Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

SO Android vs. IOS4 vs. SO Bada vs. Symbian vs. Windows Mobile 7 vs. SO BlackBerry vs. Web OS(Palm)

- - - - -
  • Please log in to reply
393 replies to this topic

Poll: SO Android vs. IOS4 vs. SO Bada vs. Symbian vs. WM (483 member(s) have cast votes)

Ce sistem de operare va place cel mai mult ? Care este viitorul ?

  1. SO Android (299 votes [61.90%])

    Percentage of vote: 61.90%

  2. IOS4(Iphone 4) (66 votes [13.66%])

    Percentage of vote: 13.66%

  3. SO Bada (26 votes [5.38%])

    Percentage of vote: 5.38%

  4. SO Symbian (51 votes [10.56%])

    Percentage of vote: 10.56%

  5. Windows Mobile 7 (29 votes [6.00%])

    Percentage of vote: 6.00%

  6. SO BlackBerry (9 votes [1.86%])

    Percentage of vote: 1.86%

  7. Web OS(Palm) (3 votes [0.62%])

    Percentage of vote: 0.62%

Vote Guests cannot vote

#19
Dheus

Dheus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 28.05.2009

View PostantinVidia, on 1st July 2010, 13:13, said:

Partea asta practic ingroapa vanzarile modelelor cu specificatii mai slabute. E inutil sa mai arunci banii pe modele lansate acum 6-12 luni, cu 256MB RAM, ecrane de 3,1" si procesoare de 500MHz. Tocmai acum cand cresc preturile  :cursing: .
Dar nu ti se pare normal?
Eu am nemultumiri cu producatorii, ca Motorola putea sa puna pe Milestone 512 RAM, pt ca acum deja se descalifica acel model.
Dar mi se pare normala o evolutie, dar practic nu dispar, numai ca nu au parte de tot ce inseamna Android. Ramane 2.2 pt ele.

Nexus pare sa ramana playground-ul pt orice test de Android, dar cum ai spus, este o mare posibilitate ca 3.0 sa se lanseze cu Nexus Two. Cam penibil numele, dar in fine.

Deci acum ochii sunt pe cele de la 512 RAM. Ca ARM-urile de 600-800 Mhz merg overclock-ate si atunci se poate face posibila rularea noului Android.

A aparut un prim test cu Android pe N900. Daca se reuseste portarea, oare vor creste vanzarile acestui model?

#20
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
Exact la Milestone ma gandeam si eu, dar e valabil si la alte modele de la alti producatori.
Macar au invatat din greseli, astfel ca Droid X si Droid2 (care speram sa fie acompaniat si de Milestone 2) au hardware-ul adus la zi.
Si eu sunt de acord cu evolutia, doar ca nu prea putem tine pasul cu ei :D. Daca am locui in America probabil ne-am permite majoritatea ultimele noutati...

Arata binisor si MeeGo pre-alpha : engadget

Edited by antinVidia, 01 July 2010 - 13:15.


#21
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

View PostDheus, on 1st July 2010, 13:54, said:

A aparut un prim test cu Android pe N900. Daca se reuseste portarea, oare vor creste vanzarile acestui model?
Nu cred, singurul avantaj al Androidului cred ca ar fi faptul ca are mai multe aplicatii disponibile si ca e mult mai raspandit (deci suport mai bun). In rest Maemo e mai avansat/complex (desi mai are cateva chestii pe care nu le acopera inca). Poate eventual unii se gandesc ca Maemo va disparea/va fi inlocuit cu MeeGo si in ideea asta ar prefera sa ruleze Android pe N900, insa N900 va rula si MeeGo, deci ...

Interesant e ca ai atatea optiuni pe N900. Am prins intr-o zi o super oferta la N900 ($369), am stat un pic sa ma gandesc (trebuia sa apelez la un prieten sa-l trimita din state) ... m-a tentat, dar nu vreau un telefon atat de mare, am preferat sa astept N8-ul care va fi semnificativ mai compact, capacitiv si cu o camera foto excelenta. Dar faptul ca e atat de flexibil N900 si suporta Maemo, Android, MeeGo il face mai interesant, asta e clar.

Edited by utopium, 01 July 2010 - 21:17.


#22
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007

View PostantinVidia, on 30th June 2010, 23:19, said:

* Minimum hardware requirements for Android 3.0 devices are: 1GHZ CPU, 512MB or RAM, displays from 3.5” and higher.

Vesti bune legate de cerintele hardware necesare pentru rularea Android 3.0 a.k.a. Gingerbread  :peacefingers: .
Eldar Murtazin a rectificat cele spuse acum 2 zile, astfel ca 1GHZ CPU, 512MB RAM si display-uri >=3.5" sunt cerintele recomandate, nu minime.

Eldar Murtazin (Mobile-review.com's editor in-chief), tweeted the following clarification:

"Yesterday have a very good conversation and some clarifications. 1 Ghz, 512 Mb etc its not minimal requirments but recommended one"


#23
Dheus

Dheus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 28.05.2009

View Postutopium, on 1st July 2010, 22:16, said:

In rest Maemo e mai avansat/complex (desi mai are cateva chestii pe care nu le acopera inca).

Interesant e ca ai atatea optiuni pe N900.
Cu ce e mai bun Maemo? Exceptand Flashul si (in teorie) browserul mai bun?
Dar compara-mi aducand in cauza toate OS-urile mobile. De la Android la WebOS, la iOS.
In afara de faptul ca este precum un mic Ubuntu intr-un mobil, Maemo chiar nu are viitor. O fi usor de facut multe pe el, dar este Linux si este de asteptat.
Daca Maemo este asa inseamna ca si LiMo este asa?

Bune vestile cu Android 3.0, si parca mai mult ca niciodata vreau un Nexus One acum. Cam cel mai bun si de teste si de utilizat cu tot ce e nou in materie de Android. Are o performanta de 4 ori mai buna pe 2.2

#24
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

View PostDheus, on 2nd July 2010, 22:18, said:

Cu ce e mai bun Maemo? Exceptand Flashul si (in teorie) browserul mai bun?
Dar compara-mi aducand in cauza toate OS-urile mobile. De la Android la WebOS, la iOS.
E o chestie de limite. Maemo are mult mai putine limitari decat oricare alt sistem de operare mobil. Am zis ca e mai avansat/complex, nu neaparat mai bun. La fel cum nu pot sa zic ca Linux e mai bun decat Windows, dar la unele chestii e mai avansat. Pentru o buna parte, Windows e mai potrivit decat Linux. Pentru un segment de nisa de utilizatori care poate vor ceva mai avansat, Linux e mai bun (servere web sau naiba stie ce alte chestii).

Pt limitari Android vezi aici: http://en.wikipedia....erating_system) la sectiunea Restrictions and issues ... o sa gasesti o parte din ele.

Edited by utopium, 03 July 2010 - 16:34.


#25
Dheus

Dheus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 28.05.2009

View Postutopium, on 3rd July 2010, 17:29, said:

Pentru un segment de nisa de utilizatori care poate vor ceva mai avansat, Linux e mai bun
Asta era punctul care conta, pt un segment de nisa. Pt ca nu conteaza ce poate sau nu, dar depinde ce ofera utilizatorului. Iti dai seama ca mare parte din ce poate Maemo ca "masina" de teste nu va fi folosita niciodata de catre marea masa a utilizatorilor.

Da, indiferent de cate restrictii are Android, tot mare parte din restrictii se adreseaza developerilor, nu vorbim acum de ei, pt ca prea putini din cei care scriu pe acest forum sunt asa ceva.

Deci, tragand linie, Android este in top, mai trebuie doar sa depaseasca iOS. Asta probabil se va intampla cu 3.0.

#26
pandurub

pandurub

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 10.08.2009
Eu am fost la o conferinta cu ceva legat de online si majoritatea aveau Android-uri urmati in deaproape de Iphone-uri. Cred ca lupta asta cel putin in Romania Android a castigat-o

#27
Dheus

Dheus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 28.05.2009

View Postpandurub, on 7th July 2010, 15:57, said:

Eu am fost la o conferinta cu ceva legat de online si majoritatea aveau Android-uri urmati in deaproape de Iphone-uri. Cred ca lupta asta cel putin in Romania Android a castigat-o
Cum tu ai vazut Android, la o prezentare Microsoft, eu am vazut mai multi oameni cu Windows Phone pe cm patrat, decat in oricare alta zona :lol:.
Dar daca este vorba de online, atunci Android si iPhone, ca doar nu te duci cu un Nokia Series, pt promovare continut web pe telefon. Teoretic.

Se zbate Nokia sa atraga iar atentia asupra lor. Au sters acel "presupus" N9 in timp ce era pe video, cam trasa de par povestea, dar fie, si acum baga mai tare cu MeeGO.
Vreau sa vad neaparat Windows Mobile 7, dar Android-ul de mult timp este alegerea mea.

Nokia face cu N8 (si poate N9) la fel cum a facut cu N97. Baga zvonuri sau le anunta cu 3-6 luni inainte de lansare, si cand apar sunt deja "intarziate".

#28
krystyano9

krystyano9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 27.11.2007
Symbianul este cel mai matur dintre ele, el fiind de 10 ani pe piata, are cele mai mici cerinte de sistem fata de celelalte dar este in urma la partea de UI, parte care la Android este foarte bine realizata cu multe efecte si implicit niste cerinte mai mari, de asemenea majoritatea aplicatiilor pentru Android sunt facute in Java care nu este cel mai bun de mod de a crea aplicatii pentru mobile, Mozilla a si declarat ca este aproape imposibil de creat o versiune de Firefox pentru Android folosind Dalvik.
IOS 4 este foarte simplu de utilizat acesta fiind cel mai mare avantaj al sau pentru ca in rest lucruri ca multitasking care este esential pentru un OS nici nu a auzit
Windows Phone inca nu a fost lansat ca sa ne facem o parere
Bada OS este relativ nou si desi in fiecare zi apar aplicatii nu o sa se vanda intr-un numar atat de mare incat dezvoltatorii sa creeze pentru atata vreme cat Samsung o sa produca telefoane cu Android si poate cu noul Windows Phone o sa isi faca singuri concurenta de aceea cred ca mai mult de 3-4 modele cu Bada nu o sa apara pe an
Meego este urmasul lui Maemo care exista de 5 ani , de pe vremea cand era doar Symbian si WM, dar daca stam bine sa ne gandim este chiar mai vechi si mai exact de cand linuxul a fost creat, pentru ca acelasi Linux de il folosim pe desktop de acasa, care ruleaza pe servere si mai peste tot cu singura diferenta la UI deci este impropriu sa-i zicem OS pentru smartphones. Symbian va fi folosit pe telefoanele care nu au niste capabilitati hardware prea mari, iar Meego va fi principalul sistem pentru hi-end Nokiei; Android merge ca dracu' pe un procesor sub 600MHz iar WP7 nici nu va rula, aici este avantajul Symbianului pentru ca daca ar rula si el pe acelasi hardware pe care il are Android sau WP7 va spun sigur ca este cel mai rapid

Pana la urma fiecare trebuie sa luam in considerare si partile bune si cele rele ale fiecarui OS si as prefera ca daca o sa comentati la ce am scris eu sa aduceti argumente la fel cum si eu am adus in favoarea dar si in defavoarea Symbianului pentru ca pana la rma nu trebuie sa ne luam un telefon penntru ca este cel mai bine sau vandut sau pentru ca este foarte apreciat de 20 de oameni si contestat de doar 10 si ar trebui sa ni-l alegem dupa cerrintele noastre ca doar noi il folosim si nu acei 30 de oameni care si-au dat cu parerea

Edited by krystyano9, 08 July 2010 - 18:08.


#29
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
La noi e clar, Nokia si Symbian fac legea. Apoi ar fi Windows Mobile si probabil iOS. Android cred ca vine cam pe locul 4 la noi in tara.
  
Un studiu realizat recent in SUA - unwiredview


[ http://i32.tinypic.com/6fquy8.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ http://i25.tinypic.com/2qtdf9k.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pe piata europeana lucrurile stau cu totul altfel - Palm-ul aproape nu exista, RIM-ul are o cota mult mai mica etc.

#30
Dheus

Dheus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 28.05.2009

View Postkrystyano9, on 8th July 2010, 19:07, said:

Symbianul este cel mai matur dintre ele, el fiind de 10 ani pe piata, are cele mai mici cerinte de sistem fata de celelalte dar este in urma la partea de UI, parte care la Android este foarte bine realizata cu multe efecte si implicit niste cerinte mai mari, de asemenea majoritatea aplicatiilor pentru Android sunt facute in Java care nu este cel mai bun de mod de a crea aplicatii pentru mobile, Mozilla a si declarat ca este aproape imposibil de creat o versiune de Firefox pentru Android folosind Dalvik.
Chiar nu mai intereseaza pe nimeni de Firefox avand aceste browsere disponibile. Dupa cum vezi, nici pe PCuri nu mai rupe Firefox gura targului, mai mult sunt cele care ocupa resurse putine, si care manageriaza bine taburile multiple. Dar fara sa o dam in off topic, sa te corectez cu altceva. Aplicatiile de Android NU SUNT in Java. Codul propriu-zis ESTE facut in C++, interfata fiind in Java. Pctul slab la Mozilla, este ca are adonuri multe pt Firefox, si atunci ele nu pot fi facute in Java. Symbian nu e matur pt anii din spate, ci pt ca tu asa il vezi, probabil folosind asa ceva, iar hardwareul minimalist, ce rost mai are cand ai Bada care va putea rula si pe cele mai slabe? Totusi evoluam, nu mai stam la ARMuri de 333MHz, ci ajungem la ARMuri de 1Ghz.

IOS 4 este foarte simplu de utilizat acesta fiind cel mai mare avantaj al sau pentru ca in rest lucruri ca multitasking care este esential pentru un OS nici nu a auzit
A auzit, dar tu nu ai auzit de el. Este un multitasking mai altfel, dar foarte bun in teorie, aplicatia fiind din start creata pt asa ceva, si nu incarcata by default de OS in multitask.
Windows Phone inca nu a fost lansat ca sa ne facem o parere
Windows Phone este un telefon cu Windows Mobile 6.5, si toata divizia de telefoane cu Windows, este noul nume de ceva timp. Poate Windows Mobile 7 nu a fost lansat, asta fiind cu totul altceva. ;)
Bada OS este relativ nou si desi in fiecare zi apar aplicatii nu o sa se vanda intr-un numar atat de mare incat dezvoltatorii sa creeze pentru atata vreme cat Samsung o sa produca telefoane cu Android si poate cu noul Windows Phone o sa isi faca singuri concurenta de aceea cred ca mai mult de 3-4 modele cu Bada nu o sa apara pe an
Nici nu trebuie sa apara 3-4, eu vreau unul si bun. Pt 2010 este Wave, excelent pt tot ce ofera Bada. Iar el va fi vandut in numar mare, acolo unde Symbian va muri, pe hardware mai slab, dar si pe feature phone-uri.
Meego este urmasul lui Maemo care exista de 5 ani , de pe vremea cand era doar Symbian si WM, dar daca stam bine sa ne gandim este chiar mai vechi si mai exact de cand linuxul a fost creat, pentru ca acelasi Linux de il folosim pe desktop de acasa, care ruleaza pe servere si mai peste tot cu singura diferenta la UI deci este impropriu sa-i zicem OS pentru smartphones. Symbian va fi folosit pe telefoanele care nu au niste capabilitati hardware prea mari, iar Meego va fi principalul sistem pentru hi-end Nokiei; Nici nu ai vazut MeeGO si deja e zeu. Este doar nimica tot, marketing de la o companie care se zbate de 1 an si ceva sa scoata un touch bun. Pana acum doar rezistive au stiut, cu X6 exceptie, si cu S60. N8 sa-i mai scoata din anonimat. Iar Android tot pe Linux e bazat, deci exista de cand lumea... Linuxului. Android merge ca dracu' pe un procesor sub 600MHz HTC Magic are 528Mhz, Hero la fel, HTC G1 la fel, si desigur, Samsung i7500, acelasi tip de CPU cu 528Mhz, si "ca dracu'" rau se misca Cyanogen 5 (Android 2.1) pe Magic (experienta proprie ;) ). Merge mai bine ca 1.5 si fara sa-l laud. Mai documenteaza-te. iar WP7 nici nu va rula, aici este avantajul Symbianului pentru ca daca ar rula si el pe acelasi hardware pe care il are Android sau WP7 va spun sigur ca este cel mai rapid Nu este mai rapid, pt ca mai sus de un ARM 11 nu stie sa utilizeze. Daca stia, N900 avea Symbian, nu incercarea lamentabila de a pune Maemo in mainile oamenilor ca telefon. Nu stie cu hardware nou, si sincer, de ce as mai avea nevoie de un sistem care stie cu astea mici, cand tot ce apare are minim 528Mhz, si vreo 256 RAM? Unde-i logica?

Pana la urma fiecare trebuie sa luam in considerare si partile bune si cele rele ale fiecarui OS si as prefera ca daca o sa comentati la ce am scris eu sa aduceti argumente la fel cum si eu am adus in favoarea dar si in defavoarea Symbianului pentru ca pana la rma nu trebuie sa ne luam un telefon penntru ca este cel mai bine sau vandut sau pentru ca este foarte apreciat de 20 de oameni si contestat de doar 10 si ar trebui sa ni-l alegem dupa cerrintele noastre ca doar noi il folosim si nu acei 30 de oameni care si-au dat cu parerea
Eu am adus argumente, astept sa vad ce spui tu, dar sincer, Symbian trebuie sa moara, bun sau nu, a trecut vremea lui. Sa lanseze Symbian^3 sau cat mai vor ei, dar cu alt nume. A murit epoca celor de la Nokia, cu Symbian lider. Daca nu ar fi brandul, "e Nokia, frate!", atunci nici cat LG nu ar vinde Nokia.


View PostantinVidia, on 8th July 2010, 21:09, said:

La noi e clar, Nokia si Symbian fac legea.
Brand Nokia, au o calitate buna la constructie, iar cei care inca isi cumpara asta este pt ca au tot avut, si nu vor sa schimbe. Si nu ar avea nevoie de un Android, cu net pe el, sync la date si tot restul. Au nevoie de un "joculet", si eventual un aparat foto in telefon. Si radio.

Quote

Pe piata europeana lucrurile stau cu totul altfel - Palm-ul aproape nu exista, RIM-ul are o cota mult mai mica etc.
RIM fara America nici nu era unde este. Europenii sunt mai conservatori, nu vin cu BBul la ei la afaceri, vin cu agenda si pixul, telefonul fiind eventual un Nokia 1100 :lol:.
Iar Palm, au fost pe val candva, iar acum nici in America nu exista. Android si iOS, dar sa vedem ce poate 7 si eventual mult laudatul MeeGO, desi cred ca Bada ii va lua fata.

#31
Just_Cavalli

Just_Cavalli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 17.11.2009
Forte bine punctat Dheus. In momentul de fata SO Android si IOS4 sunte pe "val" si asta pentru ca au progresat foarte mult in ultimii ani.
SO Bada are avantajul ca a venit de la prima versiune bine "finisat"(nu cum a fost Android 1.5 sau 1.6) si in timp o sa fie din ce in ce mai popular.

Edited by Just_Cavalli, 08 July 2010 - 23:26.


#32
Dheus

Dheus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 28.05.2009

View PostJust_Cavalli, on 9th July 2010, 00:25, said:

SO Bada are avantajul ca a venit de la prima versiune bine "finisat"(nu cum a fost Android 1.5 sau 1.6) si in timp o sa fie din ce in ce mai popular.
Cel mai mare avantaj pe care il are Wave in fata Androidului, pt mine, este usurinta cu care faci un screenshot :lol:. Eram dependent de treaba asta de la iPhone, dar la Android e mai greu.
Acum lasand gluma, intr-adevar Bada este reusit, mai are nevoie de finisari, dar comparand cu Android 1.0 sau cu iPhone OS 1.1, este mai evoluat, si este de asteptat, mai rau era daca vroiau sa treaca prin aceiasi pasi de dezvoltare ca restu.

Va fi popular prin pret, daca ramane la acelasi raport pret/performanta. Dar vad ca deja au inceput sa reduca preturile la modelele Samsung, si ma refer strict la producator. Scot modele ieftine, comparativ cu SE sau Apple. Cam pe aceeasi idee cu HTC, dar putin mai bune. Pacat ca pt Samsung nu exista xda :lol:.

#33
pandurub

pandurub

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 10.08.2009
Cat timp exista competitie cred ca cel mai mult de castigat avem noi userii. S-a dus vremea monopolului Symbian sau WiMo. Din acest motiv ma bucur sa vad noi si noi sisteme de operare. Bada va incerca sa fie mai bun decat Android sau IOS4. Nu cred ca nimeni are ceva de pierdut din asta :)

#34
Just_Cavalli

Just_Cavalli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 17.11.2009
Se pare ca au fost publicate rezultatele pe trimestrul al 2 -lea http://www.gsmarena....d-news-1854.php , SO Android-ul are un ritm de crestere incredibil de mare.

In 3-4 ani cred ca topul o sa fie:

1. SO Android
2. IOS4
3. SO Bada
5. SO Symbian
6. SO Windos Mobile.

Edited by Just_Cavalli, 02 August 2010 - 13:54.


#35
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007

View PostJust_Cavalli, on 2nd August 2010, 14:52, said:

In 3-4 ani cred ca topul o sa fie:

1. SO Android
2. IOS4
3. SO Bada
5. SO Symbian
6. SO Windos Mobile.


Esti prea optimist cu Bada. E un OS bun, dar nu cred ca va reusi o coata asa mare de piata incat sa depaseasca Symbian si chiar WM.
E destul de greu, avand in vedere ca doar Samsung produce telefoane cu Bada. Nu e imposibil, dar e destul de greu sa se intample asta.
Android deja se stie ca va fi No. 1 :OK:.

Iata cum vad eu topul de peste 3-4 ani:

1. Android
2. Symbian
3. IOS
4. WM
6. MeeGo
5. Bada

Edited by antinVidia, 02 August 2010 - 14:08.


#36
Dheus

Dheus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 28.05.2009
Daca Symbian nu schimba radical perspectiva, nu cred ca este de vis ca Bada sa-l depaseasca.
Dar sa depaseasca WM, cam greu, foarte greu. Plus ca Bada nu aduce nimic nou, decat pret scazut la telefon.

Si ca tot este pe topuri, il pun si eu iar pe al meu:

1. Android
2. iOS
3. WM
4. Symbian
5. Bada
6. - altul (MeeGo, Maemo, LiMo etc.)

Sa vedem cine are dreptate. :lol:

Edited by Dheus, 02 August 2010 - 14:15.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate