Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta
 Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke
 Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare
 Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Probleme fibra (internet ) rooter...

Renovare completa + pompa de cald...
 

SO Android vs. IOS4 vs. SO Bada vs. Symbian vs. Windows Mobile 7 vs. SO BlackBerry vs. Web OS(Palm)

- - - - -
  • Please log in to reply
393 replies to this topic

Poll: SO Android vs. IOS4 vs. SO Bada vs. Symbian vs. WM (483 member(s) have cast votes)

Ce sistem de operare va place cel mai mult ? Care este viitorul ?

  1. SO Android (299 votes [61.90%])

    Percentage of vote: 61.90%

  2. IOS4(Iphone 4) (66 votes [13.66%])

    Percentage of vote: 13.66%

  3. SO Bada (26 votes [5.38%])

    Percentage of vote: 5.38%

  4. SO Symbian (51 votes [10.56%])

    Percentage of vote: 10.56%

  5. Windows Mobile 7 (29 votes [6.00%])

    Percentage of vote: 6.00%

  6. SO BlackBerry (9 votes [1.86%])

    Percentage of vote: 1.86%

  7. Web OS(Palm) (3 votes [0.62%])

    Percentage of vote: 0.62%

Vote Guests cannot vote

#73
Just_Cavalli

Just_Cavalli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 17.11.2009
Pai in momentul de fata sunt 6 modele(link) care ruleaza SO Bada, fiecare avand un pret accesibil. Sunt smartphone-uri pentru mase.

Peste 1/1 an si jumatate o sa ajunga pe locul 3.










PS.In viitor o sa vina mai multe modele cu acest sistem de operare.

Edited by Just_Cavalli, 18 November 2010 - 12:43.


#74
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007

View PostFlorinbv, on 18th November 2010, 11:55, said:

Bada? cam prin ce an preconizezi tu ca Bada va prinde locul 3? Cu primele doua pozitii sunt de acord si rocada se va face cel tarziu in jumatatea lui 2012. Pe locul 3 as pozitiona IOS.

Asta spun si eu : Android, Symbian si iOS vor fi platformele dominante in 2011. WM va mai creste cat de cat, iar RIM probabil va stagna sau va creste\scade foarte putin.    
E adevarat ca si Bada va mai creste, dar nu cred ca are puterea sa bata WM si RIM OS, cu atat mai putin iOS si Symbian. Deci locul 3 pentru Bada mi se pare foarte mult.

In afara de WM nu vad nici o platforma cu un potential de crestere asa mare incat sa ameninte primele 3 pozitii ale topului.
Momentan doar RIM-ul se apropie de iOS, insa dupa parerea mea platforma RIM si-a cam atins limita de crestere.

Edited by antinVidia, 18 November 2010 - 21:29.


#75
Just_Cavalli

Just_Cavalli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 17.11.2009
"Android 2.3 Gingerbread is here, brings a host of new goodies" link.

"Android 2.3 Official Video" link.

Attached Files

  • Attached File  big.jpg   8.12K   4 downloads


#76
dragasani

dragasani

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 01.09.2009
In loc sa le comparati din punct de vedere ai functiilor oferite de fiecare OS voi faceti predictii pentru 2011 cine o sa vanda mai multe :)))  Aveti actiuni la vreuna din compani? Sunteti customers, pe voi va intereseaza ce aduce nou fiecare nu care o sa vanda mai mult.

#77
Florinbv

Florinbv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 28.05.2006
Ia uimeste-ne tu cu o astfel de comparatie ma ;) Hai spune-ne cat de bun e ios si cat de naspa e android si symbian. Ti-am spus ca mie imi place sa-ti ciesc postarile :)

#78
flipdascript

flipdascript

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,079
  • Înscris: 10.11.2008

View PostFlorinbv, on 11th December 2010, 00:07, said:

Hai spune-ne cat de bun e ios si cat de naspa e android si symbian.
Pe iOS ie mai multe joace decat pe Android, deci, e mai bun :death:
:lol:  :lol:  :lol:

#79
dragasani

dragasani

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 01.09.2009

View PostFlorinbv, on 11th December 2010, 00:07, said:

Ia uimeste-ne tu cu o astfel de comparatie ma ;) Hai spune-ne cat de bun e ios si cat de naspa e android si symbian. Ti-am spus ca mie imi place sa-ti ciesc postarile :)

Sunt constient ca iti place pacat ca nu le si intelegi



View Postmur_ionut, on 11th December 2010, 03:15, said:

Pe iOS ie mai multe joace decat pe Android, deci, e mai bun :death:
:lol:  :lol:  :lol:

In postul asta ironizai parerea mea?

Edited by dragasani, 11 December 2010 - 06:13.


#80
dragasani

dragasani

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 01.09.2009

View PostFlorinbv, on 11th December 2010, 00:07, said:

Ia uimeste-ne tu cu o astfel de comparatie ma ;) Hai spune-ne cat de bun e ios si cat de naspa e android si symbian. Ti-am spus ca mie imi place sa-ti ciesc postarile :)


Adica eu las 3 post-uri care insumeaza 30 de randuri in care imi exprim parerea si o argumentez. Si vi tu mistocarul pamantului si ce faci? Apreciaza ca ai de unde sa citesti pareri diversificate ca post-uri ca al tau sau ca al altora de genu "Recomand clar nokia 5230, ai spus LG ai inchis cazu!" nu cred ca o sa ajute pe cineva sa isi formeze parerea. Ti-am mai spus, justificati aroganta si apoi o sa ai tot dreptul sa fi arogant bai mistocarule.

#81
Florinbv

Florinbv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 28.05.2006
Bai caisa cam intreci masura. Pana una alta eu n-am decoperit postul in care tu ai spus ceva bun de luat in seama. Esti si tu un fanbou apple care vrea sa se faca remarcat pe forum. Am inteles ideea, esti ciumeg ca ai ifone. Bine PA!!!
Ia mai trage tu un ochi in topicul de care vb. LG Optimus One vs Nokia 5230 si vezi daca mi-am argumentat parerea au ba...

Edited by Florinbv, 12 December 2010 - 23:35.


#82
flipdascript

flipdascript

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,079
  • Înscris: 10.11.2008

View Postdragasani, on 11th December 2010, 06:14, said:

In postul asta ironizai parerea mea?
Da, chiar asa greu era sa-ti dai seama?

#83
dragasani

dragasani

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 01.09.2009

View Postmur_ionut, on 13th December 2010, 02:20, said:

Da, chiar asa greu era sa-ti dai seama?


Sa-mi dau seama ca era o ironie nu e asa greu, mai greu e sa-mi dau seama pe ce te-ai bazat tu cand ai facuto. Ce te face sa crezi ca pe mine jocurile ma atrag la iPhone? Daca tu doar asta intelegi inseamna ca toti suntem la fel? Oricum, sunt destul de greu de inteles ironiile facute de astia de isi fac singuri poze la volan, cu ochelarii de soare cand afara pare destul de intuneric.

#84
flipdascript

flipdascript

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,079
  • Înscris: 10.11.2008

View Postdragasani, on 13th December 2010, 18:58, said:

Oricum, sunt destul de greu de inteles ironiile facute de astia de isi fac singuri poze la volan, cu ochelarii de soare cand afara pare destul de intuneric.
Da, si eu sunt Superman. Daca aveai cat de cat treaba cu fotografia, realizai ca nu aveam cum sa-mi fac singur poza. Si era chiar ziua afara.
Dar de ce iti dau eu tie explicatii despre ce si cand? Ia vezi-ti tu de ale tale.

#85
dragasani

dragasani

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 01.09.2009

View Postmur_ionut, on 13th December 2010, 20:13, said:

Da, si eu sunt Superman. Daca aveai cat de cat treaba cu fotografia, realizai ca nu aveam cum sa-mi fac singur poza. Si era chiar ziua afara.
Dar de ce iti dau eu tie explicatii despre ce si cand? Ia vezi-ti tu de ale tale.
Esti sensibil la intuneric? Jura-te sa-ti fie tie rau ca nu ti-ai facut singur poza!!!

#86
Just_Cavalli

Just_Cavalli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 17.11.2009

View Postdragasani, on 13th December 2010, 18:58, said:

Sa-mi dau seama ca era o ironie nu e asa greu, mai greu e sa-mi dau seama pe ce te-ai bazat tu cand ai facuto. Ce te face sa crezi ca pe mine jocurile ma atrag la iPhone? Daca tu doar asta intelegi inseamna ca toti suntem la fel? Oricum, sunt destul de greu de inteles ironiile facute de astia de isi fac singuri poze la volan, cu ochelarii de soare cand afara pare destul de intuneric.
:roflmaofast:

#87
voposphere

voposphere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 13.03.2010
cei care nu vor trece rapid la android o sa aiba de pierdut.... nokia deja a pierdut teren cu garla... in maxim un an nu vor mai fi cei mai mari dak nu vor trece pe android...

sistemul de la appple e varza... ca de obicei au vrut ei sa aiba sitemul lor cu aplicatiile lor... ca si pe laptopuri... bada e inferior si prea putin raspandit... symbian e deja depasit de vreo 2 ani... windows mobile e o mare mizerie si tot timpul a fost iar blackberry os e un soft pentru telefoane de acum 6 ani asa...

android e bazat pe un open source... e constant imbunatatit , e f usor de folosit si vine pe baza de linux... ceea ce inseamna ca e free ca sursa.

deja acum nu mai conteaza telefonul ca brand... telefonul ca hard este doar un sistem... sistemul de operare face diferenta

#88
tkd29

tkd29

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,231
  • Înscris: 01.09.2003

View Postvoposphere, on 11th January 2011, 13:22, said:

cei care nu vor trece rapid la android o sa aiba de pierdut....
sistemul de la appple e varza... ca de obicei au vrut ei sa aiba sitemul lor cu aplicatiile lor... ca si pe laptopuri...

Si tu esti profesor :), poate ne si explici de ce e varza? pt ca e cel mai optimizat? pt ca merge perfect? pt ca ruleaza aplicatii f bine pt el?

#89
voposphere

voposphere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 13.03.2010

View Posttkd29, on 11th January 2011, 14:40, said:

Si tu esti profesor :), poate ne si explici de ce e varza? pt ca e cel mai optimizat? pt ca merge perfect? pt ca ruleaza aplicatii f bine pt el?

sa inteleg ca esti un apple user?

eu , profesorul... :))

bai elevule... eu le am avut pe toate... am avut apple iphone , am avut android... multe... am avut symbian... f multe , blackberry deasemenea dar si windows mobile... culmea win mobile 7...

momentan rulez un nokia 6310i din 2002 cu ecran alb negru pana apare motorola atrix pe piata.

nu sunt din asta care nu poate sta fara un smartphone cateva luni... totusi , cand aveam apple tot timpul eram limitat de sistem... si ca orice produs apple te baga in lumea lor comunista , unde totul este apple si unde totul e platit si am ajuns la concluzia ca apple sunt doar un nume pentru cei care nu au ce face cu banii.... produsele lor sunt extrem de scumpe pentru ce ofera si foarte limitate la sistem.

android am avut incepand cu 1.6 si pana la 2.2  nu am gasit defecte majore , ba mai mult , e super destept si super bine gandit... si nu are nici o limitare.. ba mai mult , daca te mananca undeva poti sa stai noaptea acasa sa ti faci propriile programe si sa le postezi in market... poate tu nu ai avut niciodata , insa este bazat pe un open source , ceea ce inseamna ca orice producator poate sa l costumizeze f usor si f rapid.

symbian a fost o trista amintire... au avut un inceput super... insa lipsa de dezvoltare si codurile proprii au dus la o stagnare... nu mai vreau sa folosesc asa ceva niciodata. nokia sa vina cu altceva...

blackberry... nush ce cauta aici... e un sistem f limitat si f putin raspandit... f vechi si foarte urat. totusi telefoanele lor sunt destul de utile business. am avut un 9700

windows e o gluma... am avut un htc ... never ever windows mobile... nu are ce cauta pe piata.



ideea de baza e ca android nu e un sistem de operare proprietar unui producator de telefonie mobila... e un PROGRAM pentru TOTI , e un program open source ce e imbunatatit ZILNIC.

o sa fie cel mai tare din parcare... toti producatorii se orienteaza catre andorid...

#90
tkd29

tkd29

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,231
  • Înscris: 01.09.2003
:) esti praf, stai jos ai 2.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate