Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 

Despre Storcator de fructe

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2176 replies to this topic

#1927
sphinx10500

sphinx10500

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.06.2009

 Mizu, on 22 februarie 2017 - 16:44, said:

Pret bun la Star-Light pe emag azi, au ceva promotii.

da, tocmai le-am vazut si eu. sunt vreo 4 modele cuprinse intre 190 si 260 de lei.
dar in acelasi timp am mai vazut la altex un model myria cu 269 lei.
si tot la emag un hyundai cu 299 lei. :-o
(linkuri atasate)
am studiat acest forum o buna bucata de vreme, dar se pare ca tot incapabil sunt in a lua o decizie potrivita bugetului meu redus de pana in 300 lei. stiu.. si sarac si cu pretentii Posted Image dar nu as vrea sa merg chiar la intamplare.
deci care din acestea mi l-ati recomanda?

mentionez ca am folosit multi ani un storcator centrifugal, dar a decedat si vreau sa trec pe unul cu melc.

Edited by sphinx10500, 23 February 2017 - 13:45.


#1928
quarelin

quarelin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,055
  • Înscris: 06.04.2015
starlight și myria sunt folosite de către unii dintre noi...

amândouă sunt ok!

eu am un myria de care sunt mulțumit ...
despre hyundai nu știu nimic ...

stimă !

Edited by quarelin, 23 February 2017 - 15:11.


#1929
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,833
  • Înscris: 10.12.2006
Nu m-as baga la hyundai, ca imi plac mai mult masinile nemtesti.
Star-Light SJB-240W imi pare cel mai rentabil.

#1930
catavencuadelin

catavencuadelin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 07.10.2012
Am comandat asta   http://www.bioraw.ro...sare-la-rece-49
Saptamana viitoare il primesc si il pun la treaba. Revin cu feedback.

#1931
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Mai ca îmi venea sa cred ca e o reclamă, dar la ce preț are e o antireclama.

Cu garanția de 2ani... E recomandare nu obligatoriu. Multi producători oferă doar un an garanție, probleme apar la distribuitorii ce se ascund în spatele legii și oferă doar 2 garanție la echipamentele garantate de producător pentru o perioadă mai lungă.

#1932
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008

 swtm, on 25 februarie 2017 - 03:32, said:

Mai ca îmi venea sa cred ca e o reclamă, dar la ce preț are e o antireclama.

Cu garanția de 2ani... E recomandare nu obligatoriu. Multi producători oferă doar un an garanție, probleme apar la distribuitorii ce se ascund în spatele legii și oferă doar 2 garanție la echipamentele garantate de producător pentru o perioadă mai lungă.

pe site-ul oficial omega storcatoarele au 15 ani garantie dar cred ca e valabila doar pentru motor - restul sunt considerate consumabile si au o perioada de garantie mai mica.

#1933
catavencuadelin

catavencuadelin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 07.10.2012
Nu stiu despre care storcator vorbiti, dar daca vorbiti de cel din link-ul postat de mine acesta are 10 ani garantie motor si 5 ani parti componente.

#1934
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008

 catavencuadelin, on 25 februarie 2017 - 22:11, said:

Nu stiu despre care storcator vorbiti, dar daca vorbiti de cel din link-ul postat de mine acesta are 10 ani garantie motor si 5 ani parti componente.

din poze pare un model clasic omega rebranduit

personal cred ca nu are moarte daca este utilizat casnic in conditii decente.

#1935
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Ei nu are moarte. Obosește tehnic, întotdeauna apare ceva mai performant.

#1936
rocada

rocada

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,032
  • Înscris: 07.11.2012
Va salut,
Am citit undeva că sucul de fructe poate solicita excesiv ficatul pentru ca fructoza din fructe se metabolizeaza doar la nive hepatic si poate duce la o probleme de ficat gras sau cresteri de colesterol prin exces de fructe.
Mentionez ca de cand am cumpărat storcătorul de fructe (BF) beau cate 2 căni de suc (dimineața si seara) si ma simt ok.
Să îmi fac probleme în timp?

#1937
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

 rocada, on 26 februarie 2017 - 20:02, said:

Va salut,
Am citit undeva că sucul de fructe poate solicita excesiv ficatul pentru ca fructoza din fructe se metabolizeaza doar la nive hepatic si poate duce la o probleme de ficat gras sau cresteri de colesterol prin exces de fructe.
Mentionez ca de cand am cumpărat storcătorul de fructe (BF) beau cate 2 căni de suc (dimineața si seara) si ma simt ok.
Să îmi fac probleme în timp?
Si eu imi pun intrebarea, deci daca afli raspunsul... spune-ne si noua!

#1938
kata-lin

kata-lin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 07.07.2007
Si apa bauta in exces duce la diverse probleme, deci da, beti cu masura!
(cu o masura mica, nu cu una mare Posted Image ).


LE:
si apoi depinde si cu ce compari: sa bei 4 litri de sucuri carobgazificate cu tone de zahar +alte adaosuri sau 4 litri de sucuri stoarse ?
Nu prea incape comparatie.

Si nici nu cred ca apuca cineva  sa stoarca zi de zi  cate 4 litri de suc de persoana  cateva saptamani ca sa putem vorbi de supra doza.
In schimb cabogazoasele la pet de 2 litri am baut si mai mult de atat..candva ;)

Edited by kata-lin, 27 February 2017 - 17:37.


#1939
rocada

rocada

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,032
  • Înscris: 07.11.2012
Eu beau cam 1 L pe zi (jumatate dimineata si jumatate seara) e prea mult ?
Nu il beau gol ci cu biscuiti.

#1940
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,833
  • Înscris: 10.12.2006
Fa un calcul, vezi cate calorii are acel 1L de suc in functie de ce bagi in el, apoi aduni ce mai mananci peste zi si vezi ce iti da.

#1941
rocada

rocada

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,032
  • Înscris: 07.11.2012
Pai nu de numărul de calorii vorbeam!

#1942
catavencuadelin

catavencuadelin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 07.10.2012
Astăzi am ridicat storctorul de fructe despre care vă vorbeam.
Am stors de probă nişte morcov. Primul lucru care mi-a sărit în ochi este partea de plastic în care se pun produsele pentru stors. În timpul funcţionării are o miscare uşor circulara, îţi dă impresia că nu este fixată corespunzător sau că este slabită. Mă gândesc că este din cauza forţei de miscare a axului. Al doilea aspect, pulpa care rezultă din stoarcere este mai umedă decât la storcatorul cu centrifugă, asta înseamnă mai mult produs pentru aceeaşi cantitate de suc (se compensează prin calitatea acestuia).

Atât deocamdată, revin cu feedback după o utilizare mai mare a produsului.

 rocada, on 26 februarie 2017 - 20:02, said:

Va salut,
Am citit undeva că sucul de fructe poate solicita excesiv ficatul pentru ca fructoza din fructe se metabolizeaza doar la nive hepatic si poate duce la o probleme de ficat gras sau cresteri de colesterol prin exces de fructe.
Mentionez ca de cand am cumpărat storcătorul de fructe (BF) beau cate 2 căni de suc (dimineața si seara) si ma simt ok.
Să îmi fac probleme în timp?

Da, este adevărat. Fructuoza este transformată în grăsimi care îmbracă ficatul şi se numeşte steatoză. Anul trecut, în vară, am mâncat foarte mult pepene roşu (aprox. un pepene în 3 zile). În toamnă am făcut o ecografie abdominală şi doctorul gastroenterolog mi-a semnalat ficat steatic (steatozic, nu ştiu cum este corect). Nu ma întrebat câtă grăsime am mâncat, ma întrebat câte fructe mănânc pe zi. I-am spus despre pepene şi a spus că fac exces. Să consum moderat.

#1943
Mircea_jr

Mircea_jr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 13.04.2007

 catavencuadelin, on 27 februarie 2017 - 23:00, said:

Am stors de probă nişte morcov. (...) pulpa care rezultă din stoarcere este mai umedă decât la storcatorul cu centrifugă, asta înseamnă mai mult produs pentru aceeaşi cantitate de suc (se compensează prin calitatea acestuia).

La morcovi si alte chestii tari (sfecla etc), intr-adevar storcatorul centrifugal are randament mai bun. Treaba insa se schimba drastic cand storci fructe sau legume moi (citrice, struguri, rosii etc) - la capitolul asta storcatorul prin presare e net superior.

#1944
catavencuadelin

catavencuadelin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 07.10.2012
Da. Sustin. Ieri am stors mandarine.......deosebit. Ultima picatura de suc a curs in pahar. Vreau sa incerc frunze cat de curand.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate