Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

Cartoful

- - - - -
  • Please log in to reply
482 replies to this topic

#325
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
si rosiile anul acesta la mine pe camp erau cam tari si aveau albul acela inauntrul lor cu toate ca nu am bagat ingrasaminte chimice sau initium sa aiba arsuri claudiu pe gat . . .

#326
Claudiu42

Claudiu42

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 18.10.2014
Aha, si initiumul ala, care e adus sub denumiri diferite in tara noastra, e pus in catalogul ala de florile marului!

Am demonstrat ca BASF recunoaste ca in Romania a fost aprobata utlilizarea initium-ului pentru culturile de tomate, castraveti,  ceapa, cartofi (el fiind furnizorul pentru Romania),  am dat un link de pe comunitatea agricultorilor din Romania unde exista acest initium si unde se specifica inclusiv pretul lui, cred ca este suficient.

In plus, pe site-ul BASF romanesc scrie limpede ca:

Autoritățile din România au omologat produsele ce conțin Initium, parcurgând procedura standard și constatând că produsele îndeplinesc cerințele de mediu, toxicologice, chimice și biologice.
În România produsele pe bază de Initium au fost omologate doar pentru culturile de viță de vie, cartof, tomate, castraveți și ceapă, pentru combaterea bolilor cunoscute sub denumirea generică de mană.”

Astept sa intervina cineva cu informatii adevarate si cu onoare care sa scrie aici cinstit si corect ca in Romania NU se foloseste initium (sub alte denumiri) la culturile de tomate, castraveti, ceapa, cartofi, si sa imi demonstreze ca informatiile postate  de mine nu sunt adevarate:

1. Ca Romania nu a semnat acordul in 31 decembrie 2009 (Codex alimentarius), care prevede si folosirea initium-ului.

2. Ca in Parlament nu s-a pus problema otravirii populatiei pe termen lung si mediu prin folosirea acestor otravuri.

3. Ca  cei 60.783 de romani care au semnat petitia aceasta sunt niste fantome sau eventual niste conspirationisti

http://www.petitieon...25048/semnaturi

4. Ca in Romania nu se comercializeaza nicaieri, pe fata sau pe ascuns, acest produs criminal (sub o denumire sau alta, orvego, zampro / enervin).



Sunt convins ca intiumul nu se cumpara pe taraba, in piata, de oricine, sau pe net, ci in cercuri restranse ale agricultorilor si in mod sigur nu la vedere. Altfel, chiar nu vad de ce ar exista in catalogul agricultorilor din Romania acest produs, specificat clar pentru ce productii si la ce pret (300 lei  g/l).

#327
hortifun

hortifun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 08.05.2014
Băi băiatule,
Eu sint mai direct, si nu prea am cei 7 ani de-acasa. Tu esti un alt apostol al mincarii bio/naturale/organice care intra pe aria asta si face iureș, fara sa contribuie cu nimic.

"Started in 2010 Initium® products protect crops in European countries like France, UK, Germany, The Netherlands, Macedonia, Lithuania, Latvia, Hungary, Italy, Belgium and Turkey. In Austria sales will begin in 2013. Initium products have been approved overall in 28 countries worldwide including US, Canada, and countries in South America and Asia."

Care e problema ta, de fapt? Vad ca produsul e omologat si in tari in care normele sint stricte si se chiar se respecta. Ti le-am bolduit si inrosit, ca sa-ti sara in ochi. Daca era omologat doar la noi, poate mai era ceva de discutat. E produs omologat, il folosesc si punct.

Crezi ca BASF-ul se ascunde dupa colturi si vinde produsul doar unora ? Ti-a spus lumea cu frumosul pe aici ca nu se gaseste la vinzare, tu o tii pe-a ta. Esti telespectator OTV? Ăia o tineau cu Codex-ul lui peste prajit zi de zi.

Asa ca, retrage- te dreacu in munti si cultivă-ti singur cartofii ( pe care zici ca-i maninci si prăjiți, atit de sanatos maninci ) iar pe noi lasa-ne cu Initium-ul pe cap, ca ne-om descurca intr-un fel...

Edited by hortifun, 07 November 2014 - 17:28.


#328
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,075
  • Înscris: 17.03.2005
Omu vua demonstrat ca e omologat si voi o tineti langa ca nu se gaseste..pai nu se gaseste pt ca l-au cumparat pe tot cartoforii, d'aia...se da pe sub mana la indagra cu sacul si voi va faceti ca usturoiul nu miroase...vrem mancare bio, sa fie clar...
Halatul, cat e halatul...

#329
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,543
  • Înscris: 27.01.2012
Ai vazut matale de vanzare la INDAGRA?...ca vreau si io!
;)

Edited by subway_guru, 07 November 2014 - 17:33.


#330
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,075
  • Înscris: 17.03.2005
Da, rra cum intri pe.stanga un stand mic, incogito, cu o doamna grasa si urata, sa nu bata la ochi...zicrai parola, xanax, si te baga in spate, platai si pkecai pebusa din dos cu sacoteiul..a luat un amic de-al meu, face marfa pentru piata...

#331
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,543
  • Înscris: 27.01.2012
Si cat costa 'pleasca'?

#332
Claudiu42

Claudiu42

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 18.10.2014

View Posthortifun, on 07 noiembrie 2014 - 17:21, said:

Băi băiatule,
Eu sint mai direct, si nu prea am cei 7 ani de-acasa. Tu esti un alt apostol al mincarii bio/naturale/organice care intra pe aria asta si face iureș, fara sa contribuie cu nimic.

"Started in 2010 Initium® products protect crops in European countries like France, UK, Germany, The Netherlands, Macedonia, Lithuania, Latvia, Hungary, Italy, Belgium and Turkey. In Austria sales will begin in 2013. Initium products have been approved overall in 28 countries worldwide including US, Canada, and countries in South America and Asia."

Care e problema ta, de fapt? Vad ca produsul e omologat si in tari in care normele sint stricte si se chiar se respecta. Ti le-am bolduit si inrosit, ca sa-ti sara in ochi. Daca era omologat doar la noi, poate mai era ceva de discutat. E produs omologat, il folosesc si punct.

Crezi ca BASF-ul se ascunde dupa colturi si vinde produsul doar unora ? Ti-a spus lumea cu frumosul pe aici ca nu se gaseste la vinzare, tu o tii pe-a ta. Esti telespectator OTV? Ăia o tineau cu Codex-ul lui peste prajit zi de zi.

Asa ca, retrage- te dreacu in munti si cultivă-ti singur cartofii ( pe care zici ca-i maninci si prăjiți, atit de sanatos maninci ) iar pe noi lasa-ne cu Initium-ul pe cap, ca ne-om descurca intr-un fel...


Am inteles, am intrat pe taramul cultivatorilor care se stiu cu bube in cap (unii, desigur) si pentru ca romanii  vor sa traiasca intr-un mod cat de cat sanatos, atat cat se mai poate intr-o lume din ce in ce mai otravita, le sar in capul intr-un mod grobian, asa cum o face stimabilul hortifun.

Am intrat aici sa intreb de unde pot cumpara carfoti fara initium si s-a ajuns la jigniri.
Daca dumneata (fara cei 7 ani de-acasa, desigur)  ai constiinta impacata ca produci recolte cu otravuri omologate de BASF, eu nu pot sa accept asemenea „producatori”.

Pentru cei care nu stiu, BASF producea gaze cu care erau omorati soldatii in primul razboi mondial, iar IG Farben, parte a BASF, a fost cel care a produs Zyklon-B, gazul cu care erau exterminati evreii in lagare.  

Iata produsele „omologate” de BASF: produse toxice, cancerigene, care doar omoara, in nici un caz nu hranesc.

Mai mult ca sigur ca esti unul dintre acei cultivatori care aduc pe piata produse pline de substante nocive, fara sa le pese si de sanatatea cumparatorilor. Profit cat mai mare, constiinta zero. Z-e-r-o.

Dar eu am dreptul sa stiu ce imi vinzi dumneata si mai ales sa-ti refuz produsele otravite cu initium, daca pot.

Initiumul se foloseste in Romania, nu mai minti.  

Masoara-ti cuvintele, ca nu ne tragem de sireturi,  stimabile fara cei 7 ani de-acasa.

#333
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,543
  • Înscris: 27.01.2012
Nu ne intereseaza produsele 'omologate', ne intereseaza produsele comercializate...ce e asa greu de pricipit???
Ai date concrete, preturi, furnizori, ceva?

Edited by subway_guru, 07 November 2014 - 18:03.


#334
nicoretro

nicoretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 12.12.2011
Las jos toata diplomatia cu care m-am exprimat pana acum pentru ca avem de furca cu un interlocutor de-a dreptul batut in cap.

@guru si parintele...nu mai faceti glume subtile...ca daca nu prind chestiuni simple ca buna ziua cum sa prinda umorul fin, care este conditionat de prezenta inteligentei...

Claudiule, nu stiu ce pregatire ai, dar vad ca nu esti capabil nici sa citesti, d-apai sa mai si intelegi ce citesti. Sa-ti explic pe litere:
- ce crezi tu ca e PRET in tabelul ala ...pe coloana VALOARE, e de fapt CANTITATEA DE SUBSTANTA activa, iar "u.m." inseamna unitatea de masura...adica avem 300grame/litru substanta activa intr-un litru de solutie de ORVEGO.  Nu scrie nicaieri LEI...plus ca ce prostie e aia 300 lei g/l????. Leii i-ai pus tu din capul tau, acolo unde salasuieste si teoria conspiratiei. Nu scrie lei, pentru ca nu e un magazin. Ti-am mai spus ca acolo sunt mii de substante, prezentate doar, dar nu inseamna ca si exista piata.
- agroromania nu e un site al comunitatii agricultorilor din Romania....e un subdomeniu al siteului manager.ro - portal de "detoate"
- daca ceva e omologat, aia nu inseamna ca si exista practic si ca se foloseste
- daca o substanta s-ar da pe sub mana, prin agenti secreti, in cercuri restranse...de ce ar mai avea nevoie de OMOLOGARE legala????????
- tu consideri ca agricutorii sunt organizati in grupari secrete? crezi ca daca voia cineva sa te otraveasca, sau sa te omoare direct nu gasea 1000 de metode mai simple si mai rapide?
- in Ro, avem cca 1 milion de agricultori inregistrati la APIA, de toate felurile si marimile. Daca initiumul ala e dat doar in cercuri restranse si obscure, cum a ajuns sa infecteze cartofii tuturor si tu nu mai gasesti nici un cartof normal pe piata.
- zici ca au semnat 60 mii de oameni petitia aia,....pai nu ma mira deloc...pe DD l-au votat sute de mii
- pui botul la o aberatie scrisa de un politician, lansata in parlament, probabil cu interes politic tipic romanesc, sa ne insufle idee ca BOC ii otraveste pe cetateni. Prin semnarea Codex-ului, care habar n-ai ce este de fapt. Crezi ca e tot o chestie secreta, cum sunt si asociatiile de agricultori criminali care vor sa te otraveasca.
- spune ala niste enormitati in textul ala de te iei cu mainile de cap. Vorbeste de cum se accelereaza cresterea legumelor asa cresc si tumorile in organismul uman....daaa numai ca fungicidele sunt pentru protectia plantelor impotriva fungilor, adica a ciupercilor Claudiu...nu au nici o legatura cu cresterea fructului sau a tuberculului de cartof
- se mai vorbeste prin teoria aia ca se vrea interzicerea usturoiului si a ceaiurilor...cum poti sa crezi asemenea enormitati?

Pana una alta, singura chestie toxica, cu adevarat periculoasa pentru tine este propria ta gandire. Daca tu crezi ca te vei imbolnavi mancand cartofi atunci asa o sa fie, pentru ca autosugestia este o arma foarte puternica a organismului uman. Imi pare sincer rau pentru tine, mi-e mila! Am incercat sa te scot la lumina, sa nu mai fi panicat si terorizat de aberatii. Daca tu o tii pe a ta in continuare...o sa pierzi pe mana ta.

PS: Vazandu-te asa insistent, exista si posibilitatea sa fi doar rau intentionat. Poate esti de la concurenta lui BASF si vrei sa ii pui in lumina proasta... sau poate esti impotriva lui BOC ...numai ca Boc nu candideaza.

PS2: Daca esti sincer...si tot ce vrei sa sti este de unde poti sa cumperi cartofi fara Initium iti ofer eu 50 de tone din productie proprie. Poti sa vi sa iei si sa faci toate testele pe care le doresti. Dar nu cred ca asta vrei, pentru ca ti-am dat deja raspunsul la intrebarea asta din start, cand ti-am spus ca poti sa cultivi tu sau sa cumperi cartofi Bio , care exista pe piata ....nu sunt ca initiumul, inexistenti

PS3: Se ajunge destul de repede la jigniri atunci cand insulti inteligenta unor oameni rationali. Si cand vi cu acuze nefondate asupra lor(tu vi cu prezumtia de VINOVATIE asupra tuturor celor ce nu sunt de acord cu teoria ta), iti dai seama ca toti cei cinstiti te rabda ceva vreme .... dupa care te trateaza ca atare... vezi istoricul postarilor mele

Edited by nicoretro, 07 November 2014 - 18:22.


#335
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,543
  • Înscris: 27.01.2012
Padre, era numai 'pe stanga'???
Pe dreapta Iohannis 'tace'??
Dar madam Macovei, ca de Leana lu' Base nu ne intereseaza...
:)
Serviciili ce zice?

Edited by subway_guru, 07 November 2014 - 18:27.


#336
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,543
  • Înscris: 27.01.2012
Ok, silenzio stampa, Melescheanu clampane doar din urechili surde...
:)

#337
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 24.02.2013
nicoretro,
Pentru consum casnic si o presupusa timpurietate,pot sa risc sa pun din toamna 10 kg de cartof timpuriu.Din experienta ta sau a prietenilor,care sint particularitatile plantarii de toamna?.Multumesc.

#338
nicoretro

nicoretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 12.12.2011
Poti sa risti bineinteles si vei trage propriile concluzii, mult mai potrivite decat un experiment facut intr-o zona total diferita. Nu pot sa iti spun despre anumite particularitati, pentru ca nu s-a experimentat nimic diferit fata de plantarea normala. Pot sa iti spun despre motivele pentru care plantarea din toamna nu a avut succesul asteptat:
-timpurietatea nu e mai mare la plantarea din toamna, cartoful nu rasare pana ce temperatura in sol e mai mare de 10 grade(la soiurile noastre cel putin)
-cu cat plantezi mai devreme(chiar si primavara) cu atat cartoful sta mai mult in pamant...si asteapta incalzirea solului. Cu cat sta mai mult in sol cu umiditate ridicata(specific primaverii) creste pericolul de a putrezi. Cartoful nu agreeaza excesul de umiditate in sol pentru o perioada lunga.
-la plantarea de toamna intervine bineinteles pericolul de inghet in cazul unei ierni serioase. Cartoful nu-i prieten cu inghetul deloc....cum e usturoiul de ex.
-chiar daca solul se incalzeste mai devreme si cartofii o sa rasara timpuriu, risti sa vina un inghet tarziu si sa pierzi toata cultura
-imburuienarea va fi mult mai mare la cultura din toamna, buruienile vor fi mult mai greu de combatut primavara devreme....si pana rasar cartofii...
- gandeste-te ca la noi se planteza aproape de 1 aprilie, pentru ca mai devreme nu are sens, ca tot nu rasare...ce sens ar avea sa plantam cu inca 6 luni inainte?

La noi in zona nu cultivam cartofi timpurii, pentru ca nu ne permite clima, comparativ cu zona Lunguletu de ex, nu are sens sa concuram cu ei la timpurietate. In concluzie nu stiu f multe despre cultura de soiuri timpurii, dar pot sa iti sugerez o solutie.
Ti-as recomanda sa faci rost de cateva kg dintr-un soi timpuriu sau extratimpuriu si sa incerci sa le pui conform tehnologiei de cultura recomandata pentru soiul respectiv. Soiurile astea o sa rasara la o temperatura mai joasa, o sa fie mai rezistente la temperaturi scazute si o sa aiba o crestere mult mai rapida decat cele tarzii. Asta cred ca e cea mai buna varianta prin care poti obtine ce iti doresti.

Edited by nicoretro, 07 November 2014 - 22:36.


#339
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View Postsubway_guru, on 07 noiembrie 2014 - 18:10, said:

...
Serviciili ce zice?
Păi zice că nu-i tocmai atmosfera care ar trebui să fie și cu care ne-am obișnuit...

@Claudiu42:
Stimate coleg de forum, încearcă totuși să pui o doză de respect în ce scrii și pentru colegii care au adus această parte a forumului acolo unde vrem să fie.
Adică în ajutorul oricui are-un calculator conectat la net.
În limita regulamentului poți ataca orice idee dorești, fără a crea însă vreun disconfort colegilor de discuții.
Ai face bine să mă crezi că rog o singură dată.
Mulțam fain !

#340
Claudiu42

Claudiu42

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 18.10.2014
Daca eu am fost lipsit de respect si daca eu am creat disconfort, atunci nu mai am ce zice. E pur si simplu ridicol ce spui.


Apoi, remarc amenintarea din spatele posturii de moderator, ceea ce nu e normal. Absolut deloc.


Va las intre voi sa va respectati in continuare.

#341
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,543
  • Înscris: 27.01.2012
@scaiba
Cam asta ziceam si eu...nu ca as fi de la 'servicii' :)
@Claudiu
Chiar crezi ca vei gasi pe aici pe cineva dispus sa-si otraveasca cu buna stiinta familia, rudele si concetatenii?
Bag seama ca ne confunzi...
Am luat nota de ceea ce ai spus si...
Dar nu inseamna ca nu trebuie sa nu iei in seama si ce ti-am zis noi...
Ok?

@gheo
Eu am o singura experienta de acest gen, cu cartofiorii aia mov...(ce se zice ca-s mai rezistenti la temperaturi joase, sunt mai 'salbaticiosi')
Am lasat pe loc anul trecut in toamna tuberculisorii mai mici, de cca 1cm dia si au rezist at peste asa-zisa iarna, dar rezultatul a fost...absolut mediocru!

Edited by subway_guru, 07 November 2014 - 23:23.


#342
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,543
  • Înscris: 27.01.2012
Cum zice si vorba 'den batrani'...lenesul mai mult alearga si scumpul mai mult pagubeste!
:)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate