Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Topul normalitatii

Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Casa construita la o distanta mai...
 Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa
 Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...
 Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator
 

Midland 248 XL (Excell) Multi

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#1
sconxuturbat

sconxuturbat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 17.05.2010
Salut colegii.

Mi-am achizitionat de curand un Midland 248XL Multi despre care nu am prea stiut nimic, decat ca este fratele mai mare a lui 48 XL Multi.

Acum, achizitia este facuta. Tot ce doresc este daca ma puteti ajuta cu niste informatii despre acesta statie, modinguri, chestii (stiu deja caracteristicile tehnice).

Exemplu: scrie ca scoate 10 W dar pe wattmetrul statiei integrat imi arata decat 4 - 5W, si de unde am cumparat-o mi-a zis ca e reglata pentru 10 W ; de asemenea pe SWR 430 daca citesc pe scala de 10 W imi arata ca scoate 10 W dar daca dau pe scala de 100 W imi arata ca scoate 4-5 W. Deja sunt intr-o ceata totala. Va rog sa ma lamuriti de ce aceste reading-uri dubioase.

Daca ma puteti ajuta as fi recunoscator.

Multumesc si drumuri bune va doresc.

Edited by sconxuturbat, 26 May 2010 - 09:15.


#2
boxerbull

boxerbull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 25.05.2009
dpdv legal, cb-urile nu rebuie sa scoata mai mult de 4 w pe fm si 1 w pe am.
daca a ta este reglata pe 10 w ,poate  asa o fi, dar banuiesc ca  s-a umblat la ea.
apeleaza la un electronist priceput care sa-ti zica exact cat scoate

#3
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepã, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Daca pe scara de 10w are 10w inseamna ca atat are. Pe cea de 100 mi se pare normal sa aiba mai putin - din cauza tolerantei aparatului de masura. ;)
Totusi, nu vad care e problema. :huh:

#4
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,505
  • Înscris: 04.05.2006
Pai problema e la....6w

#5
sconxuturbat

sconxuturbat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 17.05.2010
problema este ca la 5 minute dupa ce am postat aici mi-am dat seama ca cei 5 W care ii pierd pe scala de 100 W sunt cei 5 % toleranta aparatului SWR 430.

Ceea ce ma interesa de fapt este cum fac unlock la banda RU si altele ca sa am frecvenbta intre 25.615 si 30.105....din statie o pot selecta dar nu pot emite nimic in ea, probabil ( mai mult ca sigur) e blocata .

Si mai ma interesa cum pot modifica din cei 10 W sa o fac de 5 W cand plec in afara. ( Am inteles ca e un switch ceva in statie si trebuie umblat acolo dar nu vreau sa bajbai aiurea).

Acum ca m-am facut mult mai mult inteles astept raspunsurile voastre.

Multumesc si drumuri bune sa aveti.

Edited by sconxuturbat, 26 May 2010 - 22:50.


#6
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008
Momentan pe mods.dk, nu apare nimic pentru statia asta. Singurul lucru legat de seriile noi de la Alan, este deschiderea benzilor la Alan 278.
Daca crezi ca te ajuta, maine iti pun algoritmul de deblocare.

#7
sconxuturbat

sconxuturbat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 17.05.2010
da, te rog sa-mi pui algoritmul, poate functioneaza...

Din cei 10 W sa fac 5 W ai idee pe unde o fi switch-ul ala??

De unde am cumparat statia a zis baiatul ala ca mi-o face la 5 W imediat ( doar o deschide si umbla la un switch).

Ideea este ca eu nu vad acel switch.

Daca crezi ca te ajuta pot sa fac o poza la interiorul statiei, poate identifici tu acel switch.

Stima.

Edited by sconxuturbat, 27 May 2010 - 08:53.


#8
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,505
  • Înscris: 04.05.2006
Nu e switch...e semireglabil. Se invarte de el, cu powermetrul pe scula si de preferinta pe o sarcina de laborator, nu pe antena, pana o aduci la 5W.

#9
sconxuturbat

sconxuturbat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 17.05.2010
Okay, semireglabil, dar unde este, banuiesc ca nu exista doar un singur semireglabil acolo pe acea placa.

Stima.

#10
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008
Ok
Acolo zice cam asa:

"Open the radio and remove screw cap.

Look for the three jumper OPT1,OPT2,OPT3, see the photo.

Attached File  4544_midland278mod.jpg   50.59K   277 downloads



BAND OPT1 OPT2 OPT3
SW CLOSE OPEN OPEN
RU CLOSE OPEN CLOSE
PX CLOSE CLOSE OPEN
PC CLOSE OPEN CLOSE

Selection the new Band

Power off the radio;

Keep and hold the buttons 'AM/FM' and 'SCAN' then power on the radio.

Turn the knob 'CHANNEL' and to select the band.

Push the button 'AM/FM' to finish the selection."

Sper sa te ajute.
Spor!

Edited by calinkgb, 27 May 2010 - 13:34.


#11
sconxuturbat

sconxuturbat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 17.05.2010
Multumesc.

Dar, cateva probleme, am gasit ceva "jumperi" care sa semene cu ce e in figura aia dar sunt 4 si sunt notati total diferit.

Nu stiu daca este intelept sa ma bag in ei tinand cont ca in loc de 3 sunt 4 + notati altfel.....probabil de acolo se lucreaza dar....deja parca nu corespunde cu ce am eu.

Oricum multumesc de informatie, dar eu incerc sa mai caut poate gasim un algoritm pentru 248XL si nu complementare ca se pare ca nu prea se potrivesc.

Edited by sconxuturbat, 27 May 2010 - 13:56.


#12
233at102

233at102

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,680
  • Înscris: 12.07.2008

 sconxuturbat, on 27th May 2010, 15:55, said:

Multumesc.

Dar, cateva probleme, am gasit ceva "jumperi" care sa semene cu ce e in figura aia dar sunt 4 si sunt notati total diferit.

Nu stiu daca este intelept sa ma bag in ei tinand cont ca in loc de 3 sunt 4 + notati altfel.....probabil de acolo se lucreaza dar....deja parca nu corespunde cu ce am eu.

Oricum multumesc de informatie, dar eu incerc sa mai caut poate gasim un algoritm pentru 248XL si nu complementare ca se pare ca nu prea se potrivesc.

Eu zis s-o lasi asa cum e.Crezi ca o sa foloseasca la ceva daca ai frecv de RU?.Sigur nu.Mai bine luai o statie cu 2 butoane.Ai fi dormit mult mai bine,fara ganduri.

#13
sconxuturbat

sconxuturbat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 17.05.2010
De acord :D

#14
sconxuturbat

sconxuturbat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 17.05.2010
Gata, colegii !

Am facut modificarea, functioneaza toata banda intre 25.615 si 30.105, am descoperit si cum fac statia sa aiba undeva la 15 W dar nu are rost sa ma complic tinand cont ca 5- 10 W este arhisuficient + ca daca o fac de 15 W tre sa umblu in etajul final al KL300P ca sa accepte intrare mai mare de 5 W si nu prea am chef :D( lenea e cucoana mare).

Momentan bag in KL300P undeva la 8-9 W si colegii din trafic imi zic ca ma aud foarte clar, fara zgomote, fara alte "chestii" nenormale...deci putem admite faptul ca KL300P accepta o putere de intrare mai mare de 5 W ( oricum se incalzeste ceva mai mult chiar daca nu apar inca distorsiuni), de aceea consider ca nu are rost sa fortez statia la 15 W !

Drumuri bune va doresc.

Edited by sconxuturbat, 29 May 2010 - 16:01.


#15
233at102

233at102

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,680
  • Înscris: 12.07.2008

 sconxuturbat, on 29th May 2010, 17:36, said:

Gata, colegii !

Am facut modificarea, functioneaza toata banda intre 25.615 si 30.105, am descoperit si cum fac statia sa aiba undeva la 15 W dar nu are rost sa ma complic tinand cont ca 5- 10 W este arhisuficient + ca daca o fac de 15 W tre sa umblu in etajul final al KL300P ca sa accepte intrare mai mare de 5 W si nu prea am chef :D( lenea e cucoana mare).

Momentan bag in KL300P undeva la 8-9 W si colegii din trafic imi zic ca ma aud foarte clar, fara zgomote, fara alte "chestii" nenormale...deci putem admite faptul ca KL300P accepta o putere de intrare mai mare de 5 W ( oricum se incalzeste ceva mai mult chiar daca nu apar inca distorsiuni), de aceea consider ca nu are rost sa fortez statia la 15 W !

Drumuri bune va doresc.

Pune un ventilator de sursa de comp pe KL 300.

#16
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008

 sconxuturbat, on 29th May 2010, 16:36, said:

Gata, colegii !

Am facut modificarea, functioneaza toata banda intre 25.615 si 30.105, am descoperit si cum fac statia sa aiba undeva la 15 W dar nu are rost sa ma complic tinand cont ca 5- 10 W este arhisuficient + ca daca o fac de 15 W tre sa umblu in etajul final al KL300P ca sa accepte intrare mai mare de 5 W si nu prea am chef :D( lenea e cucoana mare).

Momentan bag in KL300P undeva la 8-9 W si colegii din trafic imi zic ca ma aud foarte clar, fara zgomote, fara alte "chestii" nenormale...deci putem admite faptul ca KL300P accepta o putere de intrare mai mare de 5 W ( oricum se incalzeste ceva mai mult chiar daca nu apar inca distorsiuni), de aceea consider ca nu are rost sa fortez statia la 15 W !

Drumuri bune va doresc.

Felicitari. Bine ca ai reusit.
Acum, ar fi interesant sa postezi modarea statie, poate au si alti colegi si vor si ei sa o deschida.

#17
sconxuturbat

sconxuturbat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 17.05.2010
Da. Greseala mea.M-am tinut sa pun modarea dar m-a luat familia in oras la urgenta si am omis sa o postez.

Asa ca ma revansez si in continuare postez modarea statiei Midland 248 Excell Multi  pentru all bands + putere de 10 W :


1. modarea de puetere : -> Langa banda neagra ( mai precis langa S-metru analogic) este un fir Alb. Daca se intrerupe firul se poate duce statia in 10 - 15 W.

2. Pentru all bands : langa microprocesor, sunt 4 jumperi ( original ei sunt 1, 2, 3 in scurt, 4 liber) - pentru deblocare remapati jumperii (1,3,4 in scurt, 2 liber).


Mie mi-a luat 1 minut toata afacerea, asa ca nu este greu. Sper sa va fi fost de folos, daca aveti ceva intrebari va raspund cu placere.

Stima.

P.S.

Aveti grija ca circuitul electric al jumperilor este destul de "fin" si tre sa umblati destul de atent si destul de repede pentru a nu supra incinge circuitul cauzand desfolierea stratului si a legaturilor electrice; recomand un ciocan de lipit ( putere mica, ceva de genul 30 W) si o pompita de aspiratie a cositorului cu care sunt strapati jumperii.

Edited by sconxuturbat, 29 May 2010 - 20:28.


#18
Gabikia

Gabikia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 29.05.2010
Gata am si eu aceasta jucarie...sunt super incantat mai ales ca am pus si microfon cu ecou!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate