Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

cea mai buna marca de tractoare

* * * * - 1 votes
  • Please log in to reply
2079 replies to this topic

#1945
gaby_iulian

gaby_iulian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 27.02.2012

 sandusandel, on 06 martie 2017 - 19:29, said:


Banuiesc ca dupa disc merge mai usor incerca dac merge  2cu 3 sau 2 cu 4 e bine .
Eu ma gandeam la 3 cu1 ��

#1946
mimima

mimima

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 07.10.2014
Care este diferenta intre John Deere 6420 si John Deere 6420 Premium, ambele an fabricatie 2005?

#1947
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,627
  • Înscris: 26.10.2003

 gaby_iulian, on 24 februarie 2017 - 17:20, said:

Buna ziua!am primit astazi o oferta noua de cauciucuri....voi ce ati alege in locul meu:Voltyre la 1300lei sau Continental la 1600lei


Continental fara dubii.  La cauciucuri in opinia mea ai urmatoarea ierarhie :
- Premium : Michelin, Continental, Trelleborg ( Pirelli ), Bridgestone, Goodyear, Dunlop
- Mijloc : Vredestein, Nokian, Mitas, Kleber, Firestone
- Ieftine : Cultor, BKT, Petlas, Alliance, Taurus, etc.

Ce difera ? Calitatea cauciucului, pliurile, sarma / panza, nr. de pliuri etc. Ca regula la cele din primele 2 grupe ai minim 8 ani de viata.



 MaxIULIAN30, on 19 februarie 2017 - 14:23, said:

Are cineva vre-un tractor Hattat A110 sau URSUS C 380? Stiti pe cineva care detine modelul? Cum se prezinta dupa ceva sute de ore de uzura?

Hatta A110 sunt Valtra sub licenta. Vezi diferenta de pret si le compari.

 raimond, on 20 februarie 2017 - 10:39, said:

salutare  , ce parere aveti de case ih 956 xl si  1056 xl, vreau sa achizitionez unul din aceste modele  , muncesc aprox 25 ha  teren ,  cineva care are sau a lucrat pe aceste modele  fiabilitate , intretinere  etc  .
va multumesc

Seriile respective sunt f. fiabile, se gasesc piese ieftine si au performanta.

 underkillrev, on 21 februarie 2017 - 23:42, said:

Salut,

Am nevoie de un sfat în privința alegerii unui tractor + încărcător care sa ducă următoarele utilaje ce le voi folosi în legumicultura :

Sa nu fie mai lat de 2, 2 m. Ca și putere estimez între 80-130 CP

- scarificator - 2 - 2,5 m
- plug 2-4 trupite
- freza orizontala/verticala ( am solarile de 10 m) 2 - 2,5 m
- mașina bilonat și întins folie 1,5 m
- MET/atomizor sau nebulizator 10-24 m
- mașina scos folie biloane 1,5 m
- remorca pentru produsele recoltate vrac ( ardei din câmp,  varza, țelina șamd ) cu obloane
- remorca platforma pentru paleti cu marfa
Cu 130 CP este si la limita cu plug cu 4 trupite si cu scarificatorul ( nu duci cu mai mult de 3 trupite la 2m ).  
Tu ai nevoie de ceva gen JD 5100R ( poate chiar seria 6 ), Valtra N113, etc. Vorbim de 60-70k euro cu incarcator.

#1948
sandusandel

sandusandel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 30.11.2013

 mimima, on 07 martie 2017 - 12:19, said:

Care este diferenta intre John Deere 6420 si John Deere 6420 Premium, ambele an fabricatie 2005?
Dupa cate stiu difera motorul 6420 motor de 4.5 litri in 4 pistoane, 5420 premium are un motor in 6 pistoane de 6,8 litri

#1949
marinel1976

marinel1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 831
  • Înscris: 18.01.2016
Mai degrabă tipul cutiei de viteze (semi sau full powershift) si gradul de echipare (aer condititionat automat, comenzi tiranti si distribuitor electrohidraulice, tiranti fata sau suspensie punte fata, scaun pneumatic si suspensie cabina, marca si dimensiunea anvelopelor s.a.)

#1950
mimima

mimima

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 07.10.2014

 sandusandel, on 07 martie 2017 - 21:35, said:

Dupa cate stiu difera motorul 6420 motor de 4.5 litri in 4 pistoane, 5420 premium are un motor in 6 pistoane de 6,8 litri

Eu intrebam de diferenta intre John Deere 6420 si John Deere 6420 Premium

 marinel1976, on 07 martie 2017 - 22:09, said:

Mai degrabă tipul cutiei de viteze (semi sau full powershift) si gradul de echipare (aer condititionat automat, comenzi tiranti si distribuitor electrohidraulice, tiranti fata sau suspensie punte fata, scaun pneumatic si suspensie cabina, marca si dimensiunea anvelopelor s.a.)

Este semi powershift, motor in 4 pistoane cu turbo, aer condititionat manual,comenzi tiranti si distribuitor electrohidraulice, tiranti fata, suspensie punte fata, priza fata, scaun pneumatic.

Se vinde un JD 6420, in anunt scrie JD 6420 Premium, pe capota scrie doar 6420, de aceea intrebam care este diferenta intre 6420 si 6420 Premium.

Mai am o nelamurire: ce rol are acea "carcasa de protectie" cu suport reglabil care este montata la priza spate?

Attached File  IMG_2589.jpg   183.51K   47 downloads

Edited by mimima, 08 March 2017 - 13:21.


#1951
sandusandel

sandusandel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 30.11.2013

 mimima, on 08 martie 2017 - 13:21, said:

Eu intrebam de diferenta intre John Deere 6420 si John Deere 6420 Premium



Este semi powershift, motor in 4 pistoane cu turbo, aer condititionat manual,comenzi tiranti si distribuitor electrohidraulice, tiranti fata, suspensie punte fata, priza fata, scaun pneumatic.

Se vinde un JD 6420, in anunt scrie JD 6420 Premium, pe capota scrie doar 6420, de aceea intrebam care este diferenta intre 6420 si 6420 Premium.

Mai am o nelamurire: ce rol are acea "carcasa de protectie" cu suport reglabil care este montata la priza spate?

IMG_2589.jpg
Amgresit eu am batut 5 in loc de 6 dar eu cred ca nu e model 6420 premium doar 6420, seria premium incepe cu 6520
uite aici modelele si detalii
https://www.google.r...149093890,d.bGg

#1952
cryoneme

cryoneme

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 04.03.2017
Va salut ,

As vrea sa va cer opinia in legatura cu un tractor potrivit pentru legumicultura ( sa duca 10 ha ) si cultura mare daca se poate numi asa , mai exact este vorba
de lucerna ) .

Pentru legumicultura am sa am la inceput 2 ha de capsuni de cocoloșit . Intentionez sa pun si 10-20 ha de lucerna sa vad ce pamant gasesc pe aici . Am o statie de pompare cu instalatia renovata nou acum un an si pot sa irig . Poate bag si pocurare prin pamant cine stie .

La tractor ar fi bine sa suporte si un incarcator ca sa pot incarca balotii , sacii cu ingrasaminte sau gunoiul
de grajd .

Pentru inceput ma gandesc urmaroarele :

- plug ( ce marci sunt mai bune , terenul in zona este destul de bun daca are rezerva de apa la arat samd )
- freza de 1,6 - 1,8 m mai mult pentru legume si capsuni plus prin gradinile oamenilor . Mie imi trebuie sa se poata duce la 15 cm . Daca e mai mult si mai bine .
- masina de stropit tractata sau purtata ( care ar si mai avantajoasa si mai buna )
- masina de imprastiat ingrasaminte la sac
- masina de format biloane si intins mulciul
- masina de scos mulciul
- o remorca de baloti si pentru altele de trebuinta
- combinator pentru lucerna nu cred ca sar cere odata ce as avea freza macar sa o folosesc cat de cat .
- masina de balotat
- cositoare
- masina ravasit
- masina strans fanul

Cam astea ar fi . Daca stiti cam ce marci sau modele ar fi mai bune din fiecare , vaș fi recunoscator . Ma tot uit si ma pierd de fiecare data in multimea de utilaje .

La tractoare m-am urcat acu' 1 luna in Germania intr-un Fendt 313 Profi S4 , un JD 5125R si un Case Maxxum 130 CVX si dintre toate Fendt-ul mia placut cel mai mult . Acu'astea ii prea mari cred la ce imi trebuie mie . Sa ar 20 hai 30 ha pe an ( camp si gradini ) sa freze cam 15-20 ha si sa transport , cosesc , balotez pana in 20 de ha de lucerna .

Voi ce parere aveti ?.

#1953
sandusandel

sandusandel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 30.11.2013

 cryoneme, on 08 martie 2017 - 23:22, said:

Va salut ,

As vrea sa va cer opinia in legatura cu un tractor potrivit pentru legumicultura ( sa duca 10 ha ) si cultura mare daca se poate numi asa , mai exact este vorba
de lucerna ) .

Pentru legumicultura am sa am la inceput 2 ha de capsuni de cocoloşit . Intentionez sa pun si 10-20 ha de lucerna sa vad ce pamant gasesc pe aici . Am o statie de pompare cu instalatia renovata nou acum un an si pot sa irig . Poate bag si pocurare prin pamant cine stie .

La tractor ar fi bine sa suporte si un incarcator ca sa pot incarca balotii , sacii cu ingrasaminte sau gunoiul
de grajd .

Pentru inceput ma gandesc urmaroarele :

- plug ( ce marci sunt mai bune , terenul in zona este destul de bun daca are rezerva de apa la arat samd )
- freza de 1,6 - 1,8 m mai mult pentru legume si capsuni plus prin gradinile oamenilor . Mie imi trebuie sa se poata duce la 15 cm . Daca e mai mult si mai bine .
- masina de stropit tractata sau purtata ( care ar si mai avantajoasa si mai buna )
- masina de imprastiat ingrasaminte la sac
- masina de format biloane si intins mulciul
- masina de scos mulciul
- o remorca de baloti si pentru altele de trebuinta
- combinator pentru lucerna nu cred ca sar cere odata ce as avea freza macar sa o folosesc cat de cat .
- masina de balotat
- cositoare
- masina ravasit
- masina strans fanul

Cam astea ar fi . Daca stiti cam ce marci sau modele ar fi mai bune din fiecare , vaş fi recunoscator . Ma tot uit si ma pierd de fiecare data in multimea de utilaje .

La tractoare m-am urcat acu' 1 luna in Germania intr-un Fendt 313 Profi S4 , un JD 5125R si un Case Maxxum 130 CVX si dintre toate Fendt-ul mia placut cel mai mult . Acu'astea ii prea mari cred la ce imi trebuie mie . Sa ar 20 hai 30 ha pe an ( camp si gradini ) sa freze cam 15-20 ha si sa transport , cosesc , balotez pana in 20 de ha de lucerna .

Voi ce parere aveti ?.
In primul rand cred ca ai si bami pentru ce vrei .
Sa incepem cu tractorul e suficient un tractor de 85 -95 cai mai mare nu merita sa-l folosesti si la gradinarit ,cosit ,strans lucerna sau balotat ,dupa un tractor de 130 cai nu poti pune freza de 1,6 -1,8 celputin de 2.20   ....
Un plug cu trei brazde reversibil lemken opal  si un disc de 3.2 caci e mai bine sal folosesti inainte de freza ,masina de erbicidat si de ingrasaminte purtata si celelalte utilaje care le doresti.
Poti sa mergi pe tractor JD cred ca e mai bun decat Fendt si mai putin piperat la pret pentru Fendt gasesti mai greu piese in schimb pentru Caprioara e peste tot .

#1954
techmaster35

techmaster35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 02.02.2014
Buna.Care dintre voi au schimbat anvelopele pe spate la U650 ce averi de spus.sau la alte tractoare.Trebuie si eu sa le schimb ca nu ma ajuta,patinează la greu la arat si altele.INTRE rusesti Cultor Mitas ve ati alege.Alte mărci bune?mulțumesc

#1955
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 07.04.2011
Eu am pus chinezesti de 15,5 r38 . Marcher se numesc . Par ok. Le am de 2-ani.

#1956
sandusandel

sandusandel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 30.11.2013

 techmaster35, on 06 aprilie 2017 - 06:13, said:

Buna.Care dintre voi au schimbat anvelopele pe spate la U650 ce averi de spus.sau la alte tractoare.Trebuie si eu sa le schimb ca nu ma ajuta,patinează la greu la arat si altele.INTRE rusesti Cultor Mitas ve ati alege.Alte mărci bune?mulțumesc
Poti merge si pe rusesti dar te sfatuiesc sa ei 15,5 r38 ,eu am mers pe cultor luate recent la JD am peste 100 de hectare la combinator si disc si nu se cunoaste ninic pe ele tot ca noi sunt .

#1957
alexandrusas

alexandrusas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 07.02.2010
Oare se poate face chip set tunning la un motor de tractor newholland td5.95 sa il faci de 115 cp cat are td5.115?

#1958
techmaster35

techmaster35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 02.02.2014
Scuze ca întreb din nou dar anvelopele diagonale pe spate la U650 sunt radiale(Danubiana) iar ce as vrea sa cumpăr sunt diagonale.Sunt mai slabe sa sunt un pic mai moale cauciucul?

#1959
sandusandel

sandusandel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 30.11.2013

 techmaster35, on 08 aprilie 2017 - 20:42, said:

Scuze ca întreb din nou dar anvelopele diagonale pe spate la U650 sunt radiale(Danubiana) iar ce as vrea sa cumpăr sunt diagonale.Sunt mai slabe sa sunt un pic mai moale cauciucul?
Sunt mai bune radiale chiar daca au mai putine pliuri decit cele in diagonala .

#1960
gaby_iulian

gaby_iulian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 27.02.2012
Buna  ziua!Am si eu o problema la international 845xl nu pot sa scot reductorul de pe mic...s a bocata maneta....Ce ar putea sa aiba?multumesc!

#1961
techmaster35

techmaster35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 02.02.2014
Ca spunea undeva colegul Gcom de încredere a luat freatemio cauciucuri Bkt pe spate,sper sa nu fie Best cacatcauciuc tractor.Sarbatori Fericite!!•

#1962
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,711
  • Înscris: 30.07.2003
Se pare ca BKT-urile sunt .... cum spuneai tu.
Umbla vorba ca au guma moale, iar asta nu-i ok, ca se rod, se pot rupe, se pot taia usor etc.

Am eu gume moi pe spate la japonez - niste Danubiana vechi 9.5/9 R24. Crampoanele sunt inca inalte, poate ca noi, dar au multe rupturi si sigur pierd aderenta din cauza gumei flexibile.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate