Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Topul normalitatii

Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Casa construita la o distanta mai...
 Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa
 Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...
 Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator
 

Ce este de fapt sionismul?

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
1521 răspunsuri în acest subiect

#73
Pisa4you

Pisa4you

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.741
  • Înscris: 03.09.2011

 abbulafia, on 28 septembrie 2012 - 14:58, said:

Pisa
Ma bucur ca ai pomenit de Nathania.Un frumos oras am auzit.
Doamna Smilovici mi l-a descris ca destul de intins si curatel.
Unul din baietii ei sta acolo.
Sa nu uitam insa ca in 1931 erau 199 de colonisti,apoi orasul s-a marit e drept dar populatia este pestrita, 63800 locuitori provin din Europa si America, 30200 din Africa de Nord, 18100 din Asia, 10500 din Etiopia si 38100 din Israel. 90200 din locuitorii din Netanya s-au nascut in Israel, in timp ce 71,300 s-au nascut in strainatate.Restul pana la 180.000 diverse inclusiv francezi si rusi.
Adevarat,acum 20 de ani cand a fost simtit antisemitism in Franta,au benit si ceva francezi.Dar Pisa,sa nu uitam ca mare parte erau oameni de treaba,dar au venit si altii care au figirt de justitia franceza,fie pentru evaziune fiscala fie pentru alte inselatori.Salvarea lor a fost Israelul si dubla cetatenie.Asa ca nu te bucura devreme,nu cred ca ati castigat prea mult.
Uita-te la Plato Sharon...De bun sionist a plecat din Franta ??Sa nu spui asta ca ma supar pe tine.....si mai e si demagog;
"Nu intreba ce a facut tara pentru tine,ci ce ai facut tu pentru tara " ....Si cine spune asta ????!!!!
Mititelul....tara l-a salvat de justitia franceza pentru fraude imense,iar el a continuat afacerile in Israel,luand artisti rusi abea veniti, talentati,le-a dat o sala,i-a pus la lucru si acum spera ca acele tablouri achizitionate pe nimic,sa aiba azi valoare...
Mai am exemple.dar ma opresc.Oricum Nathania imi zice madam Smilovici ca e cam mafiota...alaturi de cativa francezifrancezi au venit si rusi multi in ultimii 20 de ani

Dar Pisa,eu nu vorbeam de fapt de Nathania,nu de anglo saxoni si nici de Escargots de Bourgogne
Eu vorbeam de rusia,evreii rusi ,sionism,fraudele Agentiei evreiesti  in Rusia si acea penibila inscenare de-a bau-baul antisemit platita de aceasta agentie...

Nu stiu cine este Plato Sharon. Stiu in schimb cine este Flatto Sharon. Da, a fugit de justitia franceza, si a reusit sa fie ales in Knesset tocmai pentru ca aceeasi justitie franceza a refuzat taman atunci, cind doreau extradarea lui Sharon, sa ni-l extradeze noua pe Abu Daoud, responsabil de masacrarea celor 11 atleti israelieni la Munchen. Micul amanunt care ti-a scapat (oare ai mai fi pomenit ceva de Flatto Sharon daca stiai?) este ca marele presupus delapidator si-a inceput cariera in Liga Tinerilor Comunisti (Mouvement Jeune Communistes de France).

Nu stiu cum ai ajuns de la Natania la Flatto Sharon, el sta in Tel Aviv, in blocul turn construit de el deasupra mall-ului Dizengoff Center, construit tot de el. Insinuarea ta cum ca francezii din Israel ar fi venit aici din motive necurate, dat fiind ca unul din ei era in conflict cu jusittia franceza, ne conduce in mod automat la concluzia ca comunistii francezi trebuie sa fie delapidatori sau ceva de genul si specia, din moment ce unul din ei este...sau ca baiatul doamnei Smilovici trebuie sa fie un om certat cu legea, din moment ce locuieste in Natania, care dupa cum se stie...sau ca trebuie musai sa fii divortata, pentru ca o Viorica divorteaza de Ionel de la Clejani.

Nu ma intereseaza numerele. Ma intereseaza faptele. Vorbesti de "fraudele Agentiei Evreiesti" ca si cum ar fi o chestie dovedita si cunoscuta de toata lumea. Nu este. Despre ce anume vorbesti? Dovezi, abbu, nu declaratii in vint.

Este ridicol sa pretinzi ca tocmai in Rusia - tara cu un lung si sinistru istoric de anitsemitism, tara care a dat lumii Protocoalele si "Chestiunea evreiasca - despre imposibilitatea de a acorda drepturi depline evreilor" (scriere care a declansat pogromuri in Chisinau si Kharkov la inceputul secolului trecut) - ar fi fost nevoie de provocari pentru a dovedi ca evreilor nu le e bine acolo. Apropos, sovieticii au incercat sa imprastie propaganda antisemita si in Europa, au publicat  "Chestiunea evreiasca" in buletinul de stiri al Ambasadei lor din Franta, in franceza, fara sa indice sursa, ca si cum ar fi fost vorba de inca una din "maretele realizari sovietice". Multe din minciunile insirate acolo se regasesc azi pe forumuri din toata lumea, inclusiv Softpedia.

Tu ce vrei sa dovedesti, de fapt? Ca evreii nu vin in Israel decit cu pistolul la timpla? Ca sionismul nu ar fi decit o afacere? Ne intoarcem la teoriile conspiratiei gen Protocoalele, nascocite de rusi, dar evreilor le era taaaaaaaaaaaaaaaaaaaaare bine in umbra marelui urss...

Spune-mi abbu, tu chiar crezi intr-o conspiratie mondiala a evreilor pentru a...ce anume? Sau numai sionistii sint rai, ceilalti evrei sint buni?

#74
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.549
  • Înscris: 18.02.2010

 From 29 septembrie 2012 - 01:06:

Tu ce vrei sa dovedesti, de fapt?

Pai eu vreau sa dovedesc asa:
-Evreii din Romania de dinainte de 48 au ajunj in Palestina din motive ideologice,sioniste ,dezinteresate si si-au suflecat mencile si s-au apucat de treaba.
-Evreii ajunsi in timpul razboiului,cum era si normal,au figit de moarte,de persecutii se s-au bucurat ca au unde sa se puna la adapost mai ales ca acest loc s-a intitulat "Statul  evreilor"
-Evreii intre anii 50-70,au simtiti potentialul dezvoltarii Israelului,au lasat case servicii,au luat doar cateva diamante in tocul de la pantofi si au incercat mai mult ilegal sa ajunga in Israel.Sunt oameni care au suferit de lipsuri,de atacurile arabilor,de razboaie,dar inca au avut un ideal.
-Evreii din Romania anilor 75-90 au fugit de comunism si de ceea ce parea "imposibilitatea lichidarii lui"Au avut o portita si au exploatat-o.Fie familii de evrei,fie familii mixte.
Aici intervine oportunismul si scade serios idealul.
Majoritatea au ajuns in Israel sa traiasca mai bine,Sionismul a fost ultimul lucru "care i-a manat pe ei din urma...."!,dovada ca multi au folosit ocazia ca trambulina spre a pleca mai departe in Canada,America,Germania (Brrrr.chiar Germania?),Austria,Franta,Belgia si tarile nordice.
Tinerii au plecat la chiverniseala,au lasat in Israel batranii care se bucurau de bune conditii sociale si medicale mai ales plus o pensioara la batranete,fara sa muncit o zi pentru tara.
-Dupa 90 prea putin evrei din putini ra,msi in Romania,vor sa se stabileasca definitiv.marea majoritate cauta colaborarea stiintifica,medicala sau astistica.
Sunt si cativa care s-au stabilit,fie prin casatorie,fie ca sistemul medical si social cum am zis li s-a parut mai ok ca in Romania.
Asa ca Pisa ma intorc la ce am scris mai sus:
"Sionismul in zilele noastre ?  Este cadavrul din debara"

Editat de abbulafia, 29 septembrie 2012 - 11:37.


#75
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 68.013
  • Înscris: 19.03.2011

 abbulafia, on 29 septembrie 2012 - 11:36, said:

"Sionismul in zilele noastre ?  Este cadavrul din debara"
Daca tu-ti consider ascendentii cadavre din debara atunci pentru tine sigur sionismul asta inseamna.
Te-au procreat si mama ma-si sunt cadavre si nu-ti mai sunt de trebuinta de unde si logica dupa care te ghidezi.
Pentru altii sionismul nu a avut un tel limitat doar la reinfiintarea Israelului ci inseamna mult mai muti, inseamna dezvoltare si securitate.
Cel care pleaca la razboi ca sa apere Israelul este sionist, cel care iubeste Israelul este un prosionist.
Sionismul este parte componenta a ideologiei nationale evreiesti.

#76
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.762
  • Înscris: 20.09.2009

 abbulafia, on 28 septembrie 2012 - 22:56, said:

<p>

Eu nu stiu de ce te referi la mine.sunt aici oameni care au destule date si destui ani traiti in Israel sa poata face asemenea analize.



Eu stiu de evrei din Romania care dupa ce au vazut cum arata orasele,populatia,fel de fel de portrete cu Baba Sali atarnate pe pereti,cand au vazut pietele, au intrebat...Doamne dumnezeule....astia sunt tot evrei....??? Unde sunt evreii imbracati elegant,civilizati,peisajul European ?? Unii nu au rezistat socului si acum doneaza din America. Si asta era prin anii 90,Yavne de exemplu,centrul, sau centrul numit Afridar din Ashkelon,povesteau ca aratau ca in Cafe Bagdad...
Tu scrii numai ca sa scrii?  Sa faci valuri? In anii 50 cand am venit eu in tara (Israel) mancarea era pe cartela si de multe ori ti se spunmea ca sa mananci cartela ca oua nu au primit si nu carne si nici legume.... Persoane care aveau titluri de profesori,doctori ingineri si altii au mers sa lucreze la sosele sau sa impadureasca tara. Soseau "acasa" dupa lucru obosit6i morti dar mandrii de ce au facut.   Acasa am scris in ghilimele ca acea casa era un cort care Israelul a cumparat de la surplusurile armatei americane. Corturi de 3X3 metrii. Fiecare familie a capatat un cort sau doua dupa numarul membrilor in familie. Vara aerul era incins in cort iar iarna frig.
Doi ani jumatate am trait in cort. Dupa asta am fost fericiti ca sa primim o baraca prefabricata din lemn. Si in ea am trait doi ani si jumatate.
In anii 50 populatia Israelului  a "sarit" de la mai putin de un milion, inclusiv arabii israelieni la cam 2.5 milioane. Pentru un loc de munca fie pentru cateva zile asteptai saptamani. Si nu am auzit sau vazut persoane ca sa se miorlaie  cum se pretinde aci.
Moto-ul in acele timpuri era  "Savlanut" . Rabdare. Am avut rabdare si incet incet am ajuns unde am ajuns azi.  Avem numai 64 de ani.Nu exista tara in lume care sa
re-infintat dupa 2000 de ani in asa scurt timp.   Mai este de mirare ca suntem patrioti? Pai noi am "crescut"  tara noastra ca si cum ar fi fost un copil al nostru.
Inainte cu ani am fost cu nevasta in Romania si ne-am plimbat in toata tara cu o masina inchiriata.  Pe o sosea pustie am luat "tremp"  un ofiteras din armata romana.  Cand a vrut sa se dea jos mi-a intins cateva monede. Nu am vrut sa iau. A crezut ca vreau mai mult. Pai nu domnule,i-am zis,noi suntemdin Israel si la noi nu se ia bani ca soldatii sunt copii nostrii. Ofiterasul a coborat si mi-a zis," Nu stiu cum este la voi dar in Romania daca nu iei bani de la soldati o sa spuna ca nu esti normal..."
Nu a inteles ce i-am zis si nu ma mira ca nici doamna Abulafia nu a inteles  niciodata.
Prin viata de chin dupa ce am venit atuncia, am dobandit belsugul si locul nostru in lume.Din anii 60 situatia sa schimbat sensibil. Noii emigranti au capatat imediat apartament sau casa.  Nu-i asa doamna Abulafia?
Cand un israelian ajunge la varsta de 65 de ani  este declarat senior-cetatean si are multe   reduceri la impozite,la  transportul public,teatru,opera,si inca o lunga lista.
Israelul le este recunoscator.

 abbulafia, on 29 septembrie 2012 - 11:36, said:

Pai eu vreau sa dovedesc asa:
-Evreii din Romania de dinainte de 48 au ajunj in Palestina din motive ideologice,sioniste ,dezinteresate si si-au suflecat mencile si s-au apucat de treaba.
-Evreii ajunsi in timpul razboiului,cum era si normal,au figit de moarte,de persecutii se s-au bucurat ca au unde sa se puna la adapost mai ales ca acest loc s-a intitulat "Statul  evreilor"
-Evreii intre anii 50-70,au simtiti potentialul dezvoltarii Israelului,au lasat case servicii,au luat doar cateva diamante in tocul de la pantofi si au incercat mai mult ilegal sa ajunga in Israel.Sunt oameni care au suferit de lipsuri,de atacurile arabilor,de razboaie,dar inca au avut un ideal.
-Evreii din Romania anilor 75-90 au fugit de comunism si de ceea ce parea "imposibilitatea lichidarii lui"Au avut o portita si au exploatat-o.Fie familii de evrei,fie familii mixte.
Aici intervine oportunismul si scade serios idealul.
Majoritatea au ajuns in Israel sa traiasca mai bine,Sionismul a fost ultimul lucru "care i-a manat pe ei din urma...."!,dovada ca multi au folosit ocazia ca trambulina spre a pleca mai departe in Canada,America,Germania (Brrrr.chiar Germania?),Austria,Franta,Belgia si tarile nordice.
Tinerii au plecat la chiverniseala,au lasat in Israel batranii care se bucurau de bune conditii sociale si medicale mai ales plus o pensioara la batranete,fara sa muncit o zi pentru tara.
-Dupa 90 prea putin evrei din putini ra,msi in Romania,vor sa se stabileasca definitiv.marea majoritate cauta colaborarea stiintifica,medicala sau astistica.
Sunt si cativa care s-au stabilit,fie prin casatorie,fie ca sistemul medical si social cum am zis li s-a parut mai ok ca in Romania.
Asa ca Pisa ma intorc la ce am scris mai sus:
"Sionismul in zilele noastre ?  Este cadavrul din debara"

Pai ai uitat sa amintesti si de toti impostorii care am exploatat situatia si care nu au avut nici o legatura cu evreii dar si-au" cumparat "cu mita  strabuni evrei numai ca sa scape de iadul comunist din Romania.  Acestia nu se poate pretinde ca s-au asimilat in populatie si au devenitdeodata evrei. Acestia se plang ca in casele celor veniti din Maroco este atarnat poza lui Baba Saly, un rabin celebru pentru acei evrei.   Mie asta nu ma suparat niciodata. Nici ce fac altii si eu nu fac Si ce eu fac nu supara pe altii afara de acei " evrei" la nevoie.

Nu prea inteleg: Tara nu -ti place. Nu faci parte din ea. Ce tesupara pe tine ca tinerii au lasat pe batranii lor aci la Israel si au emigrat la alte tari?  Ce ai fii vrut?  Sa inchidem frontiera si sa facem cum au facut  comunistii in Romania?  Sa-i vindem si sa-i eliberam pe multi bani?  Israelul  de la primul lui moment  a declarat primtre altele ca este patria a tuturor evreilor din lume si regimul nostru va fii democrat si liber.

La sfarsit coltul vesel. Anecdota zilei:   Doamna Abulafia a scris despre acei tineri care au lasat batranii si au emigrat la alte tari:  " fara sa muncit o zi pentru tara ".   Pai eu cunosc multi altii care nu au emigrat " fara sa muncit o zi pentru tara ". Dece te framanta asta pe dumneata?  Dece nu te framanta  ca tara dumitale Romania nu se afla deacuma zeci de ani pe linie moarta financiara ? Ca preturile alimentelor intrec si pe cele din Israel? Ca cei care traiesc din pensie  vand lucruri din casa ca sa poate sa cumpere ceva de mancare?  Am vazut asta cu ochii mei si am auzit cu urechile mele. Pe timpul lui Ceau,trebuiau salariatii sa fure sau sa ia mita ca sa traiasca. Azi oamenii vor numai lucru sa lucreze.

Editat de perpetumobile, 29 septembrie 2012 - 16:27.


#77
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.549
  • Înscris: 18.02.2010
Tu faci parte din categoria :
"Evreii romani, intre anii 50-70,au simtiti potentialul dezvoltarii Israelului,au lasat case servicii,au luat doar cateva diamante in tocul de la pantofi si au incercat mai mult ilegal sa ajunga in Israel.Sunt oameni care au suferit de lipsuri,de atacurile arabilor,de razboaie,dar inca au avut un ideal.
"

Nu vad ce te deranjeaza.
Poate la "Cenusa" ca acolo vreau.

Editat de Adm, 29 septembrie 2012 - 22:25.


#78
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 68.013
  • Înscris: 19.03.2011

 abbulafia, on 29 septembrie 2012 - 17:18, said:

Nu vad ce te deranjeaza.
Sper si eu ca atunci cabd ajung senil-cetatean sa am reduceri.
Poate la "Cenusa" ca acolo vreau.
Iarasi ai inceput sa improsti cu mizerii....
Nu te poti abtine....
Om rau trebuie sa fii.

#79
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.549
  • Înscris: 18.02.2010

 From 29 septembrie 2012 - 14:59:

Daca tu-ti consider ascendentii


Ascendentii....?Toti ne tragem din maimuta

 From 29 septembrie 2012 - 14:59:

Sionismul este parte componenta a ideologiei nationale evreiesti.

Rolul ei a incetat cu aparitia statului evreilor.Poate daca vor si un alt stat, sau altul mai mare

 From 29 septembrie 2012 - 16:02:

Ce tesupara pe tine ca tinerii au lasat pe batranii lor aci la Israel si au emigrat la alte tari?  Ce ai fii vrut?  Sa inchidem frontiera si sa facem cum au facut  comunistii in Romania?  Sa-i vindem si sa-i eliberam pe multi bani?  Israelul  de la primul lui moment  a declarat primtre altele ca este patria a tuturor evreilor din lume si regimul nostru va fii democrat si liber.


Eu chiar ca nu vreau nimicdosr iti multumesc ca mi-ai confirmat teoria cum ca sionismul e depasit din momentul can apare statul Israel si fiecare pleaca si vine cand vrea,nu cand este convins cu bombonele si minciunele de acea Agentie evreiasca sionista.
Acum spune cine e sionistul ? cel ce pleaca in Canada? La castig mai bun si liniste? sau batranii care au ramas in Israel ??

 From 29 septembrie 2012 - 17:23:

Iarasi ai inceput sa improsti cu mizerii....
Nu te poti abtine....
Om rau trebuie sa fii.

Sunt buna de pus pe rana....rani sa ai...

 From 29 septembrie 2012 - 16:02:

Cand un israelian ajunge la varsta de 65 de ani  este declarat senior-cetatean si are multe   reduceri la impozite,la  transportul public,teatru,opera,si inca o lunga lista.
Israelul le este recunoscator.


Barbatii la 67,femeile la 62 in Israel.Cauta sa fi exact in postari asta mareste credibilitatea.
De altfel in toata lumea civilizata pensionarii au reduceri la bilete mla intrari in parcuri si expozitii,transport in comun,electrica telefon...
Veteranii de razboi au si alte reduceri in plus,CFR,bilete de odihna,etc

Editat de abbulafia, 29 septembrie 2012 - 18:20.


#80
stavreschi

stavreschi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.080
  • Înscris: 07.03.2006

 perpetumobile, on 29 septembrie 2012 - 16:02, said:

Sa inchidem frontiera si sa facem cum au facut  comunistii in Romania?  Sa-i vindem si sa-i eliberam pe multi bani?

Știi care e chestia ? acum 30 de ani nu eram în nici un caz de acord cu treaba asta și blamam România că vinde evreii și ulterior sași sau șvabii pe bani buni. Acum, după o vreme mă gândesc că afacerea asta era chiar normală. După anii 90 nu a mai luat nimeni nici un ban pe toți cei care au emigrat din România.
Știu că a existat o înțelegere între Israel și Ceaușescu ca pe fiecare evreu-român statul Israel să plătească,
Păi mi se pare (acum !!) normal. Au plecat numai elite: profesori, medici, economiști, avocați, artiști (că de evrei mineri nu am auzit !!!) care în marea lor majoritate erau PROFESIONIȘTI DE EXCEPȚIE.
Să știi că sunt niște costuri imense pentru un stat, pentru o societate, să scoată un medic, profesor sau avocat.... Toate aceste ”cheltuieli” se întorc în favoarea statului respectiv prin prestația pe care o fac ulterior respectivii zeci de ani ca salariați.
Deci ”gheșeftul” pe care l-au făcut comuniștii era într-un fel normal, și asta nu se mai întâmplă din păcate astăzi.
Sunt ”ușchiți” din țară la muncă mai ales în Europa sute de mii de români care sunt cei mai buni în meseria lor. Aștia nu se vor mai întoarce în veci, ei sau odraslele lor să mai muncească pentru România....
Asta este cea mai mare pierdere pe care o va resimții România în timp și o să plângă la propriu......

#81
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.356
  • Înscris: 30.04.2010

 abbulafia, on 29 septembrie 2012 - 11:36, said:

"Sionismul in zilele noastre ?  Este cadavrul din debara"
zise    si mai lua o gura de fin

 stavreschi, on 29 septembrie 2012 - 18:21, said:

blamam România că vinde evreii
A facut bine, altminteri nu scapam de ei.

 stavreschi, on 29 septembrie 2012 - 18:21, said:

Să știi că sunt niște costuri imense pentru un stat, pentru o societate, să scoată un medic, profesor sau avocat
In timpul meu invatau acolo gratis tot felul de comunisti din Cuba, Corea de N,, China, etc.
Mai erau si arabi si aia mai mult "invatau" romancele decit carte. Tot pe gratis.
Adica ce? Daca invat la facultate si mai apoi vreau sa plec, e crima? Ce sunt eu?, iobag?
Am semnat vreun contract cu mamaliga?

 abbulafia, on 29 septembrie 2012 - 18:09, said:

Rolul ei a incetat cu aparitia statului evreilor.Poate daca vor si un alt stat, sau altul mai mare
alta brostie

 abbulafia, on 29 septembrie 2012 - 18:09, said:

CFR,bilete de odihna,etc
in plus,CFR,bilete de odihna,etc
nu avem cefere,   fere    .

 abbulafia, on 29 septembrie 2012 - 18:09, said:

Eu chiar ca nu vreau nimicdosr
dosr la ce?

Quote

Sper si eu ca atunci cabd ajung senil-cetatean
cabd de ce?

 abbulafia, on 29 septembrie 2012 - 17:18, said:

Poate la "Cenusa" ca acolo vreau.
incinerare?

#82
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.549
  • Înscris: 18.02.2010

 From 29 septembrie 2012 - 20:28:

incinerare?
Am semnat vreun contract cu mamaliga?
alta brostie
nu avem cefere,   fere
dosr la ce?
cabd de ce?

Laudabile eforturi de a ne arata ce e sionismul.....bravo bengalutzule....

Editat de abbulafia, 29 septembrie 2012 - 20:40.


#83
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.356
  • Înscris: 30.04.2010

Quote

Laudabile eforturi de a ne arata ce e sionismul.........
A "NE" ce?
Nu am nicio intentie cu Schmilovitzioaia, minca-ti-as..

#84
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.762
  • Înscris: 20.09.2009

 abbulafia, on 29 septembrie 2012 - 18:09, said:

Ascendentii....?Toti ne tragem din maimuta



Rolul ei a incetat cu aparitia statului evreilor.Poate daca vor si un alt stat, sau altul mai mare

Cine te crezi tu ca sa decizi pentru evrei daca rolul zionismului sa terminat sau nu?

Eu chiar ca nu vreau nimicdosr iti multumesc ca mi-ai confirmat teoria cum ca sionismul e depasit din momentul can apare statul Israel si fiecare pleaca si vine cand vrea,nu cand este convins cu bombonele si minciunele de acea Agentie evreiasca sionista.
Acum spune cine e sionistul ? cel ce pleaca in Canada? La castig mai bun si liniste? sau batranii care au ramas in Israel ??

Iar,ce te amesteci unde nu-ti fierbe oala?  Israelul este tara ta? Ia vezi ce faci cu parul care ai in ochi. Asa vrem noi tara.Libertate absoluta. Nimeni nu impiedica pe nimeni ca sa plece sau sa vina. Tu nu intelegi ca ce ai invatat tu la Papa Ceau,asa se facea numai in state de mana treia unde totii au trait in spaima sa nu le bata Securitatea in usa.


Sunt buna de pus pe rana....rani sa ai...



Barbatii la 67,femeile la 62 in Israel.Cauta sa fi exact in postari asta mareste credibilitatea.
De altfel in toata lumea civilizata pensionarii au reduceri la bilete mla intrari in parcuri si expozitii,transport in comun,electrica telefon...
Veteranii de razboi au si alte reduceri in plus,CFR,bilete de odihna,etc

Totii la 65 sunt declarati cetateni veterani. La CFR ai tu reducere nu noi. Ce ai bagat veternii aci ca nu-i balul lor. Puteai sa continui sa scrii despre invalizi,asigurarea sociala si vacinarea cainilor contra turbatului.

#85
fifi_inaripat

fifi_inaripat

    Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 281
  • Înscris: 19.09.2012

 perpetumobile, on 29 septembrie 2012 - 21:45, said:




Tu unde traiesti?

Fii antena, ca si eu am rude in Israel. Fara sa vreau.

Editat de fifi_inaripat, 29 septembrie 2012 - 21:49.


#86
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.762
  • Înscris: 20.09.2009

 stavreschi, on 29 septembrie 2012 - 18:21, said:

Știi care e chestia ? acum 30 de ani nu eram în nici un caz de acord cu treaba asta și blamam România că vinde evreii și ulterior sași sau șvabii pe bani buni. Acum, după o vreme mă gândesc că afacerea asta era chiar normală. După anii 90 nu a mai luat nimeni nici un ban pe toți cei care au emigrat din România.
Știu că a existat o înțelegere între Israel și Ceaușescu ca pe fiecare evreu-român statul Israel să plătească,
Păi mi se pare (acum !!) normal. Au plecat numai elite: profesori, medici, economiști, avocați, artiști (că de evrei mineri nu am auzit !!!) care în marea lor majoritate erau PROFESIONIȘTI DE EXCEPȚIE.
Să știi că sunt niște costuri imense pentru un stat, pentru o societate, să scoată un medic, profesor sau avocat.... Toate aceste ”cheltuieli” se întorc în favoarea statului respectiv prin prestația pe care o fac ulterior respectivii zeci de ani ca salariați.
Deci ”gheșeftul” pe care l-au făcut comuniștii era într-un fel normal, și asta nu se mai întâmplă din păcate astăzi.
Sunt ”ușchiți” din țară la muncă mai ales în Europa sute de mii de români care sunt cei mai buni în meseria lor. Aștia nu se vor mai întoarce în veci, ei sau odraslele lor să mai muncească pentru România....
Asta este cea mai mare pierdere pe care o va resimții România în timp și o să plângă la propriu......

Ce dumneata totusi nu ai inteles este ca evreii,in general erau mai instruiti decat romanii de rand. Scrii ca "au plecat numai elite" Sa intelegem ca au ramas o multime de evrei proletari in Romania? Se pare ca ai gresala. In Romania azi au ramas numai  cam 5000 de evrei in mare parte care au pereche crestina si copi impreuna. Daca ar fii dorit,poarta Israelului este deschisa pentru toti evreii si perechile lor. De meserie si fara meserie. Tineri si batrani ca noi stim cat a suferit poporul nostru in diferite tari din Europa.

 abbulafia, on 29 septembrie 2012 - 11:36, said:

Pai eu vreau sa dovedesc asa:
-Evreii din Romania de dinainte de 48 au ajunj in Palestina din motive ideologice,sioniste ,dezinteresate si si-au suflecat mencile si s-au apucat de treaba.
-Evreii ajunsi in timpul razboiului,cum era si normal,au figit de moarte,de persecutii se s-au bucurat ca au unde sa se puna la adapost mai ales ca acest loc s-a intitulat "Statul  evreilor"
-Evreii intre anii 50-70,au simtiti potentialul dezvoltarii Israelului,au lasat case servicii,au luat doar cateva diamante in tocul de la pantofi si au incercat mai mult ilegal sa ajunga in Israel.Sunt oameni care au suferit de lipsuri,de atacurile arabilor,de razboaie,dar inca au avut un ideal.
-Evreii din Romania anilor 75-90 au fugit de comunism si de ceea ce parea "imposibilitatea lichidarii lui"Au avut o portita si au exploatat-o.Fie familii de evrei,fie familii mixte.
Aici intervine oportunismul si scade serios idealul.
Majoritatea au ajuns in Israel sa traiasca mai bine,Sionismul a fost ultimul lucru "care i-a manat pe ei din urma...."!,dovada ca multi au folosit ocazia ca trambulina spre a pleca mai departe in Canada,America,Germania (Brrrr.chiar Germania?),Austria,Franta,Belgia si tarile nordice.
Tinerii au plecat la chiverniseala,au lasat in Israel batranii care se bucurau de bune conditii sociale si medicale mai ales plus o pensioara la batranete,fara sa muncit o zi pentru tara.
-Dupa 90 prea putin evrei din putini ra,msi in Romania,vor sa se stabileasca definitiv.marea majoritate cauta colaborarea stiintifica,medicala sau astistica.
Sunt si cativa care s-au stabilit,fie prin casatorie,fie ca sistemul medical si social cum am zis li s-a parut mai ok ca in Romania.
Asa ca Pisa ma intorc la ce am scris mai sus:
"Sionismul in zilele noastre ?  Este cadavrul din debara"
Prin replica asta tu dovedesti ca numai bati campii aci la subiectul ista. Habar nu ai de subiect si daca de cadavru in debara,mi se pare ca eu am adus asta in alta discutie in care se discuta de cineva care se simte cu musca pe caciula ca are un ca.....s a m d .

 fifi_inaripat, on 29 septembrie 2012 - 21:48, said:

Tu unde traiesti?

Fii antena, ca si eu am rude in Israel. Fara sa vreau.
Ma bucur ca ai rude in Israel. La acest forum se obisnuieste sa scrii la ce replici.Eu nu stiu exact ce vrei de la mine. Eu traiesc in Israel. Tara sfanta la trei religii.

#87
fifi_inaripat

fifi_inaripat

    Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 281
  • Înscris: 19.09.2012

 perpetumobile, on 29 septembrie 2012 - 22:10, said:

Ma bucur ca ai rude in Israel. La acest forum se obisnuieste sa scrii la ce replici.Eu nu stiu exact ce vrei de la mine. Eu traiesc in Israel. Tara sfanta la trei religii.


De cind traiesti in Israel?

#88
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.549
  • Înscris: 18.02.2010

Quote

Barbatii la 67,femeile la 62 in Israel.Cauta sa fi exact in postari asta mareste credibilitatea.De altfel in toata lumea civilizata pensionarii au reduceri la bilete mla intrari in parcuri si expozitii,transport in comun,electrica telefon...
Veteranii de razboi au si alte reduceri in plus,CFR,bilete de odihna,etc
Recunosc ca m-am grabit dar nu era greu de inteles nici asa.
sa vedem:
Israel
Barbatii la 67,femeile la 62 in Israel.Cauta sa fi exact in postari asta mareste credibilitatea.(nu 65 cum ai scris tu)
Restul lumii civilizate + Romania
De altfel in toata lumea civilizata pensionarii au reduceri la bilete la intrari in parcuri si expozitii,transport in comun,electrica telefon...
Asa ca nu ati inventat voi roata ...altii circula de mult cu ea.In Romania,
Veteranii de razboi au si alte reduceri in plus,CFR,bilete de odihna,etc

Ei,nu chiar cadavru-cadavru.....
de altfel este expresia unui scriitor roman contemporan.
ghici a cui si despre cine ??

#89
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.356
  • Înscris: 30.04.2010

 fifi_inaripat, on 29 septembrie 2012 - 21:48, said:

Fii antena, ca si eu am rude in Israel. Fara sa vreau.
nimeni nu este perfect-um

Quote

Ei,nu chiar cadavru-cadavru.....
de altfel este expresia unui scriitor roman contemporan.
ghici a cui si despre cine ??
Moishale, der potzevocicher?

#90
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.549
  • Înscris: 18.02.2010

 ThinkAbout, on 29 septembrie 2012 - 14:59, said:

Daca tu-ti consider ascendentii cadavre din debara atunci pentru tine sigur sionismul asta inseamna.
Altfel nu scriam.Te-au procreat si mama ma-si sunt cadavre si nu-ti mai sunt de trebuinta de unde si logica dupa care te ghidezi.
Cati m-0au procreeat ??? interesant.Pentru altii sionismul nu a avut un tel limitat doar la reinfiintarea Israelului ci inseamna mult mai muti, inseamna dezvoltare si securitate.
Cel care pleaca la razboi ca sa apere Israelul este sionist, cel care iubeste Israelul este un prosionist.
Cei care cred ca e anacronic sunt postsionisti ??Sionismul este parte componenta a ideologiei nationale evreiesti.
<b>Natiunrea evreiasca are o tara.
Ideologia nationala ar trebui sa fie cuprinsa in Constitutie.Ea inca nu exista in Israel,desi este mai importanta.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate