Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Ce este de fapt sionismul?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1521 replies to this topic

#1
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009
Cu titlu informativ,vreau sa explic ce este sionismul deoarece de multe ori inteleg ca multi, prea multi nu au ideire ce este el. Ca de obicei, ce nu se intelege cum trebuie,se intelege cum altii vor ca sa serveasca ideile lor.
Cuvantul Sionism vine de la Tzion care este inca un nume a Tarii Sfante,patria din trecut a poporului evreu.Cum se stie,evreii au fost expulzati din tara lor inainte cu aproape 2000 de ani de catre romani.
Evreii religiosi care se roaga de doua ori pe zi,la rasaritul soarelui si la apusul lui,in rugaciunile lor este incadrata o fraza care se traduce cam asa: Sa ne ajute Dumnezeu ca la anu sa fim in tara noastra (Tara Sfanta) si sa cladim din nou Marele templu. Dorul de tara lor nu a lasat evreii cam 2000 de ani.
Sionismul este ideologia  evreilor ca sa se intoarca in tara lor istorica.  Cine a aplicat ideologia asta in fapte a fost Teodor Hertzel ,evreu din Ungaria care sa straduit mult pentru a organiza evreii prin nenumaratele comunitati din lume si sa straduit zi si noapte la  Imperiul Otoman si marile puteri din Europa  incepand in 1987.http://en.wikipedia.org/wiki/Theodor_Herzl.
Azi Teodor Hertzel este socotit cel care a pus temeliile noului Stat Israel.
Sionismul sa ocupat si se ocupa numai cu singurul tel ,a reinvia tara evreilor pe teritoriu istoric. Nimic mai mult.Sionismul nu este un fel de nationalism. El este numai a reveni a fi un popor in tara sa. In Israel sunt multe partide politice si majoritatea lor sunt zioniste.
Sionismul se refera numai la tara evreilor si nimic mai mult.

#2
Header

Header

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 13.09.2009
offtopic

Tind sa cred ca esti o persoana anti-semita,deschizi numai topicuri asemanatoare si cu accent ciudat,ai ceva cu evreii ? iti exprimi frustrarea in forum,sunt conins ca si restul colegilor vor de acord cu mine.

Edited by Header, 20 March 2010 - 18:16.


#3
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008
Ar fi primul evreu antisemit! :lol:

Fiecare cu frustrarile lui.

#4
NICU_LUPULALB

NICU_LUPULALB

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 02.02.2010

 eu_unul, on 20th March 2010, 18:52, said:

Ar fi primul evreu antisemit! :lol:

Fiecare cu frustrarile lui.


Probabil ca si "protocoalele inteleptilor Sionului", sunt doar "povesti nemuritoare ",
din perioada copilariei?
Deci "antisionismul" e o bazaconie:daca lipseste cauza, logic va lipsi si efectul, nu?
Sau subiectul discutat, este doar "praf in ochi"?

Edited by NICU_LUPULALB, 20 March 2010 - 21:54.


#5
mizerabilu

mizerabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 11.02.2010

Quote

Sionismul sa ocupat si se ocupa numai cu singurul tel ,a reinvia tara evreilor pe teritoriu istoric. Nimic mai mult.Sionismul nu este un fel de nationalism. El este numai a reveni a fi un popor in tara sa. In Israel sunt multe partide politice si majoritatea lor sunt zioniste.
Sionismul se refera numai la tara evreilor si nimic mai mult.

Si de ce ultra-ortodocsii practicanti al mozaismului ,nu sunt de acord cu sionismul ? :naughty:

#6
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009
Fericite persoane sunteti voi ca niciodata nu o sa va doara capul. :thumbup:

Daca aveti ceva intrebari decente la subiectul "sionismul" va stau la dispozitie. Daca numai antisemitismul va intereseaza, pentru asta este alt topic.

#7
mizerabilu

mizerabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 11.02.2010

 mizerabilu, on 20th March 2010, 22:48, said:

Si de ce ultra-ortodocsii practicanti al mozaismului ,nu sunt de acord cu sionismul ? :naughty:

Intrebarea mea este decenta .Astept un raspuns avizat .

#8
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

 mizerabilu, on 21st March 2010, 15:08, said:

Intrebarea mea este decenta .Astept un raspuns avizat .

Ai absoluta dreptate.
Numai un mic procent din evreii ultra religiosi nu recunosc Statu Israel. Asta pe urma ideologiei religioase a lor care pretinde ca Statul Israel va fii infintat cand va venii Mesiah si se va reconstruii  Marele Templu. Ei se numesc Naturei Carta,in Israel se afla cam 1200 de persoane din aceasta grupa si in SUA inca cateva mii.Ei exploateaza in Israel libera exprimare si libertatea cultelor.Cu toate ca nu recunosc Israelul ca tara lor, totus se bucura de asigurarea sociala,asigurarea medicala si sinagogile lor sunt sprijinite economic de stat. Cum am scris, procentul lor este infim insa ideologia stranie a lor ii fac sa fiu luati in seama mai mult decat bera de asteptat. Cum este povestea ca un om a muscat un caine este interesant dar ca un caine a muscat un om, nu=i interesant deloc.

#9
mizerabilu

mizerabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 11.02.2010

 perpetumobile, on 21st March 2010, 15:22, said:

Ai absoluta dreptate.
Numai un mic procent din evreii ultra religiosi nu recunosc Statu Israel. Asta pe urma ideologiei religioase a lor care pretinde ca Statul Israel va fii infintat cand va venii Mesiah si se va reconstruii  Marele Templu. Ei se numesc Naturei Carta,in Israel se afla cam 1200 de persoane din aceasta grupa si in SUA inca cateva mii.Ei exploateaza in Israel libera exprimare si libertatea cultelor.Cu toate ca nu recunosc Israelul ca tara lor, totus se bucura de asigurarea sociala,asigurarea medicala si sinagogile lor sunt sprijinite economic de stat. Cum am scris, procentul lor este infim insa ideologia stranie a lor ii fac sa fiu luati in seama mai mult decat bera de asteptat. Cum este povestea ca un om a muscat un caine este interesant dar ca un caine a muscat un om, nu=i interesant deloc.

Multumesc ptr raspuns .
Eu cred ca acesti "fanatici "sunt cei alesi de Dumnezeu ,sunt cei 144.000 de mii scrisi in Apoc 7 si 11 care -i vor crede pe cei 2 unsi .Sunt verguri si vor fi pecetluiti de Dumnezeu .

#10
Ruma

Ruma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 405
  • Înscris: 15.07.2009

 perpetumobile, on 20th March 2010, 17:18, said:

Evreii religiosi care se roaga de doua ori pe zi,la rasaritul soarelui si la apusul lui,in rugaciunile lor este incadrata o fraza care se traduce cam asa: Sa ne ajute Dumnezeu ca la anu sa fim in tara noastra (Tara Sfanta) si sa cladim din nou Marele templu. Dorul de tara lor nu a lasat evreii cam 2000 de ani.
Daca dorul le este asa de mare, de ce nu pleaca toti in Israel si misuna ca furnicile prin intreaga lume.


PS. In regimul Antonescu, Romania a fost singura tara care a incurajat prin lege miscarea sionista.... da in regimul Antonescu.

#11
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

 mizerabilu, on 21st March 2010, 22:13, said:

Multumesc ptr raspuns .
Eu cred ca acesti "fanatici "sunt cei alesi de Dumnezeu ,sunt cei 144.000 de mii scrisi in Apoc 7 si 11 care -i vor crede pe cei 2 unsi .Sunt verguri si vor fi pecetluiti de Dumnezeu .

Dumneata ai dreptul sa crezi ce vrei. Nu eu te voi impiedica. Eu am o deosebita onoare la cei credinciosi adevarati,nu conteaza in ce.
Din pacate,daca este vorba de 144 000 de credinciosi, ei nu se cam potrivesc ca daca-i numeri cum vrei nu sunt mai mult de 4000 de credinciosi fanatici. Avem si alti credinciosi ,aproape fanatici dar nici ei nu ti se potrivesc ca ei sunt mai mult de 1 500 000 in toata lumea.
Mai de graba  se potrivesc evreii ca ei au fost deja alesi de Dumnezeu ca Poporul Lui dar nu vreau sa te incurc.
Acuma am eu o intrebare: eu am stiut de un Uns.Un moment nu m-am uitat si e vorba de doi Unsi?

 Ruma, on 21st March 2010, 23:39, said:

Daca dorul le este asa de mare, de ce nu pleaca toti in Israel si misuna ca furnicile prin intreaga lume.


PS. In regimul Antonescu, Romania a fost singura tara care a incurajat prin lege miscarea sionista.... da in regimul Antonescu.

Lasa-ma te rog sa-ti raspund cu motoul tau: "Nu ma pun cu prostul ca ma coboara la nivelul lui si ma bate cu experienta sa!"
(Nu eu am scris inteligenta perla  ci  Ruma)

#12
mizerabilu

mizerabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 11.02.2010

Quote

Dumneata ai dreptul sa crezi ce vrei. Nu eu te voi impiedica. Eu am o deosebita onoare la cei credinciosi adevarati,nu conteaza in ce.
Din pacate,daca este vorba de 144 000 de credinciosi, ei nu se cam potrivesc ca daca-i numeri cum vrei nu sunt mai mult de 4000 de credinciosi fanatici. Avem si alti credinciosi ,aproape fanatici dar nici ei nu ti se potrivesc ca ei sunt mai mult de 1 500 000 in toata lumea.
Mai de graba se potrivesc evreii ca ei au fost deja alesi de Dumnezeu ca Poporul Lui dar nu vreau sa te incurc.
Acuma am eu o intrebare: eu am stiut de un Uns.Un moment nu m-am uitat si e vorba de doi Unsi?

In Apoc 11 este scris ca vor venii cei 2 unsi (Moise si Ilie )si vor anunta venirea lui Mesia ,vor pregatii calea .

Apocalipsa 11:1
Apoi mi s-a dat o trestie asemenea unei prăjini, și mi s-a zis: "Scoală-te și măsoară Templul lui Dumnezeu, altarul și pe cei ce se închină în el.
Ezec 40.3; Zah 2.1; Apoc 21.15; Num 23.18;
Apocalipsa 11:2
Dar curtea de afară a Templului lasă-o la o parte nemăsurată; căci a fost dată Neamurilor, care vor călca în picioare sfânta cetate patruzeci și două de luni.
Ezec 40.20; Ps 79.1; Luc 21.24; Dan 8.10; Apoc 13.5;
Apocalipsa 11:3
Voi da celor doi martori ai mei să prorocească, îmbrăcați în saci, o mie două sute șaizeci de zile.
Apoc 20.4; Apoc 19.10; Apoc 12.6;
Apocalipsa 11:4
Aceștia sunt cei doi măslini și cele două sfeșnice, care stau înaintea Domnului pământului.
Ps 52.8; Ier 11.16; Zah 4.3-14;
Apocalipsa 11:5
Dacă umblă cineva să le facă rău, le iese din gură un foc, care mistuie pe vrăjmașii lor; și dacă vrea cineva să le facă rău, trebuie să piară în felul acesta.
2Imp 1.10; Ier 1.10; Ier 5.14; Ezec 43.3; Osea 6.5; Num 16.29;
Apocalipsa 11:6
Ei au putere să închidă cerul, ca să nu cadă ploaie în zilele prorociei lor; și au putere să prefacă apele în sânge, și să lovească pământul cu orice fel de urgie, ori de câte ori vor voi.
1Imp 17.1; Iac 5.16-17; Ex 7.19;
Apocalipsa 11:7
Când își vor isprăvi mărturisirea lor, fiara, care se ridică din Adânc, va face război cu ei, îi va birui și-i va omorî.
Luc 13.32; Apoc 13.1-11; Apoc 17.8; Apoc 9.2; Dan 7.21; Zah 14.2;
Apocalipsa 11:8
Și trupurile lor moarte vor zăcea în piața cetății celei mari, care, în înțeles duhovnicesc, se cheamă "Sodoma" și "Egipt", unde a fost răstignit și Domnul lor.
Apoc 14.8; Apoc 17.1-5; Apoc 18.10; Evr 13.12; Apoc 18.24;
Apocalipsa 11:9
Și oameni din orice norod, din orice seminție, de orice limbă și de orice neam, vor sta trei zile și jumătate, și vor privi trupurile lor moarte, și nu vor da voie ca trupurile lor moarte să fie puse în mormânt.
Apoc 17.15; Ps 79.2-3;
Apocalipsa 11:10
Și locuitorii de pe pământ se vor bucura și se vor înveseli de ei; și își vor trimite daruri unii altora, pentru că acești doi prooroci chinuiseră pe locuitorii pământului.
Apoc 12.12; Apoc 13.8; Est 9.19-22; Apoc 16.10;
Apocalipsa 11:11
Dar după cele trei zile și jumătate, duhul de viață de la Dumnezeu a intrat în ei, și s-au ridicat în picioare, și o mare frică a apucat pe cei ce i-au văzut.
Apoc 11.9; Ezec 37.5; Ezec 37.9-10; Ezec 37.14;
Apocalipsa 11:12
Și au auzit din cer un glas tare, care le zicea: "Suiți-vă aici!" Și s-au suit într-un nor spre cer; iar vrăjmașii lor i-au văzut.
Isa 14.13; Apoc 12.5; Isa 60.8; Fapt 1.9; 2Imp 2.1;
Apocalipsa 11:13
În clipa aceea s-a făcut un mare cutremur de pământ, și s-a prăbușit a zecea parte din cetate. Șapte mii de oameni au fost uciși în cutremurul acesta de pământ. Și cei rămași, s-au îngrozit și au dat slavă Dumnezeului cerului.

#13
Ruma

Ruma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 405
  • Înscris: 15.07.2009

 perpetumobile, on 22nd March 2010, 14:56, said:

Lasa-ma te rog sa-ti raspund cu motoul tau: "Nu ma pun cu prostul ca ma coboara la nivelul lui si ma bate cu experienta sa!"
(Nu eu am scris inteligenta perla  ci  Ruma)
Hahaha, pe zi ce trece devii tot mai amuzat cand te scremi sa pari inteligent.

Trebuie totusi sa apreciez faptul ca ti-ai amintit ca acea seamnatura am pus-o pentru tine :D

Edited by Ruma, 22 March 2010 - 23:31.


#14
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

 Ruma, on 22nd March 2010, 23:30, said:

Hahaha, pe zi ce trece devii tot mai amuzat cand te scremi sa pari inteligent.

Trebuie totusi sa apreciez faptul ca ti-ai amintit ca acea seamnatura am pus-o pentru tine :D


Asa am inteles .Din cauza asta am uzat motoul ista dar in vitor, nu te simtii obligat sa-mi amintesti ce sa-ti scriu ca nu as gresi sa pretind ca intre noi,nu sunt sigur ca eu sunt ramolitul. :naughty:

#15
Ruma

Ruma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 405
  • Înscris: 15.07.2009

 perpetumobile, on 23rd March 2010, 08:28, said:

Asa am inteles .Din cauza asta am uzat motoul ista dar in vitor, nu te simtii obligat sa-mi amintesti ce sa-ti scriu ca nu as gresi sa pretind ca intre noi,nu sunt sigur ca eu sunt ramolitul. :naughty:
Eu zic sa fii sigur ca esti ramolitul... si genurile ai uitat sa le folosesti cum trebuie :D

Edited by Ruma, 27 March 2010 - 05:24.


#16
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

 Ruma, on 27th March 2010, 06:24, said:

Eu zic sa fii sigur ca esti ramolitul... si genurile ai uitat sa le folosesti cum trebuie :D
Scuza-ma ca nu iti replic ca sunt ocupat pe moment sa replic desteptilor.

#17
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005
Plenul Adunării Generale a ONU  a adoptat, la 10 noiembrie 1975, rezoluția nr. 3379, prin care sionismul a fost declarat ideologie rasistă. Rezoluția - adoptată cu 72 voturi pentru și 35 împotrivă (32 abțineri) - a fost revocată ulterior (16 decembrie 1991) prin rezoluția ONU nr. 46/86.

Baietii s-au intrebuintat serios timp de 16 ani pentru a-si sterge eticheta. Probabil ca i-a si costat destul de mult. ;)
Numai ca e ca pe vremuri, pentru cei insemnati cu fierul rosu: poti sa acoperi semnul, dar nu sa-l stergi definitiv.

#18
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

 perpetumobile, on 20th March 2010, 18:18, said:

a fi un popor in tara sa.

Multi dusmani ai evreilor au folosit aceeasi exprimare.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate