Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...
 Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri
 Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...
 Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv

Tableta pareri

Musuroi mare
 

Studentia si proiectele

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 14.04.2010
Asta e o replica la un post in care cineva cerea sa fie "ajutat" (mai corect spus sa i se faca) cu un proiect in autocad!  :thumbdown:
Imi aduc aminte de anii mei de studentie si de asa zisele proiecte… intotdeauna au existat si vor exista acei “colegi” care putin le pasa de ce facultate fac si au ajuns acolo de gura parintilor sa sa faca si el o facultate netinand cont ca poate ocupa locul cuiva intr-adevar pasionat de ceea ce vrea sa devina !!  :nonobad:
Iar cand se apropia vremea predarii proiectelor acesti “colegi” exasperati ca nu au facut nimik cautau diferite metode de a obtine proiecte: cumparat, copiat de pe net etc si binenteles ca te face sa te gandesti oare ei ce faceau cand erau cursurile de autocad, catia, desen tehnic… si te ofticai cand luau aceeasi nota ca tine sau chiar mai mare nu ca as fi fost eu mare vanator de note dar la materiile de profil imi placea mereu sa-mi dau silinta.. :confuzzled:  la celelalte materii sincer stateam pe linia de plutire!
Si revenind la vremea proiectelor e normal ca toti ne trezeam in intarziere dar numai o mica parte ne dadeam silinta sa facem noi pe puterile noastre si cand profu propunea intalniri extrascolare sa mai aprofundam putin un soft de proiectare eram mereu aceeasi colegi prezenti! Si mare era surpiza profilor cand mai toata lumea venea cu proiecte bine facute in ciuda prezentei precare a unor colegi... dar pt ca aveam un prof super corect  :thumbup:  stia sa ii i-a la intrebari si multi dintre ei nici macar nu stiau ce era in proiectul predat...
Draga ploiesteanu stau si te intreb (nu ca nu apreciez gestul tau de a ajuta pe cineva) dar domnu’ Pancusb s-a obosit sa intrebe niste detalii de ce si cum ai facut anumite chestii in proiectul cu pricina?
Poate ca am suparat anumite spirite  :notangel:  cu acest post dar sincer societatea asta trebuie sa invete cumva ca in alte tari asa ceva nu exista si lumea plateste bani grei pt a face o scoala respectabila si nu plateste bani pt a cumpara proiectele de sfarsit de an!!!

#2
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
Oi fi trecut tu pe la cloacele de proiecte, dar pe la gramatica limbii romane sigur ai chiulit pe rupte.

Schimbi timpul verbului in aceeasi propozitie pentru acelasi subiect, scrii "sa ii i-a la intrebari" cu cratima...

Scuze, dar nu ai dreptul sa judeci pe nimeni in domeniul educatiei.

#3
julia_kitty

julia_kitty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 07.02.2008

 Dragon Warrior, on 20th July 2010, 10:37, said:

Oi fi trecut tu pe la cloacele de proiecte, dar pe la gramatica limbii romane sigur ai chiulit pe rupte.

Schimbi timpul verbului in aceeasi propozitie pentru acelasi subiect, scrii "sa ii i-a la intrebari" cu cratima...

Scuze, dar nu ai dreptul sa judeci pe nimeni in domeniul educatiei.

SUBSCRIU.

#4
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
@Engineer_xxl
Forumurile sunt create pentru discutii. Cine doreste sa participe, sa o faca, cine nu, este liber sa-si utilizeze timpul cum doreste.
Noi avem o mentalitate proasta, ne place sa le facem altora observatii. Cata vreme eu aloc un timp, este timpul meu  si daca doresc, pot sa ajut pe cineva, mai ales ca  acest lucru nu este ilegal... si atunci? Care-i problema? Nu o sa reusesti tu sa schimbi lumea, cine doreste sa copieze sau sa imprumute o lucrare, o va face cu sau fara observatiile noastre.

#5
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 14.04.2010

 Dragon Warrior, on 20th July 2010, 10:37, said:

Oi fi trecut tu pe la cloacele de proiecte, dar pe la gramatica limbii romane sigur ai chiulit pe rupte.

Schimbi timpul verbului in aceeasi propozitie pentru acelasi subiect, scrii "sa ii i-a la intrebari" cu cratima...

Scuze, dar nu ai dreptul sa judeci pe nimeni in domeniul educatiei.
Intotdeauna m-au disperat geniile care vin sa corecteze ei din punct de vedere gramatical... sa arate ei ce desteptaciune exista in creierasul lor dar nu stiu sa gandeasca in ansamblu si sa raspunda la o tematica!!
Eu pur si simplu ma pun si scriu ce-mi trece prin minte la momentul actual fara sa pierd timpul cu detalii ca doar nu-mi dau doctoratul, imi spun parerea "bruta" asa cum iese si cine vrea intelege si intra in subiect altii se simt lezati in orgoliul lor si incep sa are campul vecinului!!
Cineva imi spunea odata ca atunci cand vrei sa spui ceva nu te gandi neaparat ca te vei balbai pt ca cine vrea sa asculte cu adevarat va intelege...
In facultate aveam un profesor care la ora de "creatie" ne dadea o tema si chiar ne ruga sa spunem orice ne trece prin cap chiar daca e o idiotenie pt ca din idiotenii se nasc adevaratele solutii! Eu nu-mi rafinez posturile tocmai in ideea de a fi inteles de cei ce vor sa inteleaga nu de "parasutisti" de ocazie!!!

#6
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
Care-i diferenta intre gramatica si un proiect in autocad geniule? Ori il faci bine ori il faci prost. Ia incearca sa dai niste linii de comanda in autocad incorect scrise.


Ai venit aici sa critici si nu iti place ca esti criticat?

Edited by Dragon Warrior, 20 July 2010 - 10:23.


#7
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 14.04.2010

 Dragon Warrior, on 20th July 2010, 11:21, said:

Care-i diferenta intre gramatica si un proiect in autocad geniule? Ori il faci bine ori il faci prost. Ia incearca sa dai niste linii de comanda in autocad incorect scrise.


Ai venit aici sa critici si nu iti place ca esti criticat?
Daca ai cunoaste putin autocad ai sti ca in linii de comanda nu se scriu povesti! Cred ca ai intrat pe forumul gresit, autocad-ul nu scrie carti si povesti ci total altceva!!
Nu ma deranjeaza sa fiu criticat (chiar daca nu mi se intampla foarte des) dar as vrea sa fiu criticat pe ceea ce scriu nu pe cum scriu!
Mentalitatea unei persoane, grup sau a unei tari e clar ca nu poate fi schimbata pe un forum, dar trebuie sa incepi de undeva!!

#8
nicopuscasu

nicopuscasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,993
  • Înscris: 26.06.2009
Eu mi-am facut singura lucrarea de diploma si apoi mi-am vandut-o de 2 ori :notangel: ...am muncit la ea si cand cineva m-a intrebat daca o vand, am zis Da, deci, nu am nimic cu cei care cumpara lucrari sau le imprumuta.
Acu si daca stateam cu ea in pc nu rezolvam nimic, asa am rezolvat 300 e pe care i-am dat surorii mele la botezul copilului :naughty: ...astea-s timpurile, ori ne adaptam ori ajungem sa murim ca nu mai suntem in trend :rolleyes:

Cat despre ingineri care sunt destepti foc dar nu stiu sa scrie corect :notangel: no comment, fiti rabdatori cu ei( caci nici noi nu stim sa descifram ce tasteaza ei acolo :naughty: )

#9
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 14.04.2010
Dupa cum prezinti tu lucrurile mai sa fiu de acord cu tine: poate ca ai luat o nota buna pe proiect si pe langa asta ai obtinut si un profit, dar uiti sa privesti lucrurile si din alt punct de vedere: mergi inapoi la momentul in care tu ai muncit pt acel proiect si stii ca alti colegi au cumparat acele proiecte (nu s-au obosit nici macar sa le inteleaga)... v-ati prezentat cu proiectele cu pricina si toata lumea a luat cam aceleasi note... hmmm... eu fac referire la facultatea de zi unde tu ca stdent constiincios ai fost prezent la seminarii, laboratoare si cursuri (ma rog la cursuri se mai putea chiuli)... stiu ca traim intr-o lume imperfecta (vezi greselile mele gramaticale) dar intotdeauna mi-a placut sa privesc lucrurile si dintr-o lumina a corectitudinii si sa putem avea un cuvant de spus dar nu chestii de genu: "bravo lui ca are bani si stie sa se descurce" pt ca un student la zi nu are banii lui, pt ca nu are timp de a lucra intr-atat cat sa aibe bani de dat pe o discoteca, un camin etc si sa mai "cumpere" si ceva proiecte... si cea mai dureroasa chestie apare in momentul cand acel om a terminat facultatea si se sterge la f--- cu acea dilploma pt ca oricum nu e ceva pt el!
Incerc sa nu judec omul cat mentalitatea si actiunile omului si nu poti sa nu te intrebi de ce la noi se intampla asa ceva si la scoli din alte tzari nici nu se concepe asa ceva...

#10
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Pana la urma, cine vinde aici proiecte? Tu te-ai opus  acestui gen de ajutor, cu exemplul finalizat pana la capat. Este simplu, ai posibilitatea sa ignori discutia, care-i problema? B)

#11
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,055
  • Înscris: 31.07.2007
Pe aria de electronica pe SP sau alte forumuri mai gasesti thread-uri in care unii studenti au nevoie de ajutor pt. anumite proiecte. Nimic deranjant sau la nealocu' lui. Situatia devine deranjanta cand iti dai seama ca studentu' respectiv habar n-are nici macar ce ii trebuie, dupa ce se lamureste (si te lamureste) realizezi ca indicatiile nu il ajuta cu nimic pt. ca vorbesti o limba straina pt. el si defapt are nevoie sa-i faci proiectu' de la A la Z.

#12
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 14.04.2010

 edy_wheazel, on 21st July 2010, 11:22, said:

Pe aria de electronica pe SP sau alte forumuri mai gasesti thread-uri in care unii studenti au nevoie de ajutor pt. anumite proiecte. Nimic deranjant sau la nealocu' lui. Situatia devine deranjanta cand iti dai seama ca studentu' respectiv habar n-are nici macar ce ii trebuie, dupa ce se lamureste (si te lamureste) realizezi ca indicatiile nu il ajuta cu nimic pt. ca vorbesti o limba straina pt. el si defapt are nevoie sa-i faci proiectu' de la A la Z.
Eu chiar sunt perfect de acord cu chestia de a cere ajutorul, dar a nu se confunda in a cere ajutorul si a face tot proiectul... dupa cum ai si spus... nimeni nu s-a nascut atotstiutor dar trebuie sa existe si dorinta de a intelege ceea ce faci!

#13
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,866
  • Înscris: 01.11.2005
Inginere...sincer acum eu cred ca exagerezi un pic.

Am fost si eu student, am facut si eu curs de Acad si apoi l-am aprofundat singur. Proiectele la diferite materii mi le-am facut singur. Proiectele de liceenta ( ca am avut 2 ) mi le-am facut la fel singur. Adevarul e ca la unul din proiectele de liceenta un profesor m-a luat la puricat cum am facut eu toate desenele si ce metode am aplicat...i-am raspuns pas cu pas si a inteles ca intr-adevar sunt facute de mine.Crede-ma ca am avut de munca nu gluma DAR am si ajutat pe multi fara sa ma enervaz daca ala lua nota mare, dimpotriva aveam o satisfacite  ca desenul/ proiectul care il facusem il facusem calumea. Am facut si contra-cost destule si la fel nu m-a deranjat fiindca acel student tot nivelul zero va ramane si asta o vei observa dupa cativa ani de facultate si acum sincer ce conteaza pentru tine: nota sau ceea ce stii cu adevarat ? Iti spun clar ca pe unde am depus CV_uri in domeniul meu nu m-a intrebat unul, absolut nici unul ce nota am luat la liceenta ci m-a intrebat clar : Ce stii sa faci ? ...acolo e adevarata maestrie.

#14
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 14.04.2010

 tehnics, on 21st July 2010, 12:36, said:

Inginere...sincer acum eu cred ca exagerezi un pic.

Am fost si eu student, am facut si eu curs de Acad si apoi l-am aprofundat singur. Proiectele la diferite materii mi le-am facut singur. Proiectele de liceenta ( ca am avut 2 ) mi le-am facut la fel singur. Adevarul e ca la unul din proiectele de liceenta un profesor m-a luat la puricat cum am facut eu toate desenele si ce metode am aplicat...i-am raspuns pas cu pas si a inteles ca intr-adevar sunt facute de mine.Crede-ma ca am avut de munca nu gluma DAR am si ajutat pe multi fara sa ma enervaz daca ala lua nota mare, dimpotriva aveam o satisfacite  ca desenul/ proiectul care il facusem il facusem calumea. Am facut si contra-cost destule si la fel nu m-a deranjat fiindca acel student tot nivelul zero va ramane si asta o vei observa dupa cativa ani de facultate si acum sincer ce conteaza pentru tine: nota sau ceea ce stii cu adevarat ? Iti spun clar ca pe unde am depus CV_uri in domeniul meu nu m-a intrebat unul, absolut nici unul ce nota am luat la liceenta ci m-a intrebat clar : Ce stii sa faci ? ...acolo e adevarata maestrie.
E adevarat ce zici si tu, dar tu ca si mine, spre deosebire de o alta "categorie", ne-am urmat drumul pe care l-am ales!!! Stiind ca sunt si alti oameni care ar dori sa urmeze un alt drum dar din cauza unei zile mai proaste nu a obtinuta o nota mai buna la bac (eu dau un exemplu acum) si vine un alt "elev pt care scoala e doar de gura parintilor sau cum era in urma cu ceva ani sa scape cumva de armata, pot fi multe motive numai dorinta de a continua ceea ce invata in scoala nu! Astfel acest individ face scoala cum o face ca doar nu e obligatorie, la sfarsit de semestru face si el rost de niste proiecte de prin stanga sau dreapta si uite ca termina facultatea...
Dupa cum am mai zis nu vreau sa scot din radacini raul din tara asta ci poate sa inteleg mecanismul urmator: de ce unii stiu ce vor de la viata si isi continua ceea ce au inceput, iar altii fac o scoala doar ca sa o faca dar ei stiu ca nu vor avea nimic in comun cu profilul urmat...
Cat despre faptul ca nu se cere si nota de la licenta la angajari intr-adevar ai dreptate dar sincer mi s-a intamplat la un moment dat cand din pura curiozitate am aplicat la un job de pe alt continent si atunci mi s-a cerut nu numai nota de la licenta ci si notele din cursul facultatii la materiile de specialitate! Si am mai observat ca notele in general se mai cer cand aplici pt un job in cercetare unde teoria isi are un rol destul de important!
Dar in Italia de exemplu eu lucram cot la cot cu oameni care nu aveau decat liceul... explicatia? simplu la ei facultatile costa bani grei si nu-si permit sa piarda timp si bani doar de dragul de a face o facultate... oricum ideea e ca nu m-a deranjat sa lucrez cu acei oameni care chiar stiau meserie si de la care am invatat enorm e multe!

#15
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,866
  • Înscris: 01.11.2005

Quote

dar din cauza unei zile mai proaste nu a obtinuta o nota mai buna la bac (eu dau un exemplu acum) si vine un alt "elev pt care scoala e doar de gura parintilor
...daca te straduiesti si inveti cum trebuie pentru bac, doar sa ai diaree sa nu poti sa sustii examenul cum trebuie. Eu ma uit la cei care sunt acum liceeni si nu au nici o treaba cu scoala, marea majoritate....asa ca aia care au invatat au sanse asigurate sa ia bacul deci nu vad nici o problema.

Quote

Dar in Italia de exemplu eu lucram cot la cot cu oameni care nu aveau decat liceul... explicatia? simplu la ei facultatile costa bani grei si nu-si permit sa piarda timp si bani doar de dragul de a face o facultate
Nu generaliza, si ei au facultati doar ca acolo nu se duc doar sa se afle in treaba, ci se duc doar cei care isi doresc sa faca ceva in viata.


Si ca tot veni discutia de Acad, aveam in camera de camin un coleg care era la aceiasi facultate doar ca era cu cativa 3 ani mai mic si pe care am incercat sa il invat Acad bineinteles ca nu am reusit din cauza ca era prea plictisit ca sa invete asa ceva si l-am lasat in voia sortii. Cand a venit vremea sa isi faca proiectul a venit la mine si l-am ajutat....contracost...asa ca nu vad unde am avut eu de pierdut ???

Sincer nu pe tine ar trebui sa te macine problemele astea...ci pe cei care nu vor sa invete si cred ca mama si tata vor trai 1000 de ani.

Edited by tehnics, 21 July 2010 - 13:11.


#16
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 14.04.2010

 tehnics, on 21st July 2010, 14:07, said:

Cand a venit vremea sa isi faca proiectul a venit la mine si l-am ajutat....contracost...asa ca nu vad unde am avut eu de pierdut ???
Sincer nu pe tine ar trebui sa te macine problemele astea...ci pe cei care nu vor sa invete si cred ca mama si tata vor trai 1000 de ani.
Tu privesti lucrurile dpdv financiar si chiar e ok privind asa! Dar privind dpdv al moralitatii... hmmm... intotdeauna obtinerea unui avantaj va atrage dupa sine si un dezavantaj!
Nu pot spune ca ma macina problema problema asta intr-o anumita masura ci dimpotriva... dar am considerat ca ar fi o chestie interesanta pe care s-ar putea discuta!

#17
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,866
  • Înscris: 01.11.2005

Quote

Tu privesti lucrurile dpdv financiar si chiar e ok privind asa! Dar privind dpdv al moralitatii...
Dpdv al moralitatii el ar trebui sa isi bata capul cu atat mai mult ca eu eu am vrut sa il ajut invatandu-l cat de cat tainele acad-ului.
Iar alt aspect - orice student ar face bani din orice ...asa ca eu am vazut toate lucrurile dpdv financiar.

#18
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Pana la urma vad ca aici se cam uita ca discutam pe un forum...
Cine doreste sa participe, sa o faca, cine nu, sa stea deoparte si sa bea o bere.
Problema nu este aici, cu ajutorul dat din cand in cand, pentru cei care au noroc, adevarata problema este acolo unde se fac ''ingineri'' pe banda.

Edited by mister_rf, 22 July 2010 - 22:48.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate