Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...
 Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...
 

In sfarsit, un adevar recunoscut

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#19
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006

View Postadrian_r5, on 25th August 2010, 12:27, said:

[ http://s3.postimage.org/ITwvA.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]Precum se vede in poza, nici urma de asezare umana, doar intersectia cu un drum care duce spre termocentrala ... da' "baietii destepti" au pus limita de 50 km / h ...  :angry2: :angry2: :angry2:    Ce nu se vede in poza e masina de politie care sta la pinda pe platoul de la intrarea spre termocentrala ...
Pai e zona arhi-cunoscuta la Mintia pentru faptul ca stau mesterii la panda acolo. Am putea spune ca e aproape prevenire.

#20
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,713
  • Înscris: 23.04.2007
Pai problema nu e "faptul ca stau mesterii la panda acolo" ci limitarea la 50 km / h ... imho total nejustificata ...

#21
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,981
  • Înscris: 06.04.2007
Normal ca putea fi limitare de 70.
Si cate mai sunt asa...

Si cu infrastructura, n-o avem.
Asta nu inseamna ca poti fi un cocalar cretin (scuze de pleonasm) , manelar imputit, handicapat cu bani si sa treci cu 160 pe unde te taie capu.
''Ma grabesc'' nu tine scuza, unde drac de grabesti? Sa mori si sa mai iei dupa tine inca vreo 3-4??

Edited by Octavian___, 25 August 2010 - 12:03.


#22
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,186
  • Înscris: 15.10.2006

View Postadrian_r5, on 25th August 2010, 12:51, said:

Pai problema nu e "faptul ca stau mesterii la panda acolo" ci limitarea la 50 km / h ... imho total nejustificata ...

Limitarea e justificata daca e unde cred eu.
Era sa fac un crash test cu un autobuz care a iesit pe principala si alta data am evitat cu greu o "balena" din aia cu tot felul de materiale (cam prin sant). Bineinteles ca sustineam si eu ca limitarea e aiurea, inainte.

#23
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,958
  • Înscris: 17.10.2003
Eu vad asa:
1. Pana una-alta, legea, aia care e, buna-rea, sa se aplice corect si fara discriminari.
2. Sa se modifice legea in felul urmator (punctez extremele):
    -  ai depasit cu pana in 20 km/h, 2 puncte si 2 milioane (sau cat dracu e acum), ca cu masinile de azi e usor sa ajungi la 60-70 fara sa-ti dai seama.
    -  ai depasit cu peste 50 km/h, amenda grasa si puscarie, nene, ca e clar ca esti pericol public, nu poti sa spui ca nu ti-ai dat seama ca ai 120 prin centrul orasului. Si cum am mai spus de atatea ori, mediatizarea cazurilor extreme si urmarirea lor pana la finalizare, nu doar fuga dupa senzational si apoi totul dat uitarii exact atunci cand e deznodamantul (adica "cu suspendare" de obicei).
3. Sa se ridice aberatiile cu 30 sau 40 km/h permanent (adica in absenta a nu stiu ce lucrari), sa se revina la 60km/h in localitate, pentru ca o deplasare cu 60-70 este destul de in regula daca nu e nu stiu ce circulatie. Iar daca treci pe langa un grup de copii banuiesc ca ai destula minte in cap sa incetinesti, ca nu se stie cand iti sare unul in fata. Ori cu 50 ori cu 70 tot zob il faci.
4. Politia sa previna in primul rand. Si autoritatile locale. Am mai povestit pe aici: in Franta, pe o autostrada urma la un moment dat o curba la stg. destul de stransa si in coborare. Cum toti veneau cu 130 si masina se si delesta in curba, destui au luat-o pe aratura. Ce au facut in plus de limitare la 90, parapeti de beton solid plus lumini dinamice? Camera cu radar + indicator de atentionare. Asa ca lumea stia despre ce e vorba si incetinea pana la 90, macar de frica radarului, daca nu de frica accidentelor. Ce s-ar fi facut la noi? Pai lasati soferii sa se duca pe pustii, eventual cate un reportaj la cate o tragedie mai mare, lamentari din partea oficialitatilor ca zona e blestemata, si o limitare la 50 undeva mai incolo (pe linie dreapta) ca sa aiba politia unde sa stea la panda.
5. In sfarsit construit centuri, autostrazi, asfaltat cu simt de raspundere, licitatie, garantie, bla-bla-bla.
6. ITP pe bune, permise pe bune, micii militieni prin scoala generala, ceva ????

Si uite ca-mi vine o chestie in minte, chiar acu: oare procese cu 12 jurati ca in America, luati din randul cetatenilor integri, care sa-si dea cu parerea daca e normal sa omori lumea pe trecere si sa iei cu suspendare sau sa asfaltezi o strada si peste 2 luni sa fie tandari....

#24
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,713
  • Înscris: 23.04.2007
Chistian Ciocan interzice filmarea politistilor: Cand te duci spre un politist cu telefonul mobil in mana ai mare noroc ca nu esti incatusat

#25
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,981
  • Înscris: 06.04.2007
Cum va numiti dumneavoastra?   :lol:
Inuman, mai un pic si-l salta pe garcea pe sus.

O singura data m-am dus la un echipaj (stateau in masina) sa le cer un foc, acu' vreo 12 ani, tanar si nelinitit - si nervos ca n-aveam bricheta (si rupt in gura de la disco disco bum bum).

Edited by Octavian___, 25 August 2010 - 14:16.


#26
kr0k0dilu

kr0k0dilu

    tăran ofuscat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,513
  • Înscris: 12.06.2007
Mie mi se pare tupeu de prost gust.
Una-i sa-i zici politaiului "stiti, cu tot respectul, nu e nici frumos si nici regulamentar sa stationati in acest fel...". Dupa care sa-ti vezi de treaba ta si sa-i lasi si pe ei in treaba lor, poate una mai importanta decat filmatul cu telefonul mobil.
Dar cu totul alta-i sa adopti tonul ala de batman peste toti si peste toate, cand tu poate nu esti decat un agarici. Si sa mai si insisti in toata mascarada aia. Penibil individ.

#27
nasone

nasone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 22.08.2010

View Postkr0k0dilu, on 25th August 2010, 14:21, said:

[...]Penibil individ.
ba dimpotriva
sa inversam rolurile, ce-ai mai fi zis?
legea-i pentru toti agaricii

#28
kr0k0dilu

kr0k0dilu

    tăran ofuscat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,513
  • Înscris: 12.06.2007
ba tocmai.
Asta-i rolul politaiului sa-i traga la raspundere pe cetatenii care incalca legea. Nu si invers. Incearca tu intr-o tara civilizata sa ceri socoteala unor politisti, cu atata insistenta.

Nimeni nu spune ca politistii nu gresesc. Dar nu poate sa vina orice agarici si sa le ceara socoteala, ca in filmele cu batman.

#29
nasone

nasone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 22.08.2010

View Postkr0k0dilu, on 25th August 2010, 14:42, said:

ba tocmai.
Asta-i rolul politaiului sa-i traga la raspundere pe cetatenii care incalca legea. Nu si invers. Incearca tu intr-o tara civilizata sa ceri socoteala unor politisti, cu atata insistenta.

Nimeni nu spune ca politistii nu gresesc. Dar nu poate sa vina orice agarici si sa le ceara socoteala, ca in filmele cu batman.
deci esti de acord ca politaiul a-ncalcat legea si deducem ca el nu trebuie tras la raspundere ... de orice agarici ... într-o tara civilizata

#30
kr0k0dilu

kr0k0dilu

    tăran ofuscat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,513
  • Înscris: 12.06.2007
Nu, n-am declarat ca aia ar fi incalcat sau nu legea, in general incerc sa ma feresc a trage concluzii pe baza unor informatii sumare. Eu condamnam doar atitudinea nepotrivita a mascariciului.

Indiferent ca acei politisti au incalcat sau nu legea, respectivul cetatean nu avea nici un drept (legal, moral sau de alta natura) sa-i judece cu atata inversunare, retinandu-i de la atributiile specifice activitatii lor. Cu atat mai mult cu cat el, foarte probabil, habar nu avea de ce sunt respectivii stationati in acel loc.

#31
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008

View Postcipaul, on 25th August 2010, 13:27, said:

Limitarea e justificata daca e unde cred eu.
Era sa fac un crash test cu un autobuz care a iesit pe principala si alta data am evitat cu greu o "balena" din aia cu tot felul de materiale (cam prin sant). Bineinteles ca sustineam si eu ca limitarea e aiurea, inainte.

E la Mintia, si nu e tocmai justificata. Asa e, ai dreptate, ca mai iasa de pe lateral unii fara sa se asigure, desi au ceva semne pe acolo, dar, nah e greu sa vezi.....
Aaaaaa, e justificata din punctul de vedere al militienilor, care fac bani la buget - al inspectoratului, personal, uatevar.

View Postkr0k0dilu, on 25th August 2010, 15:21, said:

Mie mi se pare tupeu de prost gust.
Una-i sa-i zici politaiului "stiti, cu tot respectul, nu e nici frumos si nici regulamentar sa stationati in acest fel...". Dupa care sa-ti vezi de treaba ta si sa-i lasi si pe ei in treaba lor, poate una mai importanta decat filmatul cu telefonul mobil.
Dar cu totul alta-i sa adopti tonul ala de batman peste toti si peste toate, cand tu poate nu esti decat un agarici. Si sa mai si insisti in toata mascarada aia. Penibil individ.

Citeste postul meu de mai la inceput, referitor la comportamentul militienersc de care ma lovesc zilnic pe soselele lend ov cioisului. Ei tot timpul au ceva mai importatnt de facut.
Hai sa-ti mai dau un exemplu:
In primavara veneam de la Blaj cu o masina pe platforma, in jur de 1 noaptea, in apropiere de Simeria, m-am trezit cu un betiv, care facea zig-zag pe jos pe toata latimea soselei. L-am evitat si am anuntat pe statie masinile din zona de "obstacol", rugandu-i pe colegi sa-i franeze pe cei cu turisme sa nu dea peste dobitoc. Colegii au zis ok si m-au rugat sa-i anunt pe cei de la rutiera, ca erau cu radarul la intrarea in Simeria. Am ajuns la echipajul cu pricina, am oprit, m-am dus la ei si le-am spus despre ce-i vorba. Raspunsul: "Da-l in p....a mea de bou, ca nu-i problema noastra, noi avem treaba aici". Preventie, nu?  :naughty:

View Postkr0k0dilu, on 25th August 2010, 15:42, said:

ba tocmai.
Asta-i rolul politaiului sa-i traga la raspundere pe cetatenii care incalca legea. Nu si invers. Incearca tu intr-o tara civilizata sa ceri socoteala unor politisti, cu atata insistenta.

Nimeni nu spune ca politistii nu gresesc. Dar nu poate sa vina orice agarici si sa le ceara socoteala, ca in filmele cu batman.

Si, ma rog, cine sa le ceara socoteala? Ai vazut tu corb la corb sa-si scoata ochii?
Sau, am uitat io si ei nu sunt platiti din banii nostri?
Batman, batman....

Edited by calinkgb, 25 August 2010 - 18:33.


#32
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,186
  • Înscris: 15.10.2006

View Postcalinkgb, on 25th August 2010, 19:32, said:

E la Mintia, si nu e tocmai justificata. Asa e, ai dreptate, ca mai iasa de pe lateral unii fara sa se asigure, desi au ceva semne pe acolo, dar, nah e greu sa vezi.....
Aaaaaa, e justificata din punctul de vedere al militienilor, care fac bani la buget - al inspectoratului, personal, uatevar.

A fost vorba de un autobuz din ala care face accelerarea de la 0 la 100 in vreo 100 de secunde.
Daca retin bine minte au fost si ceva accidente in zona aceea.

#33
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,713
  • Înscris: 23.04.2007
Uica Ciocan o intoarce ca la Pitesti ...

#34
lucifersonofthemornin

lucifersonofthemornin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 02.07.2010
Discutia asta a degenerat intr-o directie gresita (parerea mea). Indiferent de cat de proasta ar fi infrastructura si cat de corupti si idioti ar fi unii dintre politisti, asta nu justifica comportamentul unor maimute retardate care cred ca soseaua este un loc facut pentru ca ei sa-si verse toate frustrarile manelisto-cocalaresti si sa arate cat de smecheri sunt! Aici nu vorbesc de incalcarea vitezei cu 10 km/h, vorbesc de idioti care se urca bardaf la volan, care ii dau vreo 200, care se baga in depasiri periculoase, etc. Si sunt atat de multi!!! DE ASTIA ERA VORBA in titlul topicului!

#35
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Ba este vorba de altceva! Politia cere amenzi mai mari si putere sporita. Ori din 90 incoace singurele masuri ptr un trafic uman au fost doua: reducerea vitezei si cresterea amenzilor. Cred ca e clar ptr toti ca nu s-a rezolvat nimic.
Astfel de cazuri de scelerati sunt peste tot in lume, dar acolo sunt totusi tinute sub control, ori la noi sincer nu cred ca a tinut Rutiera candva situatia in mana. E penibil sa iti iasa ciocolatiul din masina pe geam si tu sa te faci ca nu vezi, la fel cum e penibil sa nu vezi ditamai nunta cu Salam and shit in mijlocul drumului european si tu sa stai la iesire din localitate pe celalat sens cu radarul.
Daca in alta parte o aventura la viteza mare te v-a costat sufcient de scump si o sa te gandesti serios a doua oara, la noi tocmai faptul ca politistii is corupti si legislatia e proasta le permite astora sa repete aventura. Adugi si infrastructura plina de gropi si cu putine benzi pe directia de mers si atunci cresc sansele ca individul sa produca o tragedie.

Apropo, cati dintre voi au telefoane Vertu? Ce idiot!

Edited by Materium, 26 August 2010 - 01:56.


#36
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,713
  • Înscris: 23.04.2007

View PostMaterium, on 26th August 2010, 02:35, said:

e penibil sa nu vezi ditamai nunta cu Salam and shit in mijlocul drumului european si tu sa stai la iesire din localitate pe celalat sens cu radarul

Sau sa stai la Șimian pe E70 cu radaru' in Vento rosu si 200 m mai incolo carutele sa circule ca pe izlaz  :thumbdown:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate