Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa
 Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...
 Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator
 V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...

Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv
 

casa pe structura metalica

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
51 răspunsuri în acest subiect

#37
vali_valentinos

vali_valentinos

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 15
  • Înscris: 10.05.2010
Revin dupa aprox. 1 sapt. cu noi poze si informatii. Voi raspunde catorva intrebari, nu in ordinea in care au fost puse:

1. Structura a fost facuta intradevar pe masa de montaj si nu in Romania. A fost calculata si fabricata in afara si transportata in tara cu 2 TIR-uri. Doua zile a fost montata sub supravegherea fabricantului strain, apoi lucrarile au fost preluate de constructori romani.


2. Structura nu are nevoie de contravantuire. Placa peste parter nu are nici o legatura de rezistenta cu heraklitul. Heraklitul este pentru placare interioara si exterioara, respectiv sustinerea materialului de umplutura(perlita), rol termic.............
3. Am vazut si cunosc structurile usoare pe profile zincate, despre care se vorbeste pe aici.  Ele in esenta sunt foarte bune, insa nu stiu daca s-a auzit despre usoarele deformari aparute inca din faza de constructie la incarcarea acestor structuri peste parter. In Romania stiu ca exista un contructor care a avut aceasta problema. Probabil pana acum le-a eliminat.
4. Fiind vorba despre o structura usoara, fundatia pentru o astefel de constructie este una mai mica decat la o constructie clasica. La mine a fost un caz special, solul este o argila contractila si am fundat la 2 metri cu etrieri, etc.  
5. Piesele principale ale acoperisului sunt din grinzi 100 x 100. Capriorii pot fi de 80 x 80.

Fișiere atașate



#38
azi_e_maine

azi_e_maine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 139
  • Înscris: 14.07.2010

View Postvali_valentinos, on 10th September 2010, 22:48, said:

5. Piesele principale ale acoperisului sunt din grinzi 100 x 100. Capriorii pot fi de 80 x 80.
un beneficiar e mai greu sa-si dea cu presupusul de chestiunea asta

View Postvali_valentinos, on 10th September 2010, 22:48, said:

3. Am vazut si cunosc structurile usoare pe profile zincate, despre care se vorbeste pe aici.  Ele in esenta sunt foarte bune, insa nu stiu daca s-a auzit despre usoarele deformari aparute inca din faza de constructie la incarcarea acestor structuri peste parter. In Romania stiu ca exista un contructor care a avut aceasta problema. Probabil pana acum le-a eliminat.
cam multe informatii detine un simplu beneficiar ...in schimb evita sa ne spuna care e materialul minune , din care s a realizat structura casei sale
plus poze cu alte mici secrete de prindere , de anumite faze ....o fi un secret profesional ?!
asemeni si pozelor , care sunt facute la stou , adica sa nu se vada anumite secrete , doar asa comercial
chiar la poza 2 eram curios de cum arata consola aia , insa banuiesc ca la montaj s a taiat (probabil ochii critici sa nu aiba parte si de putina adrenalina)
balconul din spate , in consola , iar se evita a se arata , cu toata incarcarea transmisa de la acoperis , prin scheletul ala de lemn
concluzia e ca se pun poze doar ca sa se afle in treaba , fara o dorinta clara de a veni cu informatii si detalii pentru cei interesati de asa ceva ...cum se si lauda in primele interventii

View Postvali_valentinos, on 10th September 2010, 22:48, said:

2. Structura nu are nevoie de contravantuire. Placa peste parter nu are nici o legatura de rezistenta cu heraklitul. Heraklitul este pentru placare interioara si exterioara, respectiv sustinerea materialului de umplutura(perlita), rol termic.............
modul de explicatii , tradeaza o usoara imagine a unei persoane care e la inceputul activitatii de prezentare al unui produs
intradevar structura are o rigiditate marita fata de lemn sau profile zincate , iar suprplusul de rigiditate dat de saiba placii care a fost turnata monolit , ii confera structurii o rezistenta de ansamblu , mai buna

View Postvali_valentinos, on 10th September 2010, 22:48, said:

4. Fiind vorba despre o structura usoara, fundatia pentru o astefel de constructie este una mai mica decat la o constructie clasica. La mine a fost un caz special, solul este o argila contractila si am fundat la 2 metri cu etrieri, etc.
aceleashi etc-uri sau semne de ..... pentru niste explicatii de care un beneficiar si le-ar fi putut insusi . pentru ca fiind ceva mai nou pe la noi , e evident ca si atentia unui beneficiar ar trebui sa i trezeasca curiozitatea de a sti cam tot ce se intampla la casa mariei sale
dar cum activitatea de prezentator (incepator) e repartizata pe mai multe constructii , e si de inteles ca informatiile nu pot fi chiar asa clare (cunoscute mai detaliat) . chiar si pozele ii tradeaza prezenta (in trecere) la anumite faze pe santier .

Editat de azi_e_maine, 11 septembrie 2010 - 08:28.


#39
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 35.785
  • Înscris: 27.01.2009
chiar , de ce nu bagi mai multe detalii /adica poze de la fundatie pana acum
eu chiar sunt interesat in a face asa ceva ,de apt sa-mi faca si asambleze cineva structura iar de acolo mai departe s ma ocup eu
ps-alea pe profiluri zincate nu ma intereseaza

View Postvali_valentinos, on 10th September 2010, 22:48, said:

1. Structura a fost facuta intradevar pe masa de montaj si nu in Romania.
unde ?,
cat a costat ?

#40
portocaliul

portocaliul

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 972
  • Înscris: 01.12.2008

View Postportocaliul, on 5th September 2010, 14:21, said:

Tot nu ai precizat daca esti constructor, beneficiar sau ''dezvoltator imobiliar''.
Probabil nu ai dat un raspuns pt. ca postarea mea anterioara nu continea semnul intrebarii?
Daci, esti constructor?
Sau esti beneficiar?
Sau esti dezvoltator imobiliar"? - maaamaaaaa, ce-mi place termenul asta, o spoiala cvasi-eleganta pt. samsarii de case!

#41
vali_valentinos

vali_valentinos

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 15
  • Înscris: 10.05.2010

View Postpetre69, on 11th September 2010, 12:16, said:

chiar , de ce nu bagi mai multe detalii /adica poze de la fundatie pana acum
eu chiar sunt interesat in a face asa ceva ,de apt sa-mi faca si asambleze cineva structura iar de acolo mai departe s ma ocup eu
ps-alea pe profiluri zincate nu ma intereseaza


unde ?,
cat a costat ?


   Din cate stiu eu ti-ai construit o casa, dar omul este liber sa-ti faca cate case doreste, daca il tine buzunarul. Iti voi pune cateva poze cu fundatia si montarea structurii. Am vorbit despre pretul casei la gata. Pretul pentru faza la rosu. este de 298 euro / mp, incluzand fundatia, structura montata, acoperis fara tabla si tencuiala exterioara.

View Postportocaliul, on 11th September 2010, 15:01, said:

Probabil nu ai dat un raspuns pt. ca postarea mea anterioara nu continea semnul intrebarii?
Daci, esti constructor?
Sau esti beneficiar?
Sau esti dezvoltator imobiliar"? - maaamaaaaa, ce-mi place termenul asta, o spoiala cvasi-eleganta pt. samsarii de case!


  Sunt beneficiar. Este insa foarte posibil dupa ce am vazut cum se construieste aceasta casa sa devin un reprezentant al acestui sistem pentru anumite zone din Romania. Vom vedea dupa final. Cred insa ca anumite persoane nu au inteles mesajul meu de inceput. Sunt aici pentru a arata ca se poate si altfel si pentru a incuraja pe cei care chiar vor sa-si construiasca, din anumite considerente( timp, confort termic, protectie, spatii utile mai mari si de ce nu pret acceptabil) altceva decat ceea ce ne ofera manualele vechi. Nu ma aflu pe forum nicidecum pentru a imbogati cunostintele unora in domeniu constructiilor, stand pe diferite site-uri de acest gen si ce este mai rau, chiar devenind in timp mici experti, desptepti, care dau sfaturi sau critica pe rupte.

View Postraduk, on 22nd August 2010, 08:09, said:

Cred că mai sus s-au strecurat ori greșeli de tastare, ori alte tipuri de greșeli.  ;)


  Scuzele mele, pe scurt constructia casei dureaza maxim 70 de zile la gata.

Fișiere atașate


Editat de vali_valentinos, 11 septembrie 2010 - 19:47.


#42
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 35.785
  • Înscris: 27.01.2009
cum a fost prinsa structura metalica de fundatie ?

#43
pivnitarul

pivnitarul

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 658
  • Înscris: 11.09.2010

View Postvali_valentinos, on 11th September 2010, 19:49, said:

Cred insa ca anumite persoane nu au inteles mesajul meu de inceput.
Acuma da : ca mergi la doua capete :) . Bafta si la multe impliniri !

#44
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.572
  • Înscris: 10.05.2007
1. "Fundatia" e la misto, aia nu e armnatura longitudinala, si aia nu sunt etrieri, iar distantele intre ei sunt de asemenea "ca sa fie acolo".
2. Structura nu pare absolut deloc profi, as fi preferat profilele zincate, tevilor rectangulare.
3. Asta nu e sistem nou de case, e folosit din vremea fabricilor si halelor si "adaptat" pentru locuire.
4. Nu vad ce ai putea reprezenta, poate doar materialul ala "minune", in rest, teava, beton, armatura...si niste grund.
5. Spui ca nu esti aici pentru a imbogati cunostintele userilor in domeniul constructiilor, atunci pentru ce?
6. Te adresezi unui public foarte cunoscator in ale constructiilor, gogosele de genul pozelor facute din avion cu materialul minune nu prea tine. Oamenii vor sa vada suduri, sisteme de prindere, buloane, nituri, etc...
Plase de fibra de sticla tencuite cu adeziv cred ca stie oricine ce sunt. Cat de sarpanta, acolo chiar nu ai ce arata. Pentru o casa "altfel", sarpanta este mult prea banala.
Apropo, spune-i proiectantului de hale ca o sarpanta sa reziste in conditii bune la vant si zapada, se dimensioneaza un pic altfel elementele componente, 10x10 ca popi si corosoabe si 8x8 capriori merg bine pe o magazie, nicidecum pe o casa cu destinatie de locuinta permanenta.
Deci: fundatie...la misto, sarpanta asemenea, un sistem constructiv inovator din teava rectangulara, un sistem de prindere secret, un material "minune" pe fatada, niste plasa si adeziv, betoane si armaturi si un balcon ramas in "suspans".
Cred ca ai nevoie de niste lectii de marketing daca vrei sa vinzi ceva pe Softpedia.

PS.
Pentru 300 euro/mp eu aduc o casa traditionala din beton si caramida la stadiu finit, mai putin instalatiile.
Pentru o sura de metal, pretul este astronomoc daca pretul este la rosu. In fundatie n-ati bagat nici cat la o casa de lemn. La sarpanta s-a executat din popi cu care se sprijina placile inainte de turnare. Unde e diferenta de pret? In tevile rectangulare sau placile minune de pe fatada?

Editat de Astrul, 11 septembrie 2010 - 21:01.


#45
instinct

instinct

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 701
  • Înscris: 29.09.2006
Lasa ca il vedem la teveu cand ii ia vantul acoperisul :). Trebuia sa-l faca tot din rectangular. Eu nu inteleg care e materialul ala minune, rectangularul ? Apoi ce prinderi secrete, e un nenorocit de coltar prins in 2 suruburi de peretele unu si doi. Si in final, pretul este dat de faptul ca sunt facute afara ansamblurile. Pe scurt, exact ce am spus mai devreme, cost mare spre foarte mare pentru un hibrid indoielnic.

Spune ca profilele zincate se lasa, bun...
Dar domnu' beneficiar, ce am scris legat de structura mixta I-uri cu zincat ai citit ? Ala era raspunsul corect, si ti-l ofer gratis, fara sperante de imbogatire peste noapte. Daca iei o casa pe cadre, inlocuiesti stalpii si grinzile cu metal, si umplii peretii cu structura pe zincat, ai ceva ce merita discutat. Ce e aici insa e o... chestie, asta e, orice spui tot aceeasi... chestie ramane ;).

Si in final, daca tot ai adus de afara metalul, au avut pistol de impuscat cuie in fier pentru prinderea coltarelor de caprior ?

Si finalul de final, pe cuvant, tu chiar vrei sa vinzi castraveti gradinarilor ? Si sa nu crezi ca daca tu ai construit asa ceva, si altii nu, inseamna ca esti un expert si ceilalti niste "experti" pe hartie. Nu esti primul care crede asta, si e din start aberant sa crezi ca le stii pe toate, si in plus cum mesterii nostri fac de zeci de ani un lucru prost, nu are nici macar experienta in munca mare importanta, asa ca in primul rand pui mana pe carte si nu pe barda sa dai cuie la capriorul de 8x8 ;)

Editat de instinct, 11 septembrie 2010 - 21:51.


#46
portocaliul

portocaliul

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 972
  • Înscris: 01.12.2008
Eu inteleg asa: facem o casa, vedem noi din ce, eventual inovativa sa fie, iesim ieftin, zicem c-o fac pt. mine, dau lumea pe spate cand e gata, dinnou spunem ca e pt. mine, p'orma gasim unul cu bani si o vindem, facem profit, apoi facem alta / altele, deja avem experienta si referinte bla bla bla.... Clasic.
PS: eu am in structura acoperisului capriori de 12x12, popi si cosoroabe de 15x15, asa, sa dorm linistit, ca doar casa o fac pt. mine. Nefacand rabat la calitate am construit cu 125 EURO/mp., clasic, caramida portanta. Ca mine, multi altii, si nu neg faptul ca am invatat multe de pe Softpedia. Asa ca nici pretul afisat de tine pt. constructia la rosu nu e o mare chestie!
PS2: Caracteristica comuna a multora dintre cei care posteaza pe SP este altruismul si generozitatea, multi posteaza pt. ca altii sa invete si sa-si corecteze greselile si erorile de proiectare si executie. Da, ai inteles bine, sa invete pe altii! Si sa-si faca viata mai usoara pe santierele proprii. Multi dintre cei care nu stiau mare lucru despre constructii au invatat de pe SP si la randul lor sfatuiesc acum de bine pe altii.

#47
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.572
  • Înscris: 10.05.2007

View Postinstinct, on 11th September 2010, 22:46, said:

Eu nu inteleg care e materialul ala minune, rectangularul ?
Nu mai, Herculitul ala. Restul le gasesti la orice depozit din coltul strazii.
Pretul e "promotional", sunt sigur ca nu asta e pretul, caci daca ar fi.....ar fi jale. In buzunarul clientului.
Iar faza cu 70 de zile la gata. Fundatia, soclul si placa, executate ca la carte, dureaza 15-25 de zile.
Sa zicem ca montajul parterului 2 zile. Cofragul de zinc + armarea suplimentara la placa 2-3 zile.
Turnarea betonului - 1 zi
Montarea etajului/mansardei - 3,4 zile, e mai complicat fiind sus, si asta presupunand ca se face a doua zi de la turnarea betonului. Ceea ce nu cred.
Sarpanta, executata cum trebuie, cam 1 saptamana cu astereala. Poate si 2 saptamani daca acoperisul e mai ciudat.
Terase, trestii, 1-2 zile.
Ajungem la 6 saptamani la rosu. E binisor, dar inseamna 45 de zile.
Din 70 raman 25 de zile.
In 25 de zile se trag toate instalatiile, electrice, termice, sanitare, rigipsari, sape, glet, parchet, gresie, faianta....undeva da cu virgula.
Daca e chiar asa, astept datele de contact pe PM ale constructorului care face instalatiile si finisajele in 25 de zile, la o casa, multi din cei carora le construiesc la rosu si-ar dori asemenea randament.

#48
vali_valentinos

vali_valentinos

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 15
  • Înscris: 10.05.2010

View Postpetre69, on 11th September 2010, 21:23, said:

cum a fost prinsa structura metalica de fundatie ?


  Structura metalica a fost prinsa pe placa cu conespanduri. Din poze se vad placutele care au gauri pentru prindere.

View Postpivnitarul, on 11th September 2010, 21:48, said:

Acuma da : ca mergi la doua capete :) . Bafta si la multe impliniri !


    Multumesc!

#49
vali_valentinos

vali_valentinos

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 15
  • Înscris: 10.05.2010

View PostAstrul, on 11th September 2010, 21:57, said:

1. "Fundatia" e la misto, aia nu e armnatura longitudinala, si aia nu sunt etrieri, iar distantele intre ei sunt de asemenea "ca sa fie acolo".
2. Structura nu pare absolut deloc profi, as fi preferat profilele zincate, tevilor rectangulare.
3. Asta nu e sistem nou de case, e folosit din vremea fabricilor si halelor si "adaptat" pentru locuire.
4. Nu vad ce ai putea reprezenta, poate doar materialul ala "minune", in rest, teava, beton, armatura...si niste grund.
5. Spui ca nu esti aici pentru a imbogati cunostintele userilor in domeniul constructiilor, atunci pentru ce?
6. Te adresezi unui public foarte cunoscator in ale constructiilor, gogosele de genul pozelor facute din avion cu materialul minune nu prea tine. Oamenii vor sa vada suduri, sisteme de prindere, buloane, nituri, etc...
Plase de fibra de sticla tencuite cu adeziv cred ca stie oricine ce sunt. Cat de sarpanta, acolo chiar nu ai ce arata. Pentru o casa "altfel", sarpanta este mult prea banala.
Apropo, spune-i proiectantului de hale ca o sarpanta sa reziste in conditii bune la vant si zapada, se dimensioneaza un pic altfel elementele componente, 10x10 ca popi si corosoabe si 8x8 capriori merg bine pe o magazie, nicidecum pe o casa cu destinatie de locuinta permanenta.
Deci: fundatie...la misto, sarpanta asemenea, un sistem constructiv inovator din teava rectangulara, un sistem de prindere secret, un material "minune" pe fatada, niste plasa si adeziv, betoane si armaturi si un balcon ramas in "suspans".
Cred ca ai nevoie de niste lectii de marketing daca vrei sa vinzi ceva pe Softpedia.

PS.
Pentru 300 euro/mp eu aduc o casa traditionala din beton si caramida la stadiu finit, mai putin instalatiile.
Pentru o sura de metal, pretul este astronomoc daca pretul este la rosu. In fundatie n-ati bagat nici cat la o casa de lemn. La sarpanta s-a executat din popi cu care se sprijina placile inainte de turnare. Unde e diferenta de pret? In tevile rectangulare sau placile minune de pe fatada?

  Ai dreptate in multe privinte. Nu voi nega acest lucru.  Dar.....
Referitor la fundatie trebuie sa faci diferenta intre greutatea unei case construita cu caramida si acest tip de casa.
Acoperisul este un pic subdimensionat, luand in considerare capriorii de 80 x 80. Acoperisul este in 4 ape si greutatea si fortele la care este supus, se distribuie altfel pe un astfel de acoperis, atunci cand ai un cal central si unul intermediar, puse unde trebuie. Ca sa plece la vant acest ansamblu, asa cum a fost el prins de structura metalica, am mari indoieli. Bambusul este un material subtire, dar cu o mare rezistenta. Conteaza mult si prinderea nu doar dimensiunea a ceea ce prinzi.
Sunt de acord sa obtii cunostinte pentru a-ti face viata usoara vis-a-vis de constructori, pe santierul casei tale. Nu sunt de acord sa obtii cunostinte si sa-ti faci casa cu echipe de meseriasi care au invatat de la tata cum se construieste o casa iar acum sunt chiar la tine pentru a-ti construi casa visurilor tale. Avem exemple de acest gen in jurul nostru la tot pasul. Case facute cu echipe de meseriasi, fara o mica centura peste parter, cu fundatia la 80, 110 pentru de acolo nu mai ingheata, dar fara un studiu geo si calcule de rezistenta, ......... Daca la mine se intampla ceva, am un contract. procese verbale de receptie pe etape si unul final. Pot oricand sa trag pe cineva la raspundere si acel cineva cunoaste acest lucru. Si am avut grija sa nu aleg un constructor care azi este, maine nu.
  Daca pentru tine, ca si cunoscator, palasa. tencuiala ....sunt banalitati, de ce nu ar fi si sudurile, sistemele de prindere, buloanele, niturile, etc.?  Pentru mine "foarte cunoscator" inseamna inginer constructor de succes. Nu cred ca un asemenea om are timp si interes pentru a sta pe aici. Mergi inainte cu, constructiile pe care presupun ca le faci, m-as bucura, si lasa "surile de metal" in seama altora.

Editat de vali_valentinos, 12 septembrie 2010 - 09:12.


#50
vali_valentinos

vali_valentinos

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 15
  • Înscris: 10.05.2010

View PostAstrul, on 11th September 2010, 23:52, said:

Nu mai, Herculitul ala. Restul le gasesti la orice depozit din coltul strazii.
Pretul e "promotional", sunt sigur ca nu asta e pretul, caci daca ar fi.....ar fi jale. In buzunarul clientului.
Iar faza cu 70 de zile la gata. Fundatia, soclul si placa, executate ca la carte, dureaza 15-25 de zile.
Sa zicem ca montajul parterului 2 zile. Cofragul de zinc + armarea suplimentara la placa 2-3 zile.
Turnarea betonului - 1 zi
Montarea etajului/mansardei - 3,4 zile, e mai complicat fiind sus, si asta presupunand ca se face a doua zi de la turnarea betonului. Ceea ce nu cred.
Sarpanta, executata cum trebuie, cam 1 saptamana cu astereala. Poate si 2 saptamani daca acoperisul e mai ciudat.
Terase, trestii, 1-2 zile.
Ajungem la 6 saptamani la rosu. E binisor, dar inseamna 45 de zile.
Din 70 raman 25 de zile.
In 25 de zile se trag toate instalatiile, electrice, termice, sanitare, rigipsari, sape, glet, parchet, gresie, faianta....undeva da cu virgula.
Daca e chiar asa, astept datele de contact pe PM ale constructorului care face instalatiile si finisajele in 25 de zile, la o casa, multi din cei carora le construiesc la rosu si-ar dori asemenea randament.


Nu cred ca a vorbit cineva de materiale minune. Nici heraklithul nu este un material nou, se foloseste de ani de zile. Cel folosit la mine este facut in Austria. Se face si la unguri si in alte parti. Si nu este deloc exotic cum spunea cineva. Incearca spre exemplu sa renunti la a-ti izola casa cu polistiren si foloseste heraklith, special pentru izolatii exterioare. O sa obtii cu totul altceva. O casa care nu se sufoca.  Nu stiu de fapt ce mai reprezinta o minune in ziua de azi? O casa din fibra de carbon, domuri....Au fost facute. Si oamenii nu cred ca asteapta minuni. Asteapta lucruri bine facute. Iti voi da la final totalul de zile pentru constructie, cu pauzele de rigoare.

#51
Marleyfunnydog

Marleyfunnydog

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 218
  • Înscris: 15.08.2010

View PostAstrul, on 11th September 2010, 21:57, said:

Deci: fundatie...la misto, sarpanta asemenea, un sistem constructiv inovator din teava rectangulara, un sistem de prindere secret, un material "minune" pe fatada, niste plasa si adeziv, betoane si armaturi si un balcon ramas in "suspans".

In concluzie, sper ca nu este vorba despre sistemul constructiv in sine, ci doar depre o situatie particulara... care ar putea sa ne convinga ulterior, dupa mai multe completari...
Nu a pronuntat inca nimeni "mith busted !"  :nonobad:

#52
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 35.785
  • Înscris: 27.01.2009
deci herasmecheria asta cat costa ,?
cum se instaleaza ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate