Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Dubrovnik

- - - - -
  • Please log in to reply
505 replies to this topic

#1
pakatosu

pakatosu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 22.01.2002
In vara am hotarat sa ajung prin Croatia si ma intreb ce zona ar fi mai buna pentru cazare undeva in Old Town sau in Lapad?
As tinde catre Lapad pentru ca incerc sa evit agolmoratia pe care o prevad in Old Town probabil ca acolo incearca toata lumea sa ajunga
insa nu vrea nici sa ma izolez de lume si sa nici sa fiu nici prea departe de localuri sau restaurante noaptea.. off greu domn'le greu :P

Stiu ca sunt zeci de pagini scrie dar imi ia o vesnicie sa gasesc acolo punctual ceea ce ma intereseaza asa ca daca va puteti da cu
parerea despre ce zona ar fi mai buna pentru cazare as fi recunoscator :D

#2
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
Am fost chiar asta toamna la Dubrovnik si e o mare inghesuiala. In old town cred ca e foarte greu de asemenea sa parchezi si masina si restaurantele de colo sunt scumpe ca naiba. Parerea mea ca in old town te duci de 2-3 ori sa vizitezi dar cam atat.

#3
pakatosu

pakatosu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 22.01.2002

View Postatupi, on 23rd February 2010, 15:22, said:

Am fost chiar asta toamna la Dubrovnik si e o mare inghesuiala. In old town cred ca e foarte greu de asemenea sa parchezi si masina si restaurantele de colo sunt scumpe ca naiba. Parerea mea ca in old town te duci de 2-3 ori sa vizitezi dar cam atat.


Ai dreptate la asta ma gandeam si eu. Tind acum spre Lapad Uvala am gasit ceva cazari bune pe acolo.
Referitor la masina nici nu cred ca se pune problema parcarii acolo. Din cate stiu in tot orasul vechi accesul este interzis cu masina.

#4
simona69

simona69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 03.02.2007
Va rog sa imi recomandati si mie ceva in zona Dubrovnik. Eu vin din Pitesti si as prefera acea zona.Daca se poate as dori ceva din experienta dumneavoastra cu  demipensiune sau allinclusive.

Va multumesc mult!
:coolspeak:

#5
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007

View Postsimona69, on 9th March 2010, 21:11, said:

Va rog sa imi recomandati si mie ceva in zona Dubrovnik. Eu vin din Pitesti si as prefera acea zona.Daca se poate as dori ceva din experienta dumneavoastra cu  demipensiune sau allinclusive.

Va multumesc mult!
:coolspeak:
Croatia este facuta pentru pensiuni sau daca chiar vrei la un hotel costa mai mult decat in alte parti. Pentru allinclusive s-a inventat Turcia. Drumul de la Pitesti e  prin Serbia cu iesire pe la Portile de Fier si vei avea nevoi de pasaport. Daca vei face imensul ocol prin Ungaria nu vei avea nevoie de pasaport dar cred ca e mai ieftin pasaportul. Insa tu cred ca vrei in zona Dubrovnik nu in oras pentru ca e f aglomerat si scump. Chiar asa de ce vrei sa mergi aici si nu in alta parte a Croatiei ?

Edited by atupi, 09 March 2010 - 21:42.


#6
simona69

simona69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 03.02.2007

View Postatupi, on 9th March 2010, 21:38, said:

Croatia este facuta pentru pensiuni sau daca chiar vrei la un hotel costa mai mult decat in alte parti. Pentru allinclusive s-a inventat Turcia. Drumul de la Pitesti e  prin Serbia cu iesire pe la Portile de Fier si vei avea nevoi de pasaport. Daca vei face imensul ocol prin Ungaria nu vei avea nevoie de pasaport dar cred ca e mai ieftin pasaportul. Insa tu cred ca vrei in zona Dubrovnik nu in oras pentru ca e f aglomerat si scump. Chiar asa de ce vrei sa mergi aici si nu in alta parte a Croatiei ?

Avem pasaport toti membri familiei. As dori macar demipensiune la un hotel in zona Dubrovnik.
Astept recomandari.
Multumesc!
:peacefingers:

#7
simona69

simona69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 03.02.2007
NIMIC? Nimic??????

Asa zgarciti in informatii????
:confuzzled:

#8
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
Cred ca nu vrea sa fie nimeni injurat :) ca te-a trimis nu stiu unde.
Croatia, Muntenegru si Grecia intr-o oarecare masura sunt destinatii unde se merge la pensiuni private. Hotelurile sunt de obicei scumpe pentru ce ofera. Poti sa te uiti pe ofertele agentiilor de turism sa vezi ca oferta e destul de saracuta si scumpa.

#9
flc

flc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 18.03.2008

View Postsimona69, on 12th March 2010, 20:42, said:

NIMIC? Nimic??????

Asa zgarciti in informatii????
:confuzzled:
pai cererea ta e total aiurea...te-a ajutat atupi, dar ai ignorat parerea lui ...

#10
simona69

simona69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 03.02.2007

View Postflc, on 13th March 2010, 00:24, said:

pai cererea ta e total aiurea...te-a ajutat atupi, dar ai ignorat parerea lui ...

Nu am ignorat.Va respect pe toti, de aceea va solicit opinia!
:kisstogether:

#11
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,524
  • Înscris: 14.04.2008

View Postsimona69, on 13th March 2010, 11:01, said:

Nu am ignorat.Va respect pe toti, de aceea va solicit opinia!
:kisstogether:


Opinia noastra ... 'Pensiunea e baza ! ' . Tu ai revenit cu aceeasi solicitare : un hotel cu demipensiune .  Ce-ai vrea sa-ti recomandam, cand alegerea noastra a fost mereu 'pensiunea' ? Un sfat : daca vrei musai hotel , macar alege doar mic dejun . Altfel, unde mai e farmecul cinei ?

#12
flc

flc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 18.03.2008

View Postdariuscha, on 13th March 2010, 12:28, said:

Opinia noastra ... 'Pensiunea e baza ! ' . Tu ai revenit cu aceeasi solicitare : un hotel cu demipensiune .  Ce-ai vrea sa-ti recomandam, cand alegerea noastra a fost mereu 'pensiunea' ? Un sfat : daca vrei musai hotel , macar alege doar mic dejun .
o mica paranteza, totusi...in croatia hotelurile sunt scumpe si destul de prost intretinute, in comparatie cu pensiunile...asa ca nu asa recomanda hotel nici macar cu mic-dejun...asa ca pensiunea e de baza, clar...te-as intreba cu ce vrei sa ajungi acolo mai degraba, poate fi important in continuarea discutiei, si cand
bafta

#13
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
Daca totusi vrei hotel cauta pe booking.com si tripadvisor sa vezi pareri ale turistilor. Majoritatea turistilor merg la pensiuni, mai sunt totusi si unii care merg la hoteluri dar fiind asa putini probabilitatea sa-i gasesti pe acest forum e destul de mica.

In Croatia sunt restaurante locale bune, cu privelisti frumoase, ambianta placuta, mancare buna, de ce sa iei cina in hotel?
Si apoi seara poate te duci sa colinzi cate un loc si e mai comod sa iei masa acolo la o terasa decat sa te intorci fuguta sa prinzi cina la hotel. Mai ales ca seara temperatura e placuta, iese lumea la plimbare, orasele vechi sunt animate si e o placere sa te plimbi.

#14
simona69

simona69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 03.02.2007

View Postmdt, on 14th March 2010, 09:02, said:

Daca totusi vrei hotel cauta pe booking.com si tripadvisor sa vezi pareri ale turistilor. Majoritatea turistilor merg la pensiuni, mai sunt totusi si unii care merg la hoteluri dar fiind asa putini probabilitatea sa-i gasesti pe acest forum e destul de mica.

In Croatia sunt restaurante locale bune, cu privelisti frumoase, ambianta placuta, mancare buna, de ce sa iei cina in hotel?
Si apoi seara poate te duci sa colinzi cate un loc si e mai comod sa iei masa acolo la o terasa decat sa te intorci fuguta sa prinzi cina la hotel. Mai ales ca seara temperatura e placuta, iese lumea la plimbare, orasele vechi sunt animate si e o placere sa te plimbi.
OK . Recomandare pensiune langa Dubrovnik, 2 adulti si un copil 13 ani.
Multumesc
:naughty:

#15
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
Cel mai bine ar fi sa-ti alegi una sau mai multe statiuni unde ti-ar placea sa stai si sa cauti acolo pe google cu numele statiunii + "apartman" , "apartament" etc.

In apropiere de Dubrovnik este un sat/statiune Mlini din care am vazut poze frumoase, apoi Zaton (eu am stat 2 nopti in Zaton cand am vizitat Dubrovnik-ul). Daca te mai indepartezi putin poti sa stai si in peninsula Peljesac sau in directia opusa la Cavtat daca preferi un orasel mai mare. Alege-ti un loc care crezi ca-ti va placea (pe Google Maps poti vedea dimensiunea si pozitionarea plajei precum si poze de la fata locului) si apoi cauta acolo o cazare sa-ti convina.

#16
costi1967

costi1967

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 31.07.2007
As vrea sa stau cateva zile si in Dubrovnik, pentru cei care au fost acolo si au avut cazare la un pret rezonabil va rog sa imi dati si mie numele vilei sau apartamentului daca va mai aduceti aminte..As vrea foarte aproape de Dubrovnik sau chiar in oras daca este posibil..multumesc

#17
flc

flc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 18.03.2008

View Postcosti1967, on 18th March 2010, 10:09, said:

As vrea sa stau cateva zile si in Dubrovnik, pentru cei care au fost acolo si au avut cazare la un pret rezonabil va rog sa imi dati si mie numele vilei sau apartamentului daca va mai aduceti aminte..As vrea foarte aproape de Dubrovnik sau chiar in oras daca este posibil..multumesc
eu am stat in mlini aici. cavtatul era scump, oricum. nu stiu de ce dar era foarte scump. se pot gasi mai multe bune, probabil ca au aparut destule cazari noi. poti cauta apartamente si la Homeaway holiday, e un site serios

#18
raisa13

raisa13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 22.08.2009
Buna seara.

Doresc de Paste sa merg in Muntenegru, dar as vrea sa fac si o plimbare la Dubrovnik.
Am auzit ca Ins Lokrum este f frumoasa.

Stie cineva daca gasesc excursii sau "taxiuri vapor" in aprilie? Si daca da, de unde pot fi luate?

Va multumesc anticipat pt ajutor.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate