Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

World Of Tanks

* * * * - 29 votes
  • Please log in to reply
52557 replies to this topic

#5167
cimajes

cimajes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 28.06.2008
Multumesc,

M103 are acelasi tun de 105 milimetri ca tun standard....
O sa fie destul de greu grindul pentru al doilea tun pe M103.

La E75 grindul e si mai dureros. Esti aproape imobil fara ultimul motor....

Daca vrei tier 10 baga-te pe T110E5. Linia la germani se termina la E75....


Intrebare: T29 mai pare la fel de atot-puternic ca inainte? Ca pana sa il ai, sa joci cu el?
Stiu ca e un tancc foarte bun, insa e departe de a fi invincibil.

#5168
Longa

Longa

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 02.04.2012
Ce pot sa spun e ca T29 musca rau in lupta directa chiar si din tier IX, ceea ce e cam foarte greu cu Tiger.
Tunul lui T29 e de tier VIII, asta e clar. Tancul e aproape invincibil daca il bagi intr-o groapa si gasesti o solutie sa o iei cu tine cand te deplasezi. Posted Image

M-ar interesa opinia voastra in ceea ce priveste echipamentele complexe pentru el. Rammer are deja dar vreau sa ocup toate sloturile.
La Tiger II am rammer, ventilatie cls. 3 si mecanismul de accelerare a AIM-ului dar acesta din urma nu mi se pare util la T29 pentru ca nu are decat 2,3 secunde timp de ochire asa ca parca m-as opri la sistemul care ii mareste raza vizuala.


Ce parere aveti?
1. Rammer
2. Ventilation class 3
3. Coated optic.

Interesant mi se pare si blindajul care te protejeaza de explozii: heavy spall liner

Attached File  WorldOfTanks_2013_08_12_00_13_54_296.jpg   64.09K   19 downloads

Edited by Longa, 11 August 2013 - 23:33.


#5169
cimajes

cimajes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 28.06.2008
Vents Stab Rammer.
Asta e configuratia cea mai folosita.

Coated optics folosesti mai mult pe scouti, tancuri aflate mereu in miscare care trebuie sa faca scout, daca vrei view range mai bun pe un heavy poti folosi binoclu.

Gun laying drive folosesti pe tancurile care au aim time foarte prost. (tancuri rusesti in principal)
Gun laying drive folosesti si pe tancuri cu autoloadere, doar ca sa-ti castigi o juma de secunda in plus, sa nu stai prea mult nemiscat.

De ce Stabilizatorul este cea mai buna alegere?
Deci daca montezi stabilizator pe tanc, cerculetul ala, tinta ta o sa fie cu 20% mai mica.
Nu imbunatateste acuratetea tancului, ci face cercul ala initial, ala pe care il astepti sa se micsoreze, cu 20% mai mic.

Daca cercul initial e cu 20% mai mic e normal ca o sa nimeresti mult mai usor inamicii care de exemplu incearca sa te inconjoare iar tu esti nevoit sa misti turela. Sau daca tancul tau e la viteza maxima si vrei sa tragi din miscare, cercul ala o sa fie cu 20% mai mic.

O alta optiune buna ar fi ToolBox.
Asta doar in caz ca nu ai skillul reparatii pe echipaj


Si totusi, daca astepti pana pe 21 august o sa primesti discount de 50% la echipamente. Gen cumperi stabilizator la 300mii credite in loc de 600mii. Depinde cat de nerabdator esti...

#5170
SfantulLike

SfantulLike

    Oscilatrix Te iubesc <3 .

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,549
  • Înscris: 09.02.2013
Mi-am luat IS :wub: .

#5171
"BandiT"

"BandiT"

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,226
  • Înscris: 24.07.2007
eu nu am stabilizatorul vertical.....e o optiune valabila doar la anume tancuri?
ma laud iar:
primele 2 poze=record personal cu VK-ul.
a3a poza: meci buna cu KV1S (5 distinctii intr-o lupta, tot un fel de record)
Concluzia: de cand am cont premium, am invatat sa joc! (fara sa mai citesc "battle mechanics").

Attached Files


Edited by "BandiT", 12 August 2013 - 09:01.


#5172
dinaric

dinaric

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 24.01.2013
Cimajes, de unde ştii faza cu 21 august? E pe bune? Azi vroiam să-mi pun Vents şi EGLD pe Kv1S....şi astea costă un milion şi o sută, mai mult decât a costat tancul...

#5173
Longa

Longa

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 02.04.2012

View Postcimajes, on 11 august 2013 - 23:59, said:

daca vrei view range mai bun pe un heavy poti folosi binoclu.

Nu e bun decat la TD-uri pentru ca se activeaza la cateva secunde dupa ce te-ai oprit si nu ramane asa decat cat stai nemiscat.
Este compet inutil pentru tancuri... dealtfel l-am si vandut.

Ma gandeam la sistemul optic pentru a creste sansele de a-i detecta pe cei care trag in tine si esti complet orb. Nu o data am fost pus in situatia de a incasa orbeste boabe si chiar in camp deschis.

Ieri am vazut o ciudatenie. Un T32 vs al meu T29. Trage, rateaza si incaseaza in plin boaba mea si, cum aveam si in spate un IS ca ajutor, baiatul a batut in retragere. Nu erau mai mult de ... sa zicem maxim 75 metri intre noi, deci nu se pune problema ca a iesit din raza vizuala, dar a disparut efectiv cum a trecut de un boschet care acoperea cel mult un TD gen Stug. A devenit vizibil imediat cum a tras dar a disparut iar in secunda urmatoare.
Asta e bug, da-o dracului! Posted Image
T32 e ditamai mastodontul. Nu ai cum sa il ascunzi intr-un tufis unde si un TD se simte in nesiguranta.














Multam pentru ajutor. O sa astept pana pe 21.

View Postdinaric, on 12 august 2013 - 09:19, said:

Cimajes, de unde ştii faza cu 21 august? E pe bune? Azi vroiam să-mi pun Vents şi EGLD pe Kv1S....şi astea costă un milion şi o sută, mai mult decât a costat tancul...

E trecut in calendarul lor pe luna august dar io uitasaem.

Edited by Longa, 12 August 2013 - 09:24.


#5174
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,498
  • Înscris: 13.10.2010
Bandit ce senilate mai ai?

#5175
Longa

Longa

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 02.04.2012
Pentru cei care au light-uri si tancuri rapide:
1. Nu plecati ca berbecii la atac, fara suport si fara sa aveti habar ce este in fata.
2. Nu faceti cercetare inainte ca tragatorii sa isi ocupe pozitiile.

Altfel muriti, muriti repede si muriti inutil.
Am n meciuri care trebuiau castigate dar le-am pierdut pentru ca idiotii cu scoutere jucau Mario pe harta sau ca barzauni gen Pz.III se visau in Tigeri ce vanau Traktoare.

#5176
cimajes

cimajes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 28.06.2008
@Longa, de asta iti spusesem sa te ascunzi cu M6 in spatele unui tufis ceva...

Da trebuie sa astepti vreo 5 secunde sa se activeze, insa poti gasi un tufis, te opresti, astepti sa se activeze, apoi inaintezi. Ca daca inaintezi orbeste e o idee proasta. Daca inaintezi cate putin ai mai mari sanse sa spotezi inamicul inainte sa te spoteze ei.

@BandiT
Stabilizatorul e o optiune foarte buna la....toate tancurile care pot monta stabilizator. Nu poti gresi daca cumperi asta.
Daca faci mai mult exp/lupta nu inseamna ca esti mai bun. In fine...

@Dinaric
Da, este confirmat si de Ectar. De gamescom avem discount la echipamente.
Sunt mari sanse sa ne bage si x5-uri si discount la tancuri de tier 8, poate chiar si 9.

In plus daca cineva are de gand sa cumpere un tanc premium, in perioada gamescom-ului sunt foarte mari sanse sa fie la discount e 15%.
Si inca o chestie:Anul trecut daca te uitai la streamul lor de la gamescom puteai primi coduri pt T2LT+slot+3zile premium si FCM Pak (td-ul premium francez)+ slot+3zile premium. Pe langa codurile alea daca scanai un cod QR primeai 200gold. Au fost vreo 7 astfel de coduri QR. Daca aveai mai multe conturi wot puteai sa le folosesti pe fiecare, castigand destul de mult gold.

Deci da, stati cu ochii pe gamescom.


@Longa
Cand eram eu mic in WoT si aveam Leopard (scoutul ala mic) credeam cu tarie ca scopul meu in lupta e sa fac rush in baza inamicaPosted Image

#5177
Longa

Longa

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 02.04.2012
Si tocmai am pierdut un meci cu Tiger II din postura in care conduceam cu 10-4 si toate tancurile grele erau in viata. Ne-au cucerit baza, erau 4 senilate in zona, dar din aia cretini, cu frica sa nu isi murdareasca tancurile.
Pai te duci in plm kamikaze in baza cand vezi ca e cucerita pe trei sferturi, nu stai ascuns dupa colturi. :ack:

View Postcimajes, on 12 august 2013 - 10:45, said:

Da trebuie sa astepti vreo 5 secunde sa se activeze, insa poti gasi un tufis, te opresti, astepti sa se activeze, apoi inaintezi. Ca daca inaintezi orbeste e o idee proasta. Daca inaintezi cate putin ai mai mari sanse sa spotezi inamicul inainte sa te spoteze ei.
N-am vazut niciun efect benefic al lui si nu sunt multe harti unde este util. Defapt sunt vreo doua mari si late unde ti-ai putea permite camparea din postura de heavy, dar pentru scurta durata.
Nu merita un slot ocupat si mai degraba as pune blindajul anti-schije pentru ca te ajuta si la ciocniri.


App de ciocniri :D
Un kv-1S cu 210 hp, aflat in varful dealului, rateaza cu tunul lui mare si nu gaseste alta modalitate de lupta decat sa coboare in viteza in tentativa de a-mi distruge T29-ele cu 100% integritate. Dumnezeu stie ce a fost in capul lui dar am zis sarut-mana iar dupa impact nu a mai fost nevoie de lovitura de gratie.

#5178
cimajes

cimajes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 28.06.2008
Pai eu unul nu imi prea permit sa pun echipamente pe toate tancurile...as avea nevoie de 26milioane (13 la discount) sa le fac pe toate full, asa ca daca tot am un slot liber pt echipament, macar sa bag acolo un binoclu, o plasa de camuflaj, sau toolbox, ca astea se pot demonta pe gratis.
Decat nimic pe slot mai bine un binoclu.

Cat despre chestia impotriva exploziilor, calculase cineva pe forumul oficial si nu reduce foarte mult damage-ul primit.
Am avut si eu din aia pe E50, insa nu ca sa ma protejez de explozii, ci ca sa fac ramming cu mai mult succes.Pe E50 aveam si skillul pe driver pt ramming.

Faceam cate 600-800 damage in majoritatea tancurilor doar daca le izbeam. Batchat-urile mureau instantaneu daca ma izbeam in ele. 1800 damage dintr-un foc...
Tin minte un meci: Eu in E-50 cu viteza maxima, m-am izbit intr-un IS-8. Il izbisem atat de tare incat il ridicasem in aer. (cum mai vezi clipuri cu ELC-uri).

Era un clip pe youtube facut de niste rusi care testau E50 vs Batchat vs T100E5 vs T54 etc. Harta era Port.
Nu reusesc sa il mai gasesc din pacate...acolo demonstrau ca poti face distruge un batchat dintr-o singura izbitura...

#5179
"BandiT"

"BandiT"

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,226
  • Înscris: 24.07.2007
eu am asa:
elc amx, VK3001H, Hertzer, Grille, Hellcat, T34-85, KV1S.
Am meniul in lb. romana si nu exista nicaieri "stabilizator vertical"....

@cimajes: "Daca faci mai mult exp/lupta nu inseamna ca esti mai bun. In fine..."
pai asta e ideea... nu sunt mai bun, contul premium ma face mai bun.asta tot zic eu de mult, contul premium ofera avantaje.

#5180
Longa

Longa

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 02.04.2012
Eu inca nu inteleg un lucru:
Ce inseamna exact penetrare (sau damage) xxx/xxx/xx??

Am pus un stabilizator pe Tiger II. Sa vad ce impact are.

View Post"BandiT", on 12 august 2013 - 12:42, said:

Am meniul in lb. romana si nu exista nicaieri "stabilizator vertical"....
Trebuie sa faci pasul la tier VII si il vei vedea. Posted Image

Edited by Longa, 12 August 2013 - 13:05.


#5181
cimajes

cimajes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 28.06.2008

View Post"BandiT", on 12 august 2013 - 12:42, said:

[..]

Ma, experienta pe lupta NU CONTEAZA. Nu inseamna ca esti mai bun daca faci mai multa exp pe lupta.
Damage pe lupta. WR, si raportul dintre cate tancuri distrugi si de cate ori mori.
Astea sunt singurele chestii care conteaza.

Tu afirmi ca " contul premium ma face mai bun" NU E ADEVARAT. Un jucator jalnic ramane un jucator jalnic indiferent cat de multa exp face.

Damage-ul pe lupta NU se schimba in functie de tipul de cont, si de aceea e unul dintre cele mai importante statistici.

De exemplu tu ai 412 dpb in Hellcat ceea ce iti da o eficienta de 528 puncte.
Eu am 766 dpb in hellcat cu eficienta de 1190 puncte.

In T-34 ai doar 161 dpb. Cu eficienta de 577 puncte.
Eu am 541 dpb cu eficienta de 1513.

Vezi tu undeva ca am luat in calcul experienta pe lupta? Aia nu conteaza omule. Contul premium nu influenteaza statisticile importante.

Da, cu contul premium treci mai usor prin tancuri, insa asta nu te face mai bun. Ce-ti mai place sa refuzi sa intelegi...

Tu o sa fii unul din asta:

[ http://cdn.memegenerator.net/instances/400x/24814839.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5182
"BandiT"

"BandiT"

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,226
  • Înscris: 24.07.2007
cimajes....vreo reducere de pret la Panther nu se prefigureaza soon?
ca-l am cercetat, dar nu ma indur sa-l cumpar la pretul de acum.

cat despre premium vs standard....
treaba e clara, pe standard am rezultate mult mai slabe decat pe premium.
Toate statisticile de pe WOT mi s-au imbunatatit substantial in 3 zile de cand joc premium.
Asta e un fapt concret.In general am rezultate mai bune, desi nu cred ca sunt un jucator mai bun.Dar sunt avantajat incet si sigur.
Ce zici tu cu dpb (damage per battle) e adevarata.
cu atat mai mult cu cat dpb al meu a crescut spectaculos in 2..3 zile de cont premium.
Ce vreau eu sa zic:
ca premium sunt clar avantajat la MM.
Pe standard, rar se intampla sa fiu in PRIMA JUMATATE a MM.(indiferent ce tanc joc)
La premium sunt FRECVENT in top 5 sau top 3 la MM (indiferent ce tanc joc)
Daca ai acces la serverele WOT vei vedea ca am dreptate.
Standard am cam 3000 jocuri in care rar am fost macar  in prima jumatate  a MM.
Premium am sub 500 jocuri, si in toate sunt in prima jumatate a MM, si frecvent sunt in top 5 sau top3. Deci asta e un avantaj clar, pot face damage mai usor,
pot distruge mai usor multi inamici. asta zic.
(Bineinteles, ce am spus pana acum, nu se aplica la ELC AMX, care tot timpul joaca de pe ultima pozitie a MM.)
Alta observatie: de cand joc premium, nu s-a mai intamplat sa se "materializeze" adversari langa mine. Daca inainte mi se intampla  zilnic, pe premium nu s-a intamplat deloc.
Deci "vad" mai bine. Poate mai descopar si alte avantaje , si vi le impartasesc.


deci apare Panther la reducere?

Edited by "BandiT", 12 August 2013 - 13:44.


#5183
Bodanel

Bodanel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 07.08.2007
Ba da. Week end-ul asta e BIG safari. Toate tancurile cu nume de animal vor fi la discount.

#5184
cimajes

cimajes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 28.06.2008
Weekendul asta este Safari special, care include toate tancurile cu nume de animale, deci discount la panther.

Se poate vota aici pt Panther 1
http://forum.worldof...pecial-round-8/
Ai 8 voturi in total, poti vota pt fiecare subforum (engleza, poloneza, ceha, si ce alte limbi mai sunt pe forum)

Este posibil sa fie la discount in perioada gamescom-ului

Se poate astepta sa il bage la discount prin random draw.


Saptamana asta toata linia pana la JgPanther e la discount
Saptamana viitoare toata linia pana la T-43 e la discount.
Mai sunt 3 zile de discount la BatChat.
De pe 15 pe 30 va fi discount la Indien panzer, Leopard PT A, Leopard 1.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate