Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen
 Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950
 Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...
 Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...
 

Cartoful

- - - - -
  • Please log in to reply
482 replies to this topic

#343
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,095
  • Înscris: 17.03.2005
Daca era vreo jmecherie astia care pun pentru piata semanau de toamna, mai bagau si cate um coviltir...nu am auzit asa ceva pe la amicii cartofori din dambovita...eu nu m-as complica.

#344
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 24.02.2013
parintele,e o incercare pt consum casnic ,ieftina la timp si bani.  Ma intereseaza intii timpur. si mai putin cantitatea.Sint constient de pericolul inghetului si al udaturii. In timp, am plantat din febr. pina in mai,niciodata toamna. M-a incitat un vecin al carui coleg de serviciu zice ca pune de 3-4 ani si scoate inaintea alora de pun primavarea.Stii,din cite o prosteala d'asta ,uneori ,iese ceva folositor!

#345
francix89

francix89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 16.09.2009
Merg pusi toamna, am patit mai mult asa din intamplare, am scos undeva cartofi toamna si bineinteles ca au ramas destui si prin pamant, marunti taiati etc, am arat , primavara am pus sfecla furajera , sfecla a iesit mai rara dar mi-au iesit si multe tufe de cartof pe care le-am lasat sa creasca, am scos in mijlocul lui mai niste cartofi de nu-mi venea sa cred , dar neaparat sa folosesti un soi timpuriu, eu am folosit atunci Tresor.
Pune cartofii in biloane la fel ca primavara dar fa-le bilonul f mare sa nu inghete sa aiba macar 20-25 cm pana la suprafata.

#346
bogdanhbc

bogdanhbc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 23.05.2013
Subscriu, acu 4 ani am avut o bucatica in gradina unde am pus cartofi. Toamna pamantul tare, i am scos la harlet ca n am avut alta scula. Iar anul urmator au iesit randurile full de cartofi, va dati seama ce bine i am scos de au iesit randurile complete.

I am prasit si eu, si am mancat caetofi devreme :)

#347
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Zilele trecute am facut analiza amidonului la 2 soiuri de cartof, desiree si ostara, ambele au avut amidonul pe la 9%.
Mancam sau nu cartofi furajeri?

#348
francix89

francix89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 16.09.2009
N-are legatura continutul de amidon cu destinatia cartofului furajer, 9 % e destul de putin dar asta inseamna ca acei cartofi pot fi folositi mai ales in salate, nu se sfarama in urma fierberii, si asta e o caracteristica de soi.

#349
ffm

ffm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 23.01.2015
stie cineva unde gasesc de cumparat samanta de cartof albastru din soiul Blue Congo sau samanta de cartof violet?

#350
SucreBolivar88

SucreBolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,263
  • Înscris: 03.03.2012
Intrebare, in cazul cresterii cartofului pe verticala in saci de rafie fundul sacului trebuie taiat ca sa aiba contact cu pamantul cartofii ?

Edited by SucreBolivar88, 23 February 2015 - 23:26.


#351
Eugen_D

Eugen_D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,431
  • Înscris: 05.05.2014
* Metode de inducere a încolțirii cartofului
* Cum să  cultivăm cartofi în paie
* Lada cu cartofi
* Growing potatoes vertically
(sacii sunt mai economici decât lădoiul)

Zimbabwienii pot, de ce nu și noi?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/COjXebeaadw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Eugen_D, 03 March 2015 - 23:13.


#352
SucreBolivar88

SucreBolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,263
  • Înscris: 03.03.2012
inca o intrebare : atunci cand pun cartofii samanta atunci tre sa pun neaparat 5-6 bucati intr-un sac sau ajunge doar 1sau 2 per sac ?

#353
Eugen_D

Eugen_D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,431
  • Înscris: 05.05.2014
Punem 4-5 cartofi încolțiți pe partea de sus o solului și îi acoperim cu un strat de 3-4 cm de pământ organic.
Sursa:
* Cultivarea cartofilor în pungi de plastic

Alte adrese utile:
* Cultura cartofului
* Influența unor factori ecologici și biologici implicați în tuberizarea cartofului
* Cultura extratimpurie în solarii - cartof

#354
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 24.02.2013
Va spuneam ca vreau sa fac o incercare de plantare din toamna.Pe un rind de cca 8m am pus soiul extra timpuriu Riviera.In urma cu aprox 3 sapt am plantat acelasi soi(preincoltit) si simbata trecuta Santee +un soi rosu(neincoltiti),pt consumul familiei.Au inceput sa rasara cei plantati toamna.La aia pusi acu' 3 sapt ,nimic la suprafata.Ma intereseaza daca si cit va fi decalajul la Riviera ,la primele smulgeri ,intre cei pusi tomna fata de plantarea de primavara .Cu 7,8,9 zile as fi multumit!.O sa va spun.

Attached Files



#355
zscf

zscf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 25.04.2011
Unde i-ai plantat?Trebuie sa ai grija sa-i acoperi cu ceva in caz de bruma.
Cred ca in jur de 17-18 mai ar trebui sa mananci cartofi noi.

#356
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 24.02.2013
Sint in curte .Da,urmaresc vremea si la nevoie ii acopar de seara cu ceva.La data la care zici incep sa maninc din cei plantati primavara.Anul trecut,la Riviera am scos prima data la 14 mai.Anul asta mi se pare mai rece,timpul e mai intirziat ,dar poate recupereaza.

#357
zscf

zscf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 25.04.2011
Am zis data aia ca sa creasca si ei mari,adica sa faci in jur de minim 800 de grame pe un cuib.

#358
willrock252000

willrock252000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 25.02.2011
Desi e o planta destul de des prezenta in alimentatia omului,vad ca inca nu are un topic dedicat(am verificat si nu am gasit un altul...daca totusi tehnologia imi joaca feste,rog sa fie mutat in cel mai vechi..)
Revenind la cultura cartofului ,se cam stiu in mare bolile si daunatorii..insa pe partea de preventie cred ca se mai poate discuta...
Pentru cei care nu au pus cartofii inca(din cauza vremii in special) dar nu numai,am auzit de insectofungicidul prestige care se da odata cu punerea cartofilor si care ar avea efect indelungat asupra daunatorilor dar si la cateva boli:
http://www.bayercrop...235&subcatIDg=6

Care ati folosit,va rog,detaliati cum l ati folosit,ce efecte a avut(bune sau rele) ..daca ati fost multumit sau nu(in cazul asta dece)

sau orice altceva ce credeti de cuviinta ca ar lamuri in privinta folosirii sau nefolosirii acestuia...eventual daca ati folosit altceva detaliati va rog..

Edited by willrock252000, 20 April 2015 - 11:13.


#359
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 24.02.2013
Ieri am smuls citeva cuiburi  de cartofi.E foarte mica diferenta intre cartofii plantati din toamna si cei din primavara.Am facut si primul cules de mazare.

Attached Files



#360
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,623
  • Înscris: 27.01.2012
In final, care e concluzia la cartofiori?
Se merita sa te risti plantand de toamna?
Sau e o loterie 'fiscala' fara de castigatori, doar 'loosers'?
;)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate