Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Generalitati: Credintele religioase, daunatoare societatii?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
19154 replies to this topic

#18469
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,367
  • Înscris: 26.01.2007

 a3e6u9, on 07 aprilie 2017 - 15:28, said:

E cam greu să dialogheze cu o ființă inexistentă, nu crezi?
Cu Universu' nu-i asa greu de dialogat, nu crezi? :rolleyes:

#18470
a3e6u9

a3e6u9

    ironic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,000
  • Înscris: 23.11.2012

 Sfantul Jakob, on 07 aprilie 2017 - 16:06, said:

Cu Universu' nu-i asa greu de dialogat, nu crezi? Posted Image
Eu sunt universul, deci și tu comunici cu el, de fapt universul comunică cu el însuși prin intermediul vietăților. Universul a devenit conștient prin noi și se observă pe sine. :)

#18471
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,367
  • Înscris: 26.01.2007

 a3e6u9, on 07 aprilie 2017 - 16:12, said:

Eu sunt universul...
Ok, tu esti Universu'. P'astia de se cred Broaste, io nu-i contrazic, spuna ce-ar spune.
Dar pe acest forum o exista oare si vreun ateu? :scratchchin:

#18472
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010
Treptat, treptat, ateii ne spun cele mai mari năzbâtii posibile. Sunt convins că nici Petre Ispirescu sau Frații Grimm nu ar fi fost în stare de asemenea povești.

#18473
a3e6u9

a3e6u9

    ironic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,000
  • Înscris: 23.11.2012
Dar astea sunt concluzii care derivă din ceea ce cunoaștem, suntem mașinării biologice construite din praf de stele, elementele au fuzionat în miezul stelelor și apoi s-au dispersat prin explozii de stele, ca apoi să formeze planete și vietățile care le populează. Nimeni nu poate nega că facem parte din univers, dar în mod ideal conștiința noastră ar trebui să-l cuprindă.

"Un om este o parte din întreg, numit Universul, o parte limitată în timp și spațiu. El percepe gândurile și sentimentele sale și pe sine însuși ca ceva separat de restul Universului - un fel de iluzie optică a conștiinței sale. Această iluzie e un fel de închisoare, restrângându-ne spre dorințele noastre personale și spre afecțiunea pentru câteva persoane apropiate nouă. Sarcina noastră trebuie să fie să ne eliberăm de această închisoare prin extinderea cercului nostru de compasiune pentru a cuprinde toate ființele vii și toată natura în frumusețea ei." (Einstein)

#18474
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005

 Sfantul Jakob, on 07 aprilie 2017 - 14:47, said:

Tare mi-e frica mie ca Universu' asta cu care tot dialogheaza Umbra, e, de fapt... satana Posted Image
E aproape sigura treaba...
Da, este Satana, chiar este Satana sa stii. Fara nicio gluma. Vezi ce zici ca acusi pun vorba la Satana sa vina sa te atace.  Posted Image

ps: hai ca ti-am dat o acadica, pune fuguta la ateii spun lucruri SF.

 a3e6u9, on 07 aprilie 2017 - 16:12, said:

Eu sunt universul, deci și tu comunici cu el, de fapt universul comunică cu el însuși prin intermediul vietăților. Universul a devenit conștient prin noi și se observă pe sine. Posted Image
Normal ca din perspectiva mea, simplul fapt ca dialoghez cu o alta persona implica un dialog cu Universul extern mintii mele. Mai intai sunt intr-o relatie cu Universul, ca apoi prin intermediul acestei relatii sa pot dialoga cu oricine altcineva. Ca doar tu din perspectiva mea esti parte din Universul extern mintii mele. Iar eu cand dialoghez cu tine dialoghez cu Universul extern mie, ca doar nu dialoghez cu ceva ce apartine mintii mele, nu esti un segment al imaginatiei mele. Asa functioneaza dialogul dintre doua minti, prin aceasta punte a contactului fiecarei minti cu Universul. E o chestie absolut banala si fireasca ce face parte din legile ce definesc perceptia.

Edited by TheEverlastingShadow, 07 April 2017 - 19:01.


#18475
Endgegner

Endgegner

    razes conservator, dacopat si homofob

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 22.10.2015

 TheEverlastingShadow, on 07 aprilie 2017 - 18:55, said:


Normal ca din perspectiva mea, simplul fapt ca dialoghez cu o alta persona implica un dialog cu Universul extern mintii mele. Mai intai sunt intr-o relatie cu Universul, ca apoi prin intermediul acestei relatii sa pot dialoga cu oricine altcineva. Ca doar tu din perspectiva mea esti parte din Universul extern mintii mele. Iar eu cand dialoghez cu tine dialoghez cu Universul extern mie, ca doar nu dialoghez cu ceva ce apartine mintii mele, nu esti un segment al imaginatiei mele.

Pai ori suntem parte din Univers, ori suntem Universul(intreg)? Hotarati-va.

#18476
a3e6u9

a3e6u9

    ironic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,000
  • Înscris: 23.11.2012

 Endgegner, on 07 aprilie 2017 - 19:05, said:

Pai ori suntem parte din Univers, ori suntem Universul(intreg)? Hotarati-va.
E bună întrebarea, depinde de perspectivă. Ca să devii universul trebuie să renunți la tine, e ca lepădarea de sine din creștinism, ca comuniunea cu D-zeu, știi povestea bănuiesc. De fapt, creștinii confundă universul cu D-zeu.

#18477
Endgegner

Endgegner

    razes conservator, dacopat si homofob

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 22.10.2015

 a3e6u9, on 07 aprilie 2017 - 19:18, said:

E bună întrebarea, depinde de perspectivă. Ca să devii universul trebuie să renunți la tine, e ca lepădarea de sine din creștinism, ca comuniunea cu D-zeu, știi povestea bănuiesc. De fapt, creștinii confundă universul cu D-zeu.

Eu n-am zis ca vreau sa devin Universul. A, sau tu crezi ca vei deveni daca vei indeplini niste conditii? :)

#18478
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005

 Endgegner, on 07 aprilie 2017 - 20:06, said:


Eu n-am zis ca vreau sa devin Universul.
Zise valul oceanului.

#18479
a3e6u9

a3e6u9

    ironic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,000
  • Înscris: 23.11.2012

 Endgegner, on 07 aprilie 2017 - 20:06, said:

Eu n-am zis ca vreau sa devin Universul. A, sau tu crezi ca vei deveni daca vei indeplini niste conditii? Posted Image
Eu am fost dintotdeauna universul, dar nu am fost conștient de asta, e normal, simțurile ne mint, privim lumea dintr-o perspectivă limitată și ajungem să ne identificăm cu perspectiva limitată, cu amintirile noastre și identitatea pe care ne-o formăm, dar totul e o iluzie, sinele nu există, ne sprijinim de umbre. Întreabă-te de ce tu ești tu și nu ești altcineva sau altceva.

#18480
Endgegner

Endgegner

    razes conservator, dacopat si homofob

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 22.10.2015

 TheEverlastingShadow, on 07 aprilie 2017 - 20:11, said:

Zise valul oceanului.

Daca eu sunt valul oceanului atunci tu esti sigur plecat cu pluta.

#18481
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005

 Endgegner, on 07 aprilie 2017 - 20:20, said:

Daca eu sunt valul oceanului atunci tu esti sigur plecat cu pluta.
Hoho, si inca cum, nici nu poti visa cat de plecat sunt eu. Si nici nu am sa ma mai intorc vreodata.

Edited by TheEverlastingShadow, 07 April 2017 - 20:26.


#18482
Endgegner

Endgegner

    razes conservator, dacopat si homofob

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 22.10.2015

 TheEverlastingShadow, on 07 aprilie 2017 - 20:25, said:

Hoho, si inca cum, nici nu poti visa cat de plecat sunt eu. Si nici nu am sa ma mai intorc vreodata.

Se vede si cu ochiul liber, sa stii. :)

#18483
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005

 Endgegner, on 07 aprilie 2017 - 20:50, said:

Se vede si cu ochiul liber, sa stii. Posted Image
Unii ochi fara ochelari nu vad bine.

#18484
Endgegner

Endgegner

    razes conservator, dacopat si homofob

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 22.10.2015

 a3e6u9, on 07 aprilie 2017 - 20:17, said:

Eu am fost dintotdeauna universul, dar nu am fost conștient de asta, e normal, simțurile ne mint, privim lumea dintr-o perspectivă limitată și ajungem să ne identificăm cu perspectiva limitată, cu amintirile noastre și identitatea pe care ne-o formăm, dar totul e o iluzie, sinele nu există, ne sprijinim de umbre. Întreabă-te de ce tu ești tu și nu ești altcineva sau altceva.

Fii serios, mai. Eu sunt convins ca te-a vrajit cineva. Ai citit niste prostii pe undeva.
Stiu, e la moda holismul, dar nu putem merge pana aolo incat sa ne credem altceva decat suntem.

 TheEverlastingShadow, on 07 aprilie 2017 - 20:52, said:

Unii ochi fara ochelari nu vad bine.

Asa, si?

#18485
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005

 Endgegner, on 07 aprilie 2017 - 20:55, said:

Asa, si?
Si poate ca lucrurile nu sunt chiar asa cum par.

#18486
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010
Se pare că topicul s-a transformat în Generalități: Ateismul e dăunător societății. :icecream:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate