeaza cand afirma astfel de lucruri si de aceea nu pot accepta o asemenea fetwa "cruciala".

#43
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,549
  • Înscris: 18.02.2010

View PostSophistiKat, on 2nd October 2010, 22:02, said:

Pai sa faca...banuiesc ca strainii de-acolo s-au saturat pana li s-a întors stomacul pe dos de atatea minarete si moschei de 2 bani !  :death:

ce grija ai tu de straini, de parca i-a adus cineva cu arcanul.

Spune - -dar sincer:
exista toleranta religioasa?
si daca da la cine ?


View PostSelam, on 3rd October 2010, 03:02, said:

Si daca o sa faca un Christian land pe acolo...ce pierdeti ?

Nimeni nu pierde nimic,doar ca vor veni mai multi crestini
si coada care este azi la vize se va mari tot timpul

View PostBen_Gal_1, on 3rd October 2010, 05:22, said:

Si peste ea o alta cladire de 4 Km. inaltime si acolo sa fie adunate toate moscheele. Daca se exista niscaiva erate si adaugiri la Qur'an, atunci de pe coperisu' d'acolo se ca putea vorghi on line cu Gavrila [al de are aripi] pt. rezolv. probl.

Spune, Selam! Nu e fro jmechreala in asta propunere?

Ben_Gal_1 e timpul sa treci la Ben_Gal_2
humorul tau este in serioasa cadere libera de la 7 Km

#44
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008

View PostSelam, on 3rd October 2010, 20:13, said:

Eu chiar nu inteleg pe ce argument teologic se bazeaza cand afirma astfel de lucruri si de aceea nu pot accepta o asemenea fetwa "cruciala".

Esti neintelegator! :lol: Si un pic ipocrit... Te faci ca nu intelegi cum de sheicul ala a dat o astfel de fatwa dar tu stii foarte bine ca toata lumea stie si aplica salutul islamic conform acelei fatwa.

Referitor la salutarea oamenilor Cartii, Sheikh M.S. Al-Munajjid a raspuns:Nu este permisa initierea salutului de Salam catre un ne-musulman. Profetul saws a spus: "Nu initiati salutul de Salam catre un evreu sau crestin" (relatat Muslim)Daca unul dintre ei spune As-Samu `Alaykum (moarte fie asupra ta) sau daca nu e clar daca spune As-Salam sau As-Sam, atunci trebuie raspuns Wa Alaykum (si cu tine).Ibn Umar a spus ca Mesagerul lui Allah a spus: "Cind evreii va saluta si spun As-Samu `Alaykum, raspundeti Wa Alaykum". (relatat Bukhari si Muslim)Insa daca un ne-musulman saluta un musulman cu adresarea corecta, spunind clar As-Salamu `Alaykum, savantii difera in opinii, majoritatea spunind ca musulmanul trebuie sa raspunda la salut conform Shari'ah, oferind acelasi raspuns sau unul mai bun.*sursa: islamonline.net


Aici nu ai parut deloc mirat, de fapt nimeni nu s-a mirat ca musulmanului i se recomanda sa nu salute el primul.

#45
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007

View Posteu_unul, on 3rd October 2010, 22:51, said:

Esti neintelegator! :lol: Si un pic ipocrit... Te faci ca nu intelegi cum de sheicul ala a dat o astfel de fatwa dar tu stii foarte bine ca toata lumea stie si aplica salutul islamic conform acelei fatwa.
O sa vedem in curand cati aplica aceasta fetwa.
Eu de exemplu nu ii dau aplicabilitate.

Edited by Selam, 03 October 2010 - 22:33.


#46
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008

View PostSelam, on 3rd October 2010, 23:30, said:

O sa vedem in curand cati aplica aceasta fetwa.
daca nu sunt prea indiscret, ce se va intampla in curand de se va vedea cati aplica fatwa?

Quote

Eu de exemplu nu ii dau aplicabilitate.
E dreptul tau, dar asta nu anuleaza acesta fatwa cat si faptul ca mii si milioane de musulmani o urmeaza.

#47
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007

View Posteu_unul, on 3rd October 2010, 23:40, said:

daca nu sunt prea indiscret, ce se va intampla in curand de se va vedea cati aplica fatwa?

E dreptul tau, dar asta nu anuleaza acesta fatwa cat si faptul ca mii si milioane de musulmani o urmeaza.
O sa intreb in dreapta si in stanga, sa vad cum procedeaza ceilalti, daca e intr-adevar cum zici tu.

Ai facut un sondaj si i-ai numarat ?

#48
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008

View PostSelam, on 4th October 2010, 00:10, said:

O sa intreb in dreapta si in stanga, sa vad cum procedeaza ceilalti, daca e intr-adevar cum zici tu.
Ce relevanta are asta? Daca intrebi in stanga si in dreapta daca e obligatoriu ca femeile sa poarte hijab si cei mai multi o sa iti spuna ca nu e obligatoriu inseamna ca acestia au dreptate? Crezi ca normele de comportament islamice se supun la vot? :lol:

Quote

Ai facut un sondaj si i-ai numarat ?
Nici una nici alta, am aplicat regula de trei simpla. In lume sunt 1,3 miliarde de musulmani, daca numai 1% din ei urmeaza acea fatwa (sau altele similare ei) inseamna 13 milioane.

#49
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

View Postabbulafia, on 3rd October 2010, 21:34, said:

Ben_Gal_1 e timpul sa treci la Ben_Gal_2
humorul tau este in serioasa cadere libera de la 7 Km
Am numarat 10 Km.

View PostSelam, on 3rd October 2010, 19:13, said:

Eu nu iau fetwa de la unii si de la altii.

View PostSelam, on 3rd October 2010, 23:10, said:

O sa intreb in dreapta si in stanga, sa vad cum procedeaza ceilalti,

DECI?

#50
orlandosorin

orlandosorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 890
  • Înscris: 26.03.2009
Putem vb. de toleranta religioasa atunci cat=nd sotul este islamic, sotia este crestina iar copii protestanti. La crestini exista sute de astfel de familii. Din islam iesirea se poate face intr-un singur mod: bucatele (se taie capul dupa care se cioparteste trupul ca pe carnea de lucru - aia e pedeapsa). Islamul nu prevede ca omul isi poate schimba constiinta maine descopera alt ceva etc. De asemenea constiinta in fata lui Dumnezeu este libera, nu controlata de nimeni. Fiecare este liber sa-si aleaga calea de mantuire care ii corespunde. Altfel cu forta reactia poate fi inversa. O opinie de fatada si cu totul altceva in interior sau mai rau in subteran. Iar ce se dezvolta ascuns este ca un cancer. Nemaivorbind de diversionisti implementati in islam unii la nivel inalt de catre servicii (inclusiv romanesti). Cei care au semnaturi cu fosta secu, sunt santajabili si pot fi extrem de periculosi pt. ei. Ce ati spune de dezvaluiri in acest sens ? Cati si-ar pierde gatul dintre cei santajati de profesorul care ca sa nu-i deconspire fac orice ???

Edited by orlandosorin, 04 October 2010 - 01:33.


#51
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008
Nume Sorine, vrem nume, de teoria conspiratiei ne-am saturat. Nu au interes serviciile romane sa se infiltreze in islam sa-l puna intr-o lumina proasta, de asta au grija musulmanii, se infiltreaza pentru a proteja restul tugulanilor care cred ca daca un om da cu capul de pamant de 5 ori pe zi e un om credincios deci automat un om bun, fara sa aplice vre-un filtru. Asadar, nume, cine-i profesorul, cine-s aia santajabili?

#52
orlandosorin

orlandosorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 890
  • Înscris: 26.03.2009
Libertatea credintei cerd ca este dreptul cel mai fundamental al omului. Un stat pana la urma ia si pielea de pe om dar sa nu-i dea dreptul la Dumnezeul lui este inimaginabil. Indiferent cu se cheama abuzul impotriva liberei constiinte as fi de acord cu desfiintarea in forta a unui astfel de stat sau regim si lichidarea autorilor. Nici macar discrimnarea nu trebuie admisa pe considerente de constiinta. E treaba personala a fiecaruia in ce crede nu priveste pe absolut nimeni.

#53
orlandosorin

orlandosorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 890
  • Înscris: 26.03.2009
Va dau un indiciu. Toti ciuhapii care erau aici pe vremea lui ciomocles erau colaboratori. Cand Shirak i-a spus lui ,,profesoru,, ca avea ocazia sa taca cred ca acuma iti dai seama. Putea face mult mai multe de la butoane decat sa trimita soldati acolo. Aia se feresc ca dracu de tamaie sa nu le dea in vileag dosarele ca ii gatuie ai lor. De ce ii tot trimite prin SUA cu protectie sau mai stiu eu pe unde ???? Sunt cei mai vanati de teroristi. E notorie treaba au fost si publicate articole au marturisit si fosti ofiteri ca au colaborat. Iar acuma noi suntem in NATO iar ei intre ciocan si nicovala. De aceea unii colaboreaza. Din servicii nu te retragi decat intr-un singur mod, nu merge sa te muri de colo colo ca la partide. Serviciile cauta in primul rand oameni influenti iar liderii spirituali sunt cei mai buni ca pot urmari aproape pe oricine beneficiind de incredere.

#54
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

View Posteu_unul, on 4th October 2010, 02:40, said:

Nume Sorine, vrem nume, de teoria conspiratiei ne-am saturat. Nu au interes serviciile romane sa se infiltreze in islam sa-l puna intr-o lumina proasta, de asta au grija musulmanii, se infiltreaza pentru a proteja restul tugulanilor care cred ca daca un om da cu capul de pamant de 5 ori pe zi e un om credincios deci automat un om bun, fara sa aplice vre-un filtru. Asadar, nume, cine-i profesorul, cine-s aia santajabili?
Cam asa ceva, adica, si daca E conspiratie sa apara prost Islamu', ideea e, nu le e deloc greu "alora" sa obtina efectul dorit. Uneori cred ca se mira si ei ce bine le merge, arunca un bulgare si iasa o ditai avalansa din aia himalayana.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate