Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Despre Storcator de fructe

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2176 replies to this topic

#2071
zumo

zumo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 21.10.2016
Multumesc pentru raspunsuri! Fructe moi nu folosesc la stors, si nici suc de rosii nu-mi propun sa fac, desi n-ar fi fost rau sa am optiunea asta. Din experienta maica-mii, se pare ca Myria se descurca mai bine cu sucul de rosii. Quarelin, parca si tu aveai Oursson, nu? Ai un feedback? Stiu ca-l lauzi, dar poate ca pana acum nu te-a intrebat nimeni, specific, ce minusuri are :).

Biggie, randul trecut l-am trimis in service intr-o luni cu curierul, marti dupa amiaza mi-au trimis sms ca l-au rezolvat, miercuri l-am avut inapoi. A fost super rapid. De data asta, l-am trimis luni, si pana acum (joi dimineata) inca n-am nici un semn de la ei. L-or repara mai temeinic :).

#2072
danrogo2001

danrogo2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 17.06.2006

View PostClovis, on 19 septembrie 2017 - 18:37, said:

Eu am stors struguri cu seminte dar folosind un aparat din Lidl ...nu am avut probleme...stoarce foarte bine. De obicei fac struguri cu mere pentru ca strugurii mei sunt foarte dulci si nu poti bea sucul rezultat....il mai "domolesc" si cu 1-2 morcovi.


Cu centrifugal te chinui ca sa faci suc de rosii pentru ca se infunda sita si trebuie curatata destul de des.....M-am chinuit odata cu un robot de bucatarie dar am renuntat....Acum folosesc masina manuala de rosii (cea rosie clasica). Merge mai bine cu storcatorul melcat ...


Toate se blocheaza...E normal sa se intample asa....Eu nu scot niciodata dupa folosire intai melcul ....scot tot ansamblul si apoi scot melcul si sita....Am Silvercrest din Lidl...

Am  gresit, am vrut sa ma refer desigur la storcatorul melcat nu la cel centrifugal.

Edited by danrogo2001, 28 September 2017 - 11:41.


#2073
biggie1976

biggie1976

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 25.06.2010

View Postzumo, on 28 septembrie 2017 - 09:10, said:

Biggie, randul trecut l-am trimis in service intr-o luni cu curierul, marti dupa amiaza mi-au trimis sms ca l-au rezolvat, miercuri l-am avut inapoi. A fost super rapid. De data asta, l-am trimis luni, si pana acum (joi dimineata) inca n-am nici un semn de la ei. L-or repara mai temeinic Posted Image.
Nu ai putea sa obtii de la ei si o explicatie a motivului pentru care se blocheaza asa des? Adica ce piesa contribuie si care e mecanismul...asa e usor pentru ei sa iti spuna - mai cititi o data manualul.
Tinand cont ca l-ai avut in service de 3-4 ori, poti cere inlocuirea produsului sau banii inapoi?

#2074
zumo

zumo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 21.10.2016
Biggie, am in plan sa ma agit in sensul asta, dar inca mai astept sa mi se intoarca aparatul din service.

#2075
epuru

epuru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 27.03.2007
Va salut! M-a rugat un prieten sa ii recomand si sa ii comand un storcator de fructe mai bunicel. Achizitia se va face de la PC Garage.
Desi are posibilitati financiare nu cred ca ar fi cazul de un Hurom, cel mai ieftin model fiind 1200 lei din ce am vazut. Din ce am discutat putin cu el ceva pe la 600-700 lei +/- credem ca ar fi suficient.

M-am uitat putin pe site si am vazut doua modele similare care nu par a fi nici "petarde", dar nici ultima fița.

706 lei, Philips, 200W, 50 rpm, stoarcere lenta: https://www.pcgarage...tion-hr1880-01/
600 lei, Panasonic, 150W, 45 rpm, stoarcere lenta: https://www.pcgarage...nic/mj-l500sxe/

Care credeti ca ar fi o alegere mai buna dintre cele doua? Eventual daca aveti si alte recomandari de pe PC Garage in jurul acelui buget sunt bucuros sa le aflu.

Multumesc!

#2076
zumo

zumo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 21.10.2016
N-am avut nici unul dintre cele doua storcatoare, dar am avut de-a face anul asta cu alte 2 produse ale celor doua marci, si anume doi roboti de bucatarie, asemanatori ca functii, oarecum. Nu ii pot compara unu la unu, ca Panasonicul era in alta clasa de pret, si deci avea alta calitate si alta infatisare, dar nu mi-a venit sa cred cat de prost calitativ a fost Philipsul! Am mai avut in timp produse Philips si am ramas cu impresia ca sunt produse de calitate, dar nu mai e cazul. Plastic prost, piese care se imbina prost, blenderul trebuia sa il tin apasat cumva intr-o parte, ca sa faca contact cu motorul si sa se invarta cutitul. Pe baza acestei experiente, eu as merge sa vad cum se prezinta aparatul in realitate. In plus, mi se pare ca Panasonic Ro are service propriu, in timp ce Philips te trimite la niste unii cu care au ei contract.

#2077
quarelin

quarelin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,055
  • Înscris: 06.04.2015
Salut,

Și eu aș merge pe Panasonic...
Dacă era să cumpere de oriunde aș fi recomandat și :

1. https://altex.ro/sto...01-dc-240w-rosu
2. https://altex.ro/sto...-functie-revers

Stimă!

Edited by quarelin, 12 October 2017 - 17:54.


#2078
zumo

zumo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 21.10.2016
Quarelin, te rog frumos, la pretul ala Myria e scump! :D. Saptamana trecuta, cand ma apucase pe mine fandaxia sa-mi mai iau un storcator, era fro 230 de lei.
Pretul Ourssonului, in schimb, cred ca e cel mai mic pe care l-am vazut la marca asta.

#2079
quarelin

quarelin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,055
  • Înscris: 06.04.2015
Scuze,

Nici nu mă uitasem la preț...
Recomandam ce am eu acasă
( dar nu am mai insistat în explicații căci am mai făcut- o ...și nu vreau să fiu acuzat de altele :) )
Pe scurt  : dacă nu va fi folosit intens recomand myria, dacă se vrea rapiditate atunci oursson - putere ceva mai mare, gura mai largă ..)

Stimă!

#2080
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,072
  • Înscris: 24.02.2011

View Postzumo, on 12 octombrie 2017 - 18:05, said:

Pretul Ourssonului, in schimb, cred ca e cel mai mic pe care l-am vazut la marca asta.
Acum nu-i mic deloc, eu l-am luat anul trecut cu 680 lei tot de la al tex.

#2081
gabytro

gabytro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 06.08.2008
Imi poate spune cineva care e avantajul storcatorului comparativ cu blenderul? merci

#2082
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006
In blender trebuie sa pui apa. Si iti iese mai mult o pasta decat suc.

#2083
zumo

zumo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 21.10.2016
Cred ca diferenta principala este ca in blender se pastreaza si pulpa fructelor/ legumelor, in timp ce storcatorul separa sucul de pulpa. In afara de asta, sunt fructe pe care nu le poti stoarce eficient in storcator, gen piersici, pere, avocado, banane, kiwi. E mai recomandabil sa folosesti blenderul pentru ele.

#2084
vasilefi

vasilefi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 23.05.2013
Am storcator Rhonson cu ax melcat luat de vreo 2 ani cu 100 lei la reducere. Ce poate face în plus un Hurom ? Merita 1500 lei sau mai mult cât costa?
Nu am încercat verdeață sau frunze pe Rhonson... Hurom parcă stoarce. Merita investiția în Hurom?

#2085
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006
Nu face nimic in plus Hurom. Tot la fel stoarce frunze, adica cam deloc. Pentru verdeata ai nevoie de unul cu ax orizontal, eventual dublu.

#2086
gabytro

gabytro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 06.08.2008
Va salut, ce aparat se recomanda pt stoarcerea citricelor? Am vazu ca sunt unele mecanice, sunt bune de ceva?

#2087
zumo

zumo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 21.10.2016
Vasilefi eu am folosit mereu frunze de verdeata in sucurile mele, si cu Kuvings si cu Myria. Patrunjel, spanac, urzici, frunze de sfecla, frunze de ridichi, loboda, etc. Numai ca le alternez cu celelalte legume pe care le folosesc la suc. In conditiile astea s-au descurcat decent ambele storcatoare. Nu am facut niciodata doar suc de verdeata, in caz ca la asta te refereai.

Si pentru ca intrebai de Hurom, specific, produsele lor se pot testa, din cate imi aduc aminte. Intra la ei pe site, intra pe fiecare produs si vezi care sunt conditiile.

#2088
doktoru

doktoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,403
  • Înscris: 30.12.2005
Pentru cei interesati, o oferta bunuta: https://www.emag.ro/...w/pd/DWYXGYBBM/

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate