Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Toleranta religioasa in Islam.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
651 replies to this topic

#1
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008
Pe un alt topic, pe alta arie a fost adus documentul pe care il atasez acestui post ca argument pentru prezentarea tolerantei religioase a islamului. In randurile urmatoare ma voi ocupa cu demolarea argumentelor din acel document, atat din punct de vedere teologic cat si din punct de vedere istoric.
Fragmetele cu font italic intre ghilimele reprezinta citate din acel document, restul fiind cuvintele mele.

Pentru inceput cateva observatii, in primul rand cea ce ar trebui sa fie citate din Coran sau hadith-uri este lipsit de referinta, nu este indicata sura si versetul in Cazul Coranului sau volum si numar in cazul haditurilor asa ca mi-e destul de greu sa dau de urma acelor citate pentru a le verifica autenticitatea, mai ales ca nu exista nici o colectie de hadithuri traduse in limba romana. A doua observatie, lista de savanti si filozofi ce lauda toleranta islamica este un caz grav de impostura, de exemplu este pomenit un ganditor britanic pe nume Wells si lucrarea acestuia numita "Allah- Dumnezeul Islamului" dar nu am gasit nici un britanic pw numele asta care sa fi scris aceasta carte. Am dat in schimb de un Wells, H.G care a scris o scurta istorie a lumii, in care potrivit altor saituri islamice ar fi laudat islamul. Cert este ca acest wels nu a scris cartea "Allah- Dumnezeul Ialamului", cu atat mai putin aceasta carte este cea pe care "ziarul New  York Times a caracterizat-o ca fiind cea mai renumita si mai ampla carte cunoscuta despre Islam si despre Viata adeptilor lui".

Toleranta in Islam este un principiu adevarat, religios si de drept al dogmei Islamului, al musulmanilor si al gandirii coranice, el fiind mentionat in Cartea  sacra (Coranul cel Sfant), in traditia despre Profet (As-Sunna an-nabawiyya) si fiind  consacrat de modul de viata al primilor musulmani

Sa incepem cu referintele coranice privind toleranta islamului fata de alte religii.

Quran (9:29) - "Fight those who believe not in Allah nor the Last Day, nor hold that forbidden which hath been forbidden by Allah and His Messenger, nor acknowledge the religion of Truth, (even if they are) of the People of the Book, until they pay the Jizya with willing submission, and feel themselves subdued."

Asta e un celebru verset din Coran care arata clar musulmanii trebuie sa lupte impotriva celor ce nu cred in Allah, nici in Ziua Judecatii, nici nu interzic cea ce Allah si Mesagerul Lui au interzis, nici nu recunosc religia adevarului, (chiar daca sunt)  dintre Oamenii cartii, pana platesc Jizya cu supunere.
Acesta sura este ultima sura revelata, asadar are cea mai mare greutate atunci cand este interpretat Coranul. Trec peste partea cu lupta propriu-zisa, si ma opresc la Jizya. Jizya este o taxa speciala pe care non-musulmanii sunt obligati sa o plateasca in schimbul garantarii protejarii vietii si averii lor. Non-musulmanii din Dar-al-Islam ce  platesc jizya se numesc dhimmy, cetateni de categoria a doua, avand trepturi restranse fata de musulmani. Printre aceste drepturi restranse avem interdictia de a repara sau construi noi lacase de rugaciune conform tafisrului Ibn Khatir referitor la versetul 9:29.
"I recorded for `Umar bin Al-Khattab, may Allah be pleased with him, the terms of the treaty of peace he conducted with the Christians of Ash-Sham: `In the Name of Allah, Most Gracious, Most Merciful. This is a document to the servant of Allah `Umar, the Leader of the faithful, from the Christians of such and such city. When you (Muslims) came to us we requested safety for ourselves, children, property and followers of our religion. We made a condition on ourselves that we will neither erect in our areas a monastery, church, or a sanctuary for a monk, nor restore any place of worship that needs restoration.
Acest verset este folosit astazi in Egipt, Pakistan sau Indonezia pentru a interzice constructiile de lacse de cult pentru non-musulmani, chiar daca legile statului permit in mod formal asta. Este asta toleranta? Este toleranta in acelas fel in care toleram infractorii, ii lasam in viata dar ii bagam la inchisoare. Asa si cu toleranta islamica, non-musulmanii sunt tolerati, adica lasati sa traiasca dar bineinteles nu ca cetateni cu drepturi depline. Toleranta in aceptiunea occidentala inseamna acordarea de drepturi egale tuturor minoritatilor.


"Islamul s-a raspandit rapid si pe scara larga, gratie cuceririlor islamice, influentei conducatorilar campaniilor de cuceriri, comportamentului ideal, corect fata de toata lumea indivizi si comunitati -, fata de adeptii tuturor religiilor si credintelor"

Gura pacatosului adevar graieste, Islamul s-a raspandit gratie cuceririlor islamice. necredinciosii Cuceriti treceau la statutul de dhimmi de care multi scapau prin convertire. Bineinteles ca si crestinismul s-a raspandit in mare parte la fel, diferenta e ca in islam procesul e legiferat scopul isnstituirii statutului de dhimmi fiind chiar fortarea convertirii. La fel de bineinteles este si faptul ca doar in unele locuri s-au produs convertiri in masa ca urmare a cuceririi, im majoritatea cazurilor procesul a fost unul lent. Unul din locurile in care s-a produs convertirea in masa a cuceritilor a fost Pakistanul si India. Conform propriilor insemnari in memoriile sale Timurlenk (Tamerlane, Timur cel Schiop) a masacrat 10000 de necredinciosi in Delhi.

In a short space of time all the people in the [Delhi] fort were put to the sword, and in the course of one hour the heads of 10,000 infidels were cut off. The sword of Islam was washed in the blood of the infidels, and all the goods and effects, the treasure and the grain which for many a long year had been stored in the fort became the spoil of my soldiers. They set fire to the houses and reduced them to ashes, and they razed the buildings and the fort to the ground....All these infidel Hindus were slain, their women and children, and their property and goods became the spoil of the victors. I proclaimed throughout the camp that every man who had infidel prisoners should put them to death, and whoever neglected to do so should himself be executed and his property given to the informer. When this order became known to the ghazis of Islam, they drew their swords and put their prisoners to death.

One hundred thousand infidels, impious idolators, were on that day slain. Maulana Nasiruddin Umar, a counselor and man of learning, who, in all his life, had never killed a sparrow, now, in execution of my order, slew with his sword fifteen idolatrous Hindus, who were his captives....on the great day of battle these 100,000 prisoners could not be left with the baggage, and that it would be entirely opposed to the rules of war to set these idolaters and enemies of Islam at liberty...no other course remained but that of making them all food for the sword


In vreme ce crestinii si evreii s-au bucurat de oarece protectie din partea autorityatilor islamice, prin jizya si statutul de dhimmi, hindusi di budistii nu s-au bucurat de un asemenea noroc pentru ca dhimii puteau deveni doar crestinii sau evreii, restul necredinciosilor avand doar doua posibilitati, moartea sau convertirea.


Deocamdata atat, o sa vina si continuarea.

Attached Files


Edited by eu_unul, 22 September 2010 - 13:17.


#2
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,549
  • Înscris: 18.02.2010

 dilla, on 22nd September 2010, 12:39, said:

este o tampenie, nici Papa Ioan Paul al II-lea nu a afirmat asa ceva.

dar ce, el era mai prostut...??

 orlandosorin, on 22nd September 2010, 16:15, said:

Musulmanii se inchina lui Dumnezeu adevarat. (Sf. Ioan Paul al 2-lea PP).

Despre ce vorbim ? Musulmanii sunt tot catolici si care chiar sunt atenti la cuvantul Papei. In afara de Dumnezeirea lui Isus la modul conceptual (la modul teoretic in schimb noi suntem cei mai tari ii depasim si pe ucenici, cu practica stam mai prost, adica cu ceea ce conteaza dpdv Divin) au aproape tot crezul catolic (Sf.Maria, Isus, Purgatoriu etc). Credeti ca a inebunit Papa sau ca nu intelegm noi mai nimic ?

Cum naiba papa nu-si da seama ca se inchina la sosia lui dumnezeu...??
si ca adevaratul dumnezeu l-au descoperit musulmanii...???
revolutionar...revolutionar, d-le Orlando...jos palaria...
la mai mare...

iata o buna ocazie sa te duci sa-ti vezi fratii catolicii iranieni
desigur ca inca mai sunt holabati de cat au vazut pe papa la televizor
si probabil ca in Iran opozitia are religia judaica.
poate te ajuta ahmadinajad sa faci o sofistica sa scapi definitiv de evrei.
7 milioane....un fleac pentru voi doi
da sa n-o faceti prea sofisticata sofistica asta sa inteleaga tot omul la cine trebuie luat gatul.

#3
orlandosorin

orlandosorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 890
  • Înscris: 26.03.2009
Buna idee. Iata un alt mare lider spiritual. Evreii nu au cum sa aibe astfel de lideri, never.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/t_oAHcsYqIs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,549
  • Înscris: 18.02.2010

 orlandosorin, on 22nd September 2010, 20:32, said:

Buna idee. Iata un alt mare lider spiritual. Evreii nu au cum sa aibe astfel de lideri, never.

fiecare avem liderii pe care ii meritam....
linkul tau imi aduce aminte de Ceausescu care tot asa umplea spontan calea victoriei de la palat pana la presedentie....
superb...pacat ca se pierd asa lideri....ar trbui pastrati in viata cu forta,,,,cu sofistica...cu vraji....numai sa ne lumineze calea....
gandeste-te numai ce bucurie pamanteana era daca traia si Homeini si seicul Yasin.....simpaticul Arafat care o zgandarea la glanede pe tanti Elena Ceausescu...ce femeie... ce spirit....sau Sadam...un inger...o bomboana pe tort,el si fii....nu au de ce se plange irakienii,nu i-au omorat pe toti, au lasat si la americani.....o ce lideri...Mobutu...Mao Tze dun...Pinochet....

ma bucur Orlando ca ai nostalgia oamenilor mari,alucrurilor de calitate ...omenirea e mai saraca fara ei...adevarat - cu ei risca sa nu mai fie deloc...dar cine suntem noi sa judecam intentiile de Sus...

ai dreptatae,inca odata, ai dreptate...evreii nu au cum sa aibe asemenea liderii- NEVER...-NEVER....
AMIN.

Edited by abbulafia, 22 September 2010 - 21:26.


#5
dilla

dilla

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 11.07.2006

 orlandosorin, on 22nd September 2010, 21:32, said:

Buna idee. Iata un alt mare lider spiritual. Evreii nu au cum sa aibe astfel de lideri, never.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/t_oAHcsYqIs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


crestinii sunt persecutati in tarile majoritar musulmane.
ati vizitat vreodata o tara islamica?
totusi un asemene lider religios nu este de dat ca exemplu pentru lumea musulmana.
tot mesajul lui se bazeaza pe ura impotriva crestinilor, evreilor.

Edited by dilla, 22 September 2010 - 22:02.


#6
orlandosorin

orlandosorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 890
  • Înscris: 26.03.2009
Crestinismul actual occidental ar trebui sa dea un raspuns islamului. Insa imaginile sunt graitoare, ce raspuns sa dea ???? Ca-si incalca Biblia de la a la z. Ca femeia intra cu capul descoperit in biserica, cu pletele in vant, ca predica de la altar ??? Dupa care Biblie ???? Ca 99% din lume este cum e. Cand vad femei hirotonite preot ce sa creada ?????  Dar cand vedem casatorii homo numite crestine ???? Va fi greu de explicat in fata judecatii finale dar si in fata islamului unde inca mai exista frica/respect fata de Dumnezeu si fata de valori. Din pacate Biserica a apostaziat in mare parte, uitati-va pe strada. Cata lume statistic mai are ceva in legatura cu invataturile Biblice ?????? Aici e problema, greu de explicat la necrestini cum Biserica Suediei casatoreste persoane homo in numele nu se stie al carui Dumnezeu ??? Cum BA hirotoneste femei (trecand peste Sf.Fecioara) ??? Puteti sa le explicati enormitatile astea ateilor dar in nici un caz credinciosilor.

#7
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,549
  • Înscris: 18.02.2010

 orlandosorin, on 22nd September 2010, 22:25, said:

Crestinismul actual occidental ar trebui sa dea un raspuns islamului.

problema este ca islamul nu intreaba.

ia cu japca....biblia,profetii,baticurile calugaritelor,scufiile buharilor....etc

si apoi ce e rau in femeia-preot ?
de unde credinta asta satanica -orlando, mama nu uita sa incui bine usile - ca numai aia cu puta pot sa fie "patrunsi" de duhul sfant?
de ce nu si femei....???
ele de ce sa nu fie "patrunse"...????
am avea preotese lesbiene,preotese care se joaca cu cartofiorul baieteilor....
adica tot ce ne ofera prin barbati biserica catolica, ortodocsa,protestanta,adventista,evanghelica si dumnezeu stie cate mai sunt....

Am ajuns la concluzia ca citirea bibliei si Boleroul de Ravel excita.....
ce ziceti de asta?
vi s-a intamplat ?

Edited by abbulafia, 23 September 2010 - 12:27.


#8
orlandosorin

orlandosorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 890
  • Înscris: 26.03.2009
Nu respectarea ci negarea Bibliei este satanism. Scriptura satanista este o negare a Bibliei.

Corinteni 14:

34. Ca în toate Bisericile sfinților, femeile voastre să tacă în biserică, căci lor nu le este îngăduit să vorbească, ci să se supună, precum zice și Legea.
35. Iar dacă voiesc să învețe ceva, să întrebe acasă pe bărbații lor, căci este rușinos ca femeile să vorbească în biserică.

Ce sa le explici islamicilor ? Ca una scrie in Biblie si alta se face in realitate ??? Cand suntem seriosi, cand ne dam crestini cu pumnul in piept in fata lor sau cand incalcam de la a la z (repet complet) invataturile evanghelice, dar ne dam mari ca avem Biblia (ca sa ne batem joc de ea). E iata in islam nu se admite joaca dea credinta. Mai bine recunosti ca esti ateu decat sa juri stramb. Intrarea in credinta se face prin renuntarea la o mica particica din tine (mandrie, sau la ei si ceva trupesc) iar iesirea (respectiv abjurarea) se face numai sub forma de bucatele (taierea capului si ciopartirea trupului - legea sharia) cf. judecatii Divine (asa va fi si la judecata de apoi pt. cei care au abjurat si negat Biblia).

Edited by orlandosorin, 24 September 2010 - 01:05.


#9
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,549
  • Înscris: 18.02.2010

 orlandosorin, on 24th September 2010, 01:00, said:

Nu respectarea ci negarea
Ce sa le explici islamicilor ?

orlando-boy....
ce ar fi sa-ti croiesti niste shalvari,un turban,sa-ti cumperi un magar si sa faci reclama islamului,,,,
du-te mama draga la ei,du-te invartindu-te,nu te tine nimeni cu forta...
peste un an o sa te vedem legat pe frunte cu banda rosie,mitraliera in banduliera,citind in fata video un text de razbunare pe stanisti si....BUM....a fost odata un orlando....!!


 orlandosorin, on 24th September 2010, 01:00, said:

Corinteni 14:

34. Ca în toate Bisericile sfinților, femeile voastre să tacă în biserică, căci lor nu le este îngăduit să vorbească, ci să se supună, precum zice și Legea.
35. Iar dacă voiesc să învețe ceva, să întrebe acasă pe bărbații lor, căci este rușinos ca femeile să vorbească în biserică.

eu nu stiu cine sunt corintenii astia, dar stiu ca tu esti un retrograd  intunecat la minte...
ce-ar fi sa iesi din cand in cand pe strada,cum ti-a mai zis cneva....ai sa vezi ca femeile nu au coarne,nu umbla despuiate,merg la servici si chiar suntmai bune ca barbatii in multe privinte...

cat priveste biserica....scuteste-ma....separarea asta medievala in care se complac credinciosii face ca atei ca mine sa se inmulteasca.

Edited by abbulafia, 24 September 2010 - 07:54.


#10
orlandosorin

orlandosorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 890
  • Înscris: 26.03.2009
Nu trebuie sa ma iau dupa luptatorii islamici. Avem modelele noastre mult mai eficiente, ordinele cavaleresti.

Asta e un topic pt. cei care au auzit de Noul Testament inclusiv de epistolele catre Corinteni ale Sf.-ului Paul. De regula intr-o asemenea situatie ceilalti intreaba iar cunoscatorii raspund.

#11
orlandosorin

orlandosorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 890
  • Înscris: 26.03.2009
Nici convertirea cu forta (nu cred ca se mai pune problema) nici considerarea altora cetateni de mana a doua atata timp cat nu au cazier judiciar nu este in regula. Statele care inca mai aplica asa ceva trebuie sa-si corecteze legislatia. Alea au fost legi temporare, de razboi, nu au valabilitate for ever.
Cum ar fi (cum de fapt in mod gresit se intampla in Franta) ca musulmanii sa fie considerati cetateni de mana a doua ??? Nu e prea confortabil si e chiar anacronic. E absolut treba personala a omului in ce crede, nu-l intereseaza pe stat daca imi platesc taxele. E ca si cum am spune cine are nevasta blonda e de mana a 1-a iar cine nu e de mana a 2-a cand sunt treburi absolut personale si chiar intime (un credincios adevarat nu o sa-si afiseze credinta in public).

#12
buteliearagaz

buteliearagaz

    Contabilizez vorbe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 13.12.2006
Eu cred ca este evident ca islamul nu a fost si nici nu este tolerant , altfel s-ar fi construit si la ei biserici asa cum sunt construite in occident moschei .

#13
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

 orlandosorin, on 26th September 2010, 20:32, said:

Nici convertirea cu forta (nu cred ca se mai pune problema) nici considerarea altora cetateni de mana a doua atata timp cat nu au cazier judiciar nu este in regula. Statele care inca mai aplica asa ceva trebuie sa-si corecteze legislatia. Alea au fost legi temporare, de razboi, nu au valabilitate for ever.
Cum ar fi (cum de fapt in mod gresit se intampla in Franta) ca musulmanii sa fie considerati cetateni de mana a doua ??? Nu e prea confortabil si e chiar anacronic. E absolut treba personala a omului in ce crede, nu-l intereseaza pe stat daca imi platesc taxele. E ca si cum am spune cine are nevasta blonda e de mana a 1-a iar cine nu e de mana a 2-a cand sunt treburi absolut personale si chiar intime (un credincios adevarat nu o sa-si afiseze credinta in public).
Du-te si spune-le, sa vedem in cate locuri unde-s ei majoritari scapi intreg.
Dup-aia revino si zi-ne impresiile.
Sa vedem daca ai ramas cu parerea buna de acum.

#14
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,549
  • Înscris: 18.02.2010

 buteliearagaz, on 27th September 2010, 04:24, said:

Eu cred ca este evident ca islamul nu a fost si nici nu este tolerant , altfel s-ar fi construit si la ei biserici asa cum sunt construite in occident moschei .

pentru cine maica, biserici?
ca eu inca nu am anuntat cand sosesc..!!

SAU poate in Dubai sa faca un ORTODOCS-LAND  cu o catedrala de 400 metri inaltime...

Edited by abbulafia, 27 September 2010 - 23:38.


#15
arpisz

arpisz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,896
  • Înscris: 25.04.2008

 dilla, on 21st September 2010, 22:58, said:

cam toata lumea si-a cerut prea mult scuze de la evrei, exceptand musulmanii.
poate ca ar fi frumos ca anumiti evrei sa-si ceara scuze, pentru ca au adus comunismul in romania si de ce nu si fata de biserica greco-catolica pe care au desfiintat-o.
scuzama dar de ce ar trebui sa isi ceara scuze cineva de la evrei ? au fost sclavi toata istoria lor (exceptand cateva secole), de ce tiai cere scuze de la un sclav ?

 dilla, on 22nd September 2010, 13:39, said:

lumii occidentale ii este dificil sau imposibil sa se inteleaga cu lumea musulmana.
iranienii, de exemplu mai bine ar face sa investeasca in educatie decat in terorism.
dar investesc in educatie ... la fiecare colt cate o madrassa

#16
orlandosorin

orlandosorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 890
  • Înscris: 26.03.2009
Prefer un punct de vedere corect. Ne putem cere scuze pt. faptele noastre si eventual aduce reparatii nu pentru aberatii. La fel si in celalalt sens. Insa un punct de vedere general acceptat si de o parte si de alta si care sa devina principii sunt de 1milion de ori mai bune decat pocainta fata de evrei pt. niste lucruri de domeniul istoriei. La fel este valabil si invers. Eu zic ca evreii sa-si ceara scuze urmasilor lui Nabucodonosor al doilea ? Nu ar trebui ?? Sau locuitorii Romei lor insisi ca sunt si urmasii prigonitilor si ai prigonitorilor. Ar fi tare sa vedem cum se poate realiza o asemenea aberatie. In orice caz unii mai vinovati ca altii nu exista in istorie, dar in schimb trebuie consacrate principiile care sa ramana. Altfel riscam sa ne lovim exact de aceleasi cauze si efecte si sa repetam la infinit istoria, si asta daca se intampla se cheama culmea prostiei, perseverarea ei.

Edited by orlandosorin, 29 September 2010 - 21:26.


#17
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,549
  • Înscris: 18.02.2010

 dilla, on 22nd September 2010, 21:59, said:

ati vizitat vreodata o tara islamica?

Am doi ani de egipt,3 luni de Iordania si o zi de vizita la Gaza.
Am vrut sa vad Ierusalimul dar nu am primit viza.
Am o noutate pentru tine....
Egiptenii -de exemplu- habar nu au de politica,nu-i intereseaza,ii doare in cot de america si in fund de europa
Grija lor este sa supravietuiasca.
Daca cineva le spune ca primesc un sac de faina spargand geamurile unei biserici ortodocse o fac,dar altfel nu.

#18
dilla

dilla

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 11.07.2006

 abbulafia, on 29th September 2010, 22:52, said:

Am doi ani de egipt,3 luni de Iordania si o zi de vizita la Gaza.
Am vrut sa vad Ierusalimul dar nu am primit viza.
Am o noutate pentru tine....
Egiptenii -de exemplu- habar nu au de politica,nu-i intereseaza,ii doare in cot de america si in fund de europa
Grija lor este sa supravietuiasca.
Daca cineva le spune ca primesc un sac de faina spargand geamurile unei biserici ortodocse o fac,dar altfel nu.

intrebarea era adresata lui orlandosorin.
crestinii nu au drepturi egale cu musulmanii.
de exemplu, ei sunt obligati sa plateasca impozit mult mai mare decat un cetatean musulman.
acestea sunt regulile statului.
am cunoscut si eu musulmanii care nu au nimic cu crestinii si unii dintre ei chiar au copiii botezati crestineste, dar asta nu schimba cu nimic situatia crestinilor in tarile musulmane.

Edited by dilla, 29 September 2010 - 22:19.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate