Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!
 BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara
 

Despre Storcator de fructe

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2176 replies to this topic

#2053
zumo

zumo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 21.10.2016
B6000PR.
I se blocheaza melcul in cuva dupa utilizare. Uneori reusesc sa-l scot, dupa eforturi mari, alteori nu.

#2054
biggie1976

biggie1976

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 25.06.2010

 zumo, on 11 septembrie 2017 - 14:13, said:

B6000PR.
I se blocheaza melcul in cuva dupa utilizare. Uneori reusesc sa-l scot, dupa eforturi mari, alteori nu.
Exact aceeasi problema o am si eu. Care a fost rezolvarea / diagnosticul din service?

#2055
zumo

zumo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 21.10.2016
Prima data cand l-am dus in service, mi-au zis ca din punctul lor de vedere produsul e in standarde. Mi-au scos melcul si mi l-au trimis inapoi.

Eu , cand am inceput sa caut pe net informatii despre blocarile astea ale lui, am ajuns la concluzia ca asta e o problema comuna pentru storcatoarele astea, intr-atat incat e un video cu un nene care te invata cum sa rezolvi situatia, iar in spatele lui scrie mare: Kuvings, ceea ce ma face sa cred ca e un video oficial de-al lor. Uite aici:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/m-ZANjw_eso?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

A doua interventie in service a avut loc chiar zilele astea, inca nu stiu ce mi-au scris pe foaia de service, abia azi am primit sms ca a fost reparat si mi-l trimit cu curierul.

Tu cum ai facut, sau ce ai de gand sa faci sa rezolvi problema? Mai e in garantie al tau?

Edited by zumo, 13 September 2017 - 10:14.


#2056
biggie1976

biggie1976

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 25.06.2010
În noiembrie face 2 ani, de asta caut să ajung cu el în service.
Ultimele 2 dăți am folosit doar portocale și nu s-a mai blocat.
Tind să cred că se întâmplă din cauza dilatării materialelor, scrie undeva că nu trebuie folosit mai mult de 30 de minute odată.
O să mai încerc zilele astea cu portocale, mere și morcovi, să văd cum se comportă, însă o să îl las 5-10 minute în repaus înainte să-l dezmembrez.
Tu când îl demontezi, o faci piesă cu piesă, cum se recomandă în manual? Eu am ajuns să montez toate piesele în bol și după așez tot angrenajul pe aparat.
Apropo, eu intenționez să ajung personal cu el în service, blocat sau să le demonstrez acolo, ca să nu aibă ce să comenteze - am sunat la Emag și au zis că trebuie mers cu el la Skin Media, în Băneasa, dacă nu vreau să fie preluat de curier.

Edited by biggie1976, 13 September 2017 - 12:09.


#2057
zumo

zumo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 21.10.2016
Am primit aparatul, au scris in foaia de service: aparat deblocat, va rog sa recititi manualul de utilizare. produsul a fost testat si se incadreaza in standardele producatorului.
Acelasi test standard.

Dar al tau nu s-a mai blocat pana acum? Sau ai preferat sa-l deblochezi cu propriile puteri? Al meu a inceput sa se blocheze dupa vreo 10 luni de utilizare, si n-am schimbat nimic in modul de folosire. Nu cred ca l-am folosit mai mult de 15 minute la  singura stoarcere.

Incearca sa mergi la service, dar nu-ti pune sperante prea mari ca vei putea vorbi cu un tehnician. Parerea mea e ca-l vei preda la o receptie si vei pleca acasa. Service-ul asta se ocupa cu multe marci, si nu doar de electrocasnice. Dar incearca, cine stie... Si mai scrie si aici daca mai rezolvi ceva.

Eu m-am uitat si pe review-urile de la Emag si am vazut ca mai sunt persoane care pomenesc de problema asta. Oricum, cand l-am luat eu pe asta erau doar cateva reviews, acum mi se pare ca sunt incomparabil mai multe.

#2058
kata-lin

kata-lin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 07.07.2007
Cred ca am mai facut recomandarea urmatoare pe aici:
Incercati sa alimentati storcatoarele cu fasii/felii/bucati mai subtiri decat o faceti de obicei.

Stiu ca la kuvings se marketizeaza tare pe faptul ca inghite mere si morcovi si etc intregi, dar trebuie sa fiti constienti ca asta duce la uzura rapida si poate asta este si cauza blocajului de care vorbiti.

Eu am un hurom model mai vechi si de vreo 7 ani merge fara nici o greata.
In primele zile mi-am facut damblaua cu el si l-am indopat cu morcovi si sfecle si ghimbir etc, unele mai intregi ca altele pana intra in protectie (pt suprasarcina, nu pt temperatura).
Apoi mi-am cumparat cutite ceramice si m-am apucat sa-i maruntesc cat de cat chestiile tari si lemnoase.
Ghimbirul il "toc" cel mai marunt ca sa evit innodare fibrelor pe rotita din cuva  si dau fara oprire cate 2 pana la 4 kg de ghimbir marutit cu pauza doar cat sa golesc/schimb  recipientele.

NB:
si merele le tai si le scot semintele...nu vreau cuiburi de painjeni si alte bâzdâgănii in sucul meu.

Bafta!

Edited by kata-lin, 13 September 2017 - 17:09.


#2059
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,833
  • Înscris: 10.12.2006
Cand bagi chestii tari in el se mai intampla, se strange acolo pe ax. Mie la Star-Light nu mi s-a intamplat niciodata sa nu-l pot scoate, in 9/10 cazuri iese foarte usor, dar cand am luat un Meister Hausgerate am vazut direct problema asta de la primele folosiri. Nu cred ca e de la caldura, ca nu creste asa tare temperatura in acel metal.

Daca la inceput nu facea asa recomand sa curatati bine de rugina axul si gaura in care intra.

#2060
zumo

zumo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 21.10.2016
Nici vorba de rugina nici pe ax nici pe gaura. Fructele si legumele nu le bag intregi, chiar daca stiu ca e puternic, nu il exploatez in sensul ala. Morcovii ii tai in 2-3-4, depinde de lungime, merele le tai in 2 sau in 4, depinde de marime, tijele de telina le tai in bucati de 3-4 cm, legatura de patrunjel o tai in 4-5 pe lungime, varza o tai si pe ea, ghimbir nu pot folosi bucati mai mari de 3-4 cm la un suc, si le tai si pe alea in 2. Etc. Clar, cand foloseam Myria taiam bucatile mult mai mici, si apreciez la asta ca pot taia legumele un pic mai mari, dar le tai fix cum am zis mai sus.

Si tot incercand sa gasesc informatii despre blocajul melcului, am gasit pe net o idee buna, pe care o recomand: daca folositi tulpini de telina la suc, puneti-le ultimele la stors. Curata bine cuva (sita) de resturile de la celelalte legume, aproape ca nu mai ramane nimic pe-acolo. Sigur, aparatul trebuie spalat dupa, dar mi se pare fain ca pulpa se elimina mult mai bine din sita.

#2061
Moon_Fire

Moon_Fire

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,401
  • Înscris: 14.11.2005
Eu am observat la al meu de la lidl următoarele :
Morcovul ii place mai bine rondele decât în 4. Sau poți încerca în 8 eventual. Tijele de țelină în bucăți de 1cm. Ghimbir in fâșii subțiri și mici. Sfeclă în fâșii subțiri(mai puțin de 5mm)dar lungi .
Merele cât se poate de mari pt că nu sunt dure.
La început fkseam bucăți mult mai mari și se cam oprea. Are un sistem de de protecție sau se mișcă capacul superior in așa for încât se blochează.
Poți încerca și recomandările mele și vezi ce ți se poate întâmpla...

#2062
biggie1976

biggie1976

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 25.06.2010
La mine - Kuvings B6000S - a început să se manifeste după circa 1 an de la achiziționare, în regim de utilizare moderată, citrice, mere și morcovi, toate porționate, deci nu am abuzat aparatul.
La prima manifestare anormală am montat piesele cu manualul în față.
În ultimele 10 luni de utilizare sporadică, se bloca în 50% din cazuri. Când mă hotăram să-l duc la service, se răzgândea el.
Nici pulpa, nici sucul nu ajung pe lângă ax, fiindcă acesta este acoperit de către melc.
Tot încerc să determin singur mecanismul de blocare, fără succes însă.
După cum am văzut, în service îl deblochează (lucru care îl fac și eu, cu greutate) și ți-l predau în parametrii.
Dacă o să aibă aceleași manifestări, cred că o să stau pe capul lor o lună de zile, poate îi determin să îl înlocuiască.

Edited by biggie1976, 13 September 2017 - 21:19.


#2063
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,587
  • Înscris: 08.03.2017

 kata-lin, on 13 septembrie 2017 - 17:08, said:

Eu am un hurom model mai vechi si de vreo 7 ani merge fara nici o greata.
Si eu am Hurom si sunt foarte multumit, nu am avut necazuri cu el de nici o culoare .
Dar sa nu uitam , Hurom este inventatorul acestui tip de storcator, restul putem sa le spune copii , chiar daca de la producatori consacrati , au copiat DAR niciodata inventatorul nu-ti va da secretul ... asta e ca si reteta de muraturi de la vecina , ei ii sta ca piatra castravetele si tu care ai pus dupa reteta ei ca buretele pentru ca nu-ti spune tot , un mic ingredient aparent nesemnificativ care face diferenta - in situatia noastra poate fi un raport de distanta intre melc si sita , palele de silicon ce sterg sita etc , o cota mica mica de tot ce nu bate.

#2064
zumo

zumo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 21.10.2016
Azi, la prima utilizare dupa ce service-ul a deblocat melcul, totul a fost perfect. Am desprins cuva din ax fara nici o problema, a fost de vis. Ar fi trebuit sa trimit aparatul in service de fiecare data cand se bloca, in loc sa ma iau la tranta cu el sa-l desfac cu nervi si sudori.

Referitor la taiatul ingredientelor din ce in ce mai marunt, nu pot sa nu remarc ca pe poza de prezentare a aparatului, poza oficiala, in tubul de alimentare se afla un mar INTREG. Eu deja tai ingredientele din dorinta de a proteja aparatul si de a conserva motorul cat mai mult timp, dar totusi, in poza oficiala, marul ala este intreg . Am vazut o multime de videos pe Youtube, in care diverse persoane baga ingrediente intregi in canalul de alimentare, singurul lor sfat fiind sa nu le fortezi in canalul ala, adica sa nu le impingi. Eu habar n-am pe unde am pus impingatorul ala, n-am avut niciodata nevoie sa imping ceva inauntru.

ldpe, eu cat am avut Myria, a mers ireprosabil, nici nu stiam ca storcatoarele se pot bloca. E adevarat ca, personal, l-am folosit o vreme mai scurta decat am folosit Kuvings-ul, dar dupa aia l-a folosit mama si nu s-a plans niciodata de el. Ba mai mult, asa cum ziceam intr-o postare mai sus, a facut si suc de rosii la el si a mers brici.

In fine, nu vreau sa ma plang la nesfarsit, dar am postat despre asta ca sa fie si feedback-ul asta aici, poate i-o folosi cuiva vreodata. Sigur, sunt, probabil, sute sau mii de persoane multumite de marca asta, fiecare cu experienta lui :).

#2065
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 flavyus0608, on 31 august 2017 - 13:20, said:

Ma gandeam sa storc si struguri, dar au seminte cam tari si poate afecteaza sita. A stors cineva struguri cu seminte?
Eu am stors struguri cu seminte dar folosind un aparat din Lidl ...nu am avut probleme...stoarce foarte bine. De obicei fac struguri cu mere pentru ca strugurii mei sunt foarte dulci si nu poti bea sucul rezultat....il mai "domolesc" si cu 1-2 morcovi.

 danrogo2001, on 23 iulie 2017 - 22:30, said:

Si-a facut cineva sucul de rosii/bulionul , toamna, cu storcatorul centrifugal. Ma refer la cantitati mai mari nu doar la consumul zilnic.
Cu centrifugal te chinui ca sa faci suc de rosii pentru ca se infunda sita si trebuie curatata destul de des.....M-am chinuit odata cu un robot de bucatarie dar am renuntat....Acum folosesc masina manuala de rosii (cea rosie clasica). Merge mai bine cu storcatorul melcat ...

 zumo, on 11 septembrie 2017 - 14:13, said:

B6000PR.
I se blocheaza melcul in cuva dupa utilizare. Uneori reusesc sa-l scot, dupa eforturi mari, alteori nu.
Toate se blocheaza...E normal sa se intample asa....Eu nu scot niciodata dupa folosire intai melcul ....scot tot ansamblul si apoi scot melcul si sita....Am Silvercrest din Lidl...

Edited by Clovis, 19 September 2017 - 18:38.


#2066
zumo

zumo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 21.10.2016

 Clovis, on 19 septembrie 2017 - 18:37, said:


Toate se blocheaza...E normal sa se intample asa....

Asa o fi, eu nu citesc decat de un an topicul asta, si n-am vazut pe nimeni sa vorbeasca despre asta.

As dori sa-i intreb pe cei care au Oursson daca li se blocheaza aparatul, sau daca e ceva ce nu le place la aparatul lor. Incep sa ma gandesc la 'next best' si vreau sa ma informez.

Aparatul meu e din nou in service si stau pe uscat. Biggie1976, ai mai facut ceva cu aparatul tau?

#2067
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,833
  • Înscris: 10.12.2006
Astea cu gura larga cred ca se blocheaza mai des, melcul ala mai inalt...
Star Light SJ200 se intepeneste mai rar, dar nu cat sa nu-l mai pot scoate.

#2068
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,317
  • Înscris: 21.01.2009

 zumo, on 27 septembrie 2017 - 14:18, said:

As dori sa-i intreb pe cei care au Oursson daca li se blocheaza aparatul, sau daca e ceva ce nu le place la aparatul lor. Incep sa ma gandesc la 'next best' si vreau sa ma informez.
La fructele moi are o problema - pere zemoase de exemplu sau pepene . Astea trebuiesc amestecate cu fructe mai tari .  La rosii a mers decent .

#2069
pustiu_22

pustiu_22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,049
  • Înscris: 19.01.2007
Al meu oursson este folosit aproape zilnic (suc pt cel mic) de aprox un an e zile si niciodata nu s.a blocat/oprit! Ca bila neagra: nu poate face suc de rosii in sensul ca sita se infunda cu cojile acestora!

#2070
biggie1976

biggie1976

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 25.06.2010

 zumo, on 27 septembrie 2017 - 14:18, said:

Aparatul meu e din nou in service si stau pe uscat. Biggie1976, ai mai facut ceva cu aparatul tau?

L-am mai folosit de 2 ori si nu s-a mai blocat.
Nu stiu ce sa fac mai departe.
In urmatoarea perioada o sa il bag in priza mai intens, se apropie iesirea din garantie.
La tine cat sta in service de obicei?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate