Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?
 Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia
 Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...
 Imagini generate de Inteligenta A...

Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv

Tableta pareri
 

Prevederile OUG 50/2010 se aplica si contractelor de credit aflate in derulare? Si daca se aplica cine stabileste "marja" de dobanda?

- - - - -
  • Please log in to reply
1169 replies to this topic

#37
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Important este ca cei de la ING au inteles ca marja trebuie sa ramana neschimbata.
  Mai mut de atat, au decis sa puna in aplicare de la 1 iulie.

#38
uira

uira

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 700
  • Înscris: 29.01.2005

View Postbela, on 6th July 2010, 14:21, said:

Sper, dar sa nu ne pripim.

La ei pe site vorbesc de 8.5% dobanda si nu spun un cuvant de DAE. E prematur sa discutam.

http://www.ing.ro/in...t-ipotecar.html



P.S. Alo, ING, functia search de pe pagina principala? Functioneaza ceva sau e doar de forma acolo?

Edited by uiranejeb, 06 July 2010 - 13:27.


#39
bela

bela

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 28.04.2006
Am primit si eu exact acelasi email pe care l-am postat mai sus iar eu am doar un card de credit la ei.
Presupun ca asta este doar o notificare generala si ca vor urma notificarile individuale in functie de contractul/creditul fiecaruia.

#40
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Multumim bela.
Pentru mine cea mai mare temere a trecut. Aceasta era ca avocatii bancilor vor interpreta  punctul b. din art.37 altfel decat am facut-o noi aici.

#41
bela

bela

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 28.04.2006
Nu vreau sa iti tai elanul mai ales ca si eu am credit pe cap si la o banca destul de "rigida". Nimeni insa nu garanteaza ca alte banci vor aplica legea corect si mai grav, nimeni nu garanteaza ca nu vor aparea modificari legislative in favoarea bancilor.

Asadar, eu astept sa vad negru pe alb cand primesc instiintarea acasa.

#42
aza90

aza90

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 06.07.2010

View Postmihai!, on 6th July 2010, 14:16, said:

 In documentul atasat scrie asa:  :naughty:


.............................................



La al doilea citat nu inteleg textul subliniat ...De unde au scos rata de referinta 3.53%? De ce euribor+2.25% ? Si apoi +marja? 

 

eu vad asa problema: dvs aveti MARJA + MARJA + EURIBOR
scrie clar rata de referinta (adica Euribor 12 M + 2.25) + 2.25 . desi in lege se specifica clar EURIBOR + MARJA . Daca marja este specificata in contract si ramane neschimbata , de ce la euribor mai adauga 2,25??? Mare grija, mergeti cu ceva scris in care sa specificati ca nu sunteti de acord, sa nu cumva sa implementeze considerandu-se acceptare tacita!

#43
bela

bela

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 28.04.2006

View Postaza90, on 6th July 2010, 14:45, said:

eu vad asa problema: dvs aveti MARJA + MARJA + EURIBOR

Acolo vad si eu o problema. Colegul meu de birou are la ei doua credite si o sa se intereseze sa vada cum e cu acel calcul.

#44
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006

View Postaza90, on 6th July 2010, 14:45, said:

eu vad asa problema: dvs aveti MARJA + MARJA + EURIBOR
 Eu n-am. Am la BCR. Daca la ING exista 2 marje...
Deasemenea am mers acum la banca si ca informare privind aplicarea noilor norme, au primit numai faptul ca pot primi rambursari anticipate fara comision. Atat! Despre dobanzi nu au primit nimic.Mai mult,directorul o facea pe prostu' ca nu stie despre ce este vorba, ca nici nu a citi ordonanta. :death:  

Edited by mihai!, 06 July 2010 - 14:20.


#45
uira

uira

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 700
  • Înscris: 29.01.2005

View Post_Smiley_, on 25th June 2010, 10:24, said:

cel mai probabil or sa transforme dobanda existenta intr-o formula care sa includa un indice de referinta.
de exe: tu ai acum dobanda variabila de 10% (fara sa stii exact cum s-a ajuns la numarul 10), euriborul e 0.5%, inseamna ca ti se va cere sa semnezi un act aditional prin care accepti dobanda de euribor(0.5%) + marja bancii (9.5%)
cat e de avantajoasa pentru tine formula, ramane de vazut (euriborul fiind acum la un nivel foarte mic)

Exista si contracte de credit cu dobanda variabila. In cazul asta cum vor exprima indicele de referinta? Orice formula ar fi, daca depinde direct de EURIBOR/LIBOR care acum sunt la minime istorice => pe termen lung contractul va fi avantajos pentru banca.

Concret, daca eu am luat credit cu 10%, cum se va exprima concret acest 10%? Banca poate pune practic orice marja mai mica decat 10%. Dar care sunt criteriile care vor sta la baza acestor decizii?


O alta intrebare: ordonanta asta specifica si la ce perioada se modifica dobanda. Daca am o dobanda sa zicem EURIBOR + MARJA si banca tine cont de EURIBOR o data la 2 ani, sau cand are ea chef =>
tot banca in avantaj.

#46
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006

View Postmihai!, on 6th July 2010, 14:03, said:

BCR-ul in schimb, inca cheama lumea sa accepte fabuloasa lor oferta cu rata fixa timp de 5 ani la 9.5% . Pe unii i-a chemat chiar a doua oara !!  :w00t:  
Legat de asta, se pare ca gasesc prosti destui. Prosti facuti gramada. La kilogram.
Am mai postat modul corect de transformare a dobanzii si pe alt forum pentru a afla cat mai multa lume. Am lasat si numarul de telefon pentru a afla mai multe pareri.
Si ce spuneti, ca ma suna o femeie sa ma intrebe ce sa faca, ca a chemat-o BCR-ul a doua oara poate accepta oferta lor fantastica.
Eu i-am spus sa nu se grabeasca sa semneze pentru ca OUG prevede asa si asa... la care avem urmatorul dialog:
-Da, dar banca are dreptate ca asa scrie in contract in caz de calamitate.   :w00t:
-Ce calamitate doamna? spun eu.   :huh:
-Da, scrie ca in caz de cutremure,inundatii nu se mai aplica ceea ce scrie in contract. Si acum daca au fost inudatii in Moldova,nu prea avem ce sa facem...  :ciocan:
Am ramas mut in telefon! Cu greu am reusit sa ii explic ca nu s-a declarat stare de calamitate si ca nu este cazul de ceea ce incearca ea sa spuna. Ce o fi facut,nu stiu.   :habarnam:

  

  

Edited by mihai!, 06 July 2010 - 14:50.


#47
aza90

aza90

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 06.07.2010

View Postbela, on 6th July 2010, 14:47, said:

Acolo vad si eu o problema. Colegul meu de birou are la ei doua credite si o sa se intereseze sa vada cum e cu acel calcul.


Stie cineva in ce conditii poate denunta Banca contractul in cazul in care solicita garantii suplimentare?

#48
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006

View Postbela, on 6th July 2010, 14:21, said:

Poate cineva mai informat sau cu mai multa cultura bancara va lamuri fraza.
M-am prins cum au facut astia de la ING. :bouncey:
Au adaugat marja de 2 ori! Au interpretat asa:
art. 37, a. - euribor la care banca poate adauga o numita marja. Si au adaugat.
art.37, b. - au pastrat si marja existenta in contract.
Si astfel au formulat dobanda de referinta(euribor+marja)+marja existenta in contract! :death:  

Edited by mihai!, 06 July 2010 - 16:16.


#49
bela

bela

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 28.04.2006
Nu te contrazic insa ar fi prea usor de "demontat" o asemenea magarie.

#50
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,302
  • Înscris: 22.07.2005

View Postmihai!, on 6th July 2010, 14:23, said:

Important este ca cei de la ING au inteles ca marja trebuie sa ramana neschimbata.
Mai mut de atat, au decis sa puna in aplicare de la 1 iulie.


Eu nu inteleg cum nu vedeti perversitatea din aceasta fraza:

„Rata de referinta” va fi obtinuta prin modificarea Ratei interne de referinta ca fiind: mediaindicelui ROBOR/EURIBOR +/- un procent care va ramane fix pe toata perioada ulterioara contractului, principiul care a stat la baza acestei calculatii fiind nemodificarea valorii Ratei Dobanzii de la momentul schimbarii formulei de calcul in acord cu noile prevederi legale, valoarea acesteia urmand sa varieze doar ulterior schimbarii formulei, in functie de variatia indicelui public...

Ce vreti mai mult de atat, decat exemplificarile care urmeaza :))) ?!

Deci nimeni nu are degand sa propuna un deal corect, se cauta solutii de mijloc si probabil ca aceasta varianta sta in picioare, odata ce este propusa cu toata inima tuturor clientilor. Dupa parerea mea, acel procent este total impotriva legii, insa in tara asta fiecare face ce vrea...

Nu m-am uitat sa verific daca valorile din exemplificari, sunt la acelasi nivel cu ce vinde banca astazi. Daca ar fi asa, totusi putem vorbi despre o solutie de compromis propusa de catre banca....





#51
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006

View Postfloraur, on 6th July 2010, 23:46, said:

Eu nu inteleg cum nu vedeti perversitatea din aceasta fraza:
Am observat ulterior.  :P  Vezi 2 posturi in urma.In plus am spus asa pentru ca...

View Postmihai!, on 6th July 2010, 14:32, said:

Pentru mine cea mai mare temere a trecut. Aceasta era ca avocatii bancilor vor interpreta  punctul b. din art.37 altfel decat am facut-o noi aici.
In ceea ce priveste marja lor nesimtita,bela a spus bine...

View Postbela, on 6th July 2010, 19:39, said:

ar fi prea usor de "demontat" o asemenea magarie.






 

Edited by mihai!, 06 July 2010 - 22:59.


#52
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,302
  • Înscris: 22.07.2005
Scuze pentru citat, insa am facut referire la comunitate nu numai la tine  :peacefingers:

#53
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006

View Postfloraur, on 6th July 2010, 23:57, said:

Scuze pentru citat, insa am facut referire la comunitate nu numai la tine  :peacefingers:
NP man . Ce magarie au gandit si astia...Cei de la BCR au facut bine pentru ei ca au ramas sa astepte. Acum,ei urmaresc,daca musca fraierii ce a scos ING, scot si ei.Daca nu musca fraierii scot altceva. Numai ceva cinstit nu sunt dispusi sa scoata.

Edited by mihai!, 06 July 2010 - 23:03.


#54
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,302
  • Înscris: 22.07.2005
Daca facem calcule, la ING ramane o dobanda pe la 6-7% pentru credite imobiliare, crezi ca la BCR vor scadea dobanzile de la 11% la 7% :)))
BCR-ul va veni cu o propunere mult mai dezavantajoasa decat ING-ul, asa cred eu acum...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate