Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED
 Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...
 Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta
 

SO Android vs. IOS4 vs. SO Bada vs. Symbian vs. Windows Mobile 7 vs. SO BlackBerry vs. Web OS(Palm)

- - - - -
  • Please log in to reply
393 replies to this topic

Poll: SO Android vs. IOS4 vs. SO Bada vs. Symbian vs. WM (483 member(s) have cast votes)

Ce sistem de operare va place cel mai mult ? Care este viitorul ?

  1. SO Android (299 votes [61.90%])

    Percentage of vote: 61.90%

  2. IOS4(Iphone 4) (66 votes [13.66%])

    Percentage of vote: 13.66%

  3. SO Bada (26 votes [5.38%])

    Percentage of vote: 5.38%

  4. SO Symbian (51 votes [10.56%])

    Percentage of vote: 10.56%

  5. Windows Mobile 7 (29 votes [6.00%])

    Percentage of vote: 6.00%

  6. SO BlackBerry (9 votes [1.86%])

    Percentage of vote: 1.86%

  7. Web OS(Palm) (3 votes [0.62%])

    Percentage of vote: 0.62%

Vote Guests cannot vote

#343
haskell444

haskell444

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 19.12.2010

View Postxxz, on 1st December 2011, 14:21, said:

Imi aduc aminte ce scandal a fost cand la iOS era problema cu localizarea, la Android se pare ca este mult mai rau
http://www.cultofmac...ogs-everything/

View Posttkd29, on 1st December 2011, 15:21, said:

Ei vad numai paiul din ochiul altora dar barna din ochiul lor nu se vede
:D :D  Ba, voi stiti engleza? Dati un search pe net, e vorba de un software third-party instalat de catre Sprint si Verizon in telefoane cu Android, Symbian si Blackberry OS. N-are nici o treaba cu Android-ul. Ce grele ie... :D

#344
xxz

xxz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 21.01.2010
Da, asa e, "Our software is embedded by device manufacturers along with other diagnostic tools and software prior to shipment.". Device manufacturers se traduce Verizon si Sprint, a trebuit sa caut pe Google, ca nu stiu engleza. :lol:

#345
haskell444

haskell444

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 19.12.2010

View Postxxz, on 1st December 2011, 17:47, said:

Device manufacturers se traduce Verizon si Sprint, a trebuit sa caut pe Google, ca nu stiu engleza. :lol:
Ai vazut ca nu-i greu? :console:  Daca faceai asa de la-nceput, se evitau discutiile aici. :rolleyes:

P.S Am auzit ca au introdus astia de la Apple un soft nou in iPhone-uri, se numeste iExplode. :naughty: Nu tine telefonul in buzunarul din fata, sa nu ramai fara râmă. :console:

Auzi, cica si motto-ul si l-au schimbat Apple, din Think different in iExplode, you die. Ce zici, suna promitator, nu? Miau. ;)

Edited by MUR_I0NUT, 01 December 2011 - 18:45.


#346
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007

View Posttkd29, on 1st December 2011, 15:21, said:

Ei vad numai paiul din ochiul altora dar barna din ochiul lor nu se vede
Eu zic să renunțați toți la smartphone-uri și să treceți pe scrisori și telegrame.

Am 2 amici, unul e pe iPhone 4, altul e pe Symbian (Nokia 701 parcă ceva cu Belle). Eu am Android. Ciudat a fost că la cât de lăudat e IOS-ul tot are lag-uri din când în când. Dar estetic arată cel mai ok (evident e cel mai bine optimizat pe hardware-ul dat). Pe Symbian nu m-aș băga și singurul meu motiv serios sunt aplicațiile (Nokia are mare experiență în domeniul telefoniei...spre deosebire de Apple, dar o dă în bălării la multimedia). Am trecut pe Android tocmai pt că nu-s dispus să dau o căruță de bani pe iPhone (cu sau fără abonament). Recunosc, e mă irită cel mai mult la Android e fragmentarea. A dracului fragmentare. Suportul software al producătorilor (cu excepția gamei Nexus) este muci sau de toată jena mai ales la telefoanele din clasa low-mid-budget. În shimb e ok cu aplicațiile. Dintre aplicațiile pe bani, tre să recunosc că doar una este cea pe are n-am cumpărat-o pt că nu consider că este cazul să dau 50 de lei pe o aplicație care nu-mi satisface necesitățile complet. Am 31 de aplicații achiziționate de pe Android market. De GPS n-am nevoie că nu conduc dar aș fae un efort să-l cumpăr.

Evident, sunt de acord cu ideea că românul își ia telefon de ultimă generație din snobism mai degrabă decât din motive practice. Altfel ar sta situația dacă salariile românilor ar fi în jur de 1800€ pe lună. Dar nu e cazul. Românul își ia BMW și tremură apoi chiloții pe el ca nu cumva să i se spargă vreun far că n-are bani să cumpere unul nou. E vorba de snobism și atât. Am văzut în trecut destui pe iPhone și pe Android care foloseau cartele PrePay fără pachete de date, fără nimic...dependenți efectiv de WiFi. Fashion...nene, fashion.

Recunosc că mi-aș lua iPhone dacă ar trece pe un hardware mai decent la capitolul display (dimensiune de 4 inch) dar numai în condițiile în care aș dispune de bani să-l iau și să pot cumpăra și aplicații. De aceea încă nici nu iau în serios platforma WP7 pt că Market Place-ul ăla e o mizerie pentru piața din România.

#347
haskell444

haskell444

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 19.12.2010
.............

Edited by MUR_I0NUT, 01 December 2011 - 18:45.


#348
xxz

xxz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 21.01.2010
Iti dai seama ca daca aveam Galaxy S2, cand cautam pe google vedeau aia tot? :lol:  :console:
P.S. Sa nu mai intri pe messenger de pe telefon, ca vad aia de la "Verizon" care e parola ta. :lol:

#349
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
http://www.wired.com...-logging-video/

Edited by don_dannielo, 01 December 2011 - 21:26.


#350
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007

View Postdon_dannielo, on 1st December 2011, 21:23, said:

Și aici e rezolvarea Logging Test App. Pt 1 dollar și un root ți-l îndepărtează. Tare greu. :)

#351
xxz

xxz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 21.01.2010
Deci daca eu nu doresc sa stie producatorul exact ce fac eu cu telefonul, toate parolele, datele cardului etc, trebuie sa platesc un dolar si sa pierd garantia telefonului. :lol:  :thumbup:
Si astia cu iPhone eram fan-boys, nu?  :console:

#352
Florinbv

Florinbv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 28.05.2006
@tkd&xxz
Va faceti ca nu stiti ca ios ruleaza deasemenea carrier iq software? Macar Google nu a acceptat sa puna astfel de software pe gama Nexus. ;)

#353
haskell444

haskell444

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 19.12.2010

View PostFlorinbv, on 3rd December 2011, 16:38, said:

@tkd&xxz
Va faceti ca nu stiti ca ios ruleaza deasemenea carrier iq software?
Nu se fac, chiar nu stiu, there isn't an app for that. :D

#354
xxz

xxz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 21.01.2010
Wow, ce ma incalzeste pe mine ca pe Nexus nu este... Apple iti cere voie sa foloseasca acel Carrier. Ioane, zi drept, ai dat dolaru' ca sa nu mai vada aia de la "Verizon" ce faci tu cu telefonul? :lol:

#355
haskell444

haskell444

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 19.12.2010

View Postxxz, on 3rd December 2011, 18:34, said:

Ioane, zi drept, ai dat dolaru' ca sa nu mai vada aia de la "Verizon" ce faci tu cu telefonul? :lol:
Nu, dimpotriva, m-am filmat cu telefonul in timp ce fac sex, sa vada americanii cum f..e un roman. :)

#356
xxz

xxz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 21.01.2010
Hai, las-o ca ai dat. :lol:

#357
tkd29

tkd29

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,231
  • Înscris: 01.09.2003
Binenteles ca fandrozii vor aplauda asta

Apple iOS is safer than Android, McAfee says

http://news.cnet.com...id-mcafee-says/

Edited by tkd29, 04 December 2011 - 00:14.


#358
haskell444

haskell444

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 19.12.2010

Quote

iOS is more secure is because Apple restricts the way users can download apps.
iOS device owners can only download apps through Apple's App Store

Google's method of distributing software is more open, but with that openness comes risks. users can download Android apps from third-party sites just as easily, which may not have the necessary security in place
Helloooo... :death: E la mintea cocosului ca daca retardatii aia de la Apple verifica fiecare shit-app care exista in App Store, sunt riscuri minime sa fie virusate etc.

Diferenta intre userii Android si cei iOS e foarte simpla: userii Android pot oricand instala apps exact ca userii Apple, dar viceversa nu.

Deci, stfu. :D

[ http://www.featurepics.com/FI/Thumb300/20081224/Executive-Instructing-Keep-Silent-1013195.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#359
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,011
  • Înscris: 15.04.2011
"Android ranked the most "closed" open source project: here's why" link.

#360
revox1

revox1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 27.03.2009

View PostMUR_I0NUT, on 3rd December 2011, 21:29, said:

Helloooo... :death: E la mintea cocosului ca daca retardatii aia de la Apple verifica fiecare shit-app care exista in App Store, sunt riscuri minime sa fie virusate etc.

Diferenta intre userii Android si cei iOS e foarte simpla: userii Android pot oricand instala apps exact ca userii Apple, dar viceversa nu.

Deci, stfu. :D

Doamne fereste-ma, am citit cateva posturi prin zona asta de forum.. Tu esti frustrat rau prietene. Iti trebuie un job la google, departamentul "pup la fundulet pentru Android".

Eu votez Java os. SE w995 all the way.

ps. Ma doare la "bascheti" de lupta ios/android sau apple/samsung , fiecare isi cumpara ce vrea muschiul lui si nu e treaba nimanui de ce face alegerea aia. Deci nu ma bagati aici.
ps2. 7 032 / 365 = 19.2657534 posturi pe zi. Nu te plictisesti stand in casa atat?

Sarbatori fericite tuturor si nu mai eliberati frustrarile astea fara creier. Daca va umflati venele pe aici nu primiti nimic de la Apple/Samsung/etc.

Edited by revox1, 23 December 2011 - 14:29.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate