Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 

Dubrovnik

- - - - -
  • Please log in to reply
505 replies to this topic

#217
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006
Pai atunci prima ruta cu popas la Zabljak (Canionul Tara si Podul de Durdevica Tara): iesire pe la Drobeta-Serbia-Muntenegru-popas Zabljak. A doua zi continuare spre Kotor (2-3 ore) si continuare spre Dubrovnik (3-4-5 ore) apoi seara spre hotel.
Ruta de intoarcere: o luati la stanga spre Sibenik-Parcul National Krka (de exemplu) sau continuare spre Parcul National Plitvice-Zagreb-Serbia-Drobeta (popas o zi) si a doua zi spre Bucuresti.

#218
hazel_65

hazel_65

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 29.05.2010
Salutare
Am inceput si noi planurile pentru vacanta de vara in anul asta. Finaliste ar fi Grecia - Creta si Croatia. Noua ne place mai mult sa exploram, sa vizitam, dar si o baie - doua ar incape in ecuatie.
Intrebarea mea ar fi, daca stiti, sunt probleme cu inchiriatul masinilor? Sunt probleme cu condusul? Respectand viteza legala, etc.
Multumesc anticipat

#219
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,198
  • Înscris: 09.02.2007
Nu pot sa iti dau sfaturi legate de inchiriatul unei masini in Croatia pt ca noi am fost cu masina personala. Dar nu vad de ce ar fi probleme. Croatii sunt destul de seriosi (cel putin pe cei care i-am intalnit).
Pot sa te asigur ca drumurile in Croatia sunt foarte bune si peisajele sunt magnifice. Evident unele drumuri sunt virajate, insa nu de speriat. Noi nu am avut probleme nici cu politia, nici la vama, ba chiar nu am intalnit prea multa politie (fata de noi sau sarbi). Autostrazile se platesc la km dar nu mi s-au parut f scumpe, mai ales daca te grabesti. Benzina in schimb este destul de scumpa (un pic mai scumpa ca la noi).

#220
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006

View Posthazel_65, on 12 aprilie 2016 - 10:00, said:

Salutare
Noua ne place mai mult sa exploram, sa vizitam, dar si o baie - doua ar incape in ecuatie.
Croatia de jos, Croatia de sus, toata Croatia ?

#221
hazel_65

hazel_65

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 29.05.2010

View Postflorinbad, on 12 aprilie 2016 - 13:29, said:

Croatia de jos, Croatia de sus, toata Croatia ?
M-ai incuiat Posted Image
Ma gandesc la aeroportul de pe Dubrovnik si cazare pe undeva pe langa. Ar fi Croatia de jos, nu?


View Postshadow_x3x, on 12 aprilie 2016 - 13:24, said:

Nu pot sa iti dau sfaturi legate de inchiriatul unei masini in Croatia pt ca noi am fost cu masina personala. Dar nu vad de ce ar fi probleme. Croatii sunt destul de seriosi (cel putin pe cei care i-am intalnit).
Pot sa te asigur ca drumurile in Croatia sunt foarte bune si peisajele sunt magnifice. Evident unele drumuri sunt virajate, insa nu de speriat. Noi nu am avut probleme nici cu politia, nici la vama, ba chiar nu am intalnit prea multa politie (fata de noi sau sarbi). Autostrazile se platesc la km dar nu mi s-au parut f scumpe, mai ales daca te grabesti. Benzina in schimb este destul de scumpa (un pic mai scumpa ca la noi).

Multumesc frumos. Suna foarte bine, cred ca o sa incep sa fac planurile :)

#222
piticutz82

piticutz82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 10.09.2009
Buna seara,
Plecam si noi in curand pentru o scurta vizita in Croatia (si Muntenegru).As vrea sa stiu daca putem plati doar cu kuna in Croatia-cash /cu card?Cred ca am citit ceva pe forum legat de plata bunurilor si serviciilor acolo,dar nu mai gasesc  postarea.
Multumesc!

#223
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,631
  • Înscris: 12.12.2006
Noi platim de regula cazarea in euro pentru ca stabilim cu proprietarul un pret in euro. E bine sa intrebi pe mail daca e OK sa platesti cazarea in euro.

In rest se plateste in kuna, cash sau cu cardul, asa cum se plateste in Romania in lei. Poti plati cu cardul tau in lei, ar fi bine insa sa verifici comisioanele si cursul practicat de banca la care ai cardul.

#224
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,198
  • Înscris: 09.02.2007
Eu am plecat cu euro si card in lei si am gasit un curs foarte ok euro-kuna in Zagreb (era o banca Kent Bank parca se cheama).
In Dubrovnik, la plecare am vrut sa schimb din kuna in euro (ca imi mai ramasese ~ 50 euro) si am fost la o banca destul de mare, unde daca nu eram atent era sa fiu "tepuit" de vreo 30 euro. Duduia de la ghiseu imi trecuse ca i-as fi dat mai putine kune. Si mai si schimbase pe loc foaia cu cursul la zi. Cand a vazut ca am observat si am refuzat sa semnez si ca nu i-a iesit "miscarea" mi-a schimbat la suma corecta. Acesta a fost singurul incident in Croatia, de altfel oamenii mi s-au parut foarte de treaba.

La cazari am putut plati si cu euro la unele, alti proprietari insa preferau kuna. In rest nu prea primesc euro, asa ca e bine sa ai si kuna cash pe langa card.
Eu ti-as recomanda sa gasesti o casa de schimb/banca in care sa schimbi kuna daca stati mai mult si aveti multe cheltuieli, altfel poti plati si direct cu cardul (nu e de speriat conversia)

#225
B3nLad3n

B3nLad3n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 07.05.2007
In afara de booking si airbnb ce variante de cautat cazare ati mai incercat in dubrovnik?
Multumesc

#226
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,631
  • Înscris: 12.12.2006
Eu mai caut cazare si cu google maps. Ma uit in zona vizata si vad ce cazari gasesc si apoi le caut pe google. Asta functioneaza mai ales atunci cand cauti cazare foarte din timp. Sau ma uit pe TripAdvisor in ordinea recomandarilor si apoi google-sc ce imi place de acolo. De cele mai multe ori rezerv direct cu proprietarul sau hotelul, uneori folosesc booking.com, de obicei la cazari de doar 1 noapte. Asta e valabil oriunde.

#227
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007
Am citit cam tot topicul dar daca ma puteti cu ajuta cu cateva sfaturi in plus raman dator cu o bere. Posted Image
La sfarsitul lunii iulie urmeaza sa plec cateva zile in zona Dubrovnik cu autoturismul personal, plecarea avand loc din Bucuresti.
Ideea este ca in momentul de fata am facut 2 rezervari cu ajutorul booking, una dintre ele este exact in Dubrovnik (fara loc de parcare inclus) iar cealata in Mlini, cu precizarea ca in prima noapte vreau sa fac un popas in Belgrad.
Problema cea mai mare ar fi locul de parcare intrucat am inteles ca este un adevarat calvar in perioada asta.
Ma gandeam sa optez pentru cazarea din Mlini si sa mergem cu autobuzul in fiecare zi la plaja/oras, fiind o distanta de vreo 7 km pana in Dubrovnik, astfel evit sa-mi bat capul cu locul de parcare si tarifele exagerate, tinand cont ca ar trebui sa platesc parcarea pentru 4 zile.
Care considerati ca ar fi avantajele/dezavantajele?
Traseul ar fi ok?

Edited by Dau, 29 June 2016 - 11:24.


#228
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006
Pastreaza cazarea in Mlini si ia autobuzul spre Dubrovnik. O zi plina este de ajuns pentru vizitarea Dubrovnikului. Lasa plaja doar pentru Mlini. Parcarea este infernala in oras (nu am la indemana o fotografie facuta de pe ziduri, ca sa-ti faci o idee).
Vezi si postul 189:
http://forum.softped...0#entry17363350

Edited by florinbad, 29 June 2016 - 11:41.


#229
nemuriciu

nemuriciu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 20.01.2011
Vezi ca din Mlini ai si curse regulate pe mare.

#230
cristianraduca

cristianraduca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,963
  • Înscris: 24.01.2010
Salutare. Am nevoie de putin ajutor. In 4 august plecam spre Dubrovnik, din Timisoara. As prefera sa plecam prin Ungaria, pentru ca nu am nevoie de pasaport si as merge pe autostrada. Aici am nevoie de doua sfaturi:
1. A mai mers careva in Dubrovnik prin Ungaria? Niciun GPS nu imi arata drumul asa, ci doar prin Serbia (as evita din cauza drumurilor) si Muntenegru (as evita din cauza pasaportului lipsa).
2. Vi se pare ok un astfel de drum intr-o singura zi?

Merci

#231
anneiv

anneiv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 11.01.2009
Nu iti trebuie pașaport in Muntenegru. Poti merge cu buletinul.

#232
cristianraduca

cristianraduca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,963
  • Înscris: 24.01.2010

View Postanneiv, on 04 iulie 2016 - 13:08, said:

Nu iti trebuie pașaport in Muntenegru. Poti merge cu buletinul.
Nici in Bosnia, din cate vad. Merci. In alta ordine de idei, e mai ok drumul prin Ungaria, ca e autostrada, mai degraba decat Serbia si Muntenegru/Bosnia?

#233
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006
Da' ce au drumurile sârbesti? Ca mie mi s-au parut a fi foarte bune (în afara de clisura Dunarii, cu care nu ai nicio treaba). Foloseste omuletul galben de la Google Maps si "plimba-te" de-a lungul traseului, pentru a vedea cât de cât starea drumurilor. Nu înteleg de ce te complici cu Ungaria.
Mi-am adus aminte de ceva: sa-ti lipesti un autocolant cu RO (vezi în magazinele cu piese auto) în spatele masinii. Am citit ca atât în Muntenegru cât si în Bosnia unii vamesi insista sa ai acest autocolant. Poate nu-i obligatoriu dar totusi lipeste-l, nu se stie niciodata. Si sa verifici pe cartea verde sa nu ai taiate patratelele HR, MNE, SRB si BIH.

Edited by florinbad, 04 July 2016 - 18:15.


#234
cristianraduca

cristianraduca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,963
  • Înscris: 24.01.2010
Am fost în iarnă în Zagreb. Si am mers prin Ungaria doar pe autostrada. Cu o lună înainte a mers cumnatul pe Serbia si zicea că a durat prea mult.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate