Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Irigare prin sistem de picurare

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
4144 replies to this topic

#2845
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
andu
Inainte sa te apuci de asa ceva, cumpara o seringa de 5ml. cu un ac de 1-2mm. diametru interior. Umple cu apa si apasa viguros pe tija.
Apa va iesii cu presiune si va ajunge undeva le 2-3m.
Gandeste-te ce se intampla cu apa de pe coloana de 25mm. cand presiunea o va elibera.
Cred ca vei avea numai gauri pe sol sau plantele vor fii retezate. Asta pe o coloana scurta. La una mai langa nu cred ca va ajunge apa la mai mult de 20m. lungime.
Am facut un calcul estimativ.

#2846
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 09.01.2008
Eu am facut "disectie" la o duza de picurare si am gasit ce ma asteptam. Un sistem de sicane care impun o pierdere de presiune foarte mare si astfel jetul se transforma in picatura. Am incercat sa replic ideea si a mers pt scurt timp. Gaura de 0,5mm peste care am infasurat in 2 straturi stranse tesatura de la blugi. A functionat ceva timp dar s-a colmatat dupa 2-3 zile, apa a creat niste canale si s-a transformat in jet din nou.. A fost doar un experiment.

#2847
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
http://www.marcoser....apilar-pix.html

Daca as vrea sa imi achizitionez asa ceva, care ar fii modelul de tub orb de care as avea nevoie ?  De asemenea, cumm as putea conecta acel tub orb la conducta unde acum am conectate benzi de picurare ?

#2848
andu88

andu88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 26.03.2013
Singura solutie ar fi sa achizitionez tub de picurare acum nu stiu daca voi avea aceleasi probleme ca la banda de picurare ( infundarea duzelor calcar.. apa dura..) asta ar fi singurul incovenient , acesta era motivu care vroiam sa incerc alceva, o sa incerc niste experimente sa vad ce iese altfel nu voi afla.

#2849
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Cauta banda cu debit cat mai mare posibil . Ceva macar 4 litri pe ora. Debitul ala inseamna acele canale mai mari, deci infundare mai inceata.

#2850
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Daca tot cumperi tub,cumpara si diuze demontabile ,pe care le poti curati de cate ori ai nevoie.Este mai costisitor,insa este posibil sa iesi in avantaj.

#2851
alin972

alin972

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 03.09.2016

View Postgcom61, on 15 septembrie 2016 - 07:25, said:

diuze demontabile
Buna ziua ce is astea?

Edited by alin972, 15 September 2016 - 08:49.


#2852
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
http://www.morami.ro...lsar-p6648.html


diuze picurare....preferabil demontabile...

#2853
andu88

andu88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 26.03.2013
Nu m-am gandit , e o idee buna,de exemplu daca intrarea duzei este de 2mm gaura in furtun cat ar trebui sa fie de 1mm?

#2854
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
In principiu,logica ta este buna.Da,gaura din furtun sa fie ceva mai mica decat diametrul corpului diuzei,pt a asigura etansarea fara garnitura de cauciuc.Gaura ar fi mai indicat sa se dea cu o preducea fixata in bormasina(cum spunea un coleg pe forum).In felul asta taietura va fi continuasi fara bavura catre interior,asa cum lasa spiralul...

#2855
andu88

andu88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 26.03.2013
Preduceaua nu e buna ? http://toolsonline.r...t-diametru-2-mm

#2856
adilie2003

adilie2003

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,158
  • Înscris: 28.06.2009
@gcom61
Cum preducea fixată în bormașină? Se poate da simplu gaură cu preduceaua potrivită pentru ciuperca de picurare cu mâna... chiar și în valrom de 20, de furtun orb nici nu mai vorbim.

#2857
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Metoda de fixare in bormasina apartine unui coleg de forum.Una e sa invarti manual la 10 gauri si alta la cateva zeci/sute.
Daca se opteaza pt preducea ca cea  de mai sus,se poate folosi numai la mana.Pt bormasina se folosesc preducele fara maner de actionare ;montate intr-o bormasina cu acumulatori,reduce substantial efortul si timpul de executie.

ex:  http://www.dedeman.r...mm-lt76705.html

Edited by gcom61, 16 September 2016 - 05:30.


#2858
andu88

andu88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 26.03.2013
Da , o sa optez la Ciuperca de picurare Pulsar + furtun gradina de 1/2 care costa in jur de 1 leu/m , problema este cu ce este mai bine sa gauresti furtunul? Preducea, cui incins sau alte metode care ati incercat si ati avut rezultate bune.

#2859
alin972

alin972

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 03.09.2016
Buna ziua,
Cu preduceaua si cu spiralul nu cred sa ai izbanda la un furtun.
Poate cu un virf inrosit.

#2860
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

View Post1orgu, on 13 septembrie 2016 - 07:47, said:

andu
Inainte sa te apuci de asa ceva, cumpara o seringa de 5ml. cu un ac de 1-2mm. diametru interior. Umple cu apa si apasa viguros pe tija.
Apa va iesii cu presiune si va ajunge undeva le 2-3m.
Gandeste-te ce se intampla cu apa de pe coloana de 25mm. cand presiunea o va elibera.
Cred ca vei avea numai gauri pe sol sau plantele vor fii retezate. Asta pe o coloana scurta. La una mai langa nu cred ca va ajunge apa la mai mult de 20m. lungime.
Am facut un calcul estimativ.
Dar dacă teava ar fi îngropată? Eventual cu o banda de geotextil peste fiecare gaura.....

#2861
moraw

moraw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 10.06.2013
Buna seara,

Mi-am construit si eu un asemenea sistem pentru fertirigare  si am o mare nelamurire.. daca este necesar sa mut toata instalatia pe timp de iarna intr-un loc protejat sau nu are nimic daca ramane afara (fara apa pe conducte bineinteles)

Temperatura iarna ajunge cam la -16;-17  in noptile grele.. foarte rar ajunge la -20.

Numai bine!

Attached Files



#2862
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Pe timp de iarna,atentie la robineti,chiar daca circuitul este golit.Mi s-a intamplat acum 2 ierni sa crape 2 robineti de 1" ,lasati pe pozitia deschis 100%.Trecand prin gradina,am observat ca au crapat;cauza a fost apa intre bila de inchidere si corpul de bronz.Iarna trecuta i-am lasat deschisi75%astfel incat sa se goleasca si spatiul dintre bila si peretele de bz.Acelasi lucru si la cei din plastic...
Instalatia ta poate fi demontata usor si depozitata la adapost...

Le: observ ca ai facut risipa de adaptori cu filet...cel putin 2 din instalatie pot fi inlaturati...pacat ca nu se observa f bine dimensiunile...

Edited by gcom61, 22 September 2016 - 19:12.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate