Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

SO Android vs. IOS4 vs. SO Bada vs. Symbian vs. Windows Mobile 7 vs. SO BlackBerry vs. Web OS(Palm)

- - - - -
  • Please log in to reply
393 replies to this topic

Poll: SO Android vs. IOS4 vs. SO Bada vs. Symbian vs. WM (483 member(s) have cast votes)

Ce sistem de operare va place cel mai mult ? Care este viitorul ?

  1. SO Android (299 votes [61.90%])

    Percentage of vote: 61.90%

  2. IOS4(Iphone 4) (66 votes [13.66%])

    Percentage of vote: 13.66%

  3. SO Bada (26 votes [5.38%])

    Percentage of vote: 5.38%

  4. SO Symbian (51 votes [10.56%])

    Percentage of vote: 10.56%

  5. Windows Mobile 7 (29 votes [6.00%])

    Percentage of vote: 6.00%

  6. SO BlackBerry (9 votes [1.86%])

    Percentage of vote: 1.86%

  7. Web OS(Palm) (3 votes [0.62%])

    Percentage of vote: 0.62%

Vote Guests cannot vote

#379
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007
IOS - sistem închis, bine controlat și optimizat, cu aplicații de calitate și în număr mare, disponibil pe un nr redus de configurații hardware și preț piperat, are marele avantaj de a fi pionierul actualei perioade de hegemonie a telefoanelor deștepte
Android - open source, prost controlat, fragmentare crescută, optimizare software slabă în comparație cu evoluția specificatiilor tehnice, suport software deficient, aplicații multe dar prost calitative în general, disponibil pe o mare varietate de configurații hardware, are marele avantaj că în spatele lui se află Google și că lansarea lui a fost oportună
WP - sistem închis, bine controlat și optimizat, cu aplicații de calitate dar încă prea puține, disponibil pe o varietate mai mare de specificații hardware decât IOS, are dezavantajul major că Microsoft trebuie să investească serios în el pentru a demonstra că merită luat în seamă în condițiile în care a fost lansat prea târziu

așa le văd eu. Nu sunt un obsedat după o anumită chestie. Sunt pe principiul că fiecare își ia ce crede că i se potrivește mai bine.

#380
asuletz89

asuletz89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 15.06.2011
Android Vs iOS The Truth about Apple and Google's OS Part 1
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NMiY1kSTHZw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Android Vs iOS The Truth about Apple and Google's OS Part 2
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Ayx4XsBaJBI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#381
tedd44

tedd44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 01.08.2009

View Postutopium, on 28th June 2010, 13:01, said:

Maemo sau MeeGo :) Daca tot pui Bada si WebOS care au momentan cote de piata foarte mici, nu vad de ce sa nu pui si Maemo. Maemo e mai vechi decat mare parte din sistemele de operare din lista de mai sus si e clar cel mai complex sistem de operare pentru mobil (dar inca mai trebuie dezvoltat, ca si celelalte de altfel). Orice review facut de oricine iti va spune ca cel mai bun browser mobil e pe Maemo. Dupa parerea mea MeeGo va fi cel mai avansat, dar Symbian si Android cele mai raspandite. Nu exista nici unul care sa fie "viitorul", vor fi 4-5 sisteme de operare importante cu cote de piata semnificative pe piata.
...... nu mai zic nimic ...... :-"

#382
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012
Android dominates the world's biggest smartphone market:  http://www.phonearen...-market_id29861

Quote

China, the world’s most populous nation, is now the world’s biggest smartphone market, and interestingly enough it’s dominated by Android handsets.


#383
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012
Android, iOS wins are Symbian, BlackBerry's losses in Q1 2012:   http://www.phonearen...Q1-2012_id30532

[ http://i-cdn.phonearena.com/images/articles/60092-thumb/platforms-idc-q1-2012-1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#384
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

View Posttzotzolyno, on 7th April 2012, 01:57, said:

IOS - sistem închis, bine controlat
de cand mama dracului e asta un lucru pozitiv? :cursing:

din cauza gloatei de prostovani retardati, analfabeti si extrem de paranoici care au ajuns sa puna mana pe ceva tehnologie, s-ar putea sa ne trezim peste ceva timp ca nu vom mai putea instala absolut nimic nici pe pc-uri, daca aplicatiile nu sunt "controlate", "aprobate" si in conformitate cu toate normele, inclusiv "morale"*, ale taranilot imputiti si retardati de la coada vacii, umblatori la biserica si datatori de sfaturi despre ce e bine si ce nu e bine!  :deadtongue:
* - a se vedea politicile apple si mai nou microsoft pt. aprobarea aplicatiilor

Edited by gtk, 30 May 2012 - 01:23.


#385
seiu

seiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 10.05.2012
Top 3 personal:

1.Windows Phone
2.Android
3.iOS

#386
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View Postgtk, on 30th May 2012, 02:20, said:

de cand mama dracului e asta un lucru pozitiv? :cursing:

din cauza gloatei de prostovani retardati, analfabeti si extrem de paranoici care au ajuns sa puna mana pe ceva tehnologie, s-ar putea sa ne trezim peste ceva timp ca nu vom mai putea instala absolut nimic nici pe pc-uri, daca aplicatiile nu sunt "controlate", "aprobate" si in conformitate cu toate normele, inclusiv "morale"*, ale taranilot imputiti si retardati de la coada vacii, umblatori la biserica si datatori de sfaturi despre ce e bine si ce nu e bine!  :deadtongue:
* - a se vedea politicile apple si mai nou microsoft pt. aprobarea aplicatiilor
Prietene, daca nu iti place IOS, ai libertatea totala sa iti iei Android si gata....

Eu spre exemplu, ma doare exact in c*r ca in Android imi pot baga nasul prin directoare si pot face modificari la nivel de sistem si alte giumbuslucuri de-aste, pe mine perosnal, la un device, ma intereseaza SA FUNCTIONEZE, si cu cat functioneaza mai bine si mai fluent, cu atat mai bine, nu sunt genul care vreau tot felul de modificari si de skin-uri si alte porcarii de-aste, pe mine ma intereseaza sa functioneze si atat....am telefonul cu android 4.0.3 si tableta Ipad3...de ambele sunt la fel de multumit, dar din punct de vedere root-are sau jailbreak, NICIODATA, nu m i-am pus aceata problema, repet, daca functioneaza bine si din p.v. sistem de operare si din p.v. aplicatii...poate mi se rupe ce si cum a fost dezvoltat , ce are prin el si ce nu are....nu ma intereseaza briz-brizuri si alte shit-uri...

La fel pot spune si despre politic amarilor companii de a aproba aplicatii...crede-ma, nici macar termenii si conditiile Apple sau Android nu le-am citit si nici nu am de gand sa le citesc, nu ma intereseaza de politicile lor. Am nevoie de aplicatii ieftine si mai putin stabile, ma indrept spre android, vreau aplicatii mai bunicele dar pe bani, merg pe IOS....vreau compatibilitate perfecta cu pc-ul de acasa pe care am Windows, merg pe WindowsPhone....la fel, vreau sa imi bag nasul prin  SO ca asa vreau eu ca imi place , merg pe android, vreau functionare fluenta fara bug-uri fara sa ma intereseaza skin-uri si alte modificari, merg pe IOS....care e problema? Ai de unde alege, ai si libertatea de a alege.....

Nu v-am intele si nu o sa va inteleg niciodata de ce trebuie sa purtati acest razboi intre utilizatorii de OS-uri si/sau device-uri....in loc sa va bucurati si sa multumiti ca traiti intr-o era unde totul este accesibil (in sensul general , ma refer ca ai posibilitatea sa alegi intre multe solutii, sa alegi ce doresti), voi va consumati energia cu atatea tampenii de polemici ...sfatul meu...alegeti-va ce vi se potriveste ca aveti de unde si bucurati-va de tehnologie, lasati prostiile astea de polemici de-o parte ca nu isi au rostul.

Edited by cuculea, 07 June 2012 - 11:16.


#387
tkd29

tkd29

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,231
  • Înscris: 01.09.2003
Si asa incet dispare si flash-ul de pe android..

http://blogs.adobe.c...oid-update.html

#388
TudorMondialul

TudorMondialul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 543
  • Înscris: 15.10.2010
Avem si Siri Killer pe Android 4.1 JellyBeam
Siri vs Google Search

#389
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
"Android este o copie chinezească după iOS."

http://vladpuescu.wo...face-o-tableta/

#390
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,007
  • Înscris: 15.04.2011
Un papagal care s-a gandit sa isi mai omoare si el timpul cu ceva. -_-

Edited by Papillon_, 30 June 2012 - 16:31.


#391
marselcj

marselcj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,002
  • Înscris: 13.09.2007

View Postcuculea, on 7th June 2012, 12:10, said:

Prietene, daca nu iti place IOS, ai libertatea totala sa iti iei Android si gata....

Eu spre exemplu.............

Nu v-am intele si nu o sa va inteleg niciodata de ce trebuie sa purtati acest razboi intre utilizatorii de OS-uri si/sau device-uri....in loc sa va bucurati si sa multumiti ca traiti intr-o era unde totul este accesibil (in sensul general , ma refer ca ai posibilitatea sa alegi intre multe solutii, sa alegi ce doresti), voi va consumati energia cu atatea tampenii de polemici ...sfatul meu...alegeti-va ce vi se potriveste ca aveti de unde si bucurati-va de tehnologie, lasati prostiile astea de polemici de-o parte ca nu isi au rostul.

:coolspeak: :cheers:

#392
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Primul virus in Appstore

http://www.securelis...l_Leak_and_Spam

#393
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012
Android now powers 51.8% of US smartphones, growth continues:   www.gsmarena.com/android_now_powers_518_of_us_smartphones_growth_continues-news-4517.php

#394
atoe47w

atoe47w

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 27.04.2012
http://www.gsmarena....t-news-4628.php

dupa cum se vede , android are aproape 70% din piata. si nu e de mirare. ios are 17% si bb are undeva la 5%. cred ca toul vb de la sine.




si cand ma gandesc ca nokia a pierdut totul din prostia si incapatanarea de a ramane cu symbian in loc sa treaca pe android.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate