Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Foloseste cineva radar?

Extreme cuponing este adevarata e...

Cum de convine unora sa cumpere p...

Vanzatorul mașinii a plecat ...
 RCA majorat in Bucuresti si Ilfov

OMV Petrom cumpara Renovatio

Sens unic pe strada Matasari (Buc...

Bios vede dar nu afiseaza 32GB ra...
 WWE - The Undertaker

Aș vrea sa merg la o cursa d...

Parola sistem DMR18

Construirea de Linkuri in Forumur...
 geome clasa 7

Inlocuire baterii plumb cu bateri...

Baterie 12V motorizare hybrid

Caut site-uri vechi unde postam p...
 

SO Android vs. IOS4 vs. SO Bada vs. Symbian vs. Windows Mobile 7 vs. SO BlackBerry vs. Web OS(Palm)

- - - - -
  • Please log in to reply
393 replies to this topic

Poll: SO Android vs. IOS4 vs. SO Bada vs. Symbian vs. WM (483 member(s) have cast votes)

Ce sistem de operare va place cel mai mult ? Care este viitorul ?

  1. SO Android (299 votes [61.90%])

    Percentage of vote: 61.90%

  2. IOS4(Iphone 4) (66 votes [13.66%])

    Percentage of vote: 13.66%

  3. SO Bada (26 votes [5.38%])

    Percentage of vote: 5.38%

  4. SO Symbian (51 votes [10.56%])

    Percentage of vote: 10.56%

  5. Windows Mobile 7 (29 votes [6.00%])

    Percentage of vote: 6.00%

  6. SO BlackBerry (9 votes [1.86%])

    Percentage of vote: 1.86%

  7. Web OS(Palm) (3 votes [0.62%])

    Percentage of vote: 0.62%

Vote Guests cannot vote

#91
voposphere

voposphere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 13.03.2010

View Posttkd29, on 11th January 2011, 14:39, said:

:) esti praf, stai jos ai 2.

stiu... ms

#92
dragasani

dragasani

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 01.09.2009

View Postvoposphere, on 11th January 2011, 13:53, said:

cei care nu vor trece rapid la android o sa aiba de pierdut.... nokia deja a pierdut teren cu garla... in maxim un an nu vor mai fi cei mai mari dak nu vor trece pe android...
sistemul de la appple e varza... ca de obicei au vrut ei sa aiba sitemul lor cu aplicatiile lor... ca si pe laptopuri... bada e inferior si prea putin raspandit... symbian e deja depasit de vreo 2 ani... windows mobile e o mare mizerie si tot timpul a fost iar blackberry os e un soft pentru telefoane de acum 6 ani asa...
android e bazat pe un open source... e constant imbunatatit , e f usor de folosit si vine pe baza de linux... ceea ce inseamna ca e free ca sursa.
deja acum nu mai conteaza telefonul ca brand... telefonul ca hard este doar un sistem... sistemul de operare face diferenta
eu le am avut pe toate... am avut apple iphone , am avut android... multe... am avut symbian... f multe , blackberry deasemenea dar si windows mobile... culmea win mobile 7...
momentan rulez un nokia 6310i din 2002 cu ecran alb negru pana apare motorola atrix pe piata.
nu sunt din asta care nu poate sta fara un smartphone cateva luni... totusi , cand aveam apple tot timpul eram limitat de sistem... si ca orice produs apple te baga in lumea lor comunista , unde totul este apple si unde totul e platit si am ajuns la concluzia ca apple sunt doar un nume pentru cei care nu au ce face cu banii.... produsele lor sunt extrem de scumpe pentru ce ofera si foarte limitate la sistem.
android am avut incepand cu 1.6 si pana la 2.2  nu am gasit defecte majore , ba mai mult , e super destept si super bine gandit... si nu are nici o limitare.. ba mai mult , daca te mananca undeva poti sa stai noaptea acasa sa ti faci propriile programe si sa le postezi in market... poate tu nu ai avut niciodata , insa este bazat pe un open source , ceea ce inseamna ca orice producator poate sa l costumizeze f usor si f rapid.
symbian a fost o trista amintire... au avut un inceput super... insa lipsa de dezvoltare si codurile proprii au dus la o stagnare... nu mai vreau sa folosesc asa ceva niciodata. nokia sa vina cu altceva...
blackberry... nush ce cauta aici... e un sistem f limitat si f putin raspandit... f vechi si foarte urat. totusi telefoanele lor sunt destul de utile business. am avut un 9700
windows e o gluma... am avut un htc ... never ever windows mobile... nu are ce cauta pe piata.
ideea de baza e ca android nu e un sistem de operare proprietar unui producator de telefonie mobila... e un PROGRAM pentru TOTI , e un program open source ce e imbunatatit ZILNIC.
o sa fie cel mai tare din parcare... toti producatorii se orienteaza catre andorid...

SCRIU POSTUL ASTA DIN LIPSA DE OCUPATIE

Exista vreun studiu ceva pe care te bazezi cand afirmi ce afirmi? Daca da, te rog sa precizezi sursa. Daca e doar o parere de-a ta, pe viitor ar fi bine cand mai faci previziuni d-astea atat de complexe alte Mama Omida sa incepi postul cu "In opinia mea cei care nu vor trece la android vor avea de pierdut" ca poate mai citeste unu altu si te crede.

Nici nu stiu cu ce sa incep... Afirmi ca ai avut cel putin 7-8 device-uri, destul de recente deci banuiesc ca vorbim de aproximativ un an. Dupa un calcul simplu deduc ca tu schimbi un smartphone la 1-2 luni dar in acelasi timp te vaieti ca trebuie sa platesti 2-3 dolari pe o aplicatie (care mai mult ca sigur ii si merita) in AppStore.

Hai sa-ti arat ce inseamna un sistem de operare care nu apartine unui producator de telefonie mobila si e imbunatatit zilnic: Doar 0.4% din numarul total de telefoane android ruleaza in momentul de fata ultima versiune 2.3 Gingerbread  

De asemenea afirmi ca "rulezi" un 6310i de ceva vreme si cel putin pentru inca 3 sau 4 luni pana iese Atrix. In concluzie tu ne recomanzi un device pe care nu il folosesti?

PS:

- blacyberry foarte putin raspandit? poate in cercul tau, in America de exemplu este cel mai bine vandut smartphone.
- nokia deja a venit si cu altceva (vezi N900 - Maemo 5)
- platforma Windows Mobile a fost abandonata de Microsoft la versiunea 6.5, cred ca vrei sa sustii ca ai avut Windows Phone 7 nu exista Windows Mobile 7.
- de departe cea mai tare a ta e cand afirmi ca in ziua de azi numai conteaza telefonul ca hardware ci sistemul de operare face diferenta. Daca toti trebuie sa trecem pe Android care dracu mai e diferenta? Hai sa fie un singur model de telefon cu acelasi sistem de operare. Viitorul suna bine.

Edited by dragasani, 11 January 2011 - 17:17.


#93
voposphere

voposphere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 13.03.2010

View Postdragasani, on 11th January 2011, 16:55, said:

SCRIU POSTUL ASTA DIN LIPSA DE OCUPATIE

Exista vreun studiu ceva pe care te bazezi cand afirmi ce afirmi? Daca da, te rog sa precizezi sursa. Daca e doar o parere de-a ta, pe viitor ar fi bine cand mai faci previziuni d-astea atat de complexe alte Mama Omida sa incepi postul cu "In opinia mea cei care nu vor trece la android vor avea de pierdut" ca poate mai citeste unu altu si te crede.

Nici nu stiu cu ce sa incep... Afirmi ca ai avut cel putin 7-8 device-uri, destul de recente deci banuiesc ca vorbim de aproximativ un an. Dupa un calcul simplu deduc ca tu schimbi un smartphone la 1-2 luni dar in acelasi timp te vaieti ca trebuie sa platesti 2-3 dolari pe o aplicatie (care mai mult ca sigur ii si merita) in AppStore.

Hai sa-ti arat ce inseamna un sistem de operare care nu apartine unui producator de telefonie mobila si e imbunatatit zilnic: Doar 0.4% din numarul total de telefoane android ruleaza in momentul de fata ultima versiune 2.3 Gingerbread  

De asemenea afirmi ca "rulezi" un 6310i de ceva vreme si cel putin pentru inca 3 sau 4 luni pana iese Atrix. In concluzie tu ne recomanzi un device pe care nu il folosesti?

PS:

- blacyberry foarte putin raspandit? poate in cercul tau, in America de exemplu este cel mai bine vandut smartphone.
- nokia deja a venit si cu altceva (vezi N900 - Maemo 5)
- platforma Windows Mobile a fost abandonata de Microsoft la versiunea 6.5, cred ca vrei sa sustii ca ai avut Windows Phone 7 nu exista Windows Mobile 7.
- de departe cea mai tare a ta e cand afirmi ca in ziua de azi numai conteaza telefonul ca hardware ci sistemul de operare face diferenta. Daca toti trebuie sa trecem pe Android care dracu mai e diferenta? Hai sa fie un singur model de telefon cu acelasi sistem de operare. Viitorul suna bine.

bai valceanule din dragasani... lasa caterinca k si eu sunt tot de acolo...

1. nokia n900 nici nu stie ce e ala capacitive touch... sistemul de operare e altul... dar tot involuat
2. blackberry nu e top sales global... si daca ai fi avut vreodata unul ai fi vazut sistemul de operare... e DEPASIT... arata ca acum 5 6 ani...
3. toate produsele apple vin cu soft propriu pentru ca ei se cred mai speciali... eu cred ca sunt mai limitati...
4. nu ma deranjeaza sa platesc pentru aplicatii... am platit pentru multe , insa am ramas cu o impresie proasta de cand am lucrat pe sistem apple... totul e diferit si tre cumparat , si mai mult programele de pe alte deviceuri nu merg... ca deh... ei se cred mai smecheri...
5. astept atrix pentru ca pana acum am avut un galaxy S... de care am fost foarte multumit de SISTEM... in nici un caz nu am fost multimit de hardwere... adica de samsung... consider ca e o mizerie atata timp cat am schimbat 2 galaxy S ca sa gasesc unul care sa si mearga... in schimb sistemul android e flawless...
6. am avut de curand un HTC cu windows mobile7 sau cum vrei sa l numesti tu.. ala NOU... extrem de limitat... e facut strict pentru cineva care are legatura numai cu microsoftul... nu recomand

7. nu e vb de concurenta? nu dintre toti tre sa fie unul mai tare?

vezi la pc uri si la laptopuri.... windows e number one cu peste jumate din toata piata globala... dak nu ma insel au vrei 70%... de ce? pentru ca au inbunatatit , au costumizat , e accesibil , e usor si toata infrastructura se bazeaza pe asa ceva... pai cumapara atunci mak book si sa te vad eu dak mai instalezi ceva ce ti place tie pe el... si pe langa asta , sa te vad cum te descurci...


asta face acum androidul pentru mobile si tablete... creeaza o infrastructura pe baza unui OPEN source inbunatatit zilnic. de aceea e number one... aia de la apple sunt niste comunisti care ti ar cere bani si ca sa te conectezi la usb (ipotetic) iar ceilalti sunt o involutie...

mie imi pare rau de symbian... ma asteptam sa inbunatateasca , sa faca ceva NOU care sa fie pe piata de acum cativa ani... cand ma uit la un N8 si vat ce telefon reusit , calitativ si performant este ma ia bucuria... dar cand il aprind si vad ca la n95 din 2006 acelasi look si aceleasi butoane ma ia cu greata.... exact acelasi sentiment ca atunci cand ma uit la un windows XP... le a trecut timpul...

ps... dak tu ai apple nu tre sa fie toti de acord cu tine...

PS: cand apple o sa fie inaintea google android atunci vin si ti pup mana si iti fac cadou un iphone..

#94
alexrullz

alexrullz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 03.10.2009
Inainte de toate detin un N8... Prin vara din ce am inteles se va schimba si Symbian-ul la interfata...luna aceasta urmeaza primul update...cu aprox 50 de imbunatatiri...urmatorul care va fi prin martie-aprilie...va schimba brwoser-ul + va suporta flash player si mici imbunatatiri...iar cel de prin vara va lucra foarte mult la interfata...restu dupa vara numai stiu dar vor exista 5-6 update-uri de SOFT...mai exista niste zvonuri cum ca device-urile care vor urma inclusiv N8 vor putea face update la versiuni noi de symbian si asha mai departe...adica nu vor fi limitate la symbian 3...si cu MeeGo inca e discutabil...nimic sigur

#95
dragasani

dragasani

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 01.09.2009

View Postvoposphere, on 11th January 2011, 20:18, said:

bai valceanule din dragasani... lasa caterinca k si eu sunt tot de acolo...

1. nokia n900 nici nu stie ce e ala capacitive touch... sistemul de operare e altul... dar tot involuat
2. blackberry nu e top sales global... si daca ai fi avut vreodata unul ai fi vazut sistemul de operare... e DEPASIT... arata ca acum 5 6 ani...
3. toate produsele apple vin cu soft propriu pentru ca ei se cred mai speciali... eu cred ca sunt mai limitati...
4. nu ma deranjeaza sa platesc pentru aplicatii... am platit pentru multe , insa am ramas cu o impresie proasta de cand am lucrat pe sistem apple... totul e diferit si tre cumparat , si mai mult programele de pe alte deviceuri nu merg... ca deh... ei se cred mai smecheri...
5. astept atrix pentru ca pana acum am avut un galaxy S... de care am fost foarte multumit de SISTEM... in nici un caz nu am fost multimit de hardwere... adica de samsung... consider ca e o mizerie atata timp cat am schimbat 2 galaxy S ca sa gasesc unul care sa si mearga... in schimb sistemul android e flawless...
6. am avut de curand un HTC cu windows mobile7 sau cum vrei sa l numesti tu.. ala NOU... extrem de limitat... e facut strict pentru cineva care are legatura numai cu microsoftul... nu recomand

7. nu e vb de concurenta? nu dintre toti tre sa fie unul mai tare?

vezi la pc uri si la laptopuri.... windows e number one cu peste jumate din toata piata globala... dak nu ma insel au vrei 70%... de ce? pentru ca au inbunatatit , au costumizat , e accesibil , e usor si toata infrastructura se bazeaza pe asa ceva... pai cumapara atunci mak book si sa te vad eu dak mai instalezi ceva ce ti place tie pe el... si pe langa asta , sa te vad cum te descurci...


asta face acum androidul pentru mobile si tablete... creeaza o infrastructura pe baza unui OPEN source inbunatatit zilnic. de aceea e number one... aia de la apple sunt niste comunisti care ti ar cere bani si ca sa te conectezi la usb (ipotetic) iar ceilalti sunt o involutie...

mie imi pare rau de symbian... ma asteptam sa inbunatateasca , sa faca ceva NOU care sa fie pe piata de acum cativa ani... cand ma uit la un N8 si vat ce telefon reusit , calitativ si performant este ma ia bucuria... dar cand il aprind si vad ca la n95 din 2006 acelasi look si aceleasi butoane ma ia cu greata.... exact acelasi sentiment ca atunci cand ma uit la un windows XP... le a trecut timpul...

ps... dak tu ai apple nu tre sa fie toti de acord cu tine...

PS: cand apple o sa fie inaintea google android atunci vin si ti pup mana si iti fac cadou un iphone..

Imi e jena ca am un oarece dialog cu tine. Esti total paralel cu realitatea, nu ai absolut nici un pic de logica, esti total lipsit de esenta.

#96
654321

654321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,817
  • Înscris: 12.03.2007

View Postvoposphere, on 11th January 2011, 20:18, said:

1. nokia n900 nici nu stie ce e ala capacitive touch... sistemul de operare e altul... dar tot involuat
Si zici ca matale te descurci cu un ecran capacitiv sa accesezi link-urile astea pe un ecran de 3,5 inci? :huh:
Attached File  Screenshot_20110106_201907.png   79.67K   72 downloads

Pies: Cred ca maemo e cel mai avansat SO pentru Internet tablets :D

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7emvUBpEkbU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by 654321, 11 January 2011 - 21:32.


#97
xxz

xxz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 21.01.2010

View Post654321, on 11th January 2011, 21:30, said:

Si zici ca matale te descurci cu un ecran capacitiv sa accesezi link-urile astea pe un ecran de 3,5 inci? :huh:
Attachment Screensh...6_201907.png

Pies: Cred ca maemo e cel mai avansat SO pentru Internet tablets :D

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7emvUBpEkbU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ca sa vezi, putem si noi cu 3,5inch sa accesam astfel de linkuri...

Attached Files



#98
654321

654321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,817
  • Înscris: 12.03.2007

View Postxxz, on 11th January 2011, 21:49, said:

Ca sa vezi, putem si noi cu 3,5inch sa accesam astfel de linkuri...
Atunci nu vreau sa stiu cat ai degetul de gros daca poti apasa direct pe link-ul... LG

#99
xxz

xxz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 21.01.2010
Eu te sfatuiesc sa incerci un ecran capacitiv bun (iPhone, Galaxy S) si apoi sa vii sa vorbesti de ce "deget trebuie sa ai" ca sa ai precizie cand apesi, pardon, atingi un link mai mic.

#100
654321

654321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,817
  • Înscris: 12.03.2007

View Postxxz, on 11th January 2011, 22:01, said:

Eu te sfatuiesc sa incerci un ecran capacitiv bun (iPhone, Galaxy S) si apoi sa vii sa vorbesti de ce "deget trebuie sa ai" ca sa ai precizie cand apesi, pardon, atingi un link mai mic.
Sigur, sigur... mai ales cu manusi groase ca e frig afara. :)

Edited by 654321, 11 January 2011 - 22:05.


#101
Just_Cavalli

Just_Cavalli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 17.11.2009

View Post654321, on 11th January 2011, 22:05, said:

Sigur, sigur... mai ales cu manusi groase ca e frig afara. :)
Incearca cu nasul. :roflmao:

#102
654321

654321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,817
  • Înscris: 12.03.2007

View PostJust_Cavalli, on 11th January 2011, 22:07, said:

Incearca cu nasul. :roflmao:
Nu-i nevoie ca am stylus :P

:lol:

#103
xxz

xxz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 21.01.2010
Hai ca nu are rost discutia, ramai cu n900-le tau pe care poti sa il folosesti doar in landscape, si stai pe forumuri la -5 grade cu telefonul intr-o mana si stylusu' in cealalta, nimic anormal, doar ai manusi...

#104
tkd29

tkd29

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,231
  • Înscris: 01.09.2003

View Postvoposphere, on 11th January 2011, 20:18, said:

bai valceanule din dragasani... lasa caterinca k si eu sunt tot de acolo...

3. toate produsele apple vin cu soft propriu pentru ca ei se cred mai speciali... eu cred ca sunt mai limitati...
4. nu ma deranjeaza sa platesc pentru aplicatii... am platit pentru multe , insa am ramas cu o impresie proasta de cand am lucrat pe sistem apple... totul e diferit si tre cumparat , si mai mult programele de pe alte deviceuri nu merg... ca deh... ei se cred mai smecheri...
PS: cand apple o sa fie inaintea google android atunci vin si ti pup mana si iti fac cadou un iphone..

Pai normal ca vin cu soft propriu..doar deaia e Apple...ei au inventat iOS asa cum Google a inventat Androit ..etc.
Sa inteleg ca tu ti-ai cumparat iphone si sperai sa instalezi aplicatii de symbian , android win mob pe el?  pot sa iti zic din nou ca esti praf? acum imi dau seama de ce nu iti place tie iphone ca nu poti instala aplicatii de pe alte sisteme de operare  :coolspeak:
iOS este cu mult inainte Androidului..., daca nu ma insel Android se zbate sa intreaca iOS nu invers.

#105
654321

654321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,817
  • Înscris: 12.03.2007

View Postxxz, on 11th January 2011, 22:12, said:

n900-le tau pe care poti sa il folosesti doar in landscape,
Se vede ca esti un adevarat cunoscator  :naughty:
Attached File  Screenshot_20110111_222237.png   58.46K   36 downloads Attached File  Screenshot_20110111_223024.png   290.85K   47 downloads

Edited by 654321, 11 January 2011 - 22:32.


#106
Just_Cavalli

Just_Cavalli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 17.11.2009

View Posttkd29, on 11th January 2011, 22:17, said:

iOS este cu mult inainte Androidului..., daca nu ma insel Android se zbate sa intreaca iOS nu invers.
Vezi cum incepi sa o dai in partea cealalta de fanboy...

Problema se pune in felul urmator: In cat timp o sa ajunga SO Android pe primul loc ? detronand Symbian-ul...
Ia uita-te la garficul de mai jos.

Atat iOS cat si Android sunt doua sisteme de operare foarte bune daca nu cele mai bune de pe piata la ora actuala dar fiecare are un concept diferit si se adreseaza altei categorii de utilizatori.

Attached Files


Edited by Just_Cavalli, 11 January 2011 - 22:39.


#107
xxz

xxz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 21.01.2010

View Post654321, on 11th January 2011, 22:31, said:

Se vede ca esti un adevarat cunoscator  :naughty:
Attachment Screensh...1_222237.png Attachment Screensh...1_223024.png

Ok, nu stiam,  cand aparuse era doar in landscape....

#108
haskell444

haskell444

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 19.12.2010

View Post654321, on 11th January 2011, 21:30, said:

Si zici ca matale te descurci cu un ecran capacitiv sa accesezi link-urile astea pe un ecran de 3,5 inci? :huh:
Attachment Screensh...6_201907.png
Da. Vrei sa-ti demonstrez in video?

View Posttkd29, on 11th January 2011, 22:17, said:

iOS este cu mult inainte Androidului..., daca nu ma insel Android se zbate sa intreaca iOS nu invers.
Te inseli. Tocmai in America (care era miezul pt Apple) Android-ul i-a luat fata iOS-ului. Mai citeste.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate