Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Topul normalitatii

Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Casa construita la o distanta mai...
 Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa
 Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...
 Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator
 

Studentia si proiectele

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,680
  • Înscris: 02.10.2009

 mister_rf, on 22nd July 2010, 22:48, said:

Problema nu este aici, cu ajutorul dat din cand in cand, pentru cei care au noroc, adevarata problema este acolo unde se fac ''ingineri'' pe banda.

Problema asta a "ajutorului" des-interesat :lol: e veche in Ro si a avut si are cam aceeasi cauza: unii vor neaparat sa faca facultatea de inginerie, fara sa-i intereseze prea mult ca vor fi in stare sau nu sa practice profesiunea. Ati auzit de tampenia aia numita "inginer de vanzari" ? De ce experienta in proiectare sau desenare (ca tot vorbiti de Autocad) are nevoie injinerul care trebuie sa vanda o motocositoare unui taran? Posturi si munca cu adevarat de inginer sunt rare, sansele de ajunge acolo cam reduse si atunci de ce s-ar impiedica studentul de un proiect oarecare in drumul spre mult dorita si ABSOLUT necesara hartie? Vede el dupa aia ce face...
On topic insa imi aduc aminte ca si eu am ajutat colegi sau prieteni, in general fara bani dar si contra cost. Nu stiu ce au castigat ei dar stiu ca am castigat eu foarte multa experienta prin multitudinea de proiecte, desene, executie practica chiar. Avantaj eu. Imi ziceam la vremea respectiva (inainte de aparitia Autocadului...) ca daca tipul nu obtine de la mine ceea ce vrea, precis ca va gasi pe altul. E valabil si azi.
Acum nu as mai face asa ceva, odata ca lucrurile s-au schimbat foarte mult in proiectare in sensul usurintei de a obtine date sau de a face desene apoi ca mi-am dat seama ce inseamna ingineria si ce responsabilitate presupune. Este exact ce nu se intampla in cazul facultatilor de inginerie din Ro care exista exclusiv pentru a servi cadrele de acolo, fara nici o legatura cu realitatea si necesitatile economice. La fel e si in cazul medicinei. Indivizii aceia sunt iresponsabili, ptr ca numai niste iresponsabili pot da drumul unor absolventi incompetenti, care pot pune in pericol viata altor oameni. Tot asa sunt si multi angajatori, care nu stiu, nu pot sau nu vor sa opreasca mascarada asta.
O problema f. mare in Ro este si aceea ca absolventii au deplina putere sa conceapa, semneze sau aplice proiecte fara ca sa aibe experienta sau cunostintele necesare. Ei se numesc "ingineri" prin virtutea faptului ca au absolvit o scoala si atat. Prin alte parti dreptul la semnatura sau cel de a scrie "ing" inaintea sau dupa nume se obtine foarte greu, dupa multi ani de practica si rezultate concrete. Daca in Ro ar exista un sistem similar, care sa nu permita oricarui analfabet cu diploma sa se bata cu pumnii in piept ca cine este el, precis ca si facultatile si clientii lor vor avea o alta abordare a problemei.

#20
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 14.04.2010
Rosebud09 ai dus problema si mai departe si pe buna dreptate... intr-adevar exista si acea categorie de oameni care au trecut ca gasca prin balta neinteresati de ceea ce fac si s-au trezit ingineri, doctori s-au stiu eu ce job cu responsabilitate unde o semnatura poate face chiar diferenta intre viata si moarte (suna cam dramatic...) si probabil ca adevaratul vinovat e  sistemul... dar intr-un final cum se poate schimba o mentalitate a unui popor? Se poate schimba?

#21
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Eu inteleg sa va plangeti daca ati fi voi obligati sa faceti acest lucru... pana atunci, e doar un fel de ''capra vecinului''.
PS: fiecare isi foloseste cum doreste timpul liber, unii mai fac diverse  lucruri, altii doar comenteaza. B)

#22
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,866
  • Înscris: 01.11.2005

Quote

Eu inteleg sa va plangeti daca ati fi voi obligati sa faceti acest lucru... pana atunci, e doar un fel de ''capra vecinului''.

Nu se plange nimeni...ar fi culmea chiar noi sa ne plangem...sunt doar niste opinii vazute din prisma celor care au cat de cat habar de inginerie. Alta ar fi opinia celor care se numesc ingineri doar pe hartie.
Nu ne obliga nimeni, doar banul ne motiveaza si cam atat.

Edited by tehnics, 23 July 2010 - 10:47.


#23
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 14.04.2010

 mister_rf, on 23rd July 2010, 11:36, said:

Eu inteleg sa va plangeti daca ati fi voi obligati sa faceti acest lucru... pana atunci, e doar un fel de ''capra vecinului''.
PS: fiecare isi foloseste cum doreste timpul liber, unii mai fac diverse  lucruri, altii doar comenteaza. B)

Nu toate discutiile pe un forum se bazeaza pe intrebare si rezolvare... chiar daca acest topic va ramane doar la stadiul de dezbatere tot nu inteleg de ce te deranjeaza aceste "comentarii"... Este important sa afli si pararea altora, parere ce poate fi combatuta sau sustinuta plus ca exista acea mica sansa ca acest tip de discutii sa "sune niste clopotei" in mintea unora...
Exista o regula care sa interzica acest tip de discutii pe softpedia?

#24
10nutz_413x

10nutz_413x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 01.02.2007
Hai ca ma bag si eu in seama chiar daca topicul a adormit de ceva vreme si chiar daca o sa fiu partial offtopic. ideea e ca nu vroiam sa deschid un nou topic doar ptr atat si nici nu stiam unde sa il pun (CATIA, ProEngineer, Altele, etc)\

Ideea e urmatoarea eu chiar vreau sa fac un proiect, nu sa il cumpar (aici sunt on topic ...si cam atat :) ) dar nu am idei. Deci teoretic ar trebui sa fie lucrare de licenta facuta in CAD.
Ideea e ca nu am idei. Trebuie sa fie ceva destul de complex, m-am gandit la un camion, o masina, un motor de masina, chiar si o fabrica intreaga in care nu stiu sa existe masinarii care lucreaza (roboti industriali, etc) in tandem, desigur toate cu simulari si tot tacamul.
Problema e ca am nevoie de planuri, de schite...de dimensiuni, de ceva...orice. Am facut destule tampenii de la aparate electrocasnice gen mixer la telefoane mobile toate cu sublerul in mana, de plictiseala, dar asta e altceva.

Aveti idee de unde pot face rost de astfel de desene 2d, schite, inspiratie ptr astfel de proiecte?

Mersi

#25
10nutz_413x

10nutz_413x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 01.02.2007
un fel de 'up' e asta, sorry for that, dar totusi nimeni nici o idee ?
ms

#26
ploiesteanu

ploiesteanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 02.10.2006

 10nutz_413x, on 15th October 2011, 19:06, said:

un fel de 'up' e asta, sorry for that, dar totusi nimeni nici o idee ?
ms
A face un proiect in general , e o nebunie. In ce domeniu ? Mecanic? Proiectare "Fabrici, uzine,, rafinarii" A face un proiect de automobil ! Iti inchipui ce-nseamna asta ? cate proiecte intra intr-un proiect? A face o fabrica, benzi transportoare, utilaje, operatii, stiinta procesului tehnologic, etc. Ai nevoie de zeci de proiectanti profesionisti. O rafinarie inseamna si mai mult. Poti proiecta o casa sau un ansamblu de locuinte. Orice proiect insa, este proprietatea cuiva. Nu vei gasi pe internet asa ceva. Trebuie sa te instruiesti si sa petreci multe ore in bibliotecile universitatii, inspirandu-te din alte proiecte, apoi te duci la indrumatorul de proiect si sa-i spui, eu vreau sa fac un proiect in domeniul asta. Si, nu stiu daca sti, trebuie sa aduci ceva original intr-un proiect de stat, o cercetare ceva. Recomand biblioteca universitatii, si mai vorbim, sa vedem daca noi cei de pe forum putem sa ajutam cu ceva in derularea conceperii lui.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate