Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986
 Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...
 

achizitionare dell studio 1558 vs. asus g60jx-jx022x

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#55
liviu008

liviu008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 15.02.2008
Haideti fratilor , nimeni de pe aici  nu se oboseste sa faca un benchmark la acest laptop? ca numai in romania am auzit de acest model cu gts360m si procesor i3.

Edited by liviu008, 24 June 2010 - 21:29.


#56
S3by

S3by

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 28.04.2007
Am o nelamurire in legatura cu laptopul asta
http://www.emag.ro/n...--pLX.PMB0C.006

El vine cu linux , daca il formatez din prima zi si instalez windows 7 @ 64 bits , pierd garantia ?

#57
HighLow

HighLow

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 27.03.2010

View PostS3by, on 29th June 2010, 14:32, said:

Am o nelamurire in legatura cu laptopul asta
http://www.emag.ro/n...--pLX.PMB0C.006

El vine cu linux , daca il formatez din prima zi si instalez windows 7 @ 64 bits , pierd garantia ?

nu, nu pierzi garantia; garantia este data pe componentele hard, nu pe soft

off: de ce ai postat intrebarea asta aici, pentru un laptop acer???

#58
S3by

S3by

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 28.04.2007
Am postat aici pentru ca topicul acesta e dedicat laptopului despre care eu intreb ,  liviu008 topik started , l-a achizitionat .
Deci garantia nu o pierzi , dar nu il mai poti returna in 30 de zile , din moment ce formatez si instalez windwos 7 , ar trebui sa il returnez tot cu linux , nu ?

#59
HighLow

HighLow

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 27.03.2010

View PostS3by, on 29th June 2010, 21:02, said:

Am postat aici pentru ca topicul acesta e dedicat laptopului despre care eu intreb ,  liviu008 topik started , l-a achizitionat .
Deci garantia nu o pierzi , dar nu il mai poti returna in 30 de zile , din moment ce formatez si instalez windwos 7 , ar trebui sa il returnez tot cu linux , nu ?


chestia asta cu softurile preinstalate este o chestie "bonus" pentru cumparator, nu o obligatie de a folosi sistemele de operare preinstalate de catre firma producatoare. deci daca tu ai linux pe el asta nu inseamna ca producatorul te obliga sa folosesti linux. tu iti instalezi pe el ce sistem de operare vrei. gandeste-te ca sunt o gramada de laptop-uri care se vand fara sist de operare, asta inseamna ca iti pierzi garantia daca instalezi ceva pe el? absurd! garantia pe care o ofera ei este, ma repet, pe componentele hard, si nu pe soft; componentele hard trebuie sa functioneze la fel de bine pe toate sistemele de operare. pentru sistemele de operare"garantia" care se ofera este suportul tehnic, daca il putem numi asa (asta la licentele de windows ar putea fi cazul, dar nu cred ca si in romania). din punctul meu de vedere, ca sa concluzionez, nu cred ca ar exista nici un fel de problema legata de garantie si sistemul de operare. (ma gandesc ca cei de la care l-ai cumparat iti pot oferi detalii despre nelamurirea ta)
bafta si roaga-te sa nu ai probleme cu el ;)

#60
S3by

S3by

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 28.04.2007
Nu ai inteles ce am vrut sa zic .
"ExtraGarantie de retur" ("daca nu esti multumit banii inapoi in 30 de zile"). Sunt cateva exceptii , iata doua: "Nu se pot returna produse aflate in una sau mai multe dintre urmatoarele situatii:
1)  Licentele OEM activate (licente preinstalate pe notebook-uri sau sisteme desktop)
2)  Echipamente de pe care s-au dezinstalat sistemele de operare sau alte programe cu care au fost livrate
Oare daca instalez windows 7 @ 64 bits pe o alta partitie si fac dual boot cu linux ?
Testez toate performantele si cum ruleaza pe win 7 si daca nu is multumit simplu formatez partitia si ramane linux .

#61
AZAZEL

AZAZEL

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 28.04.2005
Uite cum se comporta Asus G60JX-JX022X intr-un review destul de complet.
http://www.notebookr...G60JX-JX022X-15

#62
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
E un model bunicel...

#63
flavius89

flavius89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 28.05.2007
Buna seara dragi forumisti...ma bucur ca am dat de topicul acesta, pentru ca mi s-a ivit ocazia sa gasesc si eu la vanzare configuratia aceasta de la asus, dar acum am ceva retineri dupa ce am citit topicul si multe alte informatii din alte surse... intrebarile mele principale raman catre userii acestor modele:
1.Se intampla des/rar sa aveti conflicte hardware/software manifestata prin Blue Screen-uri?
2. Supraincalzirea este o problema delicata in timpul jocurilor - pot fi ele cauza acelor Blue Screen-uri?
3. Unele review-uri au afirmat ca sistemul de racire nu este unul prea eficient si chiar unul destul de zgomotos - e chiar asa suparator?

#64
Al3cks

Al3cks

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 17.11.2007

View Postflavius89, on 9th October 2010, 20:37, said:

Buna seara dragi forumisti...ma bucur ca am dat de topicul acesta, pentru ca mi s-a ivit ocazia sa gasesc si eu la vanzare configuratia aceasta de la asus, dar acum am ceva retineri dupa ce am citit topicul si multe alte informatii din alte surse... intrebarile mele principale raman catre userii acestor modele:
1.Se intampla des/rar sa aveti conflicte hardware/software manifestata prin Blue Screen-uri?
2. Supraincalzirea este o problema delicata in timpul jocurilor - pot fi ele cauza acelor Blue Screen-uri?
3. Unele review-uri au afirmat ca sistemul de racire nu este unul prea eficient si chiar unul destul de zgomotos - e chiar asa suparator?

Salut flavius,

Am de cateva luni laptopul, timp in care nu a stat deloc degeaba saracul de el :D. A trecut prin multe ore de gaming, inclusiv cu overclock la GPU, inclusiv pe canicula de asta vara si calatorii intr-un ghiozdan care abia il cuprinde, aruncat in locul de la picioarele scaunului din patele meu de unde se mai rostogolea cand spre usa, cand spre locul celalalt. De pe el iti scriu acest raspuns, functioneza ca in prima zi. Acum in ordinea intrebarilor tale, raspund:

1. Mi s-a intamplat foarte rar sa am ecran albastru. Aveam probleme mai la inceput cand am instalat din greseala, pentru sunet, si driverul de la Realtek si pe cel de la Creative. Nu eram singurul, m-am documentat si am rezolvat: am dezinstalat driverul de la Creative. Mi se mai intampla acum sa-mi apara blue screen cand reinstalez placa de retea WiFi, dar nu si cand o folosesc.

2. Se cam supraincalzea acum 2 luni pe caldura care a fost atunci, dar nu mereu. De exemplu, mi se intampla in NFS Undercover cand personalizam masina, in CRYSIS Warhead cand jucam si cam atat din ce-mi amintesc... Am un soft care-mi monitorizeza temperaturile si i-am pus alarma la 95 de grade. Suna si dadeam Alt+Tab ca sa nu mai fie sarcina pe GPU, asteptam sa se raceasca un pic si reintram. Nu m-a deranjat chestia asta. Acum pe gerul asta nu mai am nici o treaba :D. Cand nu aveam softul sa-mi monitorizeze si se supraincalzea, ori se bloca jocul in cazul NFS dar mergea sa dau Ctrl+Alt+Del, ori se oprea laptopul. Chestia cu opritul spontan o pateam de cateva ori tot asta-vara. Ma duceam la masa, dar lasam in joc si inchideam clapa si probabil se supraincalzea ca nu mai avea aerisire suficienta. Cand reveneam de la masa il gaseam oprit.

3. Sistemul de racire face si el ce poate si cum poate. Daca afara e aer cald, merge in sarcina mare ventilatorul. In vara mergea aproape la maxim tot timpul, dar il acopeream cu sunetul din boxe sau imi puneam castile si nu ma deranja. Cand e in idle se aude un pic ventilatorul, dar e foarte suportabil. Se aude ca si compresoarele de la frigiderele astea noi sa zicem.

Dupa vreo 3 luni de folosinta am desfacut si curatat sistemul de racire: heatsink+ventilator. De curiozitate am facut un benchmark de temperatura inainte si dupa si diferenta cred ca se poate spune ca este notabila. Cu 5 grade mai rece in primele 5 minute de sarcina maxima pe GPU si a fost nevoie de mai mult timp sa creasca temperatura ca inainte dupa ce am curatat praful din sistem.

Cand l-am cumparat, am dat 3200 RON, dar nu mai tin minte exact luna in care l-am luat. Aprilie sau mai parca. Nici siteul nu-l mai stiu. Daca vrei neaparat o sa caut factura ;). Per total, sunt foarte multumit de el. Rulez un Windows 7 Enterprise x64 care zboara. Daca mai vrei sa stii si alte detalii, ma gasesti aici.

#65
flavius89

flavius89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 28.05.2007
Ms Alex pt. sfaturi... am ajuns la concluzia ca e un laptop bine facut...
Eu sunt interesat de achizitionarea acestui model, pe piata sh am gasit doar unul, dar omul nu doreste mai putin de 28mil, ceea ce mi se pare un pret relativ marisor dupa o folosinta de 6luni si pret de achizitie 32mil...
Btw... aici pe forum nu il vinde nimeni? :D

Edited by flavius89, 15 October 2010 - 01:37.


#66
Al3cks

Al3cks

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 17.11.2007

View Postflavius89, on 15th October 2010, 02:34, said:

Ms Alex pt. sfaturi... am ajuns la concluzia ca e un laptop bine facut...
Eu sunt interesat de achizitionarea acestui model, pe piata sh am gasit doar unul, dar omul nu doreste mai putin de 28mil, ceea ce mi se pare un pret relativ marisor dupa o folosinta de 6luni si pret de achizitie 32mil...
Btw... aici pe forum nu il vinde nimeni? :D

Bati apropo? Nu ranunt la "my precious" :))
Laptopul e destul de bine facut. Iti recomand totusi sa-i iei un ghiozdan pe masura sau/si o husa de protectie ca eu tinandu-l in ghiozdan pt laptop de 15,6 i-am cam lustruit colturile unde avea o vopsea mata antiderapanta. acum se vede lucios din loc in loc pe margini, nu e grav, dar asta e acum. Si sa ai grija sa nu stea prea presat in ghiozdan pentru ca unele elemente de design de pe partea cu ecranul pot roade din suprafata cu tastatura si invers. Ecranul nu se zgarie deloc usor din cate am observat.

#67
slay3r04

slay3r04

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 811
  • Înscris: 23.03.2007
Salut,

Am devenit mai nou fericitul posesor am unui G60jx :D
E un laptop bine facut , rapid, puternic dar dupa cum scrie peste tot se incalzeste destul de mult. M-ar interesa daca 45-65 CPU respectiv 55-85 GPU e o temperatura safe pentru el. Din ce am citit pana acum se pare ca da , insa sunt mai mult ingrijorat de efectul in timp al temperaturilor astea.

#68
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
E în regulă temperatura.

#69
flavius89

flavius89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 28.05.2007

View Postslay3r04, on 26th October 2010, 23:42, said:

Salut,

Am devenit mai nou fericitul posesor am unui G60jx :D
E un laptop bine facut , rapid, puternic dar dupa cum scrie peste tot se incalzeste destul de mult. M-ar interesa daca 45-65 CPU respectiv 55-85 GPU e o temperatura safe pentru el. Din ce am citit pana acum se pare ca da , insa sunt mai mult ingrijorat de efectul in timp al temperaturilor astea.

Sunt mai mult decat multumitoare temperaturile...am avut acer 6930g (gaming) si aveam cu 10grade in plus peste cele de la asus si nu avea nimic...

PS: Daca cineva doreste sa isi vanda jucaria (g60jx), sa nu ezite sa ma contacteze:D

Edited by flavius89, 28 October 2010 - 01:53.


#70
slay3r04

slay3r04

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 811
  • Înscris: 23.03.2007
Va mai deranjez cu o intrebare...
Am observat ca pe baterie performanta scade drastic in jocuri si nu inteleg de ce. Am modificat profilul high performance sa foloseasca procesorul la maxim si pe baterie. Banuiala mea e ca se downclock-eaza placa video... vreo idee de unde as putea sa schimb asta ?

#71
flavius89

flavius89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 28.05.2007
In sfarsit sunt si eu posesorul unui nou G60jx cu i5 adus cu chiu cu vai din state (m-a ajuns ~1100$).

Sunt extrem de multumit & fericit de noua achiztie.

Am cateva nelamuriri pentru posesorii acestui model...el a venit cu win7 preinstalat cu toate aplicatiile asus posibile, nu mi-a placut, mi-am formatat hdd-ul...mi-am pus drivere de care aveam nevoie...dar imi scapa o mica chestie (e un moft de fapt), stiu ca logo-ul din spate lumina / palpia progresiv/lent cand laptop-ul era in stand=by, acum lumineaza "brutal" si ma deranjeaza...e obositor uneori, poate stiti ce imi lipseste....

Referitor la placa video (cireasa de pe tort a configuratiei), am scos default in 3dmark06 10.400pct, pe mine ma intereseaza si partea de overclock...pot spune ca am fost dezamagit ca s-a overclockat extrem de putin, undeva la max 7-8% , am folosit doar ultimul driver 260.99.

Eu am mai avut multe placi nvidia de gaming...dar multe din ele mergeau pana la 20-25%, cum de am asa restrictii pe gts360?


LE: si inca o chestie...in device manager am 2 drivere neinstalate sub denumirea de "base system device", am instalat aproape toate driverele de pe site la asus si vad ca tot nu au disparut...

Edited by flavius89, 18 November 2010 - 11:35.


#72
flavius89

flavius89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 28.05.2007
Nu este chiar nici un user al acetui laptop sa imi raspunda la nelamuriri?

Update: se pare ca cel mai bun driver ramane cel din prezen - 260.99, dar la overclock am inca probleme doar la frecventa gpu-ului si nu imi dau seama de ce...asadar frecventele maxime atinse de mine sunt 600/2160/1600mhz, default fiind 550/1800/1323mhz, este foarte limitata frecventa gpu-ului, altii au scos pana la 700-800mhz, am incercat si alte drivere si tot asa limitata imi este placa.

In 3dmark06 am scos putin peste 11.ooopct.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate