Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

achizitionare dell studio 1558 vs. asus g60jx-jx022x

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#1
HighLow

HighLow

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 27.03.2010
m-am hotarat sa achizitionez un laptop cu un buget de ~3400 ron (max). am ales un magazin de it care are o sumedenie de modele. din aceasta gramada mare de configuratii, preturi si alte caracteristici mi-au atras atentia aceste doua modele: dell studio 1558 si asus G60JX-JX022X. avand cunostinte medii in domeniul it m-am gandit sa apelez la parerile voastre legate despre aceste doua "bucati" :)

         dell studio 1558       /  asus G60JX-JX022X
proc   i5-430m (2.26ghz)   /  i3-330m
ram   4gb-ddr3-1333         /  4gb-ddr3-1066
hdd    500gb/5400rpm       /  500gb/7200rpm
video ati hd4570/512mb    /  nvidia gts360m/1gb/ddr5 vram
acumulator  6 cell             /  9 cell
pret     3171 ron               /  3441 ron

aceasta ar fi o scurta prezentare a celor doua modele. facand abstractie de pret nu stiu ce model sa aleg dell are procesor, rami mai bune si asus-ul are hdd cu 7200, placa video mai buna si acumulatorul mai mare. astept pareri pro/ contra pentru cele doua modele sau poate sugestii pentru alte laptopuri cu configuratii asemanatoare pana in 3400 ron.

procesorul mai bun si rami "mai buni" compenseaza hdd cu viteza de rot mai mica, placa video mai slaba si acumulatorul mai mic? iar la asus invers: hdd mai rapid, placa video mai buna, acumulator mai mare compenseaza proc si rami mai slabi?

p.s. laptopul as vrea sa il folosesc la detoate :) filme hd, jocuri, office, net.

Edited by HighLow, 27 March 2010 - 16:39.


#2
sergiu8606

sergiu8606

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 30.10.2009
dellu

#3
djandrey08

djandrey08

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,150
  • Înscris: 04.03.2008
DELL :D

#4
msjohntm

msjohntm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 969
  • Înscris: 08.04.2006

 sergiu8606, on 27th March 2010, 16:35, said:

dellu

Fii serios. Tu stii ce vorbesti? Omu' vrea si jocuri nu vezi. Ce poate juca cu prapaditu ala de Dell? Au fost odata Dell-urile ceva de capul lor, dar acum is varza (raportat la pretul cerut)
Pai placa de la Dell e la o treime din performantele celei de pe Asus si nu poti juca ultimele jocuri pe ea. Sa mai zic?
Daca ti se pare prea scump Asus-ul ia acest Toshiba: http://www.cel.ro/la...-hd5165-win7-l/
Are placa video un pic mai slaba ca la Asus dar duce si asta multe jocuri recente. Dar in nici un caz Dell-ul daca vrei sa te joci. Nu te uita ca are i3 si nu i5 ca oricum acel i3 e cea mai performanta componenta din sistem.

Edited by msjohntm, 27 March 2010 - 17:18.


#5
1978alex

1978alex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 30.03.2006
si eu sunt pe cale sa cumpar acel dell 1558.

sti cumva daca e pe stoc undeva acest laptop dell cu i5? eu nu am gasit...

la asus ce merita e hdd-ul de 7200 si apoi bateria 9 cell. pv mai buna e un plus daca il folosesti pt jocuri, nu e cazul meu.
la dell e procesorul mai bun, dar ar fi tentant pt mine un 520m sau i7...  alt plus e garantia de 3 ani. nu stiu cat are asus.

#6
HighLow

HighLow

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 27.03.2010

 1978alex, on 27th March 2010, 19:02, said:

sti cumva daca e pe stoc undeva acest laptop dell cu i5? eu nu am gasit...

daca esti din cluj, se gaseste dell studio 1558 la atex.

#7
HighLow

HighLow

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 27.03.2010
gata, am cumparat asus-ul. e sooper ok si sunt multumit de el. va multumesc celor care mi-ati raspuns.

#8
TimeWriter

TimeWriter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,095
  • Înscris: 16.12.2008
Sa-l stapanesti sanatos! Din review-uri pare un notebook excelent, sa-mi raspuzni si mie la PM. :)

#9
HighLow

HighLow

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 27.03.2010
niste poze cu g60jx

Attached Files



#10
Louie-Anderson

Louie-Anderson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,472
  • Înscris: 08.04.2010
Arata frumos !
Sa-l stapanesti sanatos .
Cum sta cu "caldurica" si sunetul ?

#11
HighLow

HighLow

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 27.03.2010

 Louie-Anderson, on 11th April 2010, 09:40, said:

Arata frumos !
Sa-l stapanesti sanatos .
Cum sta cu "caldurica" si sunetul ?

ms, sunetul se aude sooper ok si direct din boxele lui, bine, nu te poti astepta la nush ce calitate, dar eu folosesc iesirea audio jack si o leg la un sistem 5.1 (cablu jack - rca) si se aude ok. despre caldura ce pot sa zic, nu am masurat temperatura, se incalzeste doar cand sunt in aplicatii care solicita resurse mai multe, cum ar fi jocurile.

#12
Al3cks

Al3cks

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 17.11.2007

 HighLow, on 10th April 2010, 22:44, said:

niste poze cu g60jx

Mi-am luat si eu laptopul asta de vreo 2 saptamani. Ce e curios e ca mie mi-a dat scorul asta la performance index (poza)
3,5 / 5,5 / 6,8 / 6,8 / 5,9
Windows7 x64
configuratie identica, zic eu, cu a ta.

Am mai avut instalat un Windows7 inainte (l-am luat fara OS instalat), era cam instabil, dar la performance index imi dadea valori ceva mai mari parca, cel putin la procesor.
Am incercat ceva josuri: Crysis, FarCry2, NFS Undercover, FEAR2, StarCraft2. Din toate astea doar FEAR pot sa-l joc la maxim, iar ca sa pot juca decent Undercover trebuie sa-l dau cam spre low. FarCry2 imi merge bine la medium spre high iar Crysis la medium. La toate jocurile am dat la rezolutia nativa a monitorului sau cat mai aproape de aceasta. Al tau cum se comporta la jocuri? E normal sau sunt eu prea pretentios? ;)) O fi de la Windows-ula asta? La alte aplicatii nu am ce reprosa, zboara :D. Si interfata de windows e foarte cursiva. A, si apropo de caldura, eul il folosesc destul de mult in poale si cateodata pot sa zic ca frige rau :P. Autonomia e super, avand in vedere ce performanta are. Nu joc jocuri pe baterie. E el un pic cam maricel, dar m-am descurcat pana acum cu el la toate calatoriile mele, si calatoresc mult. Acumulatorul ala iese cam mult in exterior si eu zic ca ar fi putut veni si ei cu o solutie sa indese aia 1,5cm de baterie undeva mai interior.

Lasa si tu te rog o parere sa facem o comparatie, ca poate cine stie, o avea laptopul meu ceva probleme la capitolul grafica...

Attached Files



#13
msjohntm

msjohntm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 969
  • Înscris: 08.04.2006
Ai procesorul i3? Trebuie sa ai un scor peste 6 la el. Nu-mi dau seama ce nu ai bine instalat, dar ceva nu e in regula. Si la 4GB de RAM trebuie sa ai 5.9. Incearca un win7 pe 32 desi nu cred ca e asta problema, dar cine stie?

#14
Al3cks

Al3cks

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 17.11.2007

 Al3cks, on 16th April 2010, 23:13, said:

Mi-am luat si eu laptopul asta de vreo 2 saptamani. Ce e curios e ca mie mi-a dat scorul asta la performance index (poza)
........

L.E.: My bad :P, nu stiam ca merge sa refac benchmarkul. Probabil il facuse automat dupa instalare si era pe baterie sau pe alt profil de energie. Daca stau bine sa-mi amintesc, cred ca era pe baterie. De fapt asta-i scorul meu (poza)
6,2 / 5,9 / 6,8 / 6,8 / 5,9
Dar chestia cu performantele in jocuri tot ramane valabila...
Jocurile care merg numai pe 32bit au de suferit cand ruleaza in mediu x64? Cine imi recomanda si mie un joc care sa aiba executabil si x86 si x64 (in afara de Crysis, la care cel pe x64 nu merge :P) ca sa fac o comparatie sa vad daca e de la asta.

Attached Files


Edited by Al3cks, 16 April 2010 - 23:14.


#15
TimeWriter

TimeWriter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,095
  • Înscris: 16.12.2008
Ce drivere folosesti pentru placa video? Nu le folosi pe cele native din Windows sau de la Asus, ia-le de pe pagina oficiala nVidia.com, sunt si drivere de laptop acolo si inca foarte bune, cele mai bune. Ar trebui sa poti juca Undercover cu toate setarile la maxim fluent.
Pentru cei ce nu stiu, acest laptop (Asus G60) se poate overclocka cu pana la 10% (~2,4GHz pentru i3 330M) din aplicatia Power 4 Gear.

#16
Al3cks

Al3cks

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 17.11.2007

 TimeWriter, on 17th April 2010, 00:57, said:

Ce drivere folosesti pentru placa video?
............

Am luat cele mai recente drivere de pe site-ul oficial nVidia. Cat despre overclock... garantia... hmmm... as incerca.
Astept sa vad ce zice si HighLow, cum se comporta laptopul lui in jocuri, ca am vazut ca avem scoruri practic identice, date de Windows.

#17
TimeWriter

TimeWriter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,095
  • Înscris: 16.12.2008
Nu pierzi garantia caci overclock-ul este un 'feature' oferit de Asus si se realizeaza software, direct din Windows. In plus, este si foarte stabil, el fiind calculat de baietii de la Asus astfel incat sa functioneze optim.

#18
HighLow

HighLow

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 27.03.2010
singurul joc pe care l-am incercat pana acum e nfs shift care imi merge sooper ok la detalii maxime, cu driverele de pe cd-ul care a venit cu laptopul.
de incalzit se incalzeste, dar doar cand ma joc. nu consider ca are o temp f mare, adik nu as avea termen de comparatie.
in ceea ce priveste nota din win, eu nu am putut rula testul doar cu bateria, a trebuit sa il bag in priza; am instalat win7 ultimate x64

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate