Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Irigare prin sistem de picurare

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
4144 replies to this topic

#2809
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Referitor la prizele programabile,am si eu un exemplu cel putin ciudat.
Intr-o locatie de serviciu s-a optat pt folosirea unei prize programabile pt iluminat.Desi becurile sunt tip economice de 25w,s-au distrus pana acum 3 prize(2 digitale si 1 mecanica),in decurs de 6 luni.De mentionat ca 4 buc becuri erau alimentate direct pe/din priza.S-a renuntat la ele si s-a optat pt un senzor de lumina si un releu RI13...Toate prizele aveau partea de comanda/220v oxidata/topita,desi puterea alimentata era derizorie...

#2810
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Adica motoarele astea de putere mare au nevoie de un intrerupator(releu) pe masura, iar priza programabila nu are asa ceva, ea e in esenta un ceas la care e legat un intrerupator mititel si pricajit.

Daca legam pompa direct de priza, acel intrerupator mic si pricajit face miau in scurt timp.
Ca sa nu faca miau, interpunem un alt intrerupator, mare si urat, intre priza si pompa.
In felul asta priza nu face decat sa declanseze intrerupatorul mare si urat.


Adica un baiat pricajit cu ochelari, priza, nu poate sa descarce un tir de ciment odata, cel mult el poate descarca 2-3 baxuri de servetele, recte un bec...
Pt ciment, tocilarul are nevoie de un salahor fara multa minte dar cu o carca de neam prost pe care sa-l puna la munca.





#2811
viczit2

viczit2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 14.06.2013
Bravo parinte ,cam asta e ideea.

#2812
nanmarius

nanmarius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 24.06.2005
Eu pentru sistemul de irigare cu picurare am luat o priza inteligenta pe  care  o poti programa ori de cate ori ai nevoie prin internet si pleaca pompa din put. Eu am ales asa deoarece eu la tara ma duc de obicei doar in week-end.  Problema cea mare pe care o am e ca se mai infunda filtrul si atunci trebuie sa ma duc si in timpul saptamanii sa il curat.

#2813
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007

 e_miron, on 10 iulie 2016 - 18:58, said:

Tot prin observatie, sub banda se face noroi. care putin cate putin intra in fanta de la banda, se usuca intre irigari, si poate treptat sa obtureze orificiile.  Si cu ele deasupra se mai aduna praf si diverse, dar nu sta efectiv in noroi. Adica sansa de infundare e mai mica. De altfel si la tub e la fel.

Zilele trecute mi-a sarit in ochi depunerile de calciu de pe banda de picurere si am facut o poza.Hotararea a fost luata;incepand cu sezonul urmator nu mai pun banda cu gaurile in sus.

Attached Files



#2814
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Si de ce crezi ca in jos nu precipita?
Ar fi o singura explicatie, calcarul ala precipita mai abitir favorizat e caldura, partea de sus a benzii se incinge foarte tare la soare.

Si in jos insa, la amiaza, apa ramasa in benzi se incinge de o iau toti dracii si depuneri tot vor fi, mai mici e drept dar tot cam aia e.

oricum banda se cam schimba anual, oricum apa nu e super filtrata , oricum si cu picuratorile in jos sunt si alte probleme.

Eu as baga banda de debit mare la 10cm intre picuratori, as lasa-o asa cum e si hai la multa revedere, un an, maxim 2 si alta la rand...



#2815
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Acelasi tip de banda,l-am folosit 5 ani cu gaurile in jos.Citind pe site-urile care comercializeaza banda si aici pe forum,m-am conformat si am pus gaura-n sus.Rezultatul,...cea din poza este de anul asta; pe cea de anul trecut am spalat-o chimic(cu sare lamaie)...o intreaga aventura,pt a nu distruge terenul unde am spalat-o

#2816
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Am folosit vreo 3 ani la rand banda cu gauri 10/10cm. O inlocuiam anual. In solar a mers maxim un sezon jumate.  In zona mea apa are un continut mare de fier. Cand era seceta mai mare, cea din gradina era efectiv rosie la orificii si trebuia sa o perforez cu un ac din loc in loc pentru a putea iriga. Anul urmator o inlocuiam total.Era un chin.
Am renuntat la banda. Am trecut pe tub cu gauri din 20/20 cm. Are cate 4 orificii la locul de picurare. Doua in dreapta si doua in stanga. Gaurile sunt aproape duble ca si diametru, iar sistemul interior de fante este mai mare si mai avantajos pentru trecerea apei. Anul asta am udat aproape zilnic. Nu am nici un fel de inconvenient in privinta depunerilor .
Alt avantaj este acela ca nu mai este gaurita de pasari sau alte jivine insetate.
E foarte greu ca eu sa fiu multumit de un anumit produs, dar tubul de irigat ma ajuta sa fac din irigare o placere. Apas pe un buton si ma ocup de altceva, iar apa ajunge nestingherita acolo unde trebuie.

#2817
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 24.08.2005
O intrebare, legata de pompa submersibila cu care alimentaz bazinul de unde irig prin cadere libera. De ceva vreme nu mai are presiune. Daca incerc sa ud prin aspersie cu furtunul nu am nici o sansa.
Pompa este de vreo 2-3 ani. Oare s-a defectat ceva in ea sau si-a facut treaba si trebuie inlocuita. Astazi am curatat partea de sus, melc etc si nici o schimbare.
Deci este vreo piesa in ea prin a carei inlocuire sa ii creasca din nou presiunea?

Multumesc.

#2818
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Sunt lucruri care merita si merg reparate si pompe care dupa 2-3 ani trebuiesc schimbate. Eu am constatat ca nu merita sa reparam o pompa submersibila.
Schimb-o!
Alte pareri?

#2819
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
La fel!...una reparata costa cam cat jumatate din una noua si tine...pe sfert!
M-am lasat de sportul asta cu reparatul/carpitul...demuuuult!!!
;)

Edited by subway_guru, 29 July 2016 - 14:47.


#2820
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008
inainte sa ajung la un electrician.
trag apa din iaz cu o pompa submersibila. din cand in cand mai fac o baie, am grija sa deconectez pompa de la retea inainte. se poate pune vreo protectie si sa las pompa conectata ? in caz ca musca o vidra din cablu sub apa de exemplu.

Edited by fr0ggybv, 29 July 2016 - 17:05.


#2821
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007

 vdingo11, on 29 iulie 2016 - 13:56, said:

O intrebare, legata de pompa submersibila cu care alimentaz bazinul de unde irig prin cadere libera. De ceva vreme nu mai are presiune. Daca incerc sa ud prin aspersie cu furtunul nu am nici o sansa.
Pompa este de vreo 2-3 ani. Oare s-a defectat ceva in ea sau si-a facut treaba si trebuie inlocuita. Astazi am curatat partea de sus, melc etc si nici o schimbare.
Deci este vreo piesa in ea prin a carei inlocuire sa ii creasca din nou presiunea?

Multumesc.
Banuiesc ca nu ai nici debit. Se poate inlocui rotorul daca este uzat, foarte probabil, dar cel mai corect se inlocuieste pompa.

 fr0ggybv, on 29 iulie 2016 - 17:05, said:

inainte sa ajung la un electrician.
trag apa din iaz cu o pompa submersibila. din cand in cand mai fac o baie, am grija sa deconectez pompa de la retea inainte. se poate pune vreo protectie si sa las pompa conectata ? in caz ca musca o vidra din cablu sub apa de exemplu.
Poti monta un disjunctor diferential la 30 mA dar iti trebuie si o priza buna de pamant. Cred  ca este mai simplu si mai sigur cum procedezi acum.


#2822
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Eu cred ca e obligatoriu sa nu folosesti niciun fel de disjunctori si alte mosmoande, fierul e fier si atata vreme cat exista cea mai mica posibilitate sa apara un defect, iar curentul te omoara fupa care te mai face si jumari ca sa fie treaba oabla, eu cred ca a nici nu are sens discutia, scoti pompa din priza .
Personal nici in intrerupator nu am incredere la o faza d'asta, nu stiu eu ce table a folosit kinezu, ce prost apasa din greseala un buton, ce fenomen sf se intampla p-acolo.

#2823
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 24.08.2005

 corsica, on 29 iulie 2016 - 18:50, said:

Banuiesc ca nu ai nici debit.
Da nu am debit, Este foarte mic.
Care este cauza stricarii rotorului: a mers mult in gol fara apa?
Multumesc de sfaturi.

#2824
dragos I

dragos I

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 08.05.2007
La pompele cu rotor elicoidal ("surub") de obicei nu rotorul (metalic) este piesa supusa uzurii, ci mansonul (din cauciuc dur sau alt material asemanator) cu care acesta este pereche. Uneori fabricantii produc mansoanele diferentiat, in functie de temperatura apei in care vor lucra, din nevoia de a putea asigura ansamblului un joc cat mai mic, la limita blocarii. Astfel, cresterea jocului dintre rotor si manson duce la o scadere serioasa a eficientei pompei. Cauza uzurii este de obicei abraziunea datorata impuritatilor aspirate, functionarea fara apa, sau la un regim de temperatura ridicat.

Edited by dragos I, 30 July 2016 - 14:27.


#2825
dumit81

dumit81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 05.07.2009
Buna ziua!
Am si eu o problema de incepator. Am capatat niste tub de picurare de 16mm cu gauri de 4l/h la 50 de cm. Problema este ca vreau sa-l folosesc la irigarea unor pomi si evident multa apa se va risipi prin gaurile in plus dintre acestia.
Intrebarea este: cum astup gaurile in plus?!
Am incercat cu banda gen duct tape insa nu merge. Alte idei?!
Multumesc!

Edited by dumit81, 31 July 2016 - 13:57.


#2826
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Eu am astupat gaurile de la un capat al tubului cu ajutorul unei benzii izolatoare. Erau vreo 6m. pana la primul pom. Daca vrei sa reusesti din prima incercare foloseste o banda profesionala.
Eu folosesc Yato. Evita chinezariile ieftine. De la soare se dezlipesc in 2-3 zile.
Dar sa stii ca eu am orificiile din 20/20cm. Tot cu 4l/ora. Intre pomi am 4 m. Irig toata distanta dintre ei. Le merge bine.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate