Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 

Dacii, obiceiuri si traditii

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
11018 replies to this topic

#3061
Berber

Berber

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 20.04.2011

View Postmirceavoda, on 20th April 2011, 09:47, said:

au încercat f mulți bulgari.Serafimov are o încercare relativ recentă. Ceea ce afirmă el este total fals șio se contrazice singur și în mod evident.
Textul despărțit de el nu poate fi în slavonă, așa cum afirmă el, pt că nici un slavon nu ar pricepe ceva. Terminațiile cuvintelor în despărțirea lui Serafimov nu sînt pe specific slavon.El desparte o gîlmă.Nimeni nu pricepe ceva deși slavii bulgari de azi ar fi trebuit să fi priceput măcar 50% din text dacă într-adevăr ar fi fost slavon. După aia afirmă că asta e....slavona veche.Se știe bine slavona veche.Nu e asta.
Un text nu se poate desface pe bază de rădăcini. O interpretare se poate face numai după ce textul a fost corect separat în cuvinte.


1) Eu am dat metoda mea și am comparat-o cu a lor.E clar că nu cunoști nici una din metode.
a) metoda lui Serafimov, Decev,Duridanov,  Adrian Bucurescu, Petre Morar,Cornelia Velcescu,Branislav Șefanovski și alții a le căror lucrări le-am studiat nu 5 minute ci ore. D-lor scot cuvinte din text (substantive, adjective,verbe), mai precis grupuri de litere  care par a forma cuvinte. Fac acest lucru prin comparație cu cuvinte din diverse limbi de ex Bucurescu a început cu ERENER prin comparație cu scandinavul RING. Dacă se uita mai atent vedea că ultima literă e de fapt un A foarte clar, deci oricum nu merge ERENER.
B) metoda mea e complet diferită.Caut cuvintele de legătură, prefixe,sufixe,pronume posesive,relative.Am descris în amănunt metoda pe pagina mea dar văd că nimeni nu se obosește să o citească și să o priceapă în schimb își dă cu părerea fără să îi pese că citesc și eu aici și că înțeleg repede că respectivul, în acest caz tu, habar nu are ce vorbește.

Daca admitem ca textele de pe inscriptii sunt romanesti vechi sau slavone cum se face ca nici o toponimie ,nume personale si de triburi sau alte cuvinte atestate nu vor sa zica nimic in romaneste/slavona.Toate cuvintele de pe acele inscriptii s-au pastrat dar cuvinte relativ certe  din daca/traca suna strain.Daca mai sunt cateva care au o rezonanta cunoscuta alea au si o corespondenta in latina.In plus sunt cateva cazuri cred cand numele e tradus in slavona sau romaneste.Care ar fi explicatia? Daca era deja limba care se intelegea de ce s-a tradus? Eventual se uita numele si sa dadea altul.Nu zic ca e imposibil dar pare improbabil.

#3062
mirceavoda

mirceavoda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 08.11.2010

View Postturcoctonul, on 20th April 2011, 18:49, said:

Nemtii sunt blonzi, la fel ca rusii sau englezii, nu ma astept sa pricepi, am vazut ca nu ai spirit de observatie.
Cum ziceam, nu ai spirit de observatie. Sunt multe nuante de blond.
Te declar pe locul unu în fața lui marcuzzo care are noroc cu tine; nu mai e primul bătător de cîmpi. Adică eu nu știu bine nici măcar ce înseamnă blond. Nu ar trebui oare să pui niște poze de blonzi aici așa pe nuanțele alșea de care zici ca să mă mai deschid și eu la minte?
Nici rușii și nici englezii nu sînt blonzi adică nu au nici 25% blonzi.
Hai pune niște poze și fă-mă de rîs în fața tuturor că nu știu nici măcar ce este aceea BLOND.
Bist Du blond? :D

#3063
turcoctonul

turcoctonul

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,867
  • Înscris: 07.12.2006

View Postlucifer76, on 20th April 2011, 20:03, said:

Mai omule , Mircea are dreptare . Or fi multi dintre ei blonzi , dar acum sa nu exageram .

Cum ziceam, sunt multe nuante de blond, germanii vin din Scandinavia unde peste 90% sunt de un blond deschis, in germania de azi sunt cam 70% blonzi, chiar daca la maturitate parul devine saten deschis, blond-murdar, you name it, tot blonzi sunt. Cel mai bine se vad dupa ochii albastri, cei mai multi germani au aceasta culoare a ochilor, inclusiv Hitler avea ochii albastri. Nu stiu cum e pe la voi dar pe aici se obisnuieste ca blonzii sa fie porecliti "nemti".

#3064
mirceavoda

mirceavoda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 08.11.2010

View PostBerber, on 20th April 2011, 20:37, said:

Daca admitem ca textele de pe inscriptii sunt romanesti vechi sau slavone cum se face ca nici o toponimie ,nume personale si de triburi sau alte cuvinte atestate nu vor sa zica nimic in romaneste/slavona.Toate cuvintele de pe acele inscriptii s-au pastrat dar cuvinte relativ certe  din daca/traca suna strain.Daca mai sunt cateva care au o rezonanta cunoscuta alea au si o corespondenta in latina.In plus sunt cateva cazuri cred cand numele e tradus in slavona sau romaneste.Care ar fi explicatia? Daca era deja limba care se intelegea de ce s-a tradus? Eventual se uita numele si sa dadea altul.Nu zic ca e imposibil dar pare improbabil.

Partea subliniată nu o prea pricep:
1) Cum să fie slavone? Tu ai văzut ceva slavon în despărțirile  lui Serafomov, Decev, Duridanov ? Îți spun eu: un bulgar care știe și slavona bisericească veche pricepe fix pix din despărțirile lor de text.Nic nu au aspect slavon măcar.
2) Care nume de triburi.Nu avem nume tracice de triburi și chiar de am avea; cum să apară pe trei inscripții scurte?
3) Cuvintele tracice de pe listele ce se găsesc în internet nu sînt găsite pe texte ci sînt rodul fanteziei unor lingviști care spun că le-ar fi reconstituit. Altele sînt găsite pe niște texte grecești și au fost distorsionate teribil de copiști.Poate de la început au fost scrise eronat, așa cum vedem f bine că străineii repetă eronat cuvintele romînești.
În ce cazuri de pe texte trace(??) numele e tradus în slavonă?
"Dacă era deja limba care se înțelegea de ce s-a tradus"? Despre ce vorbești aici. Cine, ce a tradus?

#3065
Magister_militum

Magister_militum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 01.04.2011

View Postturcoctonul, on 20th April 2011, 21:48, said:

germania de azi sunt cam 70% blonzi, chiar daca la maturitate parul devine saten deschis, blond-murdar, you name it, tot blonzi sunt.

Si eu aveam parul blond deschis albicios pana pe la 6-7 ani... Acum e saten mediu, sau poate tot blond dupa standardele tale.  :P


View Postturcoctonul, on 20th April 2011, 21:48, said:

Cel mai bine se vad dupa ochii albastri, cei mai multi germani au aceasta culoare a ochilor, inclusiv Hitler avea ochii albastri. Nu stiu cum e pe la voi dar pe aici se obisnuieste ca blonzii sa fie porecliti "nemti".

Adica toti nemtii au ochii... blonzi, nu?  :lol:

Edited by Magister_militum, 20 April 2011 - 20:58.


#3066
turcoctonul

turcoctonul

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,867
  • Înscris: 07.12.2006

View PostMagister_militum, on 20th April 2011, 21:18, said:

Ba nu sunt "multe nuante". Diferenta intre blond si saten deschis este destul de evidenta pt. cineva cu "spirit de observatie".

Saten deschis = blond. Multi sunt blonzi in copilarie iar la maturitate devin sateni. Bag seama ca nu prea le aveti cu ochiometria. De asemeni albanezii sunt prea blonzi pentru zona in care se afla ceea ce iarasi e un indiciu indirect al modului in care aratau dacii, albanezii find de origine traca, la fel ies in evidenta in Siria descendentii biologici ai slavilor (interlopul Iskandarani e unul dintre ei), ca o oaie breaza (de fapt blonda) intr-o turma de semitici.

#3067
mirceavoda

mirceavoda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 08.11.2010

View Postturcoctonul, on 20th April 2011, 20:48, said:

Cum ziceam, sunt multe nuante de blond, germanii vin din Scandinavia unde peste 90% sunt de un blond deschis, in germania de azi sunt cam 70% blonzi, chiar daca la maturitate parul devine saten deschis, blond-murdar, you name it, tot blonzi sunt. Cel mai bine se vad dupa ochii albastri, cei mai multi germani au aceasta culoare a ochilor, inclusiv Hitler avea ochii albastri. Nu stiu cum e pe la voi dar pe aici se obisnuieste ca blonzii sa fie porecliti "nemti".

Ai locul unu cu coroniță..... :thumbup:
Am fost de două ori în Suedia.De fiecare dată am stat cîte 10 zile undeva dincolo de orașul Jonskoping ,nume care se pronunță ionșoping și e aproape de mijlocul Suediei lingă un lac uriaș de crezi că ai ajuns la o mare.Te asigur că nu sînt nici un sfert dintre locuitori blonzi.Cine vrea să se convingă și are antenă de satelit să vadă programele suedeze.
Hitler nu avea ochi albaștri.Dă și tu pe Google vezi o poză de a lui.
Nemții nu au ochi albaștri.În partea de Est cei mai mulți au ochii GRI.În partea de Sud cei mai mulți au ochii căprui sau negri. Habar nu ai! Dă drumul la TV și vezi programe germane.
Unde pe acolo blonzii sînt porecliți nemți? Și dacă pe acolo lumea visează?Să-mi spui mie că nu văd bine pe vecinii germani (toți sînt germani aici; mai știu doi unguri la 25 de Km) și să-mi explici cum sînt ei e chiar culmea naivității.

View Postturcoctonul, on 20th April 2011, 21:01, said:

Saten deschis = blond. Multi sunt blonzi in copilarie iar la maturitate devin sateni. Bag seama ca nu prea le aveti cu ochiometria. De asemeni albanezii sunt prea blonzi pentru zona in care se afla ceea ce iarasi e un indiciu indirect al modului in care aratau dacii, albanezii find de origine traca, la fel ies in evidenta in Siria descendentii biologici ai slavilor (interlopul Iskandarani e unul dintre ei), ca o oaie breaza (de fapt blonda) intr-o turma de semitici.
Alta acum ! Și albanezii sînt prea blonzi. Ia pune tu aici un grup de albanezi să-i vedem și noi pe blonzii aceia.

#3068
Magister_militum

Magister_militum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 01.04.2011

View Postmirceavoda, on 20th April 2011, 22:10, said:

Hitler nu avea ochi albaștri.Dă și tu pe Google vezi o poză de a lui.

Chiar acum am vazut niste poze cu Hitler. Mi se pare ca avea ochii gri. Sau poate e din cauza ca pozele sunt alb-negru...  :huh:

http://mechanicsnati..._Hitler_WW2.jpg

Edited by Magister_militum, 20 April 2011 - 21:16.


#3069
turcoctonul

turcoctonul

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,867
  • Înscris: 07.12.2006

View PostMagister_militum, on 20th April 2011, 21:58, said:

Si eu aveam parul blond deschis albicios pana pe la 6-7 ani... Acum e saten mediu, sau poate tot blond dupa standardele tale.

Pai cu siguranta ai stramosi blonzi, de acolo ti se trage. Iar culoarea ochilor este de asemeni un indiciu al tipului rasial, ochii albastri si parul blond sunt ingredientele de baza ale tipului "arian", asta apropo de remarca ta copilaroasa vizavi de "ochii blonzi". Blondul scandinav e cel mai pur dar sub el mai exista si alte variante/nuante, nazistii cautau sa favorizeze acest tip pentru regenerare rasiala a nemtilor, reintoarcerea la origini.



View PostMagister_militum, on 20th April 2011, 22:15, said:

Chiar acum am vazut niste poze cu Hitler. Mi se pare ca avea ochii gri. Sau poate e din cauza ca pozele sunt alb-negru...  :huh:

Goebbels wrote about his first meeting with Hitler: "I was fascinated by Hitlers blue eyes".
Also, Dr. Ernst Hanfstaengl remarks in his article in Collier's, August 4, 1934 that, He [Hitler] had clear blue eyes and in them there was neither guile nor fear. There was honesty; there was sincerity; there was a hint of scorn." When Karl Ludecke first heard Hitler speak, he wrote, "Hitler was a slight, pale man with brown hair parted to one side. He had steel-blue eyes

#3070
Magister_militum

Magister_militum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 01.04.2011

View Postturcoctonul, on 20th April 2011, 22:15, said:

Pai cu siguranta ai stramosi blonzi, de acolo ti se trage.

Poate, dar n-am stramosi blonzi de care sa stiu eu. Si mama si bunica din partea mamei aveau parul blond deschis cand erau copii dar dupa aia s-a inchis la culoare.

View Postturcoctonul, on 20th April 2011, 22:15, said:

Iar culoarea ochilor este de asemeni un indiciu al tipului rasial, ochii albastri si parul blond sunt ingredientele de baza ale tipului "arian", asta apropo de remarca ta copilaroasa vizavi de "ochii blonzi". Blondul scandinav e cel mai pur dar sub el mai exista si alte variante/nuante, nazistii cautau sa favorizeze acest tip pentru regenerare rasiala a nemtilor, reintoarcerea la origini.

Ce tip arian? Mie unii blonzi nordici, mai ales aia cu arcade proeminente si maxilare patratoase, ma fac sa cred ca o parte din ei au mai multe in comun cu neanderthalii decat cu indo-europenii... :rolleyes:

http://www.articlesa...neanderthal.jpg

View Postturcoctonul, on 20th April 2011, 22:19, said:

He had steel-blue eyes

Steel-blue? Pai eu din cate stiu culoarea otelului e gri.

http://gallery.viper...W_Rims_2000.jpg

Inseamna ca ochii lui Hitler erau de o culoare intermediara intre gri si albastru.

Edited by Magister_militum, 20 April 2011 - 21:57.


#3071
turcoctonul

turcoctonul

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,867
  • Înscris: 07.12.2006

View Postmirceavoda, on 20th April 2011, 22:10, said:

Nemții nu au ochi albaștri.În partea de Est cei mai mulți au ochii GRI.
:lol:

Nene esti culmea, ochii "gri" sunt ochi albastri, e o nuanta de albastru. Nu ai simt analitic, mergi cu capul in traista. :rolleyes:

View Postmirceavoda, on 20th April 2011, 22:10, said:

Alta acum ! Și albanezii sînt prea blonzi. Ia pune tu aici un grup de albanezi să-i vedem și noi pe blonzii aceia.

Chiar sunt, o spun din experienta, am intalnit multi albanezi dar uite na, sa-ti fac hatarul:
[ http://img256.imageshack.us/img256/5900/vgditaveres08044in5.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://usunrome.usmission.gov/images/Albania/Albania-4.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Aia tuciurii din albania, la care probabil te gandesti, sunt tigani si turci. Pe acolo s-au asezat in timp tot felul de turcaleti, arabi si ieniceri, inainte de perioada otomana majoritatea albanezilor erau blonduti.

View PostMagister_militum, on 20th April 2011, 22:32, said:

Nu, n-am stramosi blonzi din cate stiu eu. Si mama si bunica din partea mamei aveau parul blond deschis cand erau copii dar dupa aia s-a inchis la culoare.

Culoare parului e data de niste gene recesive, nu poti sa fii blond fara sa ai stramosi blonzi (decat daca te vopsesti), e genetica treaca, nu se ia prin stranut. Stramosi inseamna parinti, bunici, stra-bunici si asa mai departe. Nu sunt eu in masura sa ti-i indic cu exactitate. Datorita faptului ca genele astea sunt recesive, procentul de blonzi a scazut continuu si va continua sa scada pana la disparitia totala. Coborand pe scara istoriei, cu cat ne intoarcem mai mult in timp, cu atat vom gasi un procent mai mare de blonzi in toate popoarele indo-europene, de la nemti la greci sau persani. De asta spuneam ca noi nu prea semanam cu dacii. Peste cateva sute de ani nu vor mai fi blonzi (si probabil nici albi) dar deja asta e alta discutie.


View PostMagister_militum, on 20th April 2011, 22:32, said:

Steel-blue? Pai eu din cate stiu culoarea otelului e gri.


Am subliniat esentialul. Steel-blue se traduce cel mai bine prin "albastru metalizat"  :D . E o nuanta de albastru foarte rar intalnita in Romania dar comuna la nemti.

Edited by turcoctonul, 20 April 2011 - 21:47.


#3072
Magister_militum

Magister_militum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 01.04.2011

View Postturcoctonul, on 20th April 2011, 22:36, said:

:lol:

Nene esti culmea, ochii "gri" sunt ochi albastri, e o nuanta de albastru. Nu ai simt analitic, mergi cu capul in traista. :rolleyes:

Nu. Ochii gri sunt ochi gri, ochii albastri sunt ochi albastri.

http://en.wikipedia..../Eye_color#Blue

http://en.wikipedia..../Eye_color#Gray

View Postturcoctonul, on 20th April 2011, 22:36, said:

Chiar sunt, o spun din experienta, am intalnit multi albanezi dar uite na, sa-ti fac hatarul:

Aia tuciurii din albania, la care probabil te gandesti, sunt tigani si turci. Pe acolo s-au asezat in timp tot felul de turcaleti, arabi si ieniceri, inainte de perioada otomana majoritatea albanezilor erau blonduti.

Mersi de imagini. Foarte interesant. Nu stiu, si eu vazusem destui imigranti albanezi in Elvetia si toti erau precum tiganii nostri. Poate ca de fapt erau tigani albanezi

View Postturcoctonul, on 20th April 2011, 22:42, said:

Datorita faptului ca genele astea sunt recesive, procentul de blonzi a scazut continuu si va continua sa scada pana la disparitia totala. Coborand pe scara istoriei, cu cat ne intoarcem mai mult in timp, cu atat vom gasi un procent mai mare de blonzi in toate popoarele indo-europene, de la nemti la greci sau persani. De asta spuneam ca noi nu prea semanam cu dacii. Peste cateva sute de ani nu vor mai fi blonzi (si probabil nici albi) dar deja asta e alta discutie.

Eu zic ca si clima este un factor care determina caracteristice rasiale la oameni. Nu se reduce totul doar la genetica. De exemplu, cred ca indo-europenii sunt parte a primului val de homo-spaines africani care au patruns la nord de M-tii Caucaz. De aceea ei au suferit o evolutie de cateva milenii intr-o zona climatica rece, timp in care culoarea pielii, a parului si a ochilor s-a schimbat.

Edited by Magister_militum, 20 April 2011 - 22:39.


#3073
turcoctonul

turcoctonul

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,867
  • Înscris: 07.12.2006

View PostMagister_militum, on 20th April 2011, 22:46, said:

Nu. Ochii gri sunt ochi gri, ochii albastri sunt ochi albastri.

Ok, uite aici cum ii avea Hitler. E una din putinele poze color de epoca. Eu ii vad albastri "metalizat" cum ziceau si apropiatii lui.


View PostMagister_militum, on 20th April 2011, 23:10, said:

Nu stiu, eu zic ca si clima este un factor care determina caracteristice rasiale la oameni. Nu se reduce totul doar la genetica.

Pai tot genetica e si acolo, apar anumite mutatii ca o reactie la conditiile de mediu dar mutatiile alea apar la nivel genetic si se transmit apoi urmasilor. Dupa cum vezi ameriendienii au ramas mongolonizi desi nu mai traiau in Asia, negrii dusi in America, tot negri au ramas, desi sunt cu totul alte conditii decat in Africa si asa mai departe.

#3074
Magister_militum

Magister_militum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 01.04.2011

View Postturcoctonul, on 20th April 2011, 23:14, said:

Ok, uite aici cum ii avea Hitler. E una din putinele poze color de epoca. Eu ii vad albastri "metalizat" cum ziceau si apropiatii lui.

Da, ai dreptate. E intr-adevar albastru metalizat, si oricum ochii au prea multa culoare in ei ca sa fie gri.

View Postturcoctonul, on 20th April 2011, 23:14, said:

Pai tot genetica e si acolo, apar anumite mutatii ca o reactie la conditiile de mediu dar mutatiile alea apar la nivel genetic si se transmit apoi urmasilor. Dupa cum vezi ameriendienii au ramas mongolonizi desi nu mai traiau in Asia, negrii dusi in America, tot negri au ramas, desi sunt cu totul alte conditii decat in Africa si asa mai departe.

Nu stiu, poate ca e nevoie de vreo 20-30.000 de ani pt. ca mutatiile gentice datorate climei reci sa se produca. Ori ameridienii sunt pe continentul american doar de vreo 12-16.000 de ani. Si oricum sunt semnalati destui "indieni" cu pielea mai alba si ochii deschisi la culoare in randul claselor conducatoare in perioda cuceririi Americilor de catre europeni.

Mie mi se pare ca negrii din America au evoluat destul de mult fata de cum erau acum 200-300 de ani. In primul rand sunt ceva mai inalti decat rudele lor care au ramas in Africa. In al doilea rand mie mi se pare ca o parte din ei au pielea ceva mai deschisa la culoare. Desigur asta poate sa fie si datorita mixajului cu albii, dar totusi...

Edited by Magister_militum, 20 April 2011 - 22:52.


#3075
raman

raman

    Dubito, ergo cogito; cogito ergo bibamus.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,171
  • Înscris: 01.12.2010

View Postturcoctonul, on 20th April 2011, 23:14, said:

apar anumite mutatii ca o reactie la conditiile de mediu dar mutatiile alea apar la nivel genetic si se transmit apoi urmasilor.

Dupa cum vezi ameriendienii au ramas mongolonizi desi nu mai traiau in Asia,

negrii dusi in America, tot negri au ramas, desi sunt cu totul alte conditii decat in Africa si asa mai departe.

Asta-i de pus in rama. Cum spuneam.......apar mutatii.......uite de exemplu nu apar mutatii........

#3076
Berber

Berber

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 20.04.2011

View Postmirceavoda, on 20th April 2011, 14:52, said:

Partea subliniată nu o prea pricep:
1) Cum să fie slavone? Tu ai văzut ceva slavon în despărțirile  lui Serafomov, Decev, Duridanov ? Îți spun eu: un bulgar care știe și slavona bisericească veche pricepe fix pix din despărțirile lor de text.Nic nu au aspect slavon măcar.
2) Care nume de triburi.Nu avem nume tracice de triburi și chiar de am avea; cum să apară pe trei inscripții scurte?
3) Cuvintele tracice de pe listele ce se găsesc în internet nu sînt găsite pe texte ci sînt rodul fanteziei unor lingviști care spun că le-ar fi reconstituit. Altele sînt găsite pe niște texte grecești și au fost distorsionate teribil de copiști.Poate de la început au fost scrise eronat, așa cum vedem f bine că străineii repetă eronat cuvintele romînești.
În ce cazuri de pe texte trace(??) numele e tradus în slavonă?
"Dacă era deja limba care se înțelegea de ce s-a tradus"? Despre ce vorbești aici. Cine, ce a tradus?
1)Serafimov desparte asa: Rolistene, az Nerenea Tilteanis, koa razea: do mean ti lezi pta miie razil ta.M-am exprimat neglijent in legatura cu slavona .Serafimov face legatura cu bulgara veche si limbi slave din regiune. Zice ca in bulgara moderna ar suna asa:
Rolistene, az Nerenea Tilteanis, (săm tazi) koja(to) rjaza (tova) : do men ti leŸi sypruŸe moi poèinal tuk.E in articolul ala atasat.
2)Nume de triburi se vad aici: http://en.wikipedia....hrace_and_Dacia  Observatia mea a fost ca in despartiri/traduceri in romaneste sau bulgara veche sau in ce o mai fi ,cel putin la inelul din Ezerovo, s-au gasit  echivalente la toate cuvintele din inscriptii.In schimb numele de persoane exemplu Cotiso,nume de triburi exemplu Carpi,nu inseamna nimic in limbile astea cu toate ca insemnau ceva.Nu am zis ca apar pe inscriptiile alea nume de triburi.Am zis ca ar trebui ca  unul sau doua din numele triburilor sa ne zica ceva  daca limba era inrudita cu vreuna mai recenta.Cat de stalcit ar fi transcris grecii sau latinii :Buri sau Carpi nu prea e loc sa o stalcesti prea tare si sunt destul de multe sa n-o fi nimerit-o de cateva ori.
3)Nu vorbesc de cuvinte reconstituite si ipotetice ,ci de nume personale fie toponime ,onomastice,nume de asezari sau orase atestate.Toate astea insemnau ceva in limba daca.Daca nu,ar trebui sa admitem o alta limba premargatoare limbii dace.In cazul asta ar fi zis si ei la Arges cum ii zicem noi la Ialomita fara sa  stim neaparat ce inteles are numele.
3b)Axiopolis=Cernavoda ar fi o traducere, Pontus Euxin ar fi tradus si el in limbile din prejur in Marea Neagra,Raurile Siret-Bistrita ar insemna acelasi lucru.Mai exista si raul Repedea desi nu e conectat cu cele doua.De ce am avea versiuni cand o varianta ar fi ca dacii vorbeau bulgareste si alta varianta e ca vorbeau romaneste? Din punctul romanesc de vedere de ce pentru Siret nu am pastrat intelesul, care e unul simplu, iar pe inel toate cuvintele sunt pastrate?
Am avut ghinion sa nu pastram  intelesul tocmai pentru toate toponimele si numele care s-au mai pastrat?

Edited by Berber, 21 April 2011 - 00:10.


#3077
Berber

Berber

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 20.04.2011

View Postturcoctonul, on 20th April 2011, 16:14, said:

Ok, uite aici cum ii avea Hitler. E una din putinele poze color de epoca. Eu ii vad albastri "metalizat" cum ziceau si apropiatii lui.




Pai tot genetica e si acolo, apar anumite mutatii ca o reactie la conditiile de mediu dar mutatiile alea apar la nivel genetic si se transmit apoi urmasilor. Dupa cum vezi ameriendienii au ramas mongolonizi desi nu mai traiau in Asia, negrii dusi in America, tot negri au ramas, desi sunt cu totul alte conditii decat in Africa si asa mai departe.
Poza nu e e originala in color,Persoana respectiva isi prezinta munca de "colorare" in Photoshop
Scrie sub poza:colorizing it was b/w and i just color it wth ps
Culoarea ochilor lui Hitler vine din imaginatia autorului.
Sorry! :rolleyes:

#3078
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Este totusi posibil ca Hitler sa fi avut ochi albasti . Sunt o multime de marturii in acest sens .   In Jurnalul lui Goebbels , Goebbels Goebbels a scris despre prima intalnire cu Hitler: "I was fascinated by Hitlers blue eyes". Traudl Junge, ultima lui secretara  (vedeti filmul: "Der Untergang") spunea des in interviuri, oamenii erau fascinati de ochii lui albastri .

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate