Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon
 Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu

La mulți ani @yanni17!
 La mulți ani @Kokoshmare!

Mai exista la voi in oras strandu...

Bon Jovi - Living Proof

Problema card reader Sandisk
 Recomandare acumulator 26650

Accident nerespectare viteza

Consumul in bord VS consumul la p...

PC-ul nu booteaza
 

Averea B.O.R.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
409 replies to this topic

#253
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View PostFumatorul, on 29th July 2010, 13:23, said:

Măi, eu am un astfel de caz în familie...Una din rudele mele trebuia să primească  cam 4.000 ha, avea acte...Trebuia să primească mai mult, da' nu mai existau toate actele...Da, ai citit bine -patru mii de hectare! Unele dintre terenuri cu acte de prin 1904, care existau!!!  Pe o parte din terenurile respective există acum un întreg sat, cu școală, biserică, străzi, case, curți, grădini șamd...Oamenii din acel sat au fost nevoiți să dea fiecare ceva bani ca să poată rămâne acolo...Cu toate că o parte a satului era de dinainte de 1945 - se pare că primiseră verbal voie să-și facă case...
Sunt familii care au acte cu care pot dovedi proprietatea asupra unor cartiere întregi din marile orașe! Sunt familii care-și pot documenta descendența până prin o mie șapte sute...și ceva! E caraghios! Așa ceva n-are legătură cu dreptul, hai să fim serioși, nu te poți întoarce la Burebista...Au fost decizii politice greșite, care i-au îmbogățit pe unii -printre care și ruda sus-menționată... :rolleyes:

Eu inteleg situatia, si sunt de acord ca nu era cazul sa se retrocedeze si ce nu se putea retroceda, dar asta s-a intamplat fiindca  interesele unora vazuti la putere au sarit de la sarutul pe frunte la cealalta extrema... Tin minte ca initial era vorba ca suprafata maxima de teren care se putea retroceda era doar de 50 de hectare... "Greselile" acestea nu sunt percepute astfel si de cei care au tras sforile in conformitate cu interesele lor, si care nicidecum nu fac parte din poporul condus. Intelegi, cred, ce vreau sa spun... Astea nu-s greseli, ci pacate...

#254
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006

View PostFumatorul, on 29th July 2010, 12:00, said:

Ești de acord cu retrocedarea integrală a tuturor bunurilor Bisericii, confiscate de Stat, în vremea lui Cuza?

Hm.In cazul asta ti-ar trebui doua legi. Vechiul Regat era doar zona extracarpatica. Si cum nu poti extinde legile lui Cuza pana la Moscova...

#255
PadreCory

PadreCory

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 668
  • Înscris: 20.06.2010
Subventiile pentru BOR sunt dupa reformele lui Cuza.

#256
Fumatorul

Fumatorul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,945
  • Înscris: 18.01.2009

View PostBogdan R, on 29th July 2010, 13:31, said:

Ai crezi tu!
Cuza a facut reforma statului, a incercat transformarea tarii dintr-un stat aproape feudal intr-un stat modern, secular.
Comunistii au rasturnat in schimb toata ordinea sociala, jefuind cetatenii, distrugand elitele si acaparand avutia nationala in ghearele nomenclaturii prin asa zisa nationalizare...
Nu exista termen de comparatie!

Ah, păi de ce nu spui așa? Spune că e voie să furi de la alții dacă o faci în numele progresului :rolleyes: Cuza a încălcat toate legile în vigoare atunci, a dat o lovitură de stat ca să facă "reforma", a instaurat practic o dictatură, a furat nu numai bunuri ale Bisericii, ci și ale altora...Dar, nu-i problemă, nu-i așa? :rolleyes:  A făcut-o în numele "progresului", este?
Realizezi ce poziție șubredă susții? Te situezi exact pe poziția leninistă! :naughty: Și comuniștii au zis că fac reforme, în numele "progresului"!

#257
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,082
  • Înscris: 25.06.2007

View PostFumatorul, on 29th July 2010, 13:44, said:

Ah, păi de ce nu spui așa? Spune că e voie să furi de la alții dacă o faci în numele progresului :rolleyes:
Fumatorule, in vest, in tarile democratice, orice monopol este sanctionat.
Cuza a desfiintat monopolul bisericii asupra unei mari parti din avutia tarii.
Cum poti face paralela cu ce-au facut comunistii?
Pai ei au facut exact invers, si-au insusit averea persoanelor deposedate, au instituit monopolul partidului, reprezentat de nomenclatura, asupra respectivelor bunuri.

#258
PadreCory

PadreCory

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 668
  • Înscris: 20.06.2010
Si tu te situezi pe pozitia leninista cand nu accepti retrocedarea bunurilor BGC.

#259
Fumatorul

Fumatorul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,945
  • Înscris: 18.01.2009

View PostBogdan R, on 29th July 2010, 13:48, said:

Fumatorule, in vest, in tarile democratice, orice monopol este sanctionat.
Cuza a desfiintat monopolul bisericii asupra unei mari parti din avutia tarii.
Cum poti face paralela cu ce-au facut comunistii?
Pai ei au facut exact invers, si-au insusit averea persoanelor deposedate, au instituit monopolul partidului, reprezentat de nomenclatura, asupra respectivelor bunuri.

Bogdane,

Las-o jos, că măcăne...Despre ce monopol vorbești? Biserica avea proprietăți imobiliare mari, ce-i drept, pe care însă, le deținea LEGAL...Cuza "lucrează" în 1863, nu pe timpul lui Genghis-Han...Omu' instaurează o dictatură -ăsta-i cuvântu', ce mai tura-vura - și confiscă niște bunuri, pur și simplu...Tu, ca să susții că există diferență între confiscările lui și cele ale comuniștilor ești nevoit să faci judecăți de valoare, metafizice, dacă vrei, de tip ăsta e progres, ăsta nu e progres...Criteriile pe baza cărora stabilești ce e progres și ce nu, sunt, cred că realizezi, subiective...

Am ieși mult din cadrul topicului dacă am discuta despre nedreptățile făcute în numele progresului...Bineînțeles, progres pe care-l stabileau unii, adică ăsta e progres, ăsta nu e progres! Nu vreau să ne întoarcem la Burke și la opiniile lui despre progresul reprezentat de Revoluția franceză...

#260
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,082
  • Înscris: 25.06.2007

View PostFumatorul, on 29th July 2010, 14:01, said:

Biserica avea proprietăți imobiliare mari, ce-i drept, pe care însă, le deținea LEGAL...Cuza "lucrează" în 1863, nu pe timpul lui Genghis-Han...Omu' instaurează o dictatură -ăsta-i cuvântu', ce mai tura-vura - și confiscă niște bunuri, pur și simplu.
Nu-s jurist ca sa evaluez nepartinitor ce s-a petrecut atunci, cat a fost abuz si cat nu (am dat exemplul cu sanctionarea practicilor monopoliste in vest).
Daca a fost totusi un abuz, biserica trebuia sa-si ceara inapoi proprietatile secularizate. Pana au venit comunistii avea destul timp.

#261
Fumatorul

Fumatorul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,945
  • Înscris: 18.01.2009

View PostPadreCory, on 29th July 2010, 13:48, said:

Si tu te situezi pe pozitia leninista cand nu accepti retrocedarea bunurilor BGC.

Probabil că îți amintești că eu susțin neretrocedarea bunurilor, dacă e vorba de perioade "istorice"...Sper că realizezi că dacă urmăm logica ta, ne întoarcem la Burebista...Reamintesc că, personal, am beneficiat de pe urma acestor retrocedări...Dar, discutăm de principiu...Ori nu există vreun principiu care să ne spună cât de mult mergem în urmă cu aceste retrocedări...Și atunci, despre ce discutăm?

#262
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,082
  • Înscris: 25.06.2007

View PostFumatorul, on 29th July 2010, 14:01, said:

Tu, ca să susții că există diferență între confiscările lui și cele ale comuniștilor ești nevoit să faci judecăți de valoare, metafizice, dacă vrei, d
Tu esti cel care o scalzi.
Comunistii au furat averea unor persoane private, au nenorocit sute de mii, milioane de cetateni.
Biserica detinea un monopol asupra unei parti insemnate din avutia tarii.
Percepi diferenta?




View PostFumatorul, on 29th July 2010, 14:06, said:

Ori nu există vreun principiu care să ne spună cât de mult mergem în urmă cu aceste retrocedări...
Retrocedarea bunurilor nationalizate in perioada dictaturii comuniste iti spune ceva?

#263
lmk

lmk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,961
  • Înscris: 01.04.2010

View PostPadreCory, on 29th July 2010, 11:30, said:

Principiul de drept este clar:fiecare persoana juridica trebuie sa primeasca inapoi ce ii apartine.
Si cu persoanele fizice cum facem?

View Postkaruna, on 29th July 2010, 12:55, said:

Pai nu cred ca-i chiar asa... Daca in primele cazuri n-ai sa poti demonstra ca stramosii tai, respectiv, urmasii lui Stefan si ai lui Bucur, nu si-au pierdut proprietatile la jocul de carti
Nu trebuie sa demonstrez nimic, tu trebuie sa demonstrezi ca le-am pierdut la carti, in caz contrar se prezuma ca am dreptate.

#264
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,082
  • Înscris: 25.06.2007

View Postlmk, on 29th July 2010, 14:16, said:

Si cu persoanele fizice cum facem?
Se aplica acelasi principiu.

#265
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View Postlmk, on 29th July 2010, 14:16, said:

Nu trebuie sa demonstrez nimic, tu trebuie sa demonstrezi ca le-am pierdut la carti, in caz contrar se prezuma ca am dreptate.

Pe ca baza ai dreptate? Ai acte de proprietate de pe vremea lui Stefan?...

#266
lmk

lmk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,961
  • Înscris: 01.04.2010
Era o intrebare retorica :)!

#267
Fumatorul

Fumatorul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,945
  • Înscris: 18.01.2009

View PostBogdan R, on 29th July 2010, 14:11, said:

Tu esti cel care o scalzi.
Comunistii au furat averea unor persoane private, au nenorocit sute de mii, milioane de cetateni.
Biserica detinea un monopol asupra unei parti insemnate din avutia tarii.
Percepi diferenta?
Retrocedarea bunurilor nationalizate in perioada dictaturii comuniste iti spune ceva?

Ha! Ha! Ha! Bogdane, nu există, dpdv juridic, vreo diferență...Confiscarea abuzivă a unor bunuri există în ambele cazuri...
Lasă teoria leninistă cu avuția țării...Avuția țării includea și avuția Bisericii, fără ca asta să însemne că statul putea dispune cum dorea de avuția PRIVATĂ a altora...
Statul, adică reprezentanții NELEGITIMI ai statului - Cuza a dat o lovitură de stat, la fel ca...Lenin - a comis un abuz, atunci, cu nimic deosebit de abuzurile comuniștilor...
Care e motivul pentru care ne-am întoarce la situația ante 1945 și nu ante 1863?
Întrebarea e retorică! Nu există vreun motiv, bineînțeles!
Concluzia: toată povestea asta n-are vreo legătură cu justiția sau cu dreptul, este vorba de decizii politice...Pe care eu le consider greșite...

#268
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View Postlmk, on 29th July 2010, 14:32, said:

Era o intrebare retorica :)!

Pusa de cine?...

#269
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,082
  • Înscris: 25.06.2007

View PostFumatorul, on 29th July 2010, 14:42, said:

- a comis un abuz, atunci, cu nimic deosebit de abuzurile comuniștilor...
Sa inteleg ca si statele vestice fac abuzuri cand sanctioneaza practicile monopoliste?  :rolleyes:

#270
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View PostFumatorul, on 29th July 2010, 14:42, said:

Care e motivul pentru care ne-am întoarce la situația ante 1945 și nu ante 1863?
Întrebarea e retorică! Nu există vreun motiv, bineînțeles!


Ba exista un motiv, si anume, ca lipsesc vinovatii de la proces... Prin urmare nu mai are cine sa te despagubeasca... Statul nu mai este format din aceeasi oameni, intre timp s-a schimbat... Poate ca urmasii acelora, beneficiarii reformei lui Cuza&co, au platit cu varf si indesat toate pacatele stramosilor, prin razboaiele prin care au trebuit sa le faca...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate