Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 

SO Android vs. IOS4 vs. SO Bada vs. Symbian vs. Windows Mobile 7 vs. SO BlackBerry vs. Web OS(Palm)

- - - - -
  • Please log in to reply
393 replies to this topic

Poll: SO Android vs. IOS4 vs. SO Bada vs. Symbian vs. WM (483 member(s) have cast votes)

Ce sistem de operare va place cel mai mult ? Care este viitorul ?

  1. SO Android (299 votes [61.90%])

    Percentage of vote: 61.90%

  2. IOS4(Iphone 4) (66 votes [13.66%])

    Percentage of vote: 13.66%

  3. SO Bada (26 votes [5.38%])

    Percentage of vote: 5.38%

  4. SO Symbian (51 votes [10.56%])

    Percentage of vote: 10.56%

  5. Windows Mobile 7 (29 votes [6.00%])

    Percentage of vote: 6.00%

  6. SO BlackBerry (9 votes [1.86%])

    Percentage of vote: 1.86%

  7. Web OS(Palm) (3 votes [0.62%])

    Percentage of vote: 0.62%

Vote Guests cannot vote

#37
pandurub

pandurub

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 10.08.2009
mai asteptati putin ca Windows Phone 7 coming to Europe in October.

Eu zic ca symbian va pierde foarte mult pentru ca duce lipsa de aplicatii si o interfata prietenoasa. Si nu doar de asta. Nici telefoanele aparute de la nokia nu sunt cine stie ce.

#38
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
Uite ca iese si MeeGo la rampa cu un UI mai cizelat : [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XDp1MGlfGQ8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Competitia va fi acerba in urmatorii ani.

#39
Just_Cavalli

Just_Cavalli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 17.11.2009
Competitie care va fi in folosul utilizatorilor.

#40
Florinbv

Florinbv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 28.05.2006

View PostantinVidia, on 2nd August 2010, 15:07, said:

Esti prea optimist cu Bada. E un OS bun, dar nu cred ca va reusi o coata asa mare de piata incat sa depaseasca Symbian si chiar WM.
E destul de greu, avand in vedere ca doar Samsung produce telefoane cu Bada. Nu e imposibil, dar e destul de greu sa se intample asta.
Android deja se stie ca va fi No. 1 :OK:.

Iata cum vad eu topul de peste 3-4 ani:

1. Android
2. Symbian
3. IOS
4. WM
6. MeeGo
5. Bada
Cam asa vad si eu clasamentul in urmatorii ani. Sa nu uitam ca se va lansa Symbian 4 care va avea UI asemanator android. Despre stabilitate nu mai are rost sa vorbim. Eu nu cred ca Symbian se duce la fund.

#41
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 08.09.2006
Symbian cred ca va ramane cel mai stabil.
acum cred ca ar fi corect asa:
1. Android
2. Symbian
3. WM
4. IOS
6. MeeGo
5. Bada

#42
tkd29

tkd29

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,231
  • Înscris: 01.09.2003
Dupa mine topul arata asa:

1. iOS  -  cel mai stabil dintre ele.
2. Android - inca mai are de lucrat la el
3. Symbian - se cam duce pe rapa
4. WM - daca nu fac ceva miracole cu vers 7 se poate  pune cruce pe el
5. Bada - cred ca va ajunge ca Maemo de la Nokia.

#43
Just_Cavalli

Just_Cavalli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 17.11.2009
" De asemenea, An­droid, sistemul de operare dezvoltat de Google, cel mai popular motor de căutare din lume, l-a devansat pe cel al iPhone, devenind ce-a de-a treia mare platformă pentru telefoane mobile după Symbian a Nokia și cea pentru BlackBerry, al canadienilor de la Research In Motion (RIM). " http://www.zf.ro/bus...valilor-6869168

#44
Dheus

Dheus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 28.05.2009
O prostie ca RIM are o cota de piata asa mare. Adica, multi useri acuza "ecosistemul" Apple, ca nu pot folosi telefonul asa cum vor, dar de Blackberry de ce nu se ia nimeni?
La iPhone mai poti cu un jailbreak, dar la BB chiar nu ai ce face, decat internet la jumatate folosit.
Symbian chiar merita sa se mentina sus, dar trebuie munca de la Nokia. Este unul dintre cele mai bune OSuri, care a implementat niste lucruri, inainte ca altii sa auda de ele. Dar de la lansarea iPhoneului sta in spate.

Bada m-a dezamagit, este doar un feature phone OS. Slab, nu asta inseamna smartphone for the all, Android este mai mult pe ideea asta, sau chiar Symbian.

Oricate probleme ar avea iOS si iPhone, 4 mil. de vandute nu sunt in neant.

#45
Just_Cavalli

Just_Cavalli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 17.11.2009

View PostDheus, on 14th August 2010, 23:01, said:

Bada m-a dezamagit, este doar un feature phone OS. Slab, nu asta inseamna smartphone for the all, Android este mai mult pe ideea asta, sau chiar Symbian.

Oricate probleme ar avea iOS si iPhone, 4 mil. de vandute nu sunt in neant.
Tu avea asteptari prea mari de la Bada OS din cauza aceea ai fost asa de dezamagit. Te asteptai sa fie la nivelul lui Android 2.1.

SO Bada e inca un So "tanar" si are timpul necesar ca sa se dezvolte si sa creasca sub "umbrela" Samsung.

Daca te uiti bine la pretul pe care il are Samsung Wave si dotarile pe care le are o iti dai seama ca este un smartphone pentru mase si are un raport calitate/pret/perfromante excelent(poate are mici "lacune" dar care o sa fie rezolvate in timp). Intr-o stapamana , doua o sa ii se alature Samsung S5330 Wave 2  si Samsung S5330 Wave 2 Pro care o sa coste aproximativ 750~800 de lei.

SO Bada e o combinatie intre  SO Android si IOS.

SO Android 2.2 si IOS4 sunt clar cele mai bune sisteme de operare in momentul de fata.

Ma mira schimbarea ta la 180 de grade de la SO Android spre IOS4 cu al lor Iphone 4.

Eu unul chiar daca consider IOS4 unul dintre cele mai bune sisteme de operare respectiv Iphone 4 unul dintre cele mai bune smartphonuri mi se pare inadmisibil sa fiu nevoit sa port un cauciuc ca sa nu pierd semnalul/conexiunea de date pe un telefon pe care dau 700 de euro... o gafa monumentala din partea celor de la Apple.

View PostDheus, on 1st July 2010, 00:01, said:

Planuri mari pt Android, viitorul suna bine dupa cum se spune, dar topul meu arata cam asa:
1. Android
2. iOS
3. Windows Mobile 7
...
Restul sunt, pai sa vedem, istorie.

WebOS se va stinge incet dar sigur, va ramane in universul HP, BB OS este pt cei care vor BB pt ecosistemul lor cu abonamente mari pt un server de mail, MeeGO si Maemo, cel din urma ramane un vis, la modul, "ce frumos putea fi", iar primul va fi bun peste vreo 2-3 ani cand Nokia chiar va renunta la Symbian.
Se pare ca "soarele rasare" pentru WebOS , nu "apune".

webOS 1.4.5 gears Pixi for 3D gaming, squeezes extra battery life from Pre

http://blog.gsmarena...-pre/#more-6004

Cum ar arata un Samsung Wave cu WebOS. :wub:

Edited by Just_Cavalli, 17 August 2010 - 14:35.


#46
Dheus

Dheus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 28.05.2009
Nu m-am schimbat, la cate deviceuri sunt cu Android e greu sa nu se bata la locul 1. Dar acum vorbind si serios, poti sa garantezi ca toti 4 mil. au fost fanboy? Eu spun de hardware, lasand la o parte iOS 4.

M-a dezamagit Bada, l-am cam comparat cu Android, dar la faza cu Social HUB, 10 dolari sa-l folosesti la maxim, asta este exagerabil. In fine, tu ti-ai cumparat Wave?

#47
Just_Cavalli

Just_Cavalli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 17.11.2009
Inca nu dar o sa imi cumpar unul peste 1 luna. :)

Edited by Just_Cavalli, 17 August 2010 - 21:09.


#48
voposphere

voposphere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 13.03.2010
Se mai fac telefoane cu win mobile? poate gtesesc dar mi se par depasite... Nu departe e si symbian care e depasit rau acum

#49
Florinbv

Florinbv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 28.05.2006
Pastreaza-ti parerile pt. tine cand spui asemenea enormitati ;) ... am inteles ca ti-ai cumparat galaxy s. Este un telefon bun (in opinia mea cel mai bun). Dar totusi sa spui ca symbian si windows mobile sunt depasite mi se pare ca exagerezi.

#50
Dheus

Dheus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 28.05.2009
Dar nu a gresit cu nimic, doar si-a spus parerea, pe care multi i-o impartasesc pt ca in definitiv, dupa ce ai pus mana pe Android sau iOS restul ti se par depasite.

#51
pandurub

pandurub

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 10.08.2009

View PostFlorinbv, on 22nd August 2010, 12:30, said:

Pastreaza-ti parerile pt. tine cand spui asemenea enormitati ;) ... am inteles ca ti-ai cumparat galaxy s. Este un telefon bun (in opinia mea cel mai bun). Dar totusi sa spui ca symbian si windows mobile sunt depasite mi se pare ca exagerezi.

Pe segmentul smartphone sunt super depasite.

#52
Dheus

Dheus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 28.05.2009

View Postpandurub, on 23rd August 2010, 11:39, said:

Pe segmentul smartphone sunt super depasite.
Depinde de user, pt ca 6.5 este cel mai bun OS de smartphone de la Ms, la momentul acesta.
Si ultima versiune de Symbian este tot cel mai bun OS de smartphone pt terminalele care il au.
Userii care le aleg au si posibilitatea Android sau iOS, dar ei aleg altceva. Tot smartphone e, la fel face lucrurile, in esenta, ca difera viteza si interfata, este altceva. Dar in esenta operatiunile raman la fel, fie ca e mail sau IM.

Sincer, si BB OS este putin tras de par spus OS de smartphone, pt ca, eu cel putin, ma simt ca pe un OS proprietar companiei, caruia nu pot sa-i aduc nimic nou (ca la Android sau iOS, Symbian sau WM). Exact ca pe cel flash de la SE. Decat o tema si ceva de suprafata.

#53
pandurub

pandurub

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 10.08.2009
Totusi un smartphone e facut si de aplicatii si nu doar de sistemul de operare. Tocmai din acest punct de vedere am zis ca sunt depasite.

#54
Just_Cavalli

Just_Cavalli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 17.11.2009

View Postpandurub, on 31st August 2010, 13:45, said:

Totusi un smartphone e facut si de aplicatii si nu doar de sistemul de operare. Tocmai din acest punct de vedere am zis ca sunt depasite.
A smartphone is a mobile phone that offers more advanced computing ability and connectivity than a contemporary basic 'feature phone'.

Smartphones and feature phones may be thought of as handheld computers integrated within a mobile telephone, but while most feature phones are able to run applications based on platforms such as Java ME or BREW, a smartphone allows the user to install and run more advanced applications based on a specific platform.

Smartphones run complete operating system software providing a platform for application developers.

Growth in demand for advanced mobile devices boasting powerful processors, abundant memory, larger screens and open operating systems has outpaced the rest of the mobile phone market for several years.
According to a study by ComScore, in 2010 over 45.5 million people in the United States owned smartphones and it is the fastest growing segment of the mobile phone market, which comprised 234 million subscribers in the United States. link

Ca sa se lamureasca toti ce inseamna un smartphone.

Edited by Just_Cavalli, 31 August 2010 - 16:37.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate