Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)
 Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...
 Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri
 Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...
 

Midland 248 XL (Excell) Multi

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#37
Geo DJ

Geo DJ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 16.12.2005
Am tot citit despre statia asta si zice peste tot la descriere 10 W pentru export :) WTF adica nu are  4 W si are 10 sau are 4 W si se poate duce pana la 10... Nu mai inteleg nimic :(
Daca are 10 W la cat de frumoasa e si interesanta privind filtrele respective, pai e riscant sa mergi cu ea la drum daca te prinde vre-un control. Acum 2-3 zile au aratat la ProTV la stiri cum i-au prins pe unii in trafic si le-au confiscat statiile. Oamenii saracii ziceau ca nu stiau ce putere au ca asa le-au cumparat. Acum ca o fi adevarat ca nu stiau sau nu, numai conteaza.
Statia daca are mai mult de 4-5 W, e nasol de tot :(

#38
MariusTm29

MariusTm29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 03.06.2008

View PostGeo DJ, on 28 noiembrie 2013 - 18:50, said:

Am tot citit despre statia asta si zice peste tot la descriere 10 W pentru export Posted Image WTF adica nu are  4 W si are 10 sau are 4 W si se poate duce pana la 10... Nu mai inteleg nimic Posted Image
Daca are 10 W la cat de frumoasa e si interesanta privind filtrele respective, pai e riscant sa mergi cu ea la drum daca te prinde vre-un control. Acum 2-3 zile au aratat la ProTV la stiri cum i-au prins pe unii in trafic si le-au confiscat statiile. Oamenii saracii ziceau ca nu stiau ce putere au ca asa le-au cumparat. Acum ca o fi adevarat ca nu stiau sau nu, numai conteaza.
Statia daca are mai mult de 4-5 W, e nasol de tot Posted Image


daca ti-e frica de control mergi la un electronist sa-i anuleze un buton inutil de la statie si sa-ti faca comutator de la 4 - 10 W si ai scapat de emotii daca e vreo problema .

#39
233at102

233at102

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,680
  • Înscris: 12.07.2008
Da de unde,daca ti-e frica mergi cu 50 km/h prin localitati si 90 in afara.

#40
Geo DJ

Geo DJ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 16.12.2005
Pe site-ul oficial scrie ca are 4 W. Am impresia ca in Romania sunt modificate la 10 W, apoi expuse la vanzare Posted Image

[ http://i44.tinypic.com/33xvt3o.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

http://www.midlandra..._en_205079.aspx

Edited by Geo DJ, 28 November 2013 - 19:29.


#41
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008
Evident ca are 4w. Altfel nu primeau aprobarea de tip. Peste tot CB-ul e reglementat la 4w.
Acum ca unii o modifica pe barba lor, e alta poveste,,,

Cat priveste pe cei care plang ca ei nu stiau ce cumpara, imi permit sa nu le acord prea mult credit. rimul lucru pe care-l intreaba romanul cand vrea o statie e - "Da' de putere mai mare nu este?"

Acum, insa cand ii arde, fac pe nestiutorii....
Bleah.

#42
Geo DJ

Geo DJ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 16.12.2005
Hahaha asa e Posted Image

Intra-adevar versiunea standard are 4 W, iar baietii pe site-uri le vand la 10 W sau mai mult cum este de exemplu aici Posted Image

(This CB is capable of making 12W on FM and 22W on AM!)

http://www.cb-shack....dio-p-1006.html

Cel mai rau cand nu citesti ce cumperi. Primesti acasa o racheta, iar cand pleci la drum o mai platesti cel putin odata primind amenda Posted Image)))

Bine ca si acul trebuie sa se duca pana in 4 W ca aici, dar cine te lasa sa o testezi inainte sa o cumperi ;)

[ http://i44.tinypic.com/2e2kun7.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Geo DJ, 28 November 2013 - 19:53.


#43
Geo DJ

Geo DJ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 16.12.2005
Am si eu o nelamurire. Aceasta statie vine cu mufa de alimentare la bricheta sau are doar cablul aferent la care se ataseaza mufa ? Poate cineva sa-mi puna o poza reala ?
Intreb, deoarece am gasit pe un site din Germania, singura poza clara, din spate, iar la finalul cablului pare ca intra in ceva lung de plastic. Aceea sa fie mufa de alimentare ?

[ http://106.imagebam.com/download/zo8CCNxcV7--o_XED0alog/29169/291686098/midland-248xl-big-rueckseite1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#44
yo9how

yo9how

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,244
  • Înscris: 12.01.2009
"Chestia" aia lunga si de plastic (cea din partea dreapta jos a pozei) este de fapt siguranta statiei.

Edited by yo9how, 29 November 2013 - 09:44.


#45
Geo DJ

Geo DJ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 16.12.2005
Pai si nu vine cu mufa de alimentare ?

#46
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008
De obicei nu. Vine doar cu CABLU DE ALIMENTARE.
Doar daca vanzatorul are vreo promotie sau ti-o monteaza contra cost.

Oricum degeaba te iei dupa poze din Germania, atat timp cat tu cumperi statia din .ro...
Vezi pe saitul celui de la care o cumperi sau in magazin, daca are. Daca nu se poate monta foarte usor, nu-i inginerie spatiala.

#47
sebava

sebava

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 07.05.2006
Daca te uiti in partea stanga mai vezi acolo un plastic pe firul rosu sub care presupun ca se afla un banal conector "tata" si pe celalalt fir (negru) sub acea mufa de plastic din stanga este un conector "U" care se leaga la masa. Deci daca vrei sa-i pui mufa de bricheta trebuie sa o lipesti in locul acelor conectori.

#48
Geo DJ

Geo DJ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 16.12.2005
@calinkgb pai asta e problema, ca nu as cumpara-o din Romania, ci din Germania. Iar poza am gasit-o tot pe un site din Germania, ca pe site-urile romanesti nu gasesti nimic detaliat.
De montat normal ca nu mi se pare o asa zisa "inginerie spatiala" cum ii zici tu, dar totusi la banii astia chiar sa o trimita "cheala", indiferent de unde o cumperi.

Pai omu' care da bani pe ea, ia cutia cu produsul de la magazin sau o primeste prin colet acasa, indiferent de unde cumpara aceasta statie, si se duce la masina sa o monteze, avand si separat o antena cumparata.
Cu gandul sa plece la drum, constata ca nu are mufa de alimentare si ce gandeste? "Frate, mi-am luat statie de 500-600 RON, dar nu o pot folosi ca nu am mufa de alimentare." Extraordinar Posted Image

Pai, ce face, se duce sa cumpere separat o mufa pentru a-si alimenta statia (nu are incotro), sau leaga firele la baterie sau la altceva (ma refer la demontarea plasticelor de pe masina pentru a ajunge la un punct de legatura .... treaba costisitoare), toate astea pentru a mai pierde alt timp inutil pe langa ea ?

Acum sa fim seriosi, daca chiar asa e, pai sunt dezamagit. Ma gandeam ca vine frumos cu mufa de alimentare, gen Alan 42, 52, nu sa-si improvizeze cumparatorul legaturi cu chinezarii de mufe si pierdere de timp inutila ...

De asta am si intrebat aici, fiind deschis un topic pe seama acestui model de statie CB.

Edited by Geo DJ, 29 November 2013 - 13:21.


#49
yo9how

yo9how

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,244
  • Înscris: 12.01.2009
Stai linistit, sunt statii mult mai scumpe care vin tot asa, doar cablul de alimentare (da, recunosc undeva pe cablu este si o mufa); faptul ca vine doar cu cablul de alimentare, fara nici un fel de mufa, este in general un avantaj; majoritatea prefera sa-si lege statia direct la baterie sau la cutia cu sigurante a autoturismului, altii prefera alimentarea din "bricheta"
Nu-i poti impaca pe toti , asta din punct de vedere al comerciantului, iar cei 500-600RON nu sunt un capat de tara...

Edited by yo9how, 29 November 2013 - 13:06.


#50
Geo DJ

Geo DJ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 16.12.2005
Ok. Am inteles.

#51
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008
Daca ti-as spune ca am dat 600 de euro pe un Yaesu FT450, si a venit cablul la fel de chel?

Daca in descrierea produslui nu apare "Mufa bricheta", nu o sa o gasesti in colet, indiferent ca o cumperi de aici sau din Gemania :)
Nu e obligatoriu sa fie in cutie. Daca vrei neaparat, atunci cand cauti, cauti la unii care zic ca ofera si mufa respectiva.

#52
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 16.12.2011
@ Geo DJ:  De ce vrei neaparat din Germania? Ca , daca nu stai acolo, nu are rost sa cumperi statie noua. Statiile sunt aceleasi. Ori in Germania ori in Romania. Facute de aceiasi omuleti cu ochii oblici. In schimb, daca locuiesti in DE ( nu ca in Romania nu ar fi posibil) atunci poti lua statii foarte faine de pe e-bay chiar de la firme serioase care ofera si garantie chiar daca statiile sunt din vechea garda! De exemplu de aici!

Edited by Pekiasan, 29 November 2013 - 21:53.


#53
Geo DJ

Geo DJ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 16.12.2005
Nu vreau sa iau ceva "old school" Posted Image
Revin aici, deoarece am gasit adaptor special pentru statiile astea care vin ca in poza de mai sus, cu mufa aia alba din stanga....
Mai costa si coaja asta 17-20 RON Posted Image

[ http://www.mediafun.ro/poze_produse/galerie/Cablu-alimentare-statie-radio-CB-President--13.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

In legatura cu Midland 248XL am gasit azi pe eBay la unu care o are, zile el, de o luna, ca si-a schimbat jobul si nu o mai foloseste.
Statia arata bine.
E scoasa la licitatie, pretul cel mai mare castiga. La o discutie privata cu el zicea ca i s-au oferit 90 lire sterline pe ea, inainte de a discuta cu el.
Oricum ar fi bun pretul, tinand cont ca lira e cam 5 lei, vine cam 450 RON fara transport.

La ultima discutie mi-a zis:

Quote

I'm waiting to see if the guy who offered me £90 is coming to collect it. If he doesn't it can stay on eBay or go to someone else offering £90 or more

Nu m-as incurca nici cu un SH deoarece romanu nostru e hot si la vanzare lauda produsele de mama focului, iar cand o primesti are defecte ascunse.

De ce as cumpara din Germania si nu de aici, din doua motive.
Alea care sunt de 10 W, cred ca sunt umblate in ele... desi nu am inteles nici azi, de ce 10 W pentru export... cum scrie pe site-uri.
Iar al doilea motiv ar fi pretul. Aici sunt mai scumpe si promotii numai cu pocnitori de antene Posted Image

Edited by Geo DJ, 29 November 2013 - 23:59.


#54
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008
"Pentru export" = pentru tari neafiliate la CEPT. Cu formularea "pentru export" sau "10m amateur tranceiver" se scot statiile care vin din start cu putere mai mare decat cea legala. Oricum, in cazul de fata e useless sa o declari statie de amatori pentru banda de 10m, pentru ca-i lipseste ceva esential - SSB-ul...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate